Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator elektroniczny TRE 105 KASH 40-105 W - naprawa

cepilek 25 Mar 2011 07:23 8869 8
 • #1 25 Mar 2011 07:23
  cepilek
  Poziom 26  

  1. Co to za element oznaczony na płytce i schemacie literką F i jaka jest jego wartość?
  2. Jak się nazywa element oznaczony na płytce i schemacie literką RV i jaka jest jego wartość?
  Transformator elektroniczny TRE 105 KASH 40-105 W - naprawa

 • #2 25 Mar 2011 07:51
  MarekRozbiecki
  Poziom 29  

  1. Na schemacie bezpiecznik, na płytce zwora.
  2. Warystor 430V.

 • #3 25 Mar 2011 08:00
  cepilek
  Poziom 26  

  Dziękuję za dotychczasowe starania.
  F na płytce i na schemacie to ten sam element chociaż na schemacie może być źle narysowany bo schemat wyciągnąłem z inetu jakiś tak podobny bardzo do realiów - nie wiem czy fizycznie zwora może występować w bańce szklanej? - U góry po prawej (zbliżenie) fizycznie ten element (F- oznaczenie na płytce) uległ przepaleniu i na końcach drucików widać resztki bańki szklanej więc może to być bezpiecznik ale pragnę poznać głównie jego wartość o ile jest to bezpiecznik? I czy bezpieczniki są w takiej postaci, że jak się przepala to wybucha cały, że tylko druciki pozostają z resztkami bańki szklanej? A może to był opornik? Na schemacie może symbol źle narysowałem, więc proszę schematem się nie sugerować. Chciałem tylko pokazać na schemacie gdzie ten przepalony element znajduje się w ideowym obwodzie elektrycznym i zamieściłem pierwszy lepszy schemat znaleziony w internecie na którym również widniał symbol F a rozmieszczenie i połączenie elementów na schemacie odpowiada temu z płytki - sprawdziłem. Na schemacie litery odpowiadają literom z płytki, natomiast sam symbol graficzny może być zły. Tylko numery dwóch diód się nie zgadzały więc to poprawiłem. To samo dotyczy RV - schematem się proszę nie sugerować, jednak miejsce RV ze schematu i z płytki jest jak najbardziej to samo. Na zdjęciu zwora jest obok spalonego elementu. Na schemacie jej nie rysowałem!
  Proszę mi podać nazwy tych dwóch elementów i ich wartości głównie na podstawie fotografii z natury o ile ktoś miał z takim czymś do czynienie i wie co to za elementy.
  Transformator elektroniczny TRE 105 KASH 40-105 W - naprawa
  Proszę się nie sugerować zakopconą dziurką w oznaczeniu C4 - tam nie było żadnego elementu w tej dziurce - tylko wybuch akurat skierował się w tę stronę.

  Po wyczyszczeniu:
  Transformator elektroniczny TRE 105 KASH 40-105 W - naprawa

  W zasadzie widzę, że schemat wprowadził trochę zamieszania, więc powinienem go tak narysować nie wiedząc jakie są to elementy:
  Transformator elektroniczny TRE 105 KASH 40-105 W - naprawa

 • #4 25 Mar 2011 08:38
  MarekRozbiecki
  Poziom 29  

  Zasilacz uległ uszkodzeniu wskutek przepięcia. Rozerwało bezpiecznik (szklana rurka) i zadziałał warystor. Warystor to DNR 7D431 (napięcie przebicia 275VAC, błąd w poprzednim poście).

 • #5 25 Mar 2011 08:46
  cepilek
  Poziom 26  

  Jaką wartość bezpiecznika zastosować na podstawie obciążalności z tabliczki znamionowej: 105 Watów? 0,39 A jak podano dla prądu wejściowego, czy też mniejszą czy większą wartość a jeżeli tak to o ile się różniącą?

 • #6 25 Mar 2011 09:38
  MarekRozbiecki
  Poziom 29  

  Bezpiecznik 3.15A lub 4A.

 • #7 25 Mar 2011 14:26
  cepilek
  Poziom 26  

  Mam tylko jeszcze jedno pytanie - czemu bezpiecznik ma być aż 3-4 A, przecież nawet ze wzoru ogólnego P=U*I to wyjdzie wtedy 230x4 = 920 Wat a urządzenie ma maximum tylko 105 Wat jak mi się wydaje co wynika z tabliczki znamionowej? Więc czemu stosuje się aż 9 krotny naddatek amperażu w bezpieczniku? Czy wtedy spełni on swoją rolę należycie? Czy zabezpieczy on wtedy należycie diody 1N4007, które jak znalazłem w specyfikacji są 1 Amperowe? Właśnie pomierzyłem diody po wylutowaniu i wszystkie cztery są zwarte (spalone) - oporność 0 mierzona byle jakim miernikiem cyfrowym w obie strony. Czy choćby z tego względu nie należaloby dobrać właściwie ten bezpiecznik aby chronił diody także? Jak się okazało nie ochronił od diód, więc po co on tam jest? A może to nie jest bezpiecznik?

 • Pomocny post
  #8 25 Mar 2011 15:06
  MarekRozbiecki
  Poziom 29  

  Przed wstawieniem nowych elementów zajmij się naprawą strony pierwotnej układu. Jeżeli po przepięciu uszkodził się bezpiecznik, warystor i diody - to należy dokładnie sprawdzić wszystkie elementy po stronie pierwotnej. Bezpiecznik 4A to typowa wartość dla przetwornic impulsowych tej mocy . W czasie włączenia urządzenia pobierany jest znacznie większy prąd niż nominalny w stanie ustalonym (popatrz na pierwszy lepszy schemat przetwornicy w telewizorze). Swoją drogą mógłbyś rozrysować sobie schemat części układu od wtyczki sieciowej do mostka i kondensatora elektrolitycznego.

 • #9 25 Mar 2011 16:10
  cepilek
  Poziom 26  

  W tym urządzeniu nie widzę kondensatora elektrolitycznego bo nie widzę na kondensatorach oznaczeń (+) lub (-)
  Załączam wyrysowany przeze mnie schemat - mam nadzieję, że się nie pomyliłem, tylko jedną cewkę od trafa nie wiem gdzie podpiąć na schemacie bo nie chce mi się transformatorka wylutowywać, ale chyba poniżej do linii poziomej?
  Czy może posiada ktoś oryginalny schemat tego układu?
  Oporniki mierzyłem badziewnym cyfrowym miernikiem, kondensatory nie mają upływności i zwarcia, pozostałe diody i diak wydają się być dobre po pomiarach.
  No i znalazłem oprócz w/w diód mostka i bezpiecznika walnięte jeszcze obydwa tranzystory - po niedzieli kupię i podmienię wszystko. Zobaczymy czy zaskoczy czy wybuchnie?
  Transformator elektroniczny TRE 105 KASH 40-105 W - naprawa

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME