Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy coś z tego dziadka da się wykrzesać?

marcinek.p 25 Mar 2011 21:36 1979 14
    marcinek.p
    Level 12  
    Witam...

Zagadka jak w temacie. Problem w tym że czasowo jestem bezgotówkowy, a to boli jak diabli...

to co wyciągnąłem z EVEREST-a :
    Quote:
    Typ procesora Intel Celeron, 2000 MHz (20 x 100)

Nazwa płyty głównej Matsonic MS9138E (2 PCI, 1 AGP, 1 CNR, 4 DIMM, Audio, Video, LAN)

Mikroukład płyty głównej VIA VT8751 Apollo P4M266

Pamięć fizyczna 1536 MB (PC3200 DDR SDRAM)
    DIMM1: Kingston K 512 MB PC3200 DDR SDRAM (3.0-3-3-8 @ 200 MHz) (2.5-3-3-7 @ 166 MHz) (2.0-2-2-6 @ 133 MHz)
    DIMM2: Kingston K 1 GB PC3200 DDR SDRAM (3.0-3-3-8 @ 200 MHz) (2.5-3-3-7 @ 166 MHz)

Karta wideo RADEON 9500 PRO / 9700 (128 MB)
    Akcelerator 3D ATI R300

Monitor LG W2242 (Digital) [22" LCD] (1810312381)

Karta dźwiękowa Realtek ALC101 @ VIA AC'97 Enhanced Audio Controller

Dysk fizyczny SAMSUNG SV3002H (30 GB, 5400 RPM, Ultra-ATA/100)
    Dysk fizyczny SAMSUNG SV4012H (40 GB, 5400 RPM, Ultra-ATA/100)

Partycje
    C: (NTFS) 38193 MB
    D: (NTFS) 28654 MB

Nie kręcony, jedynie to mocno wystudzony. Ale to chyba nie ma większego znaczenia.

Podpowiedzcie coś w miarę możliwości. Dodam że nawet flash-e na stronach się mocno zamulają.
    wariato
    Level 43  
    Nie ma w co już tutaj inwestować i nie ma z czego wykrzesać. Pomogłaby wymiana procesora na Pentium 4. Celerony mimo podkręcania to straszne muły.
    Możesz spróbować podkręcić swój i zobaczyć czy się ciut polepszy ale nie licz na dużą poprawę.
    Matuzalem
    Level 43  
    Może wystarczy system, o którym nic nie wiadomo, odśmiecić?

PS.
    Dlaczego hardware?
    ogur3k
    Level 33  
    Nic sensownego nie wymyślisz, towarzysz wariato napisał co tu jedynie ma sens.

Ewentualnie można zakombinować z jakimś odchudzonym systemem i dbać żeby nie był przeładowany zbędnymi rzeczami.
    marcinek.p
    Level 12  
    Dzięki za zainteresowanie, i szybkie odpowiedzi...

Tak myślałem że dużo nie zdziałam. Czyli pozostało grzecznie czekać na przypływ gotóweczki... Bo myślę że cokolwiek ładować w tego truposza to szkoda czasu i pieniędzy.

Ewentualnie P4 ale chyba jest to przerost formy nad treścią. Przy tej płycie kręcenie tego co jest chyba odpada. Niewiele zworek. Żadna nie dotyczy proca, w biosie zablokowany FSB. Poza tym nie bawiłem się w podkręcanie nie chciał bym puścić go z dymem bo zostanę z ręką w nocniku. A komputerek przydaje mi się w pracy, i jakiejś odstresowującej zabawie od czasu do czasu...

Jeszcze raz dzięki.

Ps. co do systemu Win XP SP3 i rzeczywiście cała masa śmieci która powiedzmy raz w miesiącu znika, i przez następny miesiąc się znowu pojawia(dość aktywnie go eksploatuję).

Zapomniałem dodać że pełna czystka z formatem włącznie niewiele zmienia...
    forestx
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    marcinek.p wrote:
    Dodam że nawet flash-e na stronach się mocno zamulają.
    - troszkę dziwne.
    Natenczas odpaliłem córce durona 1,6, 512Mb ramu Windows XP i czasem przeglądam na tym strony, wszystko śmiga jak ta lala.
    Pierwsza myśl, to że te pamięci się gryzą?
    Wyjmij 512 i sprawdź efekty.
    No i testy wszystkiego po kolei.

P.S.
    W poprzednim tygodniu męczyłem leciwy komputerek (jakieś pentium 1,3), wieszanie, restarty, mułowaty, skończyły mi się pomysły co robić, w desperacji spuściłem go oczko niżej, zaczął chodzić normalnie (prawdopodobnie uwalona płyta)
    marimir
    Level 9  
    Co do odchudzonego systemu.
    Mam kompa z Pentium 4 2,8 GHz. Pod XP SP3 chodzi tak sobie, nieźle, ale ciut wolno.
    Więc równolegle z XP zainstalowałem Linux Mint 9 LDXE (obecnie to już Mint 10 LDXE, świeżo wyszło). No i rewelacja - komp dostał skrzydeł.
    Zajęcie proca i pamięci spadło o połowę. Obecnie w zasadzie nie używam XP, bo się przyzwyczaiłem do znacznie większej szybkości działania. Oczywiście jest coś za coś. Trzeba się dokształcić, bo linux to zupełnie inna filozofia i sporo czasu zajmuje grzebanie na forach. Nie są to rzeczy bardzo przeszkadzające, ale jednak są i sporo czasu zajmują. Jeżeli nie przestrasza Cię intensywne zdobywanie wiedzy, to instaluj Mint 10 LDXE - jest za darmo, nie spodoba się, to wywalisz.
    Jetway
    Level 18  
    Nic dziwnego że Ci flash'e ciężko działają, toż to Celeron. Sam miałem celeron'a 1.7 GHZ, strony internetowe niezbyt działały a filmy na np. YouTube to był istny pokaz slajdów na pełnym ekranie. Teraz gdy mam Pentium'a 4 2,66 Ghz 512 kb 533 FSB w parze z 512 mb ram wszystko śmiga jak należy. Proponował bym zamianę procesora na P4.
    marcinek.p
    Level 12  
    Niestety...

W dniu wczorajszym wziąłem kompa pod pachę podreptałem do pierwszego lepszego komisu z gratami komputerowymi i jakie moje rozczarowanie było gdy płyta po wciśnięciu P4 2.66 odmówiła posłuszeństwa. Jak już odpaliła to się okazało że wszystko pięknie, ale ten P4 widziany jest jako 2.0... A co za tym idzie zero poprawy. Nic tylko pozostaje mi grzeczne czekanie na przypływ gotówki i zmiana całego kompa. Staruszek wysłużył swoje i będzie mógł iść na zasłużoną emeryturę. Ewentualnie posłuży do mniej zajmujących działań.

Nie mniej jednak wszystkim dziękuję za konstruktywne podpowiedzi.

Co do linuxa, nigdy nie miałem z nim do czynienia nie do końca wiem jak to ogarnąć. Możliwe że będę próbował. Odrobina dodatkowej wiedzy nikogo jeszcze nie zabiła, wręcz przeciwnie powinna uskrzydlać :) .

Jeszcze raz dziękuję i myślę że temat można zamknąć.

Jedno co osiągnąłem z tym kompem to temperatury:)
    Quote:
    Pole Wartość
    Właściwości czujnika
    Typ czujnika ITE IT8705F (ISA 290h)

Temperatury
    Płyta główna 36 °C (97 °F)
    Procesor 29 °C (84 °F)
    Aux 34 °C (93 °F)
    SAMSUNG SV4012H 29 °C (84 °F)

Hałas nie przekracza jakiejś normalnej wartości, a i nie używałem do tego np wodnego, same wiatraki w liczbie 5 sztuk razem z oryginałami.Przy większym obciążeniu temp wzrastają o kilka stopni:) Ale to i tak bez znaczenia.Może przyda się na przyszłość...
    ogur3k
    Level 33  
    Między Celeronem 2Ghz a Pentium4 2Ghz jest różnica w wydajności. I to dosyć duża, na korzyść Pentiuma4. Mimo takiego samego zegara jest wydajniejszy dzięki większej pamięci L2 Cache.
    Niestety, trzyma Cię ta płyta główna, a nie warto jej wymieniać, bo to w sumie będzie marnowanie pieniążków. Lepiej uzbierać na nowy komputer.

http://www.matsonic.com/Computer-Desktop-Support/Models/ms9138e.php

Quote:
    Processor
    Support Socket 478 for Intel(R) Pentium(R) 4 1.5GHz~2.4GHz or faster Processor 400MHz system interface speed 400MHz system interface speed

Jednak można wcisnąć więcej niż 2Ghz, tyle że procesor musi mieć FSB 400Mhz, nie wyższe. A prawdopodobnie ten który wsadziłeś i nie zadziałał prawidłowo miał FSB 533Mhz.
    marcinek.p
    Level 12  
    Jeszcze jedno pytanko...

Gdybym się decydował na zakup to co wybierać (wszystkie za i przeciw) stacjonarkę czy lapka??? Ja osobiście nie mam przekonania do laptopów, ale sam nie potrafię odpowiedzieć dlaczego. A jeśli już to jakiego.

Nie wiem czy mogę wstawić odnośniki do sklepów. Spróbuję, za co z góry przepraszam. Coś z ich oferty mogło by mnie zainteresować: http://www.funtech.pl/
    ogur3k
    Level 33  
    Zależy czego chcesz, do czego byś wykorzystywał komputer/laptopa.

To takie troszkę pytanie z serii: wolisz brunetkę czy blondynkę ;)
    marcinek.p
    Level 12  
    A można obie? :sm7: Nie koniecznie na raz... :twisted:

A tak serio: Do czego wykorzystuję komputer? W sumie do wszystkiego w czym komp jest pomocny: ściągam, oglądam, troszkę programuję(np sterowniki fanuc-a), testuję pomysły z elektroniki, gram, piszę, czytam(np podpowiedzi na elektrodzie), kupuję, sprzedaję itp. itd...
    wariato
    Level 43  
    Jeśli nie grasz w zbyt wymagające gry można pokusić się notebooka. Do 3000-4000 pln dostaniesz spokojnie laptopa który podoła programiście czy przy obróbce grafiki ogólnie uniwersalnego.
    ogur3k
    Level 33  
    Chciałoby się dwie, co :D Tylko duże koszty :P

A tak na serio:
    Laptop jest dla Ciebie wprost stworzony ;)