Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z uruchomieniem notebook'a

as37 31 Paź 2004 13:33 915 9
  • #1 31 Paź 2004 13:33
    as37
    Poziom 10  

Wczoraj kupilem notebook'a. Stary poczciwy Hyundai LT-4 z procesorem 286. Mialem z niego zrobić jednostkę centralną systemu sterowania ogrzewaniem i wentylacją w moim domu. Gość od którego go kupilem nic mi nie powiedzial o jego wadzie. Okazalo się, że komputer nie startuje z powodu braku systemu operacyjnego. Dyskietka startowa przygotowana na innym komputerze nic nie pomogla. Podczas testu komputer zglasza: CMOS battery failed. Nic prostrzego, wystarczy wymienić baterię podtrzymującą pamięć biosu. Jednak takiej baterii nie znalazlem, choć rozebralem komputer na części pierwsze. Jest tylko bateria zasilająca notebook. Jest oczywiście padnięta, bo pochodzi z 1991 roku. Mimo takiego zgloszenia, bios próbuje wystartować system. Niestety, dysk twardy nie startuje, a na dysku miękkim nic nie odnajduje (mimo, że sam go tam wcześniej wgralem). Na ekranie pojawia się napis: DISK BOOT FAILURE, INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER. Jeżeli ktoś z Was może mi pomóc, to bardzo proszę. Pozdrawiam.

• #2 31 Paź 2004 15:17
    vahooz
    Poziom 12  

No coż nie pocieszę Ciebie. Miałem podobny problem z dyskiem twardym, okazało sie że uszkodzony jest sektor sartowy dysku. W moim przypadku niebyło jeszcze tak źle bo zainstalowałem linuxa który wgrywa program ładujący albo w MBR albo w swoją specjalną partycję. Spróbuj z linuxem, jak to nie pomoże to czeka Ciebie serwis.

• #3 31 Paź 2004 15:56
    soshy
    Poziom 2  

ja bym wyciągnął twardziela i podłączył przez przejścówkę do innego PC stacjonarnego i przetestował go. Jeśli się zmieści instalka a pewnie się zmieści to też wgrałbym ją.

• #4 31 Paź 2004 16:04
    as37
    Poziom 10  

Gdyby to byla wina twrdziela, to z dyskietką bym ten problem ominąl. Jednakże w żaden sposób nie mogę doprowadzić do startu systemu (przynajmniej DOS). Muszę postawić diagnozę. Co w tej maszynie nie dziala. Podejrzewam bios, bo to za jego przyczyną ladowany jest system. Wiele już dyskietek startowych próbowalem, ale każda powoduje ten sam komunikat. Bios krzyczy, że tam nie ma systemu! Dzięki. Trop jednak chyba blędny. Pozdrawiam.

• #5 31 Paź 2004 16:21
    @lbert
    Poziom 14  

Sprawdz sobie szmaty czy ktoras sie nie wypiela nieraz wygladaja na wiete a w zeczywistosci nie dzialaja lub sa gdzies przerwane

• #6 31 Paź 2004 19:40
    as37
    Poziom 10  

Czy szmaty to taśmy? Bo jeżeli tak, to wszystkie wyjmowalem i wkladalem kilkakrotnie. To odpada. Dzięki.

• #7 01 Lis 2004 16:40
    Pieron
    Poziom 31  

sprawdz w biosie sekwencje bootu. czy jest ustawiona A,C i czy stacja dysków jest w biosie zalaczona 1,44 Mb
    komunikat otrzymujesz bo system nie ma dostepu na dysk,dyskietke.
    wystartuj n-booka z przycisnietym klawiszem insert.

• #9 02 Lis 2004 07:25
    as37
    Poziom 10  

Z tym flopem to może być prawda. Chociaż w biosie ustawione było na 1.44MB. Sprzedający również przyniósł dyskietkę startową 1.44MB. Postaram się o wiarygodny napęd 1.44MB i wtedy się przekonam. Dziękuję.

• #10 02 Lis 2004 07:29
    as37
    Poziom 10  

Do "Pieron'a": To jest tak stary komputer, że takiego ustawienia tam nie ma. Jednakże dysku wogóle nie rusza, a dyskietkę nie czyta. Muszę wpierw sprawdzić z nowym napędem 1.44MB. W tym modelu oba napędy są standardowe, tak jak dla modeli stacjonarnych. Dziękuję.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME