Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

6 paneli słonecznych, jaki regulator ładowania, jakie aku?

dudzik 24 Mar 2011 20:06 12777 20
  • #1 24 Mar 2011 20:06
    dudzik
    Poziom 8  

Witam, otrzymałem od dziadka z Niemczech 6 paneli słonecznych(panele identyczne). Pochodzą z rozbiórki szklarni w których działały w systemie nawadniania. Możliwe że dziadek przywiezie mi akumulatory które działały razem z panelami. Regulatorów ładowania na 100% nie będzie bo ktoś tam na miejscu je chciał.

Teraz moje pytanie: Czy istnieje możliwość podpięcia tych sześciu paneli słonecznych do jednego regulatora ładowania i ładowania jednego/kilku akumulatorów jednocześnie?

Dane odczytane tylnej ściany ogniw:

Pmax 43 W
    Vmax 17,4 V
    Imax 2,48 A
    Voc 21,7 V
    Isc 2,65 A
    Max. napięcie systemu fotowoltaicznego: 750 V

• Ups
  • #2 24 Mar 2011 20:19
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 41  

~0,25 kW całość 12V napięcie pracy, zależnie zresztą, jak połączysz te ogniwa. Niewiele, ale zawsze coś. W naszym klimacie, przy dobrym oświetleniu słonecznym, jeżeli zastosujesz przetwornice na 230VAC bedziesz miał ok. 100W ,,wolnej energii" odliczywszy straty w regulatorze, akumulatorach i przetwornicy(o ile bedzie użyta). Regulatorów sporo było na Elektrodzie, poszukaj.

• #3 24 Mar 2011 20:30
    dudzik
    Poziom 8  

Może i mało, tyle że mam je całkowicie za darmo(może będzie ich więcej)

Przeglądałem inne tematy i nie znalazłem niczego w jaki sposób podłączyć więcej niż jeden panel do regulatora ładowania i czy z jednego regulatora ładowania mogę ładować więcej niż jeden akumulator. Na początku chciałem panele podłączyć równolegle pod regulator ładowania który bym kupił(i tak nie wiedziałem jaki kupić) lecz wydawało mi się to zbyt proste żeby działało jak należy

• #4 24 Mar 2011 21:16
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 41  

Tak sie to robi. Łączy panele równolegle, i poprzez regulator do akumulatora. Oczywiście regulator musi być dedykowany do tej (250W)mocy i napięcia 12V.

• #5 24 Mar 2011 21:41
    dudzik
    Poziom 8  

Czy takie połączenie paneli jest bezpieczne? Nie stanie sie nic złego z panelem w sytuacji gdy np jeden z nich zostanie zasłonięty? Nie trzeba stosować jakiejś diody by by prąd płynął tylko w jedna stronę?

Jak się ma sprawa ładowania więcej niż jednego akumulatora?

• #6 25 Mar 2011 02:30
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 41  

W zasadzie jest bezpieczne, bo prąd zwrotny zaciemnionego ogniwa jest bardzo mały. Na upartego, można, licząc sie z niewielkim spadkiem napięcia dać diode, o odpowiednim prądzie znamionowym, szeregowo z kazdym panelem. Akumulatory połącz równolegle, bezpośrednio, no chyba że mają różne parametry.

• #7 25 Mar 2011 06:58
    dudzik
    Poziom 8  

Zaproponował byś mi jakiś sensowny regulator ładowania do tego? Powiedzmy z możliwością dołożenia jeszcze kilku paneli(jeżeli dziadek je przywiezie oczywiście)

Przydał by mi się jakiś schemat jak to połączyć wszystko, gdzie te diody wstawić itd. żebym czegoś przypadkiem nie uszkodził. Dało by się coś takiego zrobić?

Jeżeli to nie problem to byłbym wdzięczny

• Ups
  • #8 27 Mar 2011 11:12
    dudzik
    Poziom 8  

Jest ktoś w stanie zaproponować odpowiedni regulator do takiej instalacji? Wytłumaczył by ktoś jak podłączyć te diody?

• #9 06 Kwi 2011 15:21
    modernhome.pl
    Poziom 2  

Jeśli chcesz jakiś w miare tani regulator to polecam model EPIP20-H. Maksymalny prąd paneli to 20A - około 340W. Koszt regulatora to około 160zł

Jeśli chciałbyś mieć możliwość rozbudowania systemu do jeszcze większej mocy, polecam regulatory o prądzie 30-40A np. EPIP602-40 40A z wyświetlaczem LCD. To już wydatek około 550zł.

• Ups
  • #10 12 Kwi 2011 22:01
    kamilb9
    Poziom 13  

Śmieszą mnie strasznie te mity powtarzane przez niektórych że "w naszym klimacie... to będziesz miał mniej" - bzdura wymyślona kiedyś i powtarzana, nie poparta nawet doświadczeniem. Nasz klimat nie ma tu nic do rzeczy - zupełnie. Słońce nie da dużo mniej energii niż w innym klimacie średnio to jest 1000W/m2. Czy to zima czy lato pełne słońce tyle enegii wsyła. Liczą się bardziej godziny usłonecznienia. Nasz klimat nie jest gorszy od klimatu Szwecji gdzie są szeżej stosowane nie marudząc na "niekorzystne warunki klimatu". Ja posiadam własny zrobiony system solarny złożony zamiast z 36ogniw dających 18V, z 28 ogniw dających minimum 15V(szarówka 200W/m2) max 16,5V (słońce nawet z chmurami). Więc napięcie się mało zmienia. Prąd natomiast przy szarówce to 20% nominalnego w pełnym słońcu. Pełne słońce zdarza się często nawet zimą - tak :D tak i wtedy baterie mają najlepszą sprawnosć bo jest niska temperatura. Podsumowując mój system 300W osiaga maksymalną moc jak tylko jest ustawione pod odpowiednim kątem do słońca wiec dość często. Właściwie można liczyć średniorocznie że to są 4 godziny dziennie kiedy masz maksymalną moc. a to że nazywasz 0,25kW małą mocą heh. Przecież taka moc to moze wystarczyć do zasilania domu ponieważ buforowo może współpracować z akumulatorami (jak u mnie) czyli 0,25kW * 4 godziny = 1kWh/ dzień - średnio. W lecie jest to tak że masz odpowiednie słońce 12 godzin na dzień - 12* 0,25 = 3kWh. A np. u mnie średnio zużywa się w całym domu 2kWh/dobę. Wiec można sobie poważnie wspomóc zasilanie domu.

• #11 13 Kwi 2011 12:36
    elim
    Poziom 17  

Zgadzam się z kolegą powyżej ;).

Moim zdaniem na początku nie stawiaj priorytetów na jakiś porządny regulator/sterownik tylko skup się na nakierowaniu paneli na słońce, wtedy będziesz miał pełne wykorzystanie tych paneli. Na początku dałbym diody (schottki) na każdym panelu i żadnego sterownika. 240W przy 12V to powiedzmy w pełnym słońcu będzie to dawać 20A - więc najlepiej aku dać powyżej 200Ah.

Osobiście zwiększył bym napięcie do 24V - czyli po 3 panele równolegle i te 2 banki paneli w szereg. Będziesz miał mniejsze prądy ładowania / odbioru a tym sposobem mniejsze straty i możesz cieńszych kabli użyć. Jedynie drożej wyjdą akumulatory (2 szt) ale też mogą być mniejszej pojemności tzn minimum 100Ah.

240W to całkiem sporo, na pewno około 1kW będziesz z nich dziennie wyłapywał. Przemyśl od razu co z tym prądem zrobić, bo oświetleniem ciężko będzie 1000Wh wyciągnąć przez dobę. Najwięcej z domowych urządzeń ciągnie lodówka, TV, komputer (mowa o urządzeniach o poborze mocy do 200W). Niestety przetwornica musi być z rzeczywistym sinusem. Dobrze było by żeby miała około 600W i w krótkim czasie 1200W (rozruch lodówki).
    Przykład 600W z 12V to jest 50A a przy instalacji 24V masz już 25A.
    Jeżeli poszukujesz aku to mam do sprzedania trakcyjne - info na PW.

• #12 17 Kwi 2011 08:19
    azibik
    Poziom 32  

Kolego Elim od kiedy zasilanie komputerów i nie zabytkowych TV wymaga sinusa ?.Lodówkę można podarować i zasilać normalnie,wtedy wystarczy prosta przetwornica.

• #13 17 Kwi 2011 09:21
    Zdunek 25
    Poziom 15  

Miałem okazję montować u sąsiada zestaw 8 paneli połączonych 24V i przetwornica
    1500 W kosztowała prawie 2tyś Najpierw było 12 V ale musiałem dać kable do przetwornicy o przekroju 6mm i tu były straty.Z mojego doświadczenia panele by pracowały ma maksa gdyby obracały by się za słońcem .Warto by pomyśleć nad
    takim stelażem zastować siłownik od anteny tylko sprawa wiatrów żeby wytrzymało

• #14 17 Kwi 2011 11:19
    elim
    Poziom 17  

azibik napisał:
    Kolego Elim od kiedy zasilanie komputerów i nie zabytkowych TV wymaga sinusa ?.Lodówkę można podarować i zasilać normalnie,wtedy wystarczy prosta przetwornica.

Przy zasileniu TV u mnie były widoczne zakłócenia na ekranie, a zasilacz kompa bardziej buczał i mocniej sie nagrzewał. Lodówka też ruszy na trapezie - ale również dziwnie buczy i bardziej się grzeje. Dlatego nie proponowałem zwykłej przetwornicy z trapezem.

Lodówka pracuje codziennie i dlatego jest dobrym pożeraczem prądu z aku. Przy mocnym i długim nasłonecznieniu autor wątku może mieć problem skonsumowania tej energii przez TV, kompa i oświetlenie. A wtedy aku będzie przeładowane.
    Najlepiej było by żeby "trawienie" prądu z aku szło na niskim napięciu, bez przetwornic itp.

• #15 17 Kwi 2011 12:38
    tomleszno
    Poziom 19  

elim a czy ten TV nie posiadał "cudownej" anteny szerokopasmowej z takim samym "cudownym" wzmacniaczem. To są właśnie najczęstsze powody zakłóceń w TV od urządzeń(wiertarki, przetwornice, spawarki itp.) znajdujących się w pobliżu. I jeszcze jedno NIE ISTNIEJĄ przetwornice "czysty sinus". Sinus w tych przetwornicach wynika z uśrednienia przebiegu napięcia.

6 paneli słonecznych, jaki regulator ładowania, jakie aku?

A tak wygląda ten "czysty" sinus.

• #16 18 Kwi 2011 09:15
    elim
    Poziom 17  

tomleszno napisał:
    elim a czy ten TV nie posiadał "cudownej" ...

NIE ISTNIEJĄ przetwornice "czysty sinus"...

Trochę nie na temat niestety,
    TV oczywiście posiada te cudowne rzeczy, użytkowałem obie przetwornice z typowym trapezem i "czystym sinusem" - i dlatego zalecam czysty sinus. Silniki trafa i zasilacze na typowym trapezie bardziej sie grzeją i buczą.

Skoro nie istnieją przetwornice z rzeczywistym sinusem to można je nazwać z sinusem mniej trapezowym... Bardziej chodzi o to że im przebieg sinusoidy zbliżony jest do rzeczywistego tym lepiej dla odbiorników.

• #17 18 Kwi 2011 15:48
    tomleszno
    Poziom 19  

Tak elim to się zgadza im bardziej przebieg jest zbliżony do sinusa tym lepiej dla transformatorów i silników co do TV, PC i tym podobnych z zasilaczami impulsowymi to je w większości można zasilać nawet napięciem stałym.

• #18 14 Sie 2013 21:47
    zbyszek11716
    Poziom 11  

Witam. Przepraszam ze troszke z innej beczki, mianowicie jak podłączyć 2 regulatory lądowania pwm 20A aby uzyskać 40A i lądować jeden bank akumulatorów?

• #19 15 Sie 2013 09:53
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

zbyszek11716 napisał:
    Witam. Przepraszam ze troszke z innej beczki, mianowicie jak podłączyć 2 regulatory lądowania pwm 20A aby uzyskać 40A i lądować jeden bank akumulatorów?

Podłączasz je równolegle do siebie.
    Do każdego z regulatorów na wejściu wpinasz odpowiednią ilość paneli, a wyjścia obu podłączasz do akumulatora. I każdy z nich niezależnie ładuje wspólny blok akumulatorów.

Dodano po 7 [minuty]:

azibik napisał:

Ja miałem przetwornicę 1000W z trapezem i ku wielkiemu mojemu zdziwieniu nie chciał pracować mały zasilać do tunera C+, a żarówki ledowe na 230V wogóle nie świeciły lub mrugały włączając się i wyłączając co ok. 1 sekundę.
    Zasilacz komputera też pracował inaczej.
    Co do zakupu drogiej przetwornicy z "czystym sinusem" za kupę kasy.
    Rozwiązałem to inaczej. Stary poczciwy UPS APC1400 - kosztował chyba 300PLN, daje sinusa i obciążalność blisko 1kW.
    Mam tak podłączone od ponad pół roku i wszystko jest OK. Polecam
    A co do lodówki, szkoda ją odpuszczać bo bierze może mało prądu, ale przez całą dobę załączając się co jakiś czas.

• #20 15 Sie 2013 21:07
    kamil16-89
    Poziom 9  

Zgadzam się z kolegą putas-em zamiast taniej chińskiej przetwornicy nie do końca wiadomo z jakim przebiegiem lepiej jest kupić UPS który ma pełen sinus. UPS w tej chwili to chyba najdogodniejsze pod względem cenowym i jakościowym rozwiązanie. Chociaż przy zakupie warto się dowiedzieć troszeczkę więcej o danym UPS-ie bo nie wszystkie mają pełen sinus (szczególnie te mniejsze)

• #21 15 Sie 2013 23:00
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

kamil16-89 napisał:
    Chociaż przy zakupie warto się dowiedzieć troszeczkę więcej o danym UPS-ie bo nie wszystkie mają pełen sinus (szczególnie te mniejsze)

Najczęściej UPS'y na 12V mają sinusa modyfikowanego, a na 24V pełnego.
    Nie jest to święta zasada, ale prawie zawsze tak jest.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME