Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przegrzanie zasilacza i wyłączenie się komputera

Tpx 25 Mar 2011 19:35 4663 6
    Tpx
    Level 10  
    Witam!

Proszę o diagnozę następującego przypadku:
    Wczoraj brat wyłączając komputer usłyszał jakieś burknięcie, gdy mi to powiedział stwierdziłem, że to łożysko niezwykle głośnego wentylatora w zasilaczu. Tego samego dnia 2 godziny później brat włącza komputer i zaczyna grać, po około 2 godzinach pracy brat biegnie do mnie krzycząc „Komp sam mi się wyłączył!”. Wchodzę do niego do pokoju, a tam straszny smród „elektronicznej spalenizny” – brat siedział tam cały czas i dlatego nie czuł tego. Niewiele myśląc zdjąłem bok obudowy. Gorące powietrze i swąd buchnęły mi prosto w twarz. Dotknąłem zasilacza i o mało się nie poparzyłem, co więcej na półce pod zasilaczem (zasilacz znajduje się z przodu nad napędami) znajdowała się kupka gorącego „termo-kleju”, która wypłynęła między łopatkami wentylatora. Po rozkręceniu zasilacza wszystko wygląda OK – kondensatory nie spuchły, nic nie spalone, bezpiecznik cały, jedyna rzecz, która rzuciła mi się w oczy to kilka porozrzucanych kupek „gorącego kleju”. Jak się później okazało klej skapnął na wentylator, tak że uniemożliwił jego obracanie się. Brat stwierdził, że po drugim uruchomieniu komputer pracował znacznie ciszej.

Moje wnioski:
    Doszedłem do tego, że po drugim włączeniu był cichszy bo klej już zakleił wentylator i ten nie pracował. Wzrost poboru prądu przez wentylator, a za razem brak chłodzenia spowodowały przegrzanie zasilacza. To znaczy, że klej musiał się roztopić przed drugim włączeniem, ale dlaczego?

Konfiguracja sprzętowa
    Procesor: AMD Phenom 4x 9550
    Karta graficzna: 9600GT Gainward
    Pamięć RAM: 4 x 1G 1066MHz DDR2 KingMax
    Dysk twardy: Segate 7200 320GB
    Napęd optyczny: Nagrywarka DVD LG
    Zasilacz: NO-NAME 550W

Liczę na Waszą pomoc.
    Z góry dziękuję!
    ogur3k
    Level 33  
    Tpx wrote:

Zasilacz: NO-NAME 550W

Już wiesz?
    wariato
    Level 43  
    Zasilacz na śmietnik choć może być sprawny ale tak to jest z No name. Zainwestować w porządny zasilacz, zamontować, podłączyć i cieszyć się PC. Miejmy nadzieje że nic więcej się nie uszkodziło :idea:
    Kasek21
    Level 43  
    Obudowy z montażem zasilacza z przodu też są jak ten Twój zasilacz - taka zgrana parka :)
    Co by nie katować przyszłego zasilacza, ją także należałoby wymienić!
    Tpx
    Level 10  
    To że zasilacz lipny to wiem, nowy jest już zamówiony (OCZ ModXStream 600W). Moje pytanie to dlaczego osiągnął taką temperaturę mimo, że przez 2 lata było dobrze, nieraz był bardziej katowany i wszystko było w normie?
  • Helpful post
    ogur3k
    Level 33  
    Nadszedł jego czas, wyeksploatował się.
    Co tu dużo gadać, zdechł i tyle, Ty w prosektorium pracujesz że Cię tak martwi przyczyna zgonu? :)
    Tpx
    Level 10  
    Zawsze byłem bardzo ciekawski i dociekliwy. Dziękuję za pomoc! Zamykamy.