Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obliczyć pojemność kondensatora do silnika jednofazowego.

25 Mar 2011 09:52 19585 5
  • Poziom 25  
    Witam interesuje mnie dobranie kondensatora.
    Kondensator totalnie spalony a na tabliczce znamionowej brak informacji o kondensatorze. Czytałem że zakłada się że 70uF na 1kW a jakiś bardziej precyzyjnych wzorów nie ma, albo sposobu jakiś. bo przecież wiemy że potrzebne nam przesunięcie fazowe 90 stopni napięcie 230V moce są prądy tez to musi być jakiś sposób przecież inz. jakoś wyliczają ten kondensator.
  • Poziom 25  
    Trochę tu sporo wychodzi :(
    np silnik 0.09KW powinien mieć 3uF a tu wyliczył ok. 16uF a dla 2 przykładu 5,4 :(
  • Poziom 34  
    Podaj dane silnika, jakieś fotki. Może ktoś zna ten silnik i będzie znał pojemność kondensatora. Sam też mam sporo danych silników.
  • Poziom 25  
    No tak to Sobie akurat tego znajdę ale często jest tak ze mam silniki z Indii czy USA i są nie typowe i dlatego zależało by mi na sposobie wyliczeniu tego.
  • Poziom 22  
    Witam . Kondensatory dobiera się ze wzoru C = ( 60 do 70 ) P gdzie C- pojemność kondensatora w µ F , P - moc silnika w kW . Stosuje się tu kondensatory papierowe / blokowe / z krajowych dawnych typów to KBG -MN , BM , MPHP . Musisz na tabliczce znamionowej odczytać jak silnik ma być połączony czy w /gwiazdę / , czy w / trójkąt /. Jeżeli w / gwiazdę / to blokujesz kondensatorem początki dwóch uzwojeń , jeżeli w / trójkąt / to początek i koniec jednego uzwojenia . Jeżeli chcesz uzyskać zmianę kierunku wirowania silnika to blokujesz inne uzwojenia . Nie należy stosować popularnych kondensatorów elektrolitycznych . Pozdrawiam .