Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Swiat這 w baga積iku Vectry B

Sqerty 24 Mar 2011 18:52 6705 16
    Sqerty
    Level 18  
    Witam.
    Jestem posiadaczem Vectry B 2000r (sedan).Mam z tym samochodem jeden problem a mianowicie.Po otworzeniu baga積ika lampka w nim nie 鈍ieci si a 瘸rzy i zapalaj si 鈍iat豉 nad drzwiami (nad tylnymi siedzeniami).Gdy pr鏏owa貫m zrobi zwarcie to 瘸r闚ka przygasa豉 a gdy od陰czy貫m kabelek kt鏎y mia zrobi zwarcie to 瘸r闚ka zn闚 zaczyna豉 si 瘸rzy a bezpiecznika nie wywali這.Do 瘸r闚ki id dwa kable (czerwony "+" i br您owo bia造-masa).Po pod陰czeniu 瘸r闚ki do czerwonego i karoserii samochodu 瘸r闚ka 瘸rzy.Z tego powodu odrzuci貫m kabel br您owo bia造 z dalszych bada i nie wiem co dalej robi.Prosz was o pomoc.
    Z g鏎y dzi瘯uje.
  • Helpful post
    stopi
    Level 28  
    Quote:
    zapalaj si 鈍iat豉 nad drzwiami (nad tylnymi siedzeniami)

Chodzi ci o tzw. 鈍iat豉 do czytania z ty逝..?

Skoro lampka rza篡, oznacza to, 瞠 jaki kabel/styk/z陰cze jest gdzie skorodowane/uszkodzone i zacz窸o dzia豉 jak rezystor (stawia op鏎), kt鏎y powoduje obni瞠nie napi璚ia na tej 瘸r闚eczce baga積ika. Skoro po z豉paniu masy w innym punkcie jest to samo problem dotyczy raczej linii "+".

Sprawd dok豉dnie styki i gniazdo bezpiecznika F22. Skoro 鈍iat這 jest w og鏊e, to bezpiecznik sam w sobie jest dobry, ale dok豉dnie posprawdzaj jego styki. Sprawd w陰cznik w pokrywie baga積ika i wszystko z czym jest po陰czony, rozbierz, wyszy嗆. W klapie tylnej powinno by te z陰cze, przez kt鏎e idzie kabel od 瘸r闚ki do w陰cznika. Jest to z陰cze X22. To te musisz sprawdzi. W陰cznik dzia豉 na zasadzie zamkni璚ia obwodu przez podanie masy do 瘸r闚ki.

Po drodze jest jeszcze z陰cze X1 w boku ko這 n鏬 kierowcy, a dok豉dnie interesuje ci pin nr 76 tego z陰cza. Najlepiej by這by miernikiem mierzy napi璚ia i rezystancje po drodze. Wtedy naj豉twiej znale潭 felerne ogniwo.
    Sqerty
    Level 18  
    Napi璚ie na wyj軼iu jest r闚ne 12V.Oryginalnie jest tam 瘸r闚ka 20W.Na pr鏏 w這篡貫m w to miejsce 10W i 鈍ieci豉 du穎 ja郾iej jak ta 20W.Sprawdz ten bezpiecznik F22.
    Zmierzy貫m rezystancje pomi璠zy gniazdem bezpiecznika F22 a gniazdem 瘸r闚ki i wysz這 140KOHM.Za du穎:cry:
    Teraz pozostaje mi rozgrzeba p馧 samochodu i i嗆 za tym kablem w poszukiwaniu usterki.
  • Helpful post
    stopi
    Level 28  
    Nie s康z aby p馧 samochodu rozgrzebywa trzeba by這. Sprawd na pocz徠ek punkty, o kt鏎ych napisa貫m, dopiero potem szukaj dalej. Przed bezpiecznikiem F22 jest tyko AKU, tak瞠 jak do niego dochodzi 12V (w stosunku do masy) to z nim jest wszystko ok.

Jeste pewien, 瞠 to jest 140kOhm? Przy takim oporze na 瘸r闚ce prawie, 瞠 nie od這篡這by si napi璚ie. Nawet by nie 瘸rzy豉. W samochodach trzeba mocno przyciska styki miernika do punkt闚 pomiarowych, bo cz瘰to punkty w kt鏎ych si mierzy s zabrudzone i mog powodowa powstawanie fa連zywych odczyt闚 na mierniku.

A rezystancja pomi璠zy mas auta a minusem 瘸r闚ki (przy wyj皻ej 瘸r闚ce) ? Tylko mierz przy otwartym baga積iku, bo wtedy wy陰cznik zamyka doj軼ie masy.
  • Helpful post
    ele5
    Conditionally unlocked
    Koledzy takie rzeczy sprawdza si kontrolk (瘸r闚k) pod obci捫eniem.
    Multimetrem to sobie mo積a 軼ie磬i na p造tce mierzyc na brz璚zyku.
    stopi
    Level 28  
    Z pinu 76 tego z陰cza powinno by przej軼ie na bezpiecznik F22, a w drug stron do 瘸r闚ki baga積ika. Tak wynika ze schematu. Czy wychodzi tam z tego pinu kabelek szary (lub szaro-jaki tam)? Mo瞠 w takim razie faktycznie problem tkwi na drodze bezpiecznik <-> z陰cze X1
    Sqerty
    Level 18  
    stopi wrote:

Sprawd dok豉dnie styki i gniazdo bezpiecznika F22.

Kolego stopi wprowadzi貫 mnie w b陰d i zmarnowa貫m p馧 dnia :|
    Z pinem 76 陰czy si bezpiecznik F13 a nie F22.Doszed貫m po kabelku do tego.W這篡貫m w F13 bezpiecznik i 鈍iat這 dzia豉.Martwi mnie tylko jedno.Dlaczego bez tego bezpiecznika 瘸rzy??
    stopi
    Level 28  
    W takim razie mnie te kto wprowadzi w b陰d, bo schemat, kt鏎y mam ma by rzekomo dla vectry B do 2001r...a wynika, 瞠 chyba nie jest. I jest tam ewidentnie po陰czenie z bezpiecznika F22 do z陰cza X1, a potem do 瘸r闚ki baga積ika, po czym jest w陰cznik w klapie zamykaj帷y mas...Pr鏏owa貫m w ka盥ym razie pom鏂. Spr鏏uj znale潭 w豉軼iwy schemat celem rewan簑.

Dodano po 3 [minuty]:

Powiedz mi jeszcze - potrafisz okre郵i jakie masz oznaczenie silnika? Np. Y20DTH...?
    tomekgl
    Level 16  
    Je瞠li nie znajdziesz innego 廝鏚豉 problemu (styki, bezpiecznik itp) to przyjrzyj si odcinkowi przewod闚 od wy陰cznika w klapie baga積ika. Mia貫m taki przypadek, 瞠 lampka s豉bo swieci豉, ale te nie wy陰cza豉 si do ko鎍a. Okaza這 si, 瞠 kable w wi您ce przy zawiasie przetar造 si, a potem od temperatury przetopi造 i pop瘯a造. Zak豉dam, 瞠 w wersji po liftingu jest to identycznie rozwi您ane jak i przed.
    stopi
    Level 28  
    Mam ten schemat!

Wklejam ci wycinek:
    Swiat這 w baga積iku Vectry B

Zielon strza趾 zaznaczy貫m ci dzlszy bieg 軼ie磬i. Po drodze mamy z陰cze X1, ale pin 23. E13 to 瘸r闚ka baga積ika. Z bezpiecznika F13 pr康 leci do przeka幡ika op騧nionego wy陰czania o鈍ietlenia wn皻rze czyli przeka幡ik K135. Po 瘸r闚ce mamy jeszcze z陰cze X35 i dop. S15 czyli z陰cznik w klapie baga積ika.
    Sqerty
    Level 18  
    tomekgl wrote:
    Je瞠li nie znajdziesz innego 廝鏚豉 problemu (styki, bezpiecznik itp) to przyjrzyj si odcinkowi przewod闚 od wy陰cznika w klapie baga積ika. Mia貫m taki przypadek, 瞠 lampka s豉bo swieci豉, ale te nie wy陰cza豉 si do ko鎍a. Okaza這 si, 瞠 kable w wi您ce przy zawiasie przetar造 si, a potem od temperatury przetopi造 i pop瘯a造. Zak豉dam, 瞠 w wersji po liftingu jest to identycznie rozwi您ane jak i przed.

Tylko 瞠 u mnie wy陰cza si do ko鎍a.Problem jest taki 瞠 bez bezpiecznika gdy otworze to si 瘸rzy a powinna si wcale nie 鈍ieci.Gdy zamkn nie 鈍ieci wcale wi璚 to inny problem ni u Ciebie.
    stopi
    Level 28  
    Najwyra幡iej 瘸r闚ka dostaje napi璚ie z jakiej innej linii i pomimo braku bezpiecznika 瘸rzy. Co musi by gdzie zwarte/skorodowane... Na pewno trzeba dok豉dnie prze郵edzi 軼ie磬 pr康ow do tej 瘸r闚ki. Rozumiem, 瞠 jasne jest przynajmniej to, 瞠 jak r璚znie wci郾iesz w陰cznik baga積ika to nie 鈍ieci w og鏊e..?
    stopi
    Level 28  
    Ze schematu wynika, 瞠 z tego bezpiecznika wychodzi jeden kabelek na cewk przeka幡ika op騧nionego wy陰czania o鈍ietlenia (sterowanie przeka幡ikiem, jego styk 85), a drugi na obw鏚 sterowany, czyli obw鏚 kt鏎y przeka幡ik zamyka (styk 30 i 87) i kt鏎y dotyczy tej 瘸r闚ki baga積ika. Ale sk康 teraz ci si wzi掖 pin 76 jak na schemacie mamy piny 36 i 23 tego z陰cza X1...?
    Sqerty
    Level 18  
    Od wtyczki X1 a dok豉dnie pinu 76 szed貫m centymetr po centymetrze i doszed貫m do F13.A pin 76 jest na 100% po陰czony z 瘸r闚k w baga積iku bo sprawdza貫m brz璚zkiem a po za tym 鈍ieci.My郵 瞠 te napi璚ie mo瞠 pochodzi z tego drugiego przewodu kt鏎y wychodzi z bezpiecznika F13.
    buch_20
    Level 10  
    a gdzie si znajduje ten przeka幡ik K153??