Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DUVAL THEMACLASSIC C AS 25, a zasobnik GALMET

24 Mar 2011 22:46 5518 19
  • Poziom 15  
    Witam!

Posiadam zamontowany piec THEMACLASSIC C AS 25 z zasobnikiem stojącym GALMET 80l. Obecnie urządzenia połączone są w sposób, który pozwala na podgrzewanie wody tylko jednocześnie z chodzącym CO. Aby było możliwe podgrzewanie wody bez CO /np. w okresie letnim/ konieczny był zestaw podłączenia zasobnika (nr kat. SA2001900), który zakupiłem. Instrukcja instalacji zestawu jest prosta lecz nie ma w niej nic na temat podłączenia do zasobnika. Instalował ktoś taki zestaw? Może mi ktoś podpowiedzieć jak to podłączyć do zasobnika?

Z góry dziękuję za pmoc!

Pozdrawiam!
  • Poziom 18  
    W piecu instalujesz zawór trójdrożny i mocujesz płytkę stalową w miejsce gdzie są zaślepki a gdzie w kotle 2-funkcyjnym znajduje się wymiennik płytowy. następnie elastycznymi wężami, które powinny być w komplecie podłączasz zasobnik do tej płytki. Najważniejszą sprawą jest to że kocioł ten sam nie odczytuje temp. w zasobniku tylko do zasobnika trzeba dokupić (jeżeli nie był w komplecie z zasobnikiem) termostat coś w ten deseń: http://www.apar.pl/termostaty/tu10b.html ten ma akurat rurkę pomiarową
    ale może być też sama kapilara jak ten tylko zakres temp. ma nieodpowiedni http://www.apar.pl/termostaty/tsc-096.html

Ustawiasz na termostacie zadaną temp. i ten włącza lub wyłącza piec (podobnie jak termostat pokojowy). Tylko wpiąć go trzeba w inne miejsce niż termostat pokojowy jest to na pewno w instrukcji jak nie zestawu to pieca.
  • Poziom 15  
    Oki. Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Co do instalacji zestawu to ok. Chodzi mi o podłączenie tych 2 przewodów. Zasobnik ma 4 gniazda do podłączenia i jedno do zainstalowania trmostatu. Obecnie mam doprowadzoną do zasobnika wodę na pierwszym od dołu wejściu, a na najwyższym wyjście ciepłej wody użytkowej C.W.U. W drugie i trzecie od dołu złącze wpięty jest obieg C.O. w wymiennik. Czy w tej sytuacji mam odciąć calkowicie obieg C.O. od zasobnika i wpiąć się w niego tymi przewodami elastycznymi zamykając obieg? Skąd pobrana będzie do tego obiegu woda? Pewnie z pieca z tj wody co pobierana jest do C.O.? :-)
    W zasobniku jest złącze zaślepione oznazone według instrukcji jako cyrkulacja i poniżej jakby zaślepiony korkiem otwór opisany w instrukcji jako osłona czujnika. Korka nie można wyjąć więc nie próbuję na siłę :-)

Zapewne tu umieszcza się kapilarę, ale w jaki sposób?

Pozdrawiam!
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Podłącz wężami do zasobnika i nie martw się o wodę w obiegu. Blok hydrauliczny w piecu jest tak zrobiony że powrót z c.o. i powrót z zasobnika łączy się w jedno sterowane jest tylko wyjście z pieca tzn. albo zawór trójdrożny przełącza zasilanie do c.o. albo na zasobnik a powrót się łączy "w piecu"
  • Poziom 15  
    Super. Bardzo dziękuję za pomoc. Czyli CO odcinam od zasobnika i podlaczam zasobnik przez zestaw z pieca. Mozesz mi jeszcze doradzić jak zamontowac termostat? Czy ten korek w miejscu oslony czujnika się wyciąga i w to miejsce montuje, czy tez w inny sposob? Gdzie podlaczyc w piecu wiem i nie ma z tym problemu. Pozostal mi tylko ten problem z zamontowaniem termostatu :-(

Pozdrawiam!
  • Poziom 18  
    Najlepiej byłoby abyś podał mi dokładny model tego zasobnika to sobie zerknę na niego w dokumentacji. Pewne jest że do żadnego wkręconego nie ruszasz bo spuścisz wodę czy to z instalacji c.o. czy z c.w.u. Miejsce dobrym do podłączenia termostatu pewnie jest ta mniejsza dziurka pod korkiem (powinna ona być mniej więcej na środku zasobnika) włóż najlepiej jakiś drucik i zmierz jej głębokość aby dokupić dobry termostat żeby ładnie pasował najlepiej taki z rurką jak w pierwszym linku w poprzedni m poście.
  • Poziom 15  
    Jest to GALMET SGW(S) 100 litrów. Czyli ten plastikowy korek co jest na zdjęciu trzeba usunąć? Czy może zrobić w nim otwór.

Pozdrawiam!
  • Poziom 18  
    http://www.e-heat.pl/wymiennik-galmet-sgws-100-p-508.html
    A tutaj piszą że on ma termostat w komplecie sprawdź jak to jest u ciebie.
    P.S. Dzięki za docenienie moich odpowiedzi:D

Dodano po 9 [minuty]:

Korek plastikowy możesz usunąć.
    tutaj jest instrukcja do tego modelu:
    http://www.e-heat.pl/wymiennik-galmet-sgws-100-p-508.html
    zwróć uwagę na stronę 5 (według Adobe Reader) na rysunek i oznaczenie "Cz"
  • Poziom 18  
    Wszystkie termostaty mają trzy wyjścia tzw: "com"-podłączasz sygnał do przełączania (w przypadku pieca nie ma znaczenia który kabelek tam podepniesz) następnie jest "NC" czyli normalnie zamknięty i "NO" normalnie otwarty drugi kabelek z pieca podłączasz do "NC" czyli jeżeli termostat nie odczytał zadanej temp. na pokrętle, styki będzie miał zwarte, co oznacza, że piec będzie grzał zasobnik.
    Myślę że najlepszy dla Ciebie będzie ten:
    http://allegro....

Moderowany przez mirrzo:

Usunąłem link do aukcji

• Poziom 15  
    Ok. No to z podłączeniem już nie będzie problemu. Może ktoś podać mi konkretny model termostatu jaki zakupić?

Pozdrawiam!
  • Poziom 18  
    mirrzo napisał:
    Poza tym podałeś nieprawidłowy termostat. Do sterowania CWU pracuje w innym zakresie temperatur.

Termostat który podałem w linku do Allegro pracuje w zakresie od 0° do 90°C z dokładnością co 5° więc nie rozumiem aluzji, że CWU pracuje w innym zakresie temperatur. Na tym termostacie możesz sobie ustawić 45, 50, 55 lub 75 jak chcesz zapobiec legionellom.

W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r., Nr 75, poz. 690 z poźniejszymi zmianami - Dz. U. 2009 r., Nr 56, poz.461). Rozporządzenie § 120 ust. 2 brzmi: "Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać uzyskanie w punktach czerpalnych wody o temperaturze nie niższej niż 55 °C i nie wyższej niż 60 °C." w ust. 2a brzmi: " Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać przeprowadzanie ciągłej lub okresowej dezynfekcji metodą chemiczną lub fizyczną (w tym okresowe stosowanie metody dezynfekcji cieplnej), bez obniżania trwałości instalacji i zastosowanych w niej wyrobów. Do przeprowadzenia dezynfekcji cieplnej niezbędne jest zapewnienie uzyskania w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 70 °C i nie wyższej niż 80 °C."

Proponuję dwa pierwsze z poniższego linku
    sprawdź proszę tylko jak głębokie masz gniazdo termostatu w zasobniku i wybierz pomiędzy długością rurki: 10cm a 20cm (im głębiej wejdzie tym lepiej):D
    http://www.afriso.pl/zakres-regulacji-0-divid...ja-200-mm-p-3484.html?page=1&cPath=1_577_1167
  • Poziom 15  
    Ok. COOLka5 sprawdzałem pod tym plastikowym korkiem. Znajduje się tam rurka metalowa w głąb zasobnika długości 15 cm. Wejście do rurki zaklejone jest jakimś tworzywem takim jak np. izolacja do przewodów elektrycznych. Czy w tą rurkę należy wsunąć kapilarę i jak głęboko? Do oporu? Nie zauważyłem aby na rurce był gwint chyba, że zewnętrzny pod izolacją. Czy ten termostat co podałem AFRISO 542562 jest odpowiedni? Będzie w cenie tego co podałeś z allegro z przesyłką, a więc wolę kupić na miejscu.

Pozdrawiam!

Widzę, że równocześnie napisałeś na temat termostatu. Zamówię więc ten TC2 z kapilarą.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc
  • Poziom 18  
    A patrzyłeś na instrukcję z poprzednich postów, bo wiesz z tego zdjęcia to dokładnie nie widać czy to gniazdo jest mniej więcej pośrodku zasobnika.
    Termostat ten jest sprzedawany razem z gniazdem 1/2" (ta przysłowiowa rurka) można to gniazdo wkręcić w instalację lub w zasobnik który nie ma przyszykowanego gniazda. A sama kapilara jest wsadzona w tą rurkę .
    Czyli kupujesz taki termostat, zdejmujesz rurkę i wkładasz do twojego gniazda.
  • Poziom 15  
    To gniazdo, o którym piszę oznaczone jest w instrukcji jako Cz, czyli osłona czujnika. Średnica wewnętrzna gniazda /rurki/ wynosi 12 mm, a więc chyba 1/2" :-) Gniazdo jest prawie na środku wysokości zasobnika. Rurka w środku ma ślady lekkiej korozji mimo, że zasobnik dopiero co kupiony :-( Powalczę jeszcze aby sprawdzić ten gwint. Może być tak, że wejście jest tylko na kapilarę bez gwintu?
  • Poziom 18  
    Tak tak jak jak pisałem wyżej zdejmujesz rurkę z gwintem 1/2" i wsadzasz samą kapilarę .
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Może przyda się przykład montażu zestawu przyłączeniowego do kotła jednofunkcyjnego Themaclassic AS Saunier Duval. Inne dokumentacje techniczne producenta na email.

Zestaw przyłączeniowy zasobnika do kotła jednofunkcyjnego Themaclassic AS
    1 - Przyłącza kolankowe 3/4" zasilanie (1b) i powrót wody grzewczej (1a)
    2 - Zawór 3-drogowy
    3 - Płyta
    4 - Połączenia 3/4” zasilania
    5 - Przewód podłączenie elektryczne

• Wyjście 2 śruby znajdujące się z przodu kotła
    • Wyjłączyć płytę umieszczoną z tyłu zespołu wodnego

• Załozyć płytę znajdującą sie w zestawie
    • Zamontować połaczenia na wejściu i powrocie wody grzewczej zasobnika

• Zdjąć zabezpieczenia znajdujące się z prawej strony zespołu wodnego
    • Załozyć zawór 2 dostarczony razem z zestawem
    • Podłączyć przewód 5 do zaworu

• Podłączyć styk przewodu 5 w miejsce oznaczone symbolem V3V płytki elektronicznej.

Następnie należy podłączyć zasobnik do instalacji, jak to jest opisane w instrukcji obsługi.
    http://www.saunierduval.pl/stepone/data/downloads_sd/1b/00/00/themaclassic-instrukcja.pdf
  • Poziom 15  
    Bardzo dziękuję. Bardzo ładnie przedstawiony montaż. Zdjęcia dołączone do zestawu przyłączeniowego mam bardzo kiepskie, a więc te mi bardzo pomogą. Ktoś chyba zrobił ksero i nie do końca mu wyszło. Sam zestaw też zresztą wygląda gorzej niż ten na zdjęciu. Mój chyba robiony był "na biegu" ;-) Jak dotrze do mnie termostat to biorę się za instalację. Jeśli masz jeszcze jakieś materiały to będę wdzięczny za przesłanie na adres lanos(malpa)poczta.fm.

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam!
  • Poziom 15  
    Bardzo dziękuję za pomoc. Wszystko pięknie działa :-)

Pozdrawiam!