Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Implodujące kineskopy z lat pięćdziesiątych

dzg4 18 Mar 2011 19:56 3982 26
  • #1 18 Mar 2011 19:56
    dzg4
    Poziom 24  

Jeśli kineskop jest cały i jeszcze trzyma podciśnienie uważaj nie zbij szyjki bo zakończy się to implozją. W celu zabezpieczenia użytkowników tv wstawiane były z przodu szyby hartowane.

Moderowany przez Futrzaczek:

Posty w tym temacie zostały wydzielone stąd:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1921494.html

0 26
  • #2 18 Mar 2011 21:42
    serwis
    Poziom 37  

dzg4 napisał:
    Jeśli kineskop jest cały i jeszcze trzyma podciśnienie uważaj nie zbij szyjki bo zakończy się to implozją.(...)

A od kiedy to lekkie zassanie powietrza przy zbiciu szyjki kineskopu nazywa się implozją ?
    Coś się koledze terminologia pomyliła :D

0
  • #3 19 Mar 2011 15:52
    TELEWIZOREK52
    Poziom 26  

Ale paluszek to już na pewno można skaleczyć.Pozdrawiam.

0
  • #4 24 Mar 2011 18:33
    dzg4
    Poziom 24  

Kolego serwis nic nie mówiłem o kineskopach produkowanych w latach osiemdziesiątych tylko o latach pięćdziesiątych gdzie stosowane było bardzo wysokie podciśnienie, jeśli brakuje Ci informacji na ten temat jest w internecie.. W chwili zbicia szyjki kineskopu skutki dla nieuważnego użytkownika kończyły się odziałem chirurgii.

0
  • #5 24 Mar 2011 18:40
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

No i bzdura. Ciśnienie w nowszych kineskopach jest nawet mniejsze (czyli próżnia jest wyższa) niż w starszych za sprawą dopracowania metody szybkiego pompowania dużych baniek. Poza tym, jest to różnica rzędu nie większego jak 1g/cm2. Chodzi o raczkującą wówczas technologię produkcji dużych baniek kineskopowych. Aby taki kineskop był bezpieczny, szkło musiałoby być albo bardzo grube (czyli drogie), albo przekątna ekranu mała (vide KWN i podobne), albo o odpowiedniej geometrii bańki (co wymagało lat prób i błędów). Szyby antyimplozyjnej zaniechano w póniejszych latach z powodu dopracowania tej technologii, nie ma to związku z ciśnieniem.

0
  • #6 24 Mar 2011 18:52
    dzg4
    Poziom 24  

Kolego Futrzaczek to czym wytłumaczysz obecność szyby hartowanej przed kineskopem. I proponuję jednak poczytać o produkcji zakładów ZELOS.

0
  • #7 24 Mar 2011 18:57
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Ekran kineskopu musi być jak największy i jak najbardziej płaski, to chyba jasne. Zaś te wymogi stoją w sprzeczności z wytrzymałością na nacisk. Konieczne więc było lekkie jego wyoblenie. A jak duże i w jakim kształcie? Ano, to wymagało prób oraz czasu. Stąd dla bezpieczeństwa wstawiano tę szybę.

0
  • #9 24 Mar 2011 19:04
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

I czego to dotyczy?

Wydzielam do osobnego wątku.

0
  • #10 24 Mar 2011 19:18
    dzg4
    Poziom 24  

Czy znasz wartość podciśnienia w kineskopach produkowanych w latach pięćdziesiątych ?, i w jakim celu były stosowane opaski stalowe na tych że.

0
  • #11 24 Mar 2011 19:27
    robokop
    Moderator Samochody

Opaska stalowa nosi nazwę opaski antyimplozyjnej. A ta szyba nie robiła przypadkiem raz za filtr optyczny, a dwa za osłonę mechaniczną (antyzbiciową) dla kineskopu? Bo abstrahując od tematu to nawet elemisy z lat '90n miały szybkę z plexi. Ciekawostka - kineskop telewizyjny utylizowany przez odgięcie pinu i uszczypanie kawałka szyjki wydawał stłumione "psss..." - bez żadnych innych efektów, potraktowany od frontu stalowym śrutem z wiatrówki, dosłownie rozlatywał się z głośnym hukiem na kilkanaście kawałków. Co do staroci i próżni w nich - bodajże "Alga" stojąca kilkanaście lat w niezamieszkałym domu - zewnętrznie bez uszkodzeń mechanicznych, luminofor płatami się złuszczał.

0
  • #12 24 Mar 2011 19:31
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Stalowa opaska ułatwia montaż do obudowy. Stosowana we wszystkich kineskopach. Natomiast te implozuje miały jeszcze ramkę wewnątrz, przeciwdziałającą zgniataniu szkła.
    Wartości ciśnienia nie znam, ale są to liczby z przedziału 1E-7...1E-10Tr, co odpowiada 7,51E-10...7,51E-13Pa. Przy ciśnieniu atmosferycznym 1000hPa daje to nacisk 1kg/cm2 z różnicą w okolicach dziesiątego miejsca po przecinku, czyli żadną.

Cytat:
    Opaska stalowa nosi nazwę opaski antyimplozyjnej. A ta szyba nie robiła przypadkiem raz za filtr optyczny, a dwa za osłonę mechaniczną (antyzbiciową) dla kineskopu?

Filtr optyczny? Raczej się tym nie przejmowano :) Hartowana szyba była ochroną przede wszystkim przed uszkodzeniem.
    Cytat:
    potraktowany od frontu stalowym śrutem z wiatrówki, dosłownie rozlatywał się z głośnym hukiem na kilkanaście kawałków.

Na ekranie występują największe naprężenia, z racji właśnie tego, że musi być płaski. Apogeum osiągają mniej-więcej w połowie odległości między środkiem bańki a brzegiem. Jeśli tam trafisz, to szybko zwiewaj.

0
  • #13 24 Mar 2011 19:38
    dzg4
    Poziom 24  

Kolego robokop dziękuję Tobie za wyjaśnienie tematu opaska, Kolego Futrzaczek dziękuję Tobie za prawidłowe podanie wartości podciśnienia.A tak na marginesie w Polkolorze byłem bardzo często świadkiem implozji kineskopu przed założeniem opaski stalowej.

0
  • #14 24 Mar 2011 22:27
    serwis
    Poziom 37  

Widzę, że dyskusja się "rozogniła" :D
    Postaram się koledze :arrow: dzg4 sprawę wyjaśnić:

dzg4 napisał:
    Kolego serwis nic nie mówiłem o kineskopach produkowanych w latach osiemdziesiątych tylko o latach pięćdziesiątych gdzie stosowane było bardzo wysokie podciśnienie, jeśli brakuje Ci informacji na ten temat jest w internecie.. W chwili zbicia szyjki kineskopu skutki dla nieuważnego użytkownika kończyły się odziałem chirurgii.

Ja akurat też nie pisałem nic o kineskopach z lat osiemdziesiątych, tylko o kineskopach, w których była stosowana banda antyimplozyjna, czyli w tych telewizorach, gdzie była obowiązkowo stosowana przednia szyba ochronna.
    Informacje te posiadam akurat ze szkoły T-18, z roku 1964r.- akurat zaczynałem
    edukację w tej szkole- tak mnie po prostu uczono.
    I nie odsyłaj mnie do internetu po informacje, bo tam takich nie znajdziesz.

dzg4 napisał:
    Kolego Futrzaczek to czym wytłumaczysz obecność szyby hartowanej przed kineskopem. I proponuję jednak poczytać o produkcji zakładów ZELOS.

Pozwolisz, że ja ci wytłumaczę obecność hartowanej szyby przed kineskopem.
    Kineskop posiada dosyć wysoką próżnię, a co za tym idzie nacisk powietrza atmosferycznego na szkło kineskopu jest o takiej wielkości, jaka ta próżnia jest wytworzona, czyli w kineskopie jest próżnia (podciśnienie) ok -1, czyli nacisk powietrza otaczającego na cm powierzchni kineskopu wynosi 1kG.
    Możesz sobie łatwo obliczyć powierzchnię szkła kineskopu, wymnożyć przez te 1kG, i będziesz miał nacisk na jednostkę cm² kineskopu.

Dla przykładu podam kineskop 23" od TV Wawel- powierzchnia jego wynosi około 1600cm²- jak więc wymnożysz to przez 1kG to otrzymasz nacisk powietrza atmosferycznego na ekran ( w przybliżeniu ok.1,6tony).

Implozja, czyli zassanie do środka i przemieszczenie się ładunków (szkła z kineskopu w przypadku zbicia), czyli kawałki szkła z ekranu "lecą do tyłu, na ścianę, natomiast te z tylnej części do przodu.

I właśnie ta szyba ma chronić widza przed tymi odłamkami.

robokop napisał:
    Opaska stalowa nosi nazwę opaski antyimplozyjnej.(...)Ciekawostka - kineskop telewizyjny utylizowany przez odgięcie pinu i uszczypanie kawałka szyjki wydawał stłumione "psss..." - bez żadnych innych efektów, (...)

I tu kolega robokop już ci częściowo wyjaśnił.

:arrow: dzg4 Dodam jeszcze- chociaż zapewne już to wiesz, że wszystkie powierzchnie szkła kineskopowego mają kształt wypukły (kulisty), a dlaczego, to chyba nie wymaga wyjaśnienia.

Jedyne kawałki szkła o płaskiej powierzchni są właśnie na narożnikach kineskopu, i dlatego są szczególnie chronione przed uszkodzeniem, właśnie przez rzeczoną opaskę, która to nazwano antyimplozyjną.

Natomiast szyjka kineskopu- płaska, ale o bardzo małej powierzchni stanowi swoistego rodzaju zawór bezpieczeństwa.

Kilka słów jeszcze o wymianie kineskopów.
    Dlaczego tak wielki nacisk kładziono na rękawice i specjalne maski ochronne na twarz.
    Technik wymieniający kineskop najczęściej operuje z tyłu odbiornika.
    W przypadku implozji, kawałki szkła z ekranu przemieszczają się do tyłu.
    A są to solidne kawałki szkła, a w przypadku dużych kineskopów, gdzie grubość szkła przedniej części ekranu wynosi nawet 2,5cm- nie wymaga chyba wyjaśnienia.

To tyle tak w wielkim skrócie- jak kolego masz wątpliwości to pytaj- i nie odsyłaj mnie do internetu- gdyż ja pewnie posiadam więcej lat praktyki jak ty życia :D

0
  • #15 24 Mar 2011 22:46
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Cytat:
    czyli w kineskopie jest próżnia (podciśnienie) ok -1,6atm, czyli nacisk powietrza otaczającego na cm powierzchni kineskopu wynosi 1,6kG.

Ujemne ciśnienie? Coś mi nie pasuje :) Na zewnątrz masz 1atm, w środku 0 (albo ociupinkę więcej). Więc różnica ciśnień musi być mniejsza od 1atm, czyli nacisk jest w okolicach 1kg/cm2.

0
  • #16 24 Mar 2011 22:57
    serwis
    Poziom 37  

Możliwe, że gdzieś w tej matematyce się zakręciłem- ale mam takie notatki jeszcze ze szkoły. Wobec tego niech mnie ktoś w tych "rachunkach" poprawi- można przecież zrobić edit :D

0
  • #17 25 Mar 2011 00:24
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Serwis_ Próżnia ujemna? Brzmi to jak z Lema :D 1,6kg/cm2? Masz całkowitą rację, pod warunkiem, gdy ten kineskop zanurzyć w wodzie na głębokość 6 m.

0
  • #18 25 Mar 2011 01:45
    TELEWIZOREK52
    Poziom 26  

Panowie , tych kineskopów "zutylizowałem" mnogo.Przed wyrzuceniem do śmietnika,ze względów bezpieczeństwa trzeba było go unieszkodliwić.Młoteczek,puk w szyjkę,pssssy i po bólu.W niektórych Orionach i chyba w Teslach były szyby przyciemniane,czyli pełniły dwie funkcje. Szyby lekko przyciemnione stosowano jeszcze w latach 90tych w kolorowych Grundigach i spełniały chyba tylko rolę filtra ponieważ te same kineskopy montowane w innych modelach były już bez szyby.Nie wiem tylko dlaczego były tak pancerne że trzeba było użyć dobrego młota do potłuczenia.Pozdrawiam.

0
  • #19 25 Mar 2011 08:36
    serwis
    Poziom 37  

Futrzaczek napisał:
    Cytat:
    czyli w kineskopie jest próżnia (podciśnienie) ok -1,6atm, czyli nacisk powietrza otaczającego na cm powierzchni kineskopu wynosi 1,6kG.

Ujemne ciśnienie? Coś mi nie pasuje :) Na zewnątrz masz 1atm, w środku 0 (albo ociupinkę więcej). Więc różnica ciśnień musi być mniejsza od 1atm, czyli nacisk jest w okolicach 1kg/cm2.

Krzysztof Kamienski napisał:
    Serwis_ Próżnia ujemna? Brzmi to jak z Lema :D 1,6kg/cm2? Masz całkowitą rację, pod warunkiem, gdy ten kineskop zanurzyć w wodzie na głębokość 6 m.

Ok, poprawiłem, mój błąd :oops:

Mam nadzieję, że do reszty mojej wypowiedzi Lem (Lemm ?) nie będzie miał pretensji :D

0
  • #20 25 Mar 2011 13:23
    dzg4
    Poziom 24  

Moim zamiarem było ostrzeżenie kolegi ,który ma zamiar reanimować stary odbiornik tv przed ewentualnymi nieodwracalnym skutkami implozji kineskopu.
    W zamian za to zostałem skrytykowany.Czasami się odechciewa cokolwiek radzić lub pomagać.

0
  • #21 25 Mar 2011 14:09
    kondensator
    Poziom 36  

robokop napisał:
    Bo abstrahując od tematu to nawet elemisy z lat '90n miały szybkę z plexi.
    Obawiam się, że Kolega nie ma w tej sprawi racji. Telewizory Elemis Westa miały szybę szklaną (rodzaju ani wytrzymałości szkła nie sprawdzałem...). Szyba dawała się wyjąć po odsunięciu i wydłubaniu 4 sztuk plastykowych zaczepów (bez ich uszkodzenia nie było to łatwe...), co dawało możliwość umycia jej i ekranu kineskopu z kurzu (nie oddzielała "szczelnie" kineskopu) choć rzeczywiście dzięki niej sam ekran kineskopu był chyba mniej zakurzony. Widziałem kilka takich odbiorników (w tym jeden mały, chyba 14 cali) i wszystkie miały szybę szklaną. "Szyba" z plexi za łatwo się ulega porysowaniu (choćby przy przecieraniu z kurzu...), i trzeba byłoby ją często wymieniać żeby cokolwiek dało się przez nią oglądać...

0
  • #22 25 Mar 2011 17:14
    kidu22
    Poziom 35  

Dobra, ja mam Gold Star i ma szybe z przodu . I co wybuchnie?

0
  • #23 25 Mar 2011 18:04
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 25 Mar 2011 21:38
    1171337
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 25 Mar 2011 21:41
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #26 25 Mar 2011 21:46
    serwis
    Poziom 37  

Motronic napisał:
    A nie prościej by im było obciąć rurkę pompową?

Tak właśnie robił facet z Zambrowa. Woziłem do niego dosyć dużo kineskopów, niektóre robił mi na poczekaniu- tak że miałem możliwość przyjrzenia się dokładnie całemu procesowi wymiany dział.

0
  • #27 09 Kwi 2011 16:01
    dzg4
    Poziom 24  

Sprawdziłem dwa sposoby czyli ten z obruszaniem szpilki na szyjce kineskopu jak i z ukruszeniem rurki pompowej. Oba sposoby są bezpieczne pod warunkiem zachowania zasad bezpieczeństwa pracy z kineskopami i tylko wtedy gdy kineskop nie posiada wady mechanicznej. Dziękuję za udział w dyskusji wszystkim kolegom.

0