Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant VUW PL 240-3 Mrugająca dioda klepsydry

24 Mar 2011 17:01 19120 19
 • Poziom 9  
  Witam ! Mam problem z Villant'em mianowicie , gdy chcę włączyć centralne lub ciepłą wodę , woda się nagrzewa lecz się wyłącza i zaczyna mrugać dioda klepsydry . Proszę o pomoc !
 • Poziom 10  
  Zadzwonić do servisu, usług w celu prania mężczyzn wymiennik ciepła usługi wie, co to ma delat.Ya przepraszam za mój język polski.
 • Poziom 9  
  Można jaśniej bo nie rozumiem ? jaki wymiennik ciepła ?
 • Poziom 10  
  Trzeba umyć wymiennik ciepła kotła, kwaśnego roztworu. Mężczyzn Service wiem jak to zrobić. Zadzwoń do serwisu. Sam nie mogę nic zrobić.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Jaki wymiennik Ciepła, jest część, gdzie jest kocioł ogrzewania wody.
 • Poziom 12  
  Witam
  Ta "klepsydra" oznacza że uruchamia się automat gazowy, zasysa gaz i próbuje się zapalić, jeżeli się zapali to pojawia się taki "płomyczek" po lewej stronie wyświetlacza, jeżeli brak zapłonu to 'klepsydra" gaśnie i za chwile znów się zapala czyli proces zapłonu się powtarza, kilka krotny brak zapłonu i kocioł powinien wejść w awarię sygnalizując kodem błędu.
  Najczęstszą przyczyną takiej sytuacji jest brak gazu. Radził bym sprawdzić czy takowy jest.
 • Poziom 19  
  Nie szukaj wyświetlacza, bo ten kocioł go nie ma.
  Objawy wskazują na zakłócenia obiegu wody, ale nie koniecznie.
  Najczęstsze przyczyny:
  1. zakamienienie -odkamienić wymiennik pierwotny (nagrzewnica) i najlepiej jednocześnie wymiennik wtórny (c.w.),
  2. uszkodzony czujnik temp.
  3. zanieczyszczona lub zużyta pompa, za niskie ciśn. wody c.o.
  4. nieprawidłowa moc -kilka możliwości,
  5. uszkodzona elektronika
 • Poziom 9  
  Był u mnie wujek i mówił mi , że najprawdopodobniej to pompka jest przyczyną . Z tego co mi mówił jest ona droga , aczkolwiek nie wiem czy są jakieś zamienniki ? Wie ktoś może lub czy da się ją naprawić ?
 • Poziom 14  
  Witaj,

  migająca klepsydra to nic innego tylko słynne F.22 - wielu serwisantów zęby sobie połamało na tym błędzie - nie jest on taki oczywisty do zdiagnozowania jak się wydaje. Wszystko co zostało w napisane w postach wyżej to oczywiście prawda - przyczyny mogą być bardzo prozaiczne (brak wody w kotle, za mała moc startowa, zanieczyszczony wymiennik, za mały przepływ wody grzewczej itd.). Spróbuj ale tylko na chwilę odpiąć uziemienie kotła i zobacz czy to pomoże. Cały problem polega na tym że na zasilaniu i powrocie wymiennika pierwotnego są dwa czujniki temperatury i każdy z nich podłączony jest do elektroniki tylko jednym przewodem. Drugi biegun tych czujników to masa kotła. Różnica potencjałów pomiędzy zerem ochronnym a instalacją gazową lub wodną powoduje zakłócenie odczytów tych czujników i w efekcie błąd sygnalizowany jako F.22 dla kotłów z wyświetlaczem lub migająca klepsydra dla kotłów bez wyświetlacza. Wyjściem z sytuacji jest porządne uziemienie wszystkich instalacji (gazowej, wodociągowej i grzewczej) lub zastosowanie trafo separującego.
 • Poziom 15  
  Moi drodzy mam problem z wyżej wymienionym piecem.
  Jak to przed sezonem postanowiłem go przygotować, czyszczenie i usuwanie osadu z nagrzewnicy (kąpiel w occie). Po złożeniu pieca i przetestowaniu działał bez zarzutu. Po kilku dniach jednak odwidziało mu się prawidłowe działanie i zaprotestował.

  Usterka polega na tym że piec włącza się na jakieś 5 - 10 sekund na małym płomieniu po czym wyłącza się i po pewnym czasie próbuje znów zastartować. W między czasie zaczyna migać kontrolka (klepsydra) wg serwisówki - "brak wody". Ciśnienie w układzie jest ponad 1,5 bara układ jest odpowietrzony.

  Czasem zdarzy się, ze zastartuje i pochodzi dłużej i włączy się na całą (ustawioną) moc, ale to loteria (a tak nie powinno być)

  Piec kilka porządnych lat temu został pozbawiony zaworu trójdrożnego (używany jest tylko do CO) od tamtej pory nie było z nim problemów teraz są. Proszę o pomoc

  model pieca: Vaillant VUW PL 240-3

  z góry dzięki
 • Poziom 10  
  Maureli73 napisał co należy zrobić. To najtańsze na start. Jeśli się nie uda to sprawdź pompę. Jeśli to VUW 240-3 bez innych dodatków(R1 itd) to sądzę że ma minimum 10 lat. Pompa mogła się zużyć.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Sprawdź jeszcze napięcie zasilania takie skaczące 210- 240V będzie coś takiego mogło robić, najlepsze dla tego kotła jest stale 240V. Uziemienie sprawdź, ew testowo odłącz na jeden dzień, ponieważ możne zachodzić zjawisko pętli mas. W akustyce byś usłyszał to niestety nie jest tak prosto.
 • Poziom 15  
  uziemienie było odłączone, jest odłączone teraz również. Piec ma koło 10 lat. co to znaczy że pompa mogła się zużyć? chodzi, słychać że ma jeszcze siłę.

  mały update: już nie zdarza się, że zastartuje i pochodzi dłużej. włącza się płomień na 5-10 sekund i wyłącza, pompa w tym czasie cały czas pracuje...
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Hym a możne uaktywnił sie pierwotny błąd tzn taki jak był zaprojektowany dla f22 :D , czyszczenie wymiennika /ów bym zalecił , pływowy najlepiej wypłukać i potraktować go kwaskiem cytrynowym, głównemu przydał by się profesjonalny serwis.
 • Pomocny post
  Specjalista - systemy grzewcze
  Niestety realizowane jest przez dwie sondy temperatury na działanie tego algorytmu mogą mieć wpływ następujące rzeczy:
  - zasilanie , uziemienie.
  - sprawność pompy
  - czystość obiegu tj brak zatorów z kamienia i czystość filtra.
  - za-kamienienie wymiennika głownego objawia się syczeniem jak gotujący się czajnik.(czarny osad grafitowy np)
  - uszkodzenie sondy ntc lub przewodu , elektroniki.

  Czy kocioł identycznie reaguje na cwu i co?
 • Poziom 15  
  dziubek102 napisał:
  Niestety realizowane jest przez dwie sondy temperatury na działanie tego algorytmu mogą mieć wpływ następujące rzeczy:
  - zasilanie , uziemienie.
  - sprawność pompy
  - czystość obiegu tj brak zatorów z kamienia i czystość filtra.
  - za-kamienienie wymiennika głownego objawia się syczeniem jak gotujący się czajnik.(czarny osad grafitowy np)
  - uszkodzenie sondy ntc lub przewodu , elektroniki.

  Czy kocioł identycznie reaguje na cwu i co?


  kocioł służy tylko jako CO, ma wyjęty zawór trójdrożny i otworzony jest tylko na obieg CO, obieg CWU jest odłączony
 • Specjalista - systemy grzewcze
  To upewnij się ze filtr-y są czyste i jest obieg grzewczy otwarty , sprawdź obroty pompy pod odpowietrznikiem, może nie ma rozruchu. Trochę wody poleci więc zabezpiecz elektronikę.
 • Poziom 15  
  Ok, moi drodzy problem rozwiązany, nie obyło się bez serwisanta z Vaillanta...
  Dupnięty był czujnik temp. na dolocie wody do nagrzewnicy.
  Dzięki wszystkim za pomoc.
 • Poziom 1  
  Stare piece Vaillanta nie zawsze muszą być wymienione na nowe, czasem wystarczy proste czyszczenie i nadają się dalej do pracy. W moim piecu VUW 182 (242, 282) pojawił się problem migającej diody - klepsydry, czyli komunikatu: brak wody.
  Piec po wyłączeniu ogrzewania c.o. przez wyłącznik naścienny lub ręcznie nie włączał się ponownie - ani do grzania c.o. ani do c.w.u. Problemem był mikrowyłącznik, którego miedziana rurka o średnicy wewn. około 2 mm zapchała się z czasem na obu końcach, przy wejściu do zespołu wodnego mikrowyłącznika i przy wejściu do zaworu 3 drożnego - oba miejsca zaznaczone czerwoną strzałką. Kiedy pompa stoi, biała dźwignia mikrowyłącznika powinna być na dole i przylegać do czerwonej obudowy mikrowyłącznika, kiedy pompa się włącza, różnica ciśnień podnosi dźwignię około 5 mm. Zapchana rurka powoduje, że dźwignia ta albo nie podnosi albo nie opada prawidłowo kiedy trzeba i mikrowyłącznik wysyła sygnał, że coś jest nie wporzo z pompą i elektronika blokuje piec.
  Wyczyszczenie samej miedzianej rurki jest łatwe, bo po zdjęciu zawleczek, można ją wyciągnąć ręką. Jednak zapchane mogą być też otwory w które wchodzi rurka, czyli w korpusie zespołu wodnego mikrowyłącznika i w korpusie zaworu 3 drożnego na drugim końcu rurki. Wtedy konieczny jest demontaż obu elementów i przeczyszczenie ich wnętrz. Można to zrobić w następujący sposób.

  wyjmujemy z gniazdka wtyczkę zasilania elektr.
  zakręcamy zawór z gazem
  zakręcamy zawór na powrocie c.o.
  zakręcamy oba zawory serwisowe na wej/wyj c.o.
  zakręcamy dopływ zimnej wody do pieca
  spuszczamy wodę z pieca
  ściągamy zawleczki miedzianej rurki na mikrowyłączniku i zaworze 3d
  wyjmujemy rurkę, czyścimy
  wyjmujemy mikrowyłącznik, odkręcamy 3 śruby, czyścimy
  demontujemy pompę (3 śruby)
  demontujemy blachę nośną przyłącza pompy
  z zaworu 3d zdejmujemy zawleczkę i wyciągamy ręcznie przewód wskaźnika ciśnienia
  odkręcamy mocowanie powrotu c.o. na zaworze 3 d
  odkręcamy 3 śruby mocujące zawór 3d do zespołu wodnego i czyścimy go.

  Przy montażu powrotnym zaworu 3d polecam szczególnie skontrolować spasowanie iglicy zaworu 3d z dźwigienką mikrowyłącznika c.w.u. poniżej zaworu, na zespole wodnym (nie mylić z mikrowyłącznikiem pompy, opisanym wyżej). Po uzupełnieniu wody, piec powinien hulać jeszcze przez wiele lat. Vaillant VUW PL 240-3 Mrugająca dioda klepsydry Vaillant VUW PL 240-3 Mrugająca dioda klepsydry