Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[c++] interpolacja, wspolczynniki wielomianu

ReYYy 24 Mar 2011 20:51 2100 2
  • #1 24 Mar 2011 20:51
    ReYYy
    Poziom 10  

Witam :) Mam za zadanie napisanie programu, ktory dla podanej funkcji szuka wspolczynnikow wielomianu interpolacyjnego. Na wejsciu programu mam podac stopien tego wielomianu oraz przedzial, w ktorym dzialam. Dodatkowo mam wyznaczyc blad, wezly interpolacji rozlozone rownomiernie oraz wezly czebyszewa. Wszystko jest okej, duzo udalo mi sie juz wypocic. Mam jednak ogromny problem z wyznaczeniem wspolczynnikow tego wielomianu :( Nie mam pojecia jak oddzielic jakis wspolczynnik a od x, przy ktorym stoi. Bardzo prosze o pomoc.

Zamieszczam kod tego co udalo mi sie zrobic:

Kod: cpp
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Proszę pamiętać o używaniu znaczników syntax. Opcja Listing kodu. - arnoldziq

0 2
  • Pomocny post
    #2 26 Mar 2011 19:10
    jfalkows
    Poziom 12  

Witam,

Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem twoje pytanie(nie chcę mi się analizować kodu), to czego chyba Ci brakuje, ja kiedyś rozwiązałem, metodą, która się nazywa LU, wpisz w google "metoda LU" i poczytaj sobie. Wymaga to trochę znajomości matematyki i metod numerycznych, ale da się zrobić. Jak będziesz miał dalej pytania to chętnie pomoge, zrobiłem to kiedyś w mojej pracy inżynierskiej i mogę spróbować coś odgrzebać i sobie przypomnieć.

Poczytaj sobie jeszcze o metodzie najmniejszych kwadratów, nie pamiętam czy to jedyna metoda, ale ja to zastosowałem.

Pozdrawiam,
    Jacek

0
  • #3 27 Mar 2011 14:16
    ReYYy
    Poziom 10  

Dziękuje bardzo za odpowiedź nie znałem tej metody, a wygląda bardzo ciekawie :) Zaraz zobacze co da się z tego zrobić :)

Pozdrawiam

0