Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie radio dla OSP? Jak to jest z tymi zakresami?

23 Mar 2011 19:37 6092 16
  • Level 10  
    Kurde nie kumam jak to jest są dwa zakresy 136-174 i 146-174 więc nie wiem jak kupię to z tym 2 zakresem to nie usłyszę niektórych służb ??
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 33  
    Na pasmo CB radio wychodzą bardzo dobre ręczne radia, których nie wymienię. Porządne ręczne transceivery.
    Parametry można porównać do profesjonalnych ręczniaków z pasma VHF. Nie rozumiem po co chcesz komplikować sobie życie (?)
  • Level 10  
    ponieważ to radio ma służyć w osp
  • Level 33  
    W mojej rodzinnej miejscowości zezwolenia gmina załatwia.
    Wszystkie radyja, jakie są w wozach bojowych kołował nasz wójt.
    Strażacy mają tylko umieć je obsługiwać i ewentualnie pokleić pourywane kable z kogutów.
    Resztą zajmowała się firma, która montowała te radia. W czym rzecz ?
  • Level 10  
    zadam pytanie tak czy jak zastosuje częstotliwości z tego przedziału 146-174 to moge mieć problem z zaprogramowaniem radia na pasma służb ?
  • Level 19  
    To trzeba było Kolego od tego zacząć. Jeśli ma służyć w OSP, to skontaktuj się z najbliższą JRG z którą współpracujecie, albo jeszcze lepiej z komórką łączności waszej KP PSP. Tam doradzą najlepiej - sprzęt dla jednostek współdziałąjących powinien być zunifikowany (tak jak np. złącza węży). Pewnie będą to jakieś Motorole lub Radmory. To nie tylko kwestia typowych ładowarek (przy dłuższych akcjach mogą się nawzajem przydać) ale drobiazgów typu kodowania CTCSS, złącza hełmofonów, itp. Na pewno będzie to sprzęt z zakresu 148,000 149,9875 MHz, bo na takim zakresie z odstępem międzykanałowym 12,5 kHz pracują strażacy. Poza tym te dwie marki są szczególnie pancerne - akurat na strażackie warunki. Zawodowcy również doradzą i wyjaśnią, na jakich warunkach możecie korzystać w waszej OSP z tego sprzętu.
    A wójta się nie bójta :D
  • Level 10  
    dowiedziałem sie, wszystkie pracują w 136-174 czyli miło by było sprzęt z tego zakresu znaleźć :)

• Level 31  
    Poza tym radiotelefon musi mieć dopuszczenie do pracy w sieci łączności radiowej PSP.
    JKK zakres który podałeś jest za szeroki ... PSP pracuje od 148.600 poniżej pracują Centra Zarządzania Kryzysowego (pasmo dawnego OC). Najwyższym programowanym kanałem w PSP jest kanał współdziałania lotniczego U02 - 149.900 Mhz.

SP8JZ co Ci gmina załatwia ? Jakie pozwolenia ? Nic nie potrzeba, nie wprowadzaj w błąd. To pasma w gestii MSW, UKE się nie wtrąca w to pasmo.

OSP może sobie samo kupić radio i zaprogramować zgodnie z wytycznymi komendy powiatowej pod którą podlega. Radio tak jak pisałem musi posiadać dopuszczenie do pracy w sieci PSP. U mnie jest teraz problem, bo strażacy z OSP kombinują i kupują najtańszy chłam z allegro za 250 zł ... potem takie radio nie żyje po pierwszej akcji i kontakcie z wodą. Pomijam, że to radia programowane z klawiatury i często pracują bez CTCSSu, albo z rastrem 5 Khz, bo nie mają pojęcia jak takie radio ustawić.

Co do Radmora dla PSP to nawet nie chce mi się pisać ... bo sieć serwisowa Radmora zanika i jest coraz większy problem z zaprogramowaniem "nowych" Taito-Radmorów, poza tym do każdego nowego modelu trzeba kupować osobny programator i soft ... przy małym nasyceniu rynku tym sprzętem ceny programowania są często kilka razy wyższe niż w przypadku Motoroli, która pozostaje wierna RIB-owi sprzed 20 lat i tylko trzeba czasem dokupić (lub zrobić za 10 zł) kabelek pomiędzy RIB-a a radio.

Marcin
  • Level 10  
    czyli tylko 136-174??

• Level 31  
    adeczek_42 wyraźnie masz wszystko napisane ... może prościej dla wszystkich będzie jak podasz model radia a ja Ci powiem czy może być ...

Marcin
  • Level 10  
    GP 340 lub CP 140 (motorola)

• Level 31  
    GP340 tak, CP140 nie wiem czy ma teraz dopuszczenie, kiedyś seria CP nie miała.
    Natomiast zastanów się na GP360, bo jest niewiele droższa od Gp340, a ma 255 kanałów (GP340 ma 16 kanałów) dodatkowo GP360 ma podświetlany wyświetlacz co w nocy bardzo pomaga zobaczyć na jakim jesteś kanale. Oprócz tego możesz kanał opisać np: Pow. Lodz, Pow. Zgierz, itp. Ułatwia to pracę.

Pozdrawiam Marcin
  • Level 10  
    No w sumie racja, zastanowię się. Dzięki za rozjaśnienie tematu.

Pozdrawiam Adrian
  • Level 38  
    Nie kupuj niczego na własną rękę nie mając wiedzy na temat organizacji łączności radiowej na terenie podległym jednostce terytorialnej PSP. jkk dobrze Ci radzi w KP PSP wszystko dokładnie wyjaśnią i pomogą dobrać odpowiedni sprzęt, przeszkolą jak i na jakich zasadach utrzymywać łączność (nie tylko radiową). Ponieważ łączność radiowa to nie tylko odpowiedni radiotelefon ale również zasady korespondencji i dane radiowe (częstotliwości, kryptonimy itd). Całkiem możliwe że w takowy sprzęt wyposaży Was PSP. Sprzęt (nie tylko łączności) dofinansowują Urzędy Marszałkowskie i Unia Europejska, warto się nad tym zastanowić i o to zabiegać.
  • Level 33  
    green33 nie mówię, że tak nie jest. Przyjmuję krytykę
    Dowiem się dokładnie dlaczego strażacy z mojej OSP nie zadzwonili do mnie do montowania nowych radyjek i postaram się odpisać. Montowałem im tylko koguty na pilota, samochód przyszedł ze świdnika z zamontowanym radiem, gdyż sami nie mogli wymienić tego radia a dlaczego to się dowiem u sp8dxo - no problem
  • Level 35  
    green33 wrote:
    GP340 tak, CP140 nie wiem czy ma teraz dopuszczenie, kiedyś seria CP nie miała.
    Natomiast zastanów się na GP360, bo jest niewiele droższa od Gp340, a ma 255 kanałów (GP340 ma 16 kanałów) dodatkowo GP360 ma podświetlany wyświetlacz co w nocy bardzo pomaga zobaczyć na jakim jesteś kanale. Oprócz tego możesz kanał opisać np: Pow. Lodz, Pow. Zgierz, itp. Ułatwia to pracę.

Pozdrawiam Marcin

Seria CP nie miała , nie ma i (chyba) nie będzie miała dopuszczenia . Nie są to radia do pracy w warunkach "bojowych" .

Driver- wrote:
    Nie kupuj niczego na własną rękę nie mając wiedzy na temat organizacji łączności radiowej na terenie podległym jednostce terytorialnej PSP. jkk dobrze Ci radzi w KP PSP wszystko dokładnie wyjaśnią i pomogą dobrać odpowiedni sprzęt, przeszkolą jak i na jakich zasadach utrzymywać łączność (nie tylko radiową). Ponieważ łączność radiowa to nie tylko odpowiedni radiotelefon ale również zasady korespondencji i dane radiowe (częstotliwości, kryptonimy itd). Całkiem możliwe że w takowy sprzęt wyposaży Was PSP. Sprzęt (nie tylko łączności) dofinansowują Urzędy Marszałkowskie i Unia Europejska, warto się nad tym zastanowić i o to zabiegać.

Wszystko musi być załatwione drogą służbową .
  • Level 13  
    W kilku "firmach" które obsługujemy teraz - użytkują CP040 (4 kanały).

Należy uczynić jak napisał @radio-service - będzie wszystko wiadomo.