Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozmyty obraz z CCTV, dodatkowo w nocy występuje duże śnieżenie.

25 Mar 2011 02:00 11022 25
  • Poziom 24  
    Witam. Ruszam z instalacją systemu monitoringu placu (złomowiska) Narazie jedna kamera CNB 600 Linii do tego obiektyw Novus 5-50mm. Kamera oddalona od rejestratora o jakieś 40m. Sygnał po przewodzie żelowanym 2x7x0,5 do tego transformatorki od Delty. No i tutaj pojawia się problem, obraz jest mało ostry i rozmyty, dodatkowo w nocy występuje mocne śnieżenie. Dodam ze kamera dziwnie kopie, występuje na niej jakieś dziwne napięcie. Proszę o pomoc bo nie wiem już co robić ;-/

Dodano po 4 [godziny] 18 [minuty]:

http://www.alarmy-kamery.pl/obiektyw_novus_nvl550d_z_przyslona_automatyczna,2,190,79.html posiadam taką kamerę i takie obiektyw http://www.gde.pl/produkt.php?id=407&PHPSESSID=878795f6a530fdcb56544a129876fca7
  • OptexOptex
  • Poziom 26  
    Załóż separatory masy, nie zwykłe transformatorki powinno pomóc. Koszt jednego ok 70zł.
  • Poziom 24  
    Tak na 2 metrowym koncentryku szumy są ale mniejsze. Obraz w dzień jest jak by za mgłą, przy tej kamerze i tym obiektywie obraz powinien być igła a pozostawia dużo do życzenia. Dodam iż kamera obsetwuje obszar około 12-13m2 i jest dość mocno zblizona, założone dwa oświetlacze podczerwieni ale obraz jest mało ostry i występuje na nim silne śnieżenie. Proszę o poradę, dziś spróbuję zasilić kamerę z akumulatora żeby wykluczyć problem zasilania gdyż kamera jestes zasilana z jednego zasilacza impulsowego wspólnego z oświetlaczami ir. Chodzi o filtr w torze wizji czy zasilania ?
  • specjalista-kamery przemysłowe
    Zastosowany obiektyw jest przeznaczony do kamer kolorowych. Dlatego jeśli w ustawisz ostrość w dzień - w nocy może się ona znakomicie rozjechać... Novus do kamer czarno-białych oraz D/N oferuje modele z końcówką IR.

"Na 2 metrowym koncentryku" "obraz w dzień jest jakby za mgłą", a dodatkowo są szumy - to nie świadczy o prawidłowej pracy kamery lub jej ustawieniach. Może w kamerze ustawione są na stałe funkcje polepszające obraz, ale w specyficznych zastosowaniach (choćby np. BLC).

Separatory masy (o których wspominał gigi-44) - na kabel sygnałowy (wideo) - kamera nie ma wbudowanej przetwornicy.
  • Poziom 20  
    Jak pracują oświetlacze IR? Zamontowane są przy kamerze czy w innym miejscu? W jakim dystansie znajduje się kamera od obserwowanego kwadratu?
    Zasilanie musisz sprawdzić. Primo! Odseparuj kamerę od wszystkich metalowych urządzeń, podłącz do akumulatora i sprawdź jaki daje obraz lokalnie.
    Jeśli dalej występuje problem - odeślij producentowi i zainwestuj w jakąś markową kamerkę.
    Jeśli jednak pomoże taka operacja, zrób zasilanie jak bóg przykazał. :)
    Obiektyw który zastosowałeś jest do pracy w dzień ... co źle o tobie świadczy jako o techniku.
    Jeśli obszar jest w dużej odległości od kamery, może zachodzić zjawisko rozproszenie światła IR na przestrzeni między polem obserwacji i kamerą (np. na gęstym wilgotnym zawiesinowym, wiosennym powietrzu przykrapianym mgiełką). Zastosowany obiektyw tylko pogłębi efekt zamglenia obrazu.
    Powodzenia z instalacją. Następnym razem poradź się na forum przed zakupem gratów do bardziej wyczynowych instalacji, bo chińscy handlarze wcisną Ci muła a powiedzą że to pierwszorzędny ogier. Oni mają gdzieś czy to działa jak należy ... byleby zeszło z magazynu.
  • OptexOptex
  • Poziom 24  
    Przepraszam ale dokładny model obiektywu to NVL-550D/IR . wygląda tak samo jak ten w linku tylko jest kremowy. Oświetlacze są zamontowane na tym samym budynku co kamera lecz bliżej oświetlanego kwadratu. Sam kompakt jest oddalony od kwadratu o jakiejś 20m. Kamera jest przykręcona blachy metalowej wiaty, czy to może też powodować zakłócenia ? No i kamerka kopie jakimś wysokim napięciem :-/
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    luk9753 napisał:
    Kamera jest przykręcona blachy metalowej wiaty, czy to może też powodować zakłócenia ? No i kamerka kopie jakimś wysokim napięciem :-/
    Kamera nie ma separacji mas więc to "kopanie" będzie głównym powodem. Jeżeli wiata uziemiona to szukaj problemów po stronie zasilania rejestratora, czy jest prawidłowy obwód PE. Zacznij od separacji zasilania (akumulator do testów lokalnie przy kamerze), ewentualnie dołóż separator video jak radził Kolega wyżej. Jak dołożysz ten separator to łączna cena wyjdzie jak za kamerę z przetwornicą (pewnie o lepszych parametrach obrazu) więc przemyśl raz następny czy warto montować z pozoru tanie kamery.
  • Poziom 24  
    Muszę zastosować dwa separatory czy jeden ? Może mi ktoś podesłać jakiś sprawdzony separator, żeby znowu nie wpaść na jakąś minę :-/

Dodano po 18 [minuty]:

Dodam ze rejestrator to ten model BCS-a http://www.bcs-cctv.com.pl/bcs-0804le-a.html
    Jeden separator.
    Zrób zrzut ekranu jak wyglądają te zakłócenia. I podepnij akumulator - czy znikną.
  • Moderator - Sieci, Internet
    Podepnij akumulator i wtedy sprawdź czy jest poprawa. Możesz wtedy dalej kombinować z separatorem (choć na 99% będzie potrzebny). Tak jak pisali koledzy sprawdź jak wygląda sprawa z uziemieniem rejestratora. przewód PE w instalacji jeżeli instalacja elektryczna jest TN-S.
  • Poziom 24  
    Jutro jadę dalej kombinować, zrobię zrzuty ekranu jak wygląda obraz w dzień i w nocy. Drogi kolego Crunky możesz mi dać jakiś link jaki dobry separator zastosować, jakaś konkretna firma ? Jest tam chyba instalacje dwu przewodowa, mogę wtedy ,,uzerować" rejestrator czy zrobić niezależne uziemienie do rejestratora ?
    HA! Jakbym obraz z kamery CNB w ostrym świetle widział :-)
    Zbyt mocne wyostrzanie, zmniejsz sharpness w menu kamery. Ten typ niestety tak ma, przerabiałem Monalise. Co do widocznego "mydełka" obwiniałbym przewód, spróbuj podciągnąć normalną skrętkę UTP, sprawdź czy sygnał idzie dobrą parą, czy nie puściłeś video między parami.
  • Poziom 24  
    Tzn kabel został wymieniony na koncentryk bitnera, Ale na telewizorze na którym wyświetlany jest obraz można zaobserwować delikatne migotanie. Przewód puszczony lekko na skróty, odcinek 40m. Co poradzić na ten rozmyty obraz, separator coś pomorze ?
    Nie wiem czy pomoże bo po tej klatce którą wysłałeś wcale nie można stwierdzić że to problem masy. Zmniejsz wyostrzanie bo przez to nic nie widać. Może obiektyw tak psuje w dużym kontraście? Nie montowałem Novusa , ale niektóre pięćdziesiątki są słabe. Wkręć na próbę coś innego. Ustawiałeś ostrość w dzień? wieczorem? Z filtrem szarym?
  • Poziom 24  
    Jeśli dobrze pamiętam to chyba wyostrzenie jest na maxa bo zapomniałem troszkę je zmniejszyć....... Co do podmiany obiektywu to na stanie mam teraz tylko 2,8-12 żadnego wiekszego niestety :(

Dodano po 13 [minuty]:

Jeszcze jedno pytanie, panowie jaką kamerę i obiektyw polecacie do ostrego obserwowania takiej przestrzeni, bo ten kompakt mogę wcisnąć w inne miejsce ponieważ docelowo mają być 4 kamery. Co polecacie co sprawdzi się najlepiej. Dodam jeszcze ze priorytetem jest obserwacja nocą.
    Niestety takie czasy nastały że kupuje się nie dobrą kamerę a linie w karcie katalogowej. Praktycznie żaden z producentów nie zbliżył się do tych 600 linii, jedynie stosuje zabiegi mające na celu oszukać ludzkie oko, tj odpowiednie wyostrzenie. Masz przykład że te zabieg niekiedy wymykają się z pod kontroli i przynoszą skutek odwrotny od zamierzonego. Zamiast zwiększać ostrość lepiej jest zmniejszyć, wtedy niestety wychodzą na jaw bolączki obiektywu i matrycy.
    Gdybyś nie miał BCSa poleciłbym Ci kamerkę Ganza, daje obraz bardzo ostry jednak szumi. A wiem że jak ten rejestrator dostanie trochę szumu to latają paskudne wyostrzone plamki, szum wyeksponowany jest masakrycznie. Na nagraniach objawia się to jako pływające placki nie do przyjęcia. Z racji tego wybrałbym Ronix'a RSC wersję z mechanicznym filtrem oczywiście. Ma bardzo drobny szum i bardzo delikatne odszumianie. W menu ustawisz jak najniższy jego poziom żeby nie tracić ostrości, szczegółów, dobierzesz wartość eksperymentalnie. Możesz przyśpieszyć migawkę gdyby oświetlacz prześwietlał twarze osób w nocy. Każde odszumianie spowoduje pewną utratę szczegółów, raz w przypadku obiektów statycznych, innym razem w przypadku obiektów w ruchu.
    Z obiektywów jeśli priorytetem jest jakość to wybrałbym Pentaksa 7,5-50mm, jeśli cena to aperowski 14550DIR, ale licz się z tym że jest słabszy.
    Piszę tutaj tylko o tych urządzeniach które sam sprawdziłem.
    Samsungów do obserwacji w nocy, z oświetlaczem, w pełni świadomy nie polecam.
  • Poziom 20  
    Ja tu nie widzę żadnych błędów w torze czy zasilaniu. Czemu zdjęcie ma format panoramy? Wyświetlasz obraz na monitorze w formacie innym niż 4:3?
  • Poziom 24  
    Obraz jest wyświetlany na telewizorze.... Panowie może inaczej. Jakie są założenia. Kamera ma wykryć i w miarę możliwości rozpoznać człowieka który wchodzi na ten plac (złomowisko) i wykrada alminium składowane w okolicach kontenera ( jak na zrzucie) Priorytetem jest praca w nocy, na placu brak jakiegokolwiek oświetlenia. Czy jakaś kamera z wbudowanym oświetlaczem IR poradziła by sobie w takich warunkach ? Proszę o porady
  • Poziom 20  
    Kolega Crunky napisał Ci jaki sprzęt sobie z tym poradzi. Cała reszta to umiejętności i ręka majstra. Jeśli nie dajesz rady z tematem, przekaż zlecenie.
    Akurat znam ten model kamery CNB który posiadasz (zapewne BBM-21F) i muszę powiedzieć że da się z niej wyciągnąć znacznie lepszy obraz i zadowalające efekty. Nie jest to szczyt techniki, ma swoje bolączki jednak daje narzędzia dzięki którym można spełnić założenia.
    Masz do ustawienia: wyostrzenie, kontrast, odszumianie i jego poziom, poziom AGC, szybkość pracy migawki, możesz też poprzez dołączoną wtyczkę podłączyć czujnik zmierzchowy bądź sygnał z promiennika.
    Na pewno przy odpowiednim ustawieniu tych parametrów otrzymasz zdecydowanie lepsze efekty niżeli z kamery zintegrowanej zakupionej w cenie kompletu kamera-obiektyw-obudowa-oświetlacz.
  • Poziom 24  
    Kolego to dokładnie ten sam model CNB. Może podpowiesz mi na jakich poziomach powinny znajdować się ustawienia w menu akranowym żeby uzyskać najlepszy efekt. Wczoraj przeniosłem oświetlacz IR pod kamerę który świeci teraz równolegle do kamery i obraz znacznie się poprawił. Nie ma zamazanych plam ale jednak szumy i kontury nie są bardzo wyraźne, jasne elementy są prześwietlane ( mocno białe). Z góry dziękuję za pomoc
    Najpierw zrób reset do ustawień fabrycznych. Następnie zmniejsz sharpness o połowę. Jak już będzie noc to zmniejsz także poziom AGC - przestanie szumieć i mniejsze będą prześwietlenia. Obiektyw (ostrość) ustawiasz oczywiście w nocy przy pracy z oświetlaczem.
    Jaki masz oświetlacz bo to bardzo istotne? Czy pokrywa w pełni obserwowany kadr?
  • Poziom 24  
    Oświetlacz to IR Lab. Ten model dokładnie LIR-CB85. Pokrywa całość obserwowanego kadru.
  • Poziom 12  
    Witam,
    mam kamerę tego typu:
    Rozmyty obraz z CCTV, dodatkowo w nocy występuje duże śnieżenie. Rozmyty obraz z CCTV, dodatkowo w nocy występuje duże śnieżenie.
    w nocy obraz wygląda jakby śnieżyce nagrywał...
    w lecie drobinki kurzu chyba w połączeniu z wbudowanymi diodami IR też nie tworzą zadowalającego efektu...
    aha.. no i czy w ogóle da rade coś z tej kamery wycisnąć...

Moderowany przez sharp:

3.1.19. Zabronione jest publikowanie wpisów w dyskusjach archiwalnych.