Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czujnik poziomu cieczy-brzęczący przekaźnik

25 Mar 2011 09:03 3854 4
  • Poziom 21  
    Witam
    Wykonałem czujnik poziomu cieczy z wykorzystaniem sterowania kontaktronem
    wg schematu.

czujnik poziomu cieczy-brzęczący przekaźnik

w projekcie pracują dwa układy z przekaźnikami jeden kontaktron załącza przekaźnik jeśli poziom wody się obniży do ustawionego stanu i pracuje w układzie podtrzymania masy aż poziom cieczy sie podniesie i zostanie rozłączony przez druki układ z kontaktronem.Pierwszy układ działa poprawnie ponieważ kontaktron podaje impuls na tranzystor i wysterowuje przekaźnik który zwiera styki do masy podtrzymując jego stan.Problem jest w drugim identycznym układzie w którym masa jest podawana tylko przez tranzystor.Po zwarciu styków kontaktronu przekaźnik zaczyna brzęczeć .
    Próbowałem połączenia tranzystorów w układzie darlingtona (BC548 i BD135) , ale nic sie nie zmienia . W czym leży przyczyna??
    Przekaźniki 12V obciążenie styków 10 A
  • Poziom 21  
    Tak, próbowałem nawet z baterii 9V. Pierwszy układ załącza normalnie, a drugi brzęczy.
    Dodam tylko, że gdy pierwszy układ próbowałem bez zblokowania masy przez ten przekaźnik, to objawy były te same.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    dob12 napisał:
    Tak, próbowałem nawet z baterii 9V pierwszy układ załącza normalnie a druki brzęczy.
    Dodam tylko że gdy pierwszy układ próbowałem bez zblokowania masy przez ten przekaźnik to objawy były te same

No to radzę podzielić oporek 1,2k na dwa po 470 omów połączone szeregowo i przenieść punkt włączenia kondensatora w miejsce połączenia oporków.
  • Poziom 21  
    jdubowski napisał:

No to radzę podzielić oporek 1,2k na dwa po 470 omów połączone szeregowo i przenieść punkt włączenia kondensatora w miejsce połączenia oporków.

Zrobiłem tak, jak kolega radzi, ale nic się nie zmieniło ale problemem było złe podpięcie zasilania do układu czego nie pokazałem na schemacie.
    Dziękuję koledze za pomoc