Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Efekt gitarowy, pare pytań

24 Mar 2011 12:04 1949 7
  • Poziom 11  
    Witam, od jakiegoś czasu czytam o efektach domowej roboty. Jako że posiadam multiefekt chciał bym zrobić sobie własną kostkę:) Jednak w dziedzinie takich prac jestem co tu dużo mówić zielony, lutowało się kilka rzeczy i kiedyś w szkole zrobiłem płytkę... Więc interesował by mnie efekt Sans Amp GT-2 ze strony http://www.tonepad.com/project.asp?id=22 Tyle że jest on jako advenced więc chyba sobie daruje(Napiszcie czy on na prawdę jest dla advenced) Więc pytanie pierwsze , jaki efekt byście mi polecili, dla kolesia żółtodzioba z dziedzyny elektroniki ? Chodzi mi tu o ciężki przester do metalu. Najlepiej jak toś zrobił i może mi szczerze polecić że działa i jest okej. Pytanie drugie czy np jak mam listę to tego wyżej wymienionego efektu na stronie tonepad i dam ją w sklepie to sprzedawca będzie wiedział o co chodzi? Będzie wiedział co to jest Pots, capacitors? Trzecie pytanie , co oprócz rzeczy wymienionych w liście trzeba kupić, np kabelki jakie? Narzędzia w domu posiadam .Proszę o pomoc:)
  • Poziom 20  
    Efekt podany przez Ciebie nie jest przesadnie skomplikowany, ma dość dużo elementów - to tyle jeżeli chodzi o jego skomplikowanie. Jak wiesz, jak poprawnie zrobić płytkę i jak lutować, to powinieneś dać sobie z tym radę.

Co do ciężkich przesterów metalowych - mogę polecić Guv'Nor (o ile się nie mylę jest na tamtej stronie), dość ciężko brzmi i jest dość prosty. Osobiście tego nie robiłem (słyszałem sample i czytałem opinie), ale robiłem przestery o podobnym stopniu skomplikowania i się udało, więc też nie powinno być z tym problemu.

Co do wiedzy sprzedawców ;) ja bym zakładał wiedzę zerową z zakresu j. angielskiego :D, więc polecam wszystko dać po polsku. Uniknie się zbędnych komentarzy, zniechęcenia itp.

Kabelki możesz kupić dowolne, ja osobiście korzystam zazwyczaj z kabli w stylu "2 żyły + ekran" lub "2 żyły", w zależności od tego do czego mają być (sygnałowe najlepiej dawać z ekranem). Mogą być bardzo cieniutkie, żeby nie było z nimi problemu, najlepiej wizualnie to ocenić (takie grubości włosa nie będą wygodne w lutowaniu np. ;) ).

EDIT: Dodam jeszcze, że ten schemat co podałeś to nie jest "efekt" w pełnym tego słowa znaczeniu, to symulator brzmienia wzmacniacza analogowego, żeby gitara brzmiała np. "Fenderowsko", więc poza wzmocnieniem i zmianą barwy nie oczekuj "ciężkiego, metalowego brzmienia" ;).
  • Poziom 11  
    Ok, czekam na dalsze propozycje:)Co do Guv'Nor to sluchalem na youtube, i nawet ciekawe brzmienie. No widzisz to właśnie dlatego proszę porade czegoś sprawodzonego aby kiszki nie było, dzięki że dałeś cynk :P
  • Poziom 12  
    Nie moje klimaty, ciężki przester do metalu napewno nie uzyskasz z dość ciekawej kostki GT-2 a także z Guv'nora. Niestety muszę zaproponować ci bardzo kontrowersyjny przester Boss MT-2 nazywany czasami Metal-Złomem. Konstrukcyjnie prawie identycznym rozwiązaniem jest Muff-Metal stworzony do metalu.
  • Poziom 11  
    A dlaczego kontrowersyjny? Słuchałem próbki i musze stwierdzić że tego typu brzmienie mi pasuje jak najbardziej.
  • Poziom 12  
    Oba schematy , czyli MT-2 i Muff-Metal są w necie.
  • Poziom 11  
    A który jest łatwiejszy do zrobienia, lub tańszy ?

Dodano po 1 [godziny] 21 [minuty]:

No okej, więc wezme się za tego mt2. Mam tu listę, wszytko się zgadza?

Wykaz elementów

Rezystory
    100Ohm 3szt
    1K 3szt
    1K2 2szt
    2K2 1szt
    4K7 1szt
    6K8 2szt
    8K2 1szt
    10 K 8szt
    12K 2szt
    20K 2szt