Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerwa w kablu LAN - jak szukać i czy szukać

25 Mar 2011 16:16 1785 5
  • Poziom 10  
    Hej
    Mam następujący problem.

Najpierw dwa słowa o sieci: neostrada przez kabel telefoniczny, modem Livebox połączony ze switchem Zyxel przez kabel UTP (nie wiem czy krosowany czy prosty, switch jest taki, że sam to wykrywa i się odpowiednio dostosowuje), do switcha przypięte 3 komputery i drukarka sieciowa. Długość kabla UTP około 27 m (w linii prostej oczywiście jest bliżej, ale wiadomo, że jak to w mieszkaniu, kabel musi biec wokół drzwi, nad podłogą itp.). Kabel biegnie w listwach, częściowo pod ościeżnicami i boazerią i nie wszędzie jest do niego dostęp.

Miałem teraz remont w mieszkaniu, m.in. wymieniane były drzwi i ościeżnice. Prawdopodobnie kabel został przy tym gdzieś naruszony, "złamany" czy coś (podobno nie był fizycznie przecięty ani zerwany, na widocznych odcinkach nie ma śladu uszkodzeń). Internetu w każdym razie nie ma, tzn. brama (Livebox) nie jest wykrywana. Sam kabel telefoniczny i Livebox są sprawne: działa telefon, możliwy jest dostęp do internetu przez połączenie WiFi. Co prawda dioda przy "czerwonym" gnieździe Liveboxa świeci i mruga - czy przy przerwanym kablu nie powinna być całkiem ciemna?

Czy da się jakoś znaleźć miejsce uszkodzenia kabla? Czy wymaga to drogiego sprzętu i fachowca, czy też czegoś za 50 zł i obcążek? A jeśli tak, czy dam sobie radę, jako kompletny laik, jakoś to znalezione przerwanie połączyć? Czy też nie warto się wysilać i lepiej położyć nowy kabel od początku do końca - chociaż może to już nie być łatwe, żeby był tak ładnie poukrywany?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Bateryjka, żaróweczka (dioda) drucik i do ataku po pinach we wtyczce RJ-45 - żoneczka z jednej strony kabelka zwiera styki, a ty z drugiej sprawdzasz czy jest przejście, lub omomierz w łapki i po pinach we wtyczce RJ-45 j.w.- prościej już się chyba nie da.
    Połączenie 100Mb/s wykorzystuje 4 przewody (2 pary)- schemat do znalezienia w necie i jeśli któryś jest przerwany można zastąpić tą parę inna parą skręconych ze sobą kabelków.
  • Poziom 10  
    Dzięki - prosta metoda a nie pomyślałem o tym (nie mam co prawda żony ale mam omomierz :D).

Ale w ten sposób upewnię się tylko, że w kablu faktycznie jest przerwa. Ale nie będę wiedział gdzie ona jest, prawda?
  • Poziom 43  
    Będziesz wiedział, który kabelek jest przerwany, a w którym miejscu to chyba już mniej ważne bo możesz inaczej zacisnąć pozostałe dobre we wtyczce.
  • Poziom 10  
    Ok chyba już rozumiem. Znalazłem sobie taką "rozpiskę": http://www.tech-portal.pl/content/view/91/32/ i jak widzę połowa przewodów opisana jest jako nieużywane. Czyli jeśli wykryję zerwany przewód, mogę tak przerobić wtyczki by zastąpić go jednym z nieużywanych (o ile się nie okaże że zerwane są np. wszystkie). Dobrze rozumuję?
  • Poziom 43  
    Przewody są parowane i skręcane ze sobą po dwa przewody w jednej parze, jeśli jeden kabel w parze będzie przerwany to musisz całą parę wymienić.