Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja antenowa DVB-T w terenie górskim dla 3 telewizorów.

24 Mar 2011 21:35 2396 4
  • Poziom 1  
    Witam
    Mam pytania związane z doborem anteny i całej instalacji dla 3 telewizorów. Na początek dane o lokalizacji i znajdujących się w pobliżu nadajnikach oraz przekroje terenu pomiędzy moją lokalizacją i nadajnikami w okolicy (pdf do pobrania).

http://www.sendspace.pl/file/02c469754a74bdbc5d4c676

Wg Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Nadajniki zamieszczone powyżej będą nadawać (lub już nadają) w DVB-T. Ponadto W pobliżu mojej lokalizacji jest nadajnik a w zasadzie to chyba przekaźnik TV, odległy o ok 5 km i widoczny jak na dłoni, nadający w tej chwili TVP1 i TVP2 (i tu pierwsze pytanie - czy takie przekaźniki będą brały udział w nadawaniu TV w DVB-T a jeśli tak to jaka antena zapewni dobry odbiór?)

Jeżeli chodzi o moją obecną instalację to jest to antena siatkowa ze wzmacniaczem skierowana na Chorągwicę w Krakowie odległą o ok 37km. Wg danych o nadajnikach, jedynym nadajnikiem emitującym Polsat z kierunku, w który mam skierowaną antenę jest właśnie Chorągwica, Polsat odbieram, dlatego śmiem twierdzić, że odbieram sygnał właśnie z tego nadajnika. Mam do anteny podpięty rozdzielacz aktywny a do niego 3 telewizory i zasilacz antenowy. Jeśli chodzi o odbiór, to Polsat jest średniej jakości z poziomymi pasami cieni i jakby drugim nakładającym się obrazem, ponadto odbieram TVP 1 i TVP 2 z zadawalającą jakością i trochę gorzej TVP Info. Dodam jeszcze, że jest to instalacja na balkonie i nie mam możliwości zamontować anteny na dachu czy też maszcie.

Wg informacji zamieszczonych na stronie KRRiT po wprowadzeniu DVB-T antena siatkowa nie będzie w stanie zapewnić dobrego odbioru z tak odległego nadajnika lub wcale nie będzie odbierać. Jaką zatem Antenę kupić i ewentualnie dodatkowe wyposażenie?
    Myślałem nad czymś takim

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_dipol_44-21-69_tri_digital_A2680.htm

Czy to wystarczy?

Proszę poprawić link ...sendspace... , woła o logowanie.
    [SP5ANJ]
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Tu masz podane co i jak jest nadawane z Chorągwicy : http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_S4A

Przy mocy POLSAT-u 200kW ERP i odległości 37km oraz jak napisałeś " Jeśli chodzi o odbiór, to Polsat jest średniej jakości z poziomymi pasami cieni ", sygnał w Twoim TV powinien być znacznie lepszy.

Podejrzewam, że system antenowy i instalacyjny, jest w bardzo słabej kondycji.

Proszę abyś poszukał w lokalnej wyszukiwarce na elektrodzie.pl tematy wspólne juz opisywane w tym dziale i je przeczytał.
    Słowa kluczowe : Chorągwica, Kraków.

Regulamin pkt 14 .

Pozdrawiam.
  • Specjalista Sieci, Internet
    InzJulek napisał:
    Wg Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Nadajniki zamieszczone powyżej będą nadawać (lub już nadają) w DVB-T.

tu masz jedyne oficjalne harmonogramy włączeń mux-2 i mux-3: Link
    a tu oficjalne informacje ogólne o DVB-T: Link
    Od dzisiaj (24.03.2011) mux-3 nadawany jest eksperymentalnie przez nadajnik Skrzyczne.

Cytat:
    Wg informacji zamieszczonych na stronie KRRiT po wprowadzeniu DVB-T antena siatkowa nie będzie w stanie zapewnić dobrego odbioru z tak odległego nadajnika lub wcale nie będzie odbierać.

jeśli tak jest napisane, to z ubolewaniem trzeba przyznać, że to jest niestety w ogólności nieprawda, mogąca wprowadzać nieświadomych odbiorców DVB-T w błąd.

DVB-T można spokojnie odbierać również na 'siatkach', które same z siebie są dobrymi antenami (o ile nie są uszkodzone mechanicznie), natomiast często zdarza się, ze trzeba poprawić pozostałą część instalacji (wymiana kabla antenowego, wymiana wzmacniacza w antenie na symetryzator lub inny wzmacniacz, poprawa złącz antenowych, etc...)

Choć 'siatka' nie jest w ogólności "wymarzoną" anteną do dalekich odbiorów, to często gęsto sprawuje się w realu dużo lepiej od innych, popularnych na rynku anten. A zwłaszcza w warunkach gęstej zabudowy czy właśnie w terenach górskich.

Możesz wiec spokojnie wypróbować na swojej siatce możliwość odbioru mux-ów ze Skrzycznego (w okolicach Krakowa to się udaje), a następnie na uruchamianych kolejnych nadajnikach. Jak nie uzyskasz stabilnego odbioru - wtedy trzeba poprawić instalację.

Poszukaj postów o odbiorze DVB-T - wiele problemów było już omówionych.
  • Moderator
    Usiłowałem ustalić jaka jest Twoja lokalizacja. W linku są co prawda poszczególne trasy ale nie ma dokładnej Twojej pozycji. Jeżeli jest to Limanowa to w zależności od konkretnego miejsca jesteś lub nie jesteś już w zasięgu DVB nadawanego z Suchej Góry.
    Generalnie na Twoim terenie kanałem MUX2 czyli "paczka komercyjna" jest kanał 61, nadajniki na Prehybie, Jaworzynie Krynickiej, Luboniu wielkim i na Gubałówce będą pracowały w systemie SFN czyli ten sam przekaz nadawanych synchronicznie przez wiele nadajników. W technice cyfrowej jest to możliwe, a analogowej nie.
    MUX2 z Chorągwicy może być (mimo większej mocy) odbierany słabiej niż sygnały z nadajników które podałem. Przy tak wysokich częstotliwościach różnica między kanałami 61 i 64 jest już istotna.

Z tego co donoszą z kół zbliżonych do EMITEL-a to na przemienniku w Limanowej ma być zainstalowany nadajnik DVB, coś w rodzaju "doświetlacza" lokalnego. I także na kanale 61(docelowo 36). Kiedy? : tego nikt nie wie, czyli jak zwykle gdy chodzi o pieniądze.
    Na temat MUX3 czyli TVP wiadomo że pierwszy nadajnik na Chorągwicy będzie miał zasięg "lokalny".

Mam propozycje: jeżeli posiadaną przez Ciebie antenę obrócisz na wschód i uda Ci się odebrać w sposób prawidłowy TVP2 nadawany na kanale 29, to najprawdopodobniej przy pomocy dobrego tunera zewnętrznego (ale NIE na USB do komputera) lub odbiornika TV z dekoderem MPEG4 masz szansę na odbiór MUX-ów 2 i 3 z Suchej Góry, czyli kanały 42 i 61. Moce są niewielkie ale zasięgi dość spore.

Dodano po 5 [minuty]:

A Polsat jest nadawany także z nadajników:
    Prehyba - k:58 i Gubałówka - k.51.
    Jesteś także w zasięgu Prehyby.