Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Combo basowe - jaka końcówka mocy?

24 Mar 2011 14:05 2437 13
  • Poziom 9  
    Witam,
    buduję combo basowe oparte na przedwzmacniaczu Alberta Kreuzera. Potrzebuję jeszcze końcówki mocy. Przeczytałem naprawdę dużo postów na elektrodzie dotyczących końcówek mocy i powiem szczerze, że nie wiem co wybrać. Rozwiązanie z użyciem układów scalonych lm3886 lub TDA7294 są zachwalane do systemów stereo albo subów, ale czy nada się to do comba basowego? Czy lepiej wybrać coś na Mosfetach albo bipolarnych? Podkreślam, że combo nie jest budżetowe i tak naprawdę koszty nie liczą się dopóki są w granicach rozsądku. Moce jakie mnie interesują to 40 - 70 W, więc jeżeli ktoś ma jakiś schemat pod ręką do zaproponowania to będę bardzo wdzięczny. Wzmak będzie napędzał kolumnę na Eminence Legend B102.
    Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Jeśli zamierzasz korzystać tylko z jednego głośnika to w podanym zakresie mocy wzmacniacza użycie LM3886 lub TDA7294 jest jak najbardziej uzasadnione. Prosto, czysto i skutecznie.
  • Poziom 9  
    Zastanawiam się tylko jeszcze czy taki wzmak ok. 70 W będzie w stanie rozbujać głośnik 200W...
  • Poziom 43  
    Ja nie widzę problemu.

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie. Znawcą tematu też nie jestem ale akurat tak się składa że buduję bardzo podobny sprzęt. Ja akurat wybrałem na końcówkę mocy wzmacniacz Holton na 2 parach czyli około 100W przy 8 ohm. Nie wiem czy to dobry wybór ale ktoś mi tak polecił ponieważ dobra znana i ceniona konstrukcja.
    Koszt jak wszystko zrobisz samemu to jakieś 100zł plus trafo i radiator.
    Ja robię dwie wersje jedna to head a druga to combo.
    W combo w zasilaczu akurat mam po 4x2200uF nie wiem czy to troszkę nie za mało ale okaże się a i tu jest Celestion TF1020. Dla head mam po 5x3300uF i tu ma być 2x Celestion TF1225 chociaż zastanawiam się nad jakimś Eminence lub Selenium ale wszystko w podobnej cenie a i do tego dochodzi jeszcze horn STX GDWT-9-200-8-PB.
    Teraz mam pytanko czy złożyłeś już ten przedwzmacniacz ? Bo ja chyba coś skopałem i mam przydźwięk straszny biorący się na pewno z przedwzmacniacza ponieważ sama końcówka mocy jest praktycznie niesłyszalna jak jest sama.

Pozdrawiam Krzysztof
  • Poziom 20  
    Sama koncówka wyniesie cie około 100zł a z sama końcówka dużo nie zrobisz.
    czarnuch.skc Oczywiscie rozbujasz i oczywiscie jak puscisz za głosno bedzie wystepował przester wiec nie jest to dobre rozwiazanie.
  • Poziom 9  
    @gitkrzych
    No niestety przedwzmacniacza nie złożyłem jeszcze trochę mi się to w czasie rozłoży. Wiem, że na pewno zmienię stabilizatory w zasilaczu przedwzmacniacza na coś z serii LM(niskoszumne do wzm. operacyjnych). Gdzieś już ktoś na elektrodzie pisał, że mu szumi ten przedwzmacniacz i chyba zaradzili. Musisz poszukać. No i w sumie ja jako bassman nie polecam szelestionów, ale w sumie kto co lubi ja po prostu wolę Eminence:D
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie. U mnie najprawdopodobniej problem z prowadzeniem masy i przez to mam sporo tzw. bzzzz. Właśnie się dokształcam i jutro będę walczył z tym tematem.
    Co do zasilacza przedwzmacniacza to faktycznie może też zmienię na coś innego, do tego wzmacniacze operacyjne dałem ne5532 i cały przedwzmacniacz na rezystorach 1% i kondensatory raczej klasy HiFi ale to z tego względu że miałem tego sporo bo zamawiałem hurtowo dla wzmacniaczy słuchawkowych klasy A a więc tak było łatwiej.
    Po dzisiejszych testach okazało się że skopałem coś jeszcze w EQ bo straszne zakłócenia powoduje rozkręcenie potencjometru od wysokich tonów.
    Przy okazji czy ktoś mi może powiedzieć czy tor czysty tego przedwzmacniacza powinien wzmacniać jedną czy dwie połówki sinusoidy ?

A co do głośników jeszcze nie wybrałem więc może jesteś wstanie mi coś polecić tak do 300zł za głośnik ponieważ chcę dać 2x12 + horn. Preferuję raczej ciepłe brzmienie, chociaż słucham rozmaitych zespołów ale bardzo odpowiada mi bas w Lipali, Lech Janerka ale też Red hot chilli pepers czy Illusion. Ja jestem totalnie początkujący więc każda rada była by bardzo cenna.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Tak tylko, że to ma być combo do studia nagrań(zapomniałem dodać) więc nagraj teraz 2x10" + gwizdek + 15". To będzie bez sensu.
  • Poziom 9  
    Mam pytanie czy ktoś może jest w posiadaniu schematu końcówki mocy na LM3886 w konfiguracji odwracającej?? Oczywiście w miarę dobrej i sprawdzonej. Nigdzie nie mogę znaleźć:/ Ewentualnie jakby ktoś mógłby mi pomóc przerobić tą konfigurację http://www.national.com/mpf/LM/LM3886.html#Overview na odwracającą. Będę bardzo wdzięczny.

I pytanie drugie czy jest możliwe zrobienie takiego układu aby w łatwy sposób np. za pomocą zworki itd., przechodzić z konfiguracji nieodwracającej do konfiguracji odwracającej??

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć na temat takiej końcówki mocy?
    Combo basowe - jaka końcówka mocy?

Czy to się nadaje? Czy to zagra(dobrze)? Wiem, że R5 i C3 muszą być dopasowane do impedancji głośnika - jak to zrobić? Czy kondensatory CS1 i CS2 wystarczą 1000uF? Lepiej użyć 1 kondensatora 1000uF czy kilku równolegle połączonych? No i proszę o pomoc w sensie jakiego rodzaju kondensatory użyć w poszczególnych miejscach? Polecacie jakieś firmy - pieniądze nie grają tak wielkiej roli ale wiadomo bez przesadyzmu:)

Będę niesamowicie wdzięczny za jakiekolwiek rady.
    Pozdrawiam