Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić licznik impulsów?

24 Mar 2011 08:10 7419 30
  • Poziom 10  
    Witam mam pewien problem potrzebuje zrobić licznik impulsów tylko problem polega na tym ze potrzeba śpiąc razem około 24 czujników pojemnościowych, które Beda zbierały impulsy i to wszystko musi być zliczane razem na jednym urządzeniu lub ewentualnie 8 czujników na jedno urządzenie i z 4 urządzeń na 1 sumator lub licznik żeby można było otrzymać wynik i wyświetlić go przeglądałem rożne liczniki, ale żaden z nich nie miął możliwości podłączenia Az tylu czujników prosiłbym o poradę lub pomoc, co można by było zastosować żeby to wszystko zgrać ze sobą i można to było uruchomić
    Dziękuję za odpowiedzi pozdrawiam Krzysiek
  • SterControlSterControl
  • Poziom 31  
    Nie jestem pewien czy dobrze rozumiem, ale aby każdy impuls z każdego czujnika można było zliczyć do jednej zmiennej to najprościej użyć jakiś sterownik PLC, o ile nie bedą to za szybkie impulsy, lub stworzyć taki licznik samodzielnie. Może jeszcze jakiś producent - a jest ich w Polsce kilku -opracuje ci takie coś na zamówienie.
  • Poziom 10  
    Pittt napisał:
    Nie jestem pewien czy dobrze rozumiem, ale aby każdy impuls z każdego czujnika można było zliczyć do jednej zmiennej to najprościej użyć jakiś sterownik PLC, o ile nie bedą to za szybkie impulsy, lub stworzyć taki licznik samodzielnie. Może jeszcze jakiś producent - a jest ich w Polsce kilku -opracuje ci takie coś na zamówienie.

Tak dokładnie jak piszesz chodzi o zliczanie na jednym liczniku wartości z kilku czujników urządzenie to Bedzie służyć do liczenia jajek zbieranych na taśmie
  • SterControlSterControl
  • Poziom 14  
    Witam.
    Albo jest potrzebny sprzęt specjalizowany, albo jakieś PLC. Wago procesor + karty +wizualizacja w sofcie. Proste bloczki do wyświetlenia np. na panelu. Oczywiście napewno chodzi również o koszty. Nie mam pojęcia ile może kosztować układ dedykowany, tylko że takie układy mają ograniczoną diagnostykę i nie można ich rozbudowywać i niewiem jak wygląda wizualizacja w takim przypadku. Stosując PLC maż możliwość zapisu, tworzenia raportów i pełną diagnostykę czyli przy uruchomieniu np. sprawdzasz wszystkie stany na wejściach, które mają być 0 i dopiero jest dopuszczenie linii do ruchu.
  • Poziom 10  
    szarak65 napisał:
    Witam.
    Albo jest potrzebny sprzęt specjalizowany, albo jakieś PLC. Wago procesor + karty +wizualizacja w sofcie. Proste bloczki do wyświetlenia np. na panelu. Oczywiście napewno chodzi również o koszty. Nie mam pojęcia ile może kosztować układ dedykowany, tylko że takie układy mają ograniczoną diagnostykę i nie można ich rozbudowywać i niewiem jak wygląda wizualizacja w takim przypadku. Stosując PLC maż możliwość zapisu, tworzenia raportów i pełną diagnostykę czyli przy uruchomieniu np. sprawdzasz wszystkie stany na wejściach, które mają być 0 i dopiero jest dopuszczenie linii do ruchu.

Układ dedykowany, jaki spotkałem do tego kosztuje około 7000 euro wiec to odpada gdyż nikt nie zapali takich pieniędzy za to a co do PCL to mam prośbę czy mógłbyś mi podąć jakiś przykład, jaka wybrać firmę sterownika i jakie rozszerzenia bym potrzebował z góry dziękuję za odpowiedz
  • Specjalista Automatyk
    Mam pytanie:
    Czy na wszystkich czujnikach, czy grupach czujników mogą wystąpić jednocześnie sygnały zdarzeń do zliczenia?
  • Poziom 10  
    pafciowaw napisał:
    Mam pytanie:
    Czy na wszystkich czujnikach, czy grupach czujników mogą wystąpić jednocześnie sygnały zdarzeń do zliczenia?

Tak i napewno wystąpi taka sytuacja gdyż wygląda to następująco ze jest 8 lii, na które spadają jajka te taśmociągi Przenosza to wszystko na jeden przenośnik poprzeczny, na którym gromadzą sie wszytki jajka nie ma możliwości zamontowania liczników na przenośniku poprzecznym gdyż tam te jajka układają sie Roźnie nigdy nie sa ułożone jednakowo
    Jedyne rozwianie żeby to zliczyć to ustawieni czujników na końcach tych 8 lini
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    PLC Crouzet XD 26 + rozszerzenie XR 14 mają łącznie 24 wejścia (akurat tyle czujników przewidziałeś). Funkcje typu: przewiń ekran, archiwizuj wynik, kasuj/reset można zrobić na przyciskach wbudowanej klawiatury.
    Koszt całości powinien się zamknąć w 2k PLN.
    Dołączam kawałek programu - nie taki diabeł straszny jak go malują...;)
  • Poziom 10  
    pafciowaw napisał:
    PLC Crouzet XD 26 + rozszerzenie XR 14 mają łącznie 24 wejścia (akurat tyle czujników przewidziałeś). Funkcje typu: przewiń ekran, archiwizuj wynik, kasuj/reset można zrobić na przyciskach wbudowanej klawiatury.
    Koszt całości powinien się zamknąć w 2k PLN.
    Dołączam kawałek programu - nie taki diabeł straszny jak go malują...;)

Dziękuję bardzo teraz mam juz, chociaż jakiś obraz jak to wymyśleć i zrobić
    Chociaż wszelkie inne sugestie i pomysły bardzo milo widziane
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Witam,

Osobiscie wybralbym PLC. Ale na razie to brak najwazniejszej informacji....
    Jaka jest mniej wiecej czestotliwosc impulsowania?
    Wlasnie od tego zalezy jaki sprzet wchodzilby w gre czyli takze cena calosci.
    Przy malej czestotliwosci ~20Hz nawet mitsubishi ALFA2, ale jak duzo wiecej to juz bardziej profesionalne (Shneider?) i cena rooosnie.

Pozdrowienia
  • Poziom 10  
    Marek_Pe napisał:
    Witam,

Osobiscie wybralbym PLC. Ale na razie to brak najwazniejszej informacji....
    Jaka jest mniej wiecej czestotliwosc impulsowania?
    Wlasnie od tego zalezy jaki sprzet wchodzilby w gre czyli takze cena calosci.
    Przy malej czestotliwosci ~20Hz nawet mitsubishi ALFA2, ale jak duzo wiecej to juz bardziej profesionalne (Shneider?) i cena rooosnie.

Pozdrowienia

Co do częstotliwości to taśma prezesowa sie około 5 cm na sekundę, czyli wychodzi około 2 impulsów na sek. na czujnik, czyli maks na cały układ około 16 impulsów na sek?
    Gdyż pozostałe czujniki znajdują sie na poszczególnych piętrach i nigdy nie Bedzie praco walc więcej niz. 8 czujników na raz

Na tym forum obowiązują zasady poprawnej pisowni właściwe dla języka polskiego. Znaki przestankowe stawia się bezpośrednio po wyrazie, potem spacja. Zdanie zaczyna się wielką literą. Znaki diakrytyczne /ogonki/ są integralną częścią naszego języka-> szybciutko popraw kolego ten post oraz swoje wcześniejsze w tym temacie! To jest forum techniczne a nie serwis plotkarski...
    [Akrzy]
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    Fazzy999...:)
    to zmienia postać rzeczy! - można czujniki powpinać przez spolaryzowane diody do sterowniczka PLC - wtedy wystarczy tylko 8 wejść - koszty znacznie mniejsze?!

Kolega poprawi załącznik umieszczony wyżej zgodnie z moim zaleceniem (ogłoszenia w dziale).
    [Akrzy]
  • Poziom 23  
    Witam,
    Dla takiej czestotliwosci w zupelnosci wystarczy jakis ALFA2 lub EASY Moeller.

Co do podpinania wielu czujnikow na jedno wejscie - mozna zgubic czesc impulsow, ale zaoszczedzic ne ilosci wejsc.

Nie wiem na ile jest to istotne, moze tansze rozwiazanie bedzie wystarczajaco dobre.

Pozdrowienia
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    Kol. fazzy999, a nie można umieścić 8-miu czujników na ruchomej windzie, w miejscach gdzie dochodzą taśmociągi? - znacznie by to upraszczało ilość czujników!
    Kol. Marek_Pe - jeżeli do 8 wejść PLC podłączymy po 4 czujniki (separowane diodami) i w danej chwili zbieramy informację tylko z jednego "rzędu 8-mio czujnikowego" (i np. pozostałym 3-em "rzędom" wyłączamy zasilanie "+" czujników) to na nasze 8 "kanałów" PLC wchodzą pojedyńcze sygnały, bez możliwości zgubienia czy nakładania się sygnałów. Takie rozwiązanie wymagałoby doprowadzenia 4-rech sygnałów (na wejścia PLC), które dawałyby informację (wyjście PLC) - którą grupę czujników (jedną z czterech) zasilić w danym momencie.
  • Poziom 23  
    pafciowaw napisał:
    Kol. Marek_Pe - jeżeli do 8 wejść PLC podłączymy po 4 czujniki (separowane diodami) i w danej chwili zbieramy informację tylko z jednego "rzędu 8-mio czujnikowego" (i np. pozostałym 3-em "rzędom" wyłączamy zasilanie "+" czujników) to na nasze 8 "kanałów" PLC wchodzą pojedyńcze sygnały, bez możliwości zgubienia czy nakładania się sygnałów. Takie rozwiązanie wymagałoby doprowadzenia 4-rech sygnałów (na wejścia PLC), które dawałyby informację (wyjście PLC) - którą grupę czujników (jedną z czterech) zasilić w danym momencie.

Nie zgodze sie. Mozemy stracic impuls jesli na jednym wejsciu pojawi sie podwojny, ale to nie zablokuje odczytu pozostalych wejsc. W sumie wystarczyloby 10 we polaczonych w drabinke 4 na 6 aby jednoznacznie okreslic kazdy czujnik. Oczywiscie nadal jest problem ominiecia jakiegos procentu impulsow, ale cos za cos.

Osobiscie uzylbym Modicon TSXMicro i 2 uklady TSX-DEZ-12D2, do tego jakis Magelis xbt i sprawa zalatwiona. Tylko, ze ja biore to z magazynku jak mi trzeba, a zakup to juz inna para kaloszy.... Szukalbym EASY ( modol + rozszerzenie), sa tansze.
    Niestety liczba we 24 to duzo jak na proste sterowniczki.
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    Na rysunku pominąłem masy (-) czujników aby nie zaciemniać obrazu.
    W takim rozwiązaniu jeden zestaw 8-miu czujników jest tylko zasilany i każdy z tych czujników jest niezależny - żadnego impulsu się nie zgubi (bo każde wejście w sterowniku działa niezależnie jako licznik dla jednego czujnika) - czy pojawi się jeden czy kilka w tym samym czasie - to PLC to zarejestruje.
    Można to jeszcze uprościć przez pominięcie PLC w zasilaniu tych 4-rech rzędów czujników; podłączyć to bezpośrednio do krańcówek położenia windy (1 z 4), ale wtedy nie będziemy mogli analizować częściowych liczników - będzie tylko sumator całości.
    Co do pomysłu Kol. Marek_Pe - stworzenie matrycy 6 x 4 - jak to sobie wyobrażasz zrobić/osiągnąć na czujnikach pojemnościowych trój-przewodowych?;
    "matryca" jest świetna kiedy trzeba określić: który 1 z 24 jest włączony?!.
    W tym przypadku zupełnie kiepski pomysł - sygnały mogą się pojawić na kilku czujnikach jednocześnie - wtedy kilka "rzędów" i kilka "kolumn" ma sygnał i...totalne zafałszowanie wyniku liczenia.

Dodano po 19 [minuty]:

Dzięki takiemu sterowaniu można za ok.700 PLN mieć niezłe zliczanie impulsów.
  • Poziom 10  
    pafciowaw napisał:
    Na rysunku pominąłem masy (-) czujników aby nie zaciemniać obrazu.
    W takim rozwiązaniu jeden zestaw 8-miu czujników jest tylko zasilany i każdy z tych czujników jest niezależny - żadnego impulsu się nie zgubi (bo każde wejście w sterowniku działa niezależnie jako licznik dla jednego czujnika) - czy pojawi się jeden czy kilka w tym samym czasie - to PLC to zarejestruje.
    Można to jeszcze uprościć przez pominięcie PLC w zasilaniu tych 4-rech rzędów czujników; podłączyć to bezpośrednio do krańcówek położenia windy (1 z 4), ale wtedy nie będziemy mogli analizować częściowych liczników - będzie tylko sumator całości.
    Co do pomysłu Kol. Marek_Pe - stworzenie matrycy 6 x 4 - jak to sobie wyobrażasz zrobić/osiągnąć na czujnikach pojemnościowych trój-przewodowych?;
    W tym przypadku zupełnie kiepski pomysł - sygnały mogą się pojawić na kilku czujnikach jednocześnie - wtedy kilka "rzędów" i kilka "kolumn" ma sygnał i...totalne zafałszowanie wyniku liczenia.

Dodano po 19 [minuty]:

Dzięki takiemu sterowaniu można za ok.700 PLN mieć niezłe zliczanie impulsów.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi jak to rozwiązać , co do zastosowania czujników na windzie to muszę przemyśleć to gdyż tam nie ma zbytnio jak zamontować czujników ale to muszę dokładnie zobaczyć , a co do zastosowania zastosowania diod i czujnika na każdej taśmie to nie ma z tym problemu gdyż winda posiada krańcówki które są doprowadzone do szafy skąd łatwo je wydostać. Jeszcze raz bardzo dziękuje za pomoc

Jeszcze jedno pytanie co do wyboru sterownika PLC to potrzebował bym żeby wyprowadzić ten licznik na zewnętrzna tablice diodowa i teraz nie wiem dokładnie jaki wybrać sterownik , bo mitsubishi nie posiada wyjścia rs485 nie wiem jak moller poradźcie co mogę jeszcze zastosować.
  • Poziom 23  
    pafciowaw napisał:

.

Pisalem, ze cos za cos.
    Czujniki nie musza byc podpiete bezposrednio, a taniej jest zastosowac 24 przekazniczki i 10we PLC niz 24 we PLC.
    A zliczanie w matrycy tez sie robi. Spawa napisania programu. To naprawde wielki pech gdy impulsy sie pokryja z dokladnoscia do 10ms(dla ALFA2).

Wszystko zalezy od wymagan koncowych autora, czy dokladnosc 100% za duza kase czy statystycznie 98(strzelam, nie chce mi sie liczyc rozkladu) za duzomniejsze pieniadze.

Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Jak patrzę na matryce, to czy nie prościej (taniej) by jednak było zastosowac jakiekolwiek PLC z 24 wejciami? Jeśli jest to do 2 cykli/sek to każdy procek się wyrobi. Na każde wejście dac instrukcję ADD z warunkiem ONS, a potem w ostatniej linii zliczamy wszystkie wartości z instrukcji ADD i sumujemy. I w ogóle nie potrzeba liczników.
  • Poziom 23  
    and_rog napisał:
    Jak patrzę na matryce, to czy nie prościej (taniej) by jednak było zastosowac jakiekolwiek PLC z 24 wejciami? Jeśli jest to do 2 cykli/sek to każdy procek się wyrobi. Na każde wejście dac instrukcję ADD z warunkiem ONS, a potem w ostatniej linii zliczamy wszystkie wartości z instrukcji ADD i sumujemy. I w ogóle nie potrzeba liczników.

Policzmy: easy (ten cennik mam pod reka) Sterownik EASY719-DC-RC 12 we 945zl
    Rozszerzenie EASY 12 wejść , 8 wyjść , 24V DC 813zl.

Czy za 813zl kupimy 24 przekazniki? Widze ceny od 4zl za sztuke.

Oczywiscie 24 we dadza 100% dobry wynik.
    Ale nie zawsze jest nam taka dokladnosc potrzebna.

Nie znam ceny czujnikow, ale byc moze faktycznie dolozenie 800zl nie zawazy tak bardzo na calosci, a program bedzie znacznie prostszy.

Pozdrowienia
  • Poziom 10  
    Marek_Pe napisał:
    and_rog napisał:

Policzmy: easy (ten cennik mam pod reka) Sterownik EASY719-DC-RC 12 we 945zl
    Rozszerzenie EASY 12 wejść , 8 wyjść , 24V DC 813zl.

Czy za 813zl kupimy 24 przekazniki? Widze ceny od 4zl za sztuke.

Oczywiscie 24 we dadza 100% dobry wynik.
    Ale nie zawsze jest nam taka dokladnosc potrzebna.

Nie znam ceny czujnikow, ale byc moze faktycznie dolozenie 800zl nie zawazy tak bardzo na calosci, a program bedzie znacznie prostszy.

Pozdrowienia

Witam co do 24 wejściowego PLC to wyjdzie to drogo nie powiem ale jeśli zrobimy tak jak bylo to wcześniej napisane , że jednocześnie zczytuje z 8 czujników w rzędzie a między pozostałymi rzędami przełancza się na przekaźnikach to wystarczy zwykły 8-12 wejściowy plc oglądałem ALPHA2 było by ok ale czy posiada on wyjście na zewnetrzny ekran tzn do podłączenia małego panelu diodowego żeby wyświetlic wynik na nim ?
  • Specjalista Automatyk
    Żaden z "kompaktów" nie ma takiej możliwości (wyświetlacz). Musisz szukać wersji "rozszerzalnej", dokupić moduł komunikacji i wtedy kombinować z wyborem oddalonego wyświetlacza. A nie wystarczy wyświetlić wynik na wyświetlaczu wbudowanym w sterownik?. Jeśli cyferki są małe to wynik (do 9999 - cztery cyfry) można wyświetlić na całym wyświetlaczu w Crouzet'cie.
  • Poziom 10  
    pafciowaw napisał:
    Żaden z "kompaktów" nie ma takiej możliwości (wyświetlacz). Musisz szukać wersji "rozszerzalnej", dokupić moduł komunikacji i wtedy kombinować z wyborem oddalonego wyświetlacza. A nie wystarczy wyświetlić wynik na wyświetlaczu wbudowanym w sterownik?. Jeśli cyferki są małe to wynik (do 9999 - cztery cyfry) można wyświetlić na całym wyświetlaczu w Crouzet'cie.

Niestety wynik będzie oscylował w granicach 90000 wiec ciężko będzie co do wyboru PLC znalazłem kilka tanich i z możliwością podłączenia zewnętrznego wyświetlacza tylko nie wiem jak to będzie funkcjonować jeden z nich to
    array apb-22mrdl + APB-EXPMC koszt okolo 600zl lub
    lumel sp1 + ekran diodowy lumel tylko tego nie znam ceny
    nie jestem do końca przekonany co do tego ale to jest chyba najtańsza alternatywa
  • Poziom 23  
    Na kazdym wbudowanym wyswietlaczu mozna wynik pokazac w 2 liniach, np w gornej tysiace a w dolnej jednostki.
    Jezeli nie trzeba na raz pokazac nic wiecej, to zewnetrzny panel jest zbedny.
  • Specjalista Automatyk
    Wynik można pokazać w jednej linii stawiając jeden za drugim 2 liczniki:
    pierwszy wyświetla wartości tysięcy (99 99x xxx) a drugi ostatnie cztery cyfry (....9 999) - masz licznik na 99 999 999 jajek. Jak się nie trudno domyślić wartość liczbową można "prawie" dowolnie wydłużać (ograniczeniem jest 18 znakowy wyświetlacz oraz ilość "komunikatów" jakie w jednej chwili mogą być wyświetlane - zależy to od rodzaju PLC);
    Czy autor wątku chciałby wewnętrzny wyświetlacz? ...czy wielką tablicę diodową?
  • Poziom 10  
    pafciowaw napisał:
    Wynik można pokazać w jednej linii stawiając jeden za drugim 2 liczniki:
    pierwszy wyświetla wartości tysięcy (99 99x xxx) a drugi ostatnie cztery cyfry (....9 999) - masz licznik na 99 999 999 jajek. Jak się nie trudno domyślić wartość liczbową można "prawie" dowolnie wydłużać (ograniczeniem jest 18 znakowy wyświetlacz oraz ilość "komunikatów" jakie w jednej chwili mogą być wyświetlane - zależy to od rodzaju PLC);
    Czy autor wątku chciałby wewnętrzny wyświetlacz? ...czy wielką tablicę diodową?

Witam wszystkich co do tablicy diodowej to własnie o takie coś mi chodzi tylko nie aż taka wielka , około 60 cm długości i 20 cm wysokości żeby można było z dalszej odległości odczytać wynik
  • Specjalista Automatyk
    Spójrz na to:
    http://www.automatyka.pl/productItemBranch.aspx?tab=product&br=7993&pk=8172
    więcej na stronie: http://www.sem.pl/
    Myślałem również nad wykorzystaniem wyjść cyfrowych (SSR) sterownika do wygenerowania kodu BCD. Na jedną cyfrę trzeba 4 bity (5 znakowa liczba to 20 wyjść?!); ale można podzielić liczbę na "jedności" (3 znakowa liczba - 10 wyjść dwustanowych) + "tysiące" (2 znakowa liczba - 7 wyjść dwustanowych) - czyli minimum 17 wyjść i po BCD można wyświetlać wynik.
  • Specjalista Automatyk
    Można również multipleksować wynik: wybór cyfry (5 wyjść - dla wyniku 5-cio znakowej liczby) + BCD (4 wyjścia) - razem 9 wyjść cyfrowych (SSR)

Przy takich rozwiązaniach budowa wyświetlacza jest banalnie prosta i stosunkowo tania.
  • Poziom 9  
    witam,

Podpinam się pod temat.

Jak zrobić licznik impulsów w Tia Portal v.13 na sterownik s7 1200?

Pzdr

• Specjalista Automatyk
    Jeśli chodzi o High Speed Counter (HSC) to zakładam, że do Easy book nie zaglądnąłeś :)
    Jeśli tylko z jakiegoś czujnika chcesz policzyć to, przy odrobinie chęci, we wbudowanej pomocy można wszystko znaleźć. Zobacz na funkcje CTU (count up) lub CTD (count down) albo wejście przepuść przez wykrywanie zbocza P, P_TRIG i wynik wrzuć na dodawanie ADD.