Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"brud" na płytce w okolicy żarówek podświetlająch LCD i zakopcona obud

25 Mar 2011 23:52 1581 16
  • Poziom 9  
    .

(lepsze zdjęcia u dołu strony)

Rozebrałem panel radia samochodowego Panasonic rdp152n i w okolicach żarówek podświetlających LCD zobaczyłem jakiś "brud". Jest on w postaci jakby wylanej, zaschniętej cieczy o kolorze ciemnobrązowym, a że się nie znam na elektronice to nie wiem co to jest i czy może mieć wpływ na to, że żarówki nie świecą?

Przepraszam za jakość zdjęcia, ale posiłkuję się znalezionym tu na forum -

zaznaczone czerwoną strzałką

Mam problem z podświetleniem wyświetlacza - kiedyś wymontowałem radio z kieszeni i po ponownym jego włożeniu nie było podświetlenia ekranu LCD. Wyciągnąłem je wtedy z powrotem, poruszałem kablami i znowu włożyłem - podświetlenie zadziałało. Niedawno znowu wymontowałem radio i po ponownym zamontowaniu powtórzył się ten sam problem, ale teraz już nie jestem w stanie sobie poradzić - nie ma podświetlenia - świeci się tylko przycisk "power". Wszystko inne działa, informacje na wyświetlaczu pojawiają się poprawnie.
  • Poziom 11  
    To nie jest brud tylko proopodobnie jakiś klej czy coś w tym stylu
  • Poziom 30  
    Witam.
    Prawdopodobnie klej. Przydało by się lepsze zdjęcie.
    Andrzej
  • Poziom 9  
    Lepsze zdjęcia postaram się dzisiaj zrobić. Jakie mogą być przyczyny braku podświetlenia tego ekranu lcd? oprócz spalonych żarówek oczywiście ;) jak sprawdzić te żarówki czy są dobre bez wylutowywania ich? poproszę o łopatologiczną instrukcję ;) posiadam multimetr. Na zdjęciu w pierwszym poście obok strzałki widać nóżki żarówki

tu zdjęcie żarówki od góry
  • Poziom 26  
    tylko klej albo topnik, jak sie lutuje, to taki pozostaje
  • Poziom 30  
    A czy to na pewno są żarówki. Podobny kształt mogą mieć diody LED.
    Zobacz, czy na płytce w pobliżu jest jakiś opis.
    Andrzej
  • Poziom 9  
    OK, ale jak sprawdzić czy działają? W sumie to raczej nie będzie wina tych żarówek/diód bo nie działa także podświetlenia wszystkich klawiszy, a te są chyba na osobnych diodach... teraz jedyny przycisk który jest podświetlony to przycisk "power". Z resztą tak jak pisałem w pierwszym poście - podświetlenie działało normalnie, po wyjęciu radia przestało działać, później po zamontowaniu znowu działało jak należy, więc raczej wada żarówek odpada...
  • Poziom 30  
    Żarówki sprawdza się troszkę inaczej niż diody LED dlatego warto wiedzieć z czym ma się do czynienia. Wg twoich opisów to raczej nie wina diod/żarówek ale utrata połączeń na jakiś złączach.
    Andrzej

Dodano po 13 [minuty]:

Ewentualnie pęknięta ścieżka.
  • Poziom 9  
    Załączam obiecane zdjęcia. Rozebrałem także obudowę radia i oprócz tego samego "brudu" który jest w panelu zobaczyłem zakopconą (?) obudowę radia, a w najbardziej zakopconym miejscu gdzie obudowa zakrywa płytkę jest ta płytka jakby zżółknięta - czy to jakiś defekt?

brud w okolicach żarówki/diody:

"brud" na płytce w radiu:

obudowa radia:

zżółknięte miejsce:

tutaj zdjęcie żarówki/diody podświetlającej lcd
  • Poziom 9  
    henryxxl napisał:
    Wygląda to tak jakby ktoś to już lutował po fabryce.

to dziwne, bo od nowości posiadam to radio i nic nie było przy nim grzebane... a to okopcenie i zżółknięcie mieści się w granicach normy czy to jakieś uszkodzenie?
  • Poziom 9  
    Rozumiem, że topnik to ten "brud" jak go nazwałem, ale mi chodzi o pożółknięte miejsca na płytce i okopconą obudowę:

"brud" na płytce w okolicy żarówek podświetlająch LCD i zakopcona obud "brud" na płytce w okolicy żarówek podświetlająch LCD i zakopcona obud

W jaki sposób sprawdzić, czy puściły luty tranzystora?
  • Poziom 30  
    To zżółknięcie płytki i kurz na pokrywie widoczne na ostatnich zdjęciach świadczy o nagrzewaniu tego miejsca. Nie ma jednak gwarancji, że to nagrzewanie jest jednoznaczne z uszkodzeniem. W tym miejscu jest wlutowany element o 3 końcówkach. Najprawdopodobniej jest to stabilizator napięcia. Wydzielanie się ciepła na stabilizatorach nie jest niczym nienormalnym. Odczytaj z niego oznaczenie i po zmierzeniu napięć na jego wyprowadzeniach będziemy wiedzieć czy jest uszkodzony.
    Andrzej
  • Poziom 9  
    Dziękuję za chęć pomocy. Dzisiaj udało się naprawić problem - winne były luty właśnie w okolicach tego brązowego "placka" na płytce. Możliwe, że także luty tranzystorów bo one przy okazji też zostały poprawione - po przeczytaniu tych wątków, których linki podaję na dole, było to pierwsze miejsce za jakie się zabrałem.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1800236.html#8647703
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic627115.html#3243351

Dodaję tego posta dla potomnych. Zawsze mnie wkurza, gdy nie ma informacji jak sobie ktoś poradził z danym problemem, który próbował rozwiązać wspomagając się wiedzą od internautów ;) może karma się kiedyś odwdzięczy ;)
  • Poziom 30  
    Cieszę się, że rozwiązałeś problem. Myślałem, że winne będą złącza, a okazało się, że luty - w każdym razie "kontakty". Informacja dla potomnych nie zostanie ponieważ zgodnie z zasadami działu moderator wyrzuci temat do kosza jako rozwiązany. Mimo wszystko poprawiłem jedną literkę w poście powyżej, aby ładnie wyglądał w koszu.
    Pozdrawiam, Andrzej
  • Poziom 9  
    O, myślałem, że jednak pozostanie dla potomnych, bo przeglądając forum znalazłem wiele tematów z rozwiązanymi problemami... wydaje mi się, że takie tematy powinny właśnie pozostawać, bo to skarbnica wiedzy z której każdy może skorzystać.
    Pozdrawiam