Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"brud" na płytce w okolicy żarówek podświetlająch LCD i zakopcona obud

25 Mar 2011 23:52 1581 16
 • Poziom 9  
  .

  (lepsze zdjęcia u dołu strony)


  Rozebrałem panel radia samochodowego Panasonic rdp152n i w okolicach żarówek podświetlających LCD zobaczyłem jakiś "brud". Jest on w postaci jakby wylanej, zaschniętej cieczy o kolorze ciemnobrązowym, a że się nie znam na elektronice to nie wiem co to jest i czy może mieć wpływ na to, że żarówki nie świecą?

  Przepraszam za jakość zdjęcia, ale posiłkuję się znalezionym tu na forum -

  zaznaczone czerwoną strzałką
  "brud" na płytce w okolicy żarówek podświetlająch LCD i zakopcona obud


  Mam problem z podświetleniem wyświetlacza - kiedyś wymontowałem radio z kieszeni i po ponownym jego włożeniu nie było podświetlenia ekranu LCD. Wyciągnąłem je wtedy z powrotem, poruszałem kablami i znowu włożyłem - podświetlenie zadziałało. Niedawno znowu wymontowałem radio i po ponownym zamontowaniu powtórzył się ten sam problem, ale teraz już nie jestem w stanie sobie poradzić - nie ma podświetlenia - świeci się tylko przycisk "power". Wszystko inne działa, informacje na wyświetlaczu pojawiają się poprawnie.
 • Poziom 11  
  To nie jest brud tylko proopodobnie jakiś klej czy coś w tym stylu
 • Poziom 30  
  Witam.
  Prawdopodobnie klej. Przydało by się lepsze zdjęcie.
  Andrzej
 • Poziom 9  
  Lepsze zdjęcia postaram się dzisiaj zrobić. Jakie mogą być przyczyny braku podświetlenia tego ekranu lcd? oprócz spalonych żarówek oczywiście ;) jak sprawdzić te żarówki czy są dobre bez wylutowywania ich? poproszę o łopatologiczną instrukcję ;) posiadam multimetr. Na zdjęciu w pierwszym poście obok strzałki widać nóżki żarówki


  tu zdjęcie żarówki od góry
  "brud" na płytce w okolicy żarówek podświetlająch LCD i zakopcona obud
 • Poziom 26  
  tylko klej albo topnik, jak sie lutuje, to taki pozostaje
 • Poziom 30  
  A czy to na pewno są żarówki. Podobny kształt mogą mieć diody LED.
  Zobacz, czy na płytce w pobliżu jest jakiś opis.
  Andrzej
 • Poziom 9  
  OK, ale jak sprawdzić czy działają? W sumie to raczej nie będzie wina tych żarówek/diód bo nie działa także podświetlenia wszystkich klawiszy, a te są chyba na osobnych diodach... teraz jedyny przycisk który jest podświetlony to przycisk "power". Z resztą tak jak pisałem w pierwszym poście - podświetlenie działało normalnie, po wyjęciu radia przestało działać, później po zamontowaniu znowu działało jak należy, więc raczej wada żarówek odpada...
 • Poziom 30  
  Żarówki sprawdza się troszkę inaczej niż diody LED dlatego warto wiedzieć z czym ma się do czynienia. Wg twoich opisów to raczej nie wina diod/żarówek ale utrata połączeń na jakiś złączach.
  Andrzej

  Dodano po 13 [minuty]:

  Ewentualnie pęknięta ścieżka.
 • Poziom 9  
  Załączam obiecane zdjęcia. Rozebrałem także obudowę radia i oprócz tego samego "brudu" który jest w panelu zobaczyłem zakopconą (?) obudowę radia, a w najbardziej zakopconym miejscu gdzie obudowa zakrywa płytkę jest ta płytka jakby zżółknięta - czy to jakiś defekt?  brud w okolicach żarówki/diody:
  "brud" na płytce w okolicy żarówek podświetlająch LCD i zakopcona obud  "brud" na płytce w radiu:
  "brud" na płytce w okolicy żarówek podświetlająch LCD i zakopcona obud


  obudowa radia:
  "brud" na płytce w okolicy żarówek podświetlająch LCD i zakopcona obud


  zżółknięte miejsce:
  "brud" na płytce w okolicy żarówek podświetlająch LCD i zakopcona obud


  tutaj zdjęcie żarówki/diody podświetlającej lcd
  "brud" na płytce w okolicy żarówek podświetlająch LCD i zakopcona obud
 • Poziom 9  
  henryxxl napisał:
  Wygląda to tak jakby ktoś to już lutował po fabryce.

  to dziwne, bo od nowości posiadam to radio i nic nie było przy nim grzebane... a to okopcenie i zżółknięcie mieści się w granicach normy czy to jakieś uszkodzenie?
 • Poziom 9  
  Rozumiem, że topnik to ten "brud" jak go nazwałem, ale mi chodzi o pożółknięte miejsca na płytce i okopconą obudowę:


  "brud" na płytce w okolicy żarówek podświetlająch LCD i zakopcona obud "brud" na płytce w okolicy żarówek podświetlająch LCD i zakopcona obud


  W jaki sposób sprawdzić, czy puściły luty tranzystora?
 • Poziom 30  
  To zżółknięcie płytki i kurz na pokrywie widoczne na ostatnich zdjęciach świadczy o nagrzewaniu tego miejsca. Nie ma jednak gwarancji, że to nagrzewanie jest jednoznaczne z uszkodzeniem. W tym miejscu jest wlutowany element o 3 końcówkach. Najprawdopodobniej jest to stabilizator napięcia. Wydzielanie się ciepła na stabilizatorach nie jest niczym nienormalnym. Odczytaj z niego oznaczenie i po zmierzeniu napięć na jego wyprowadzeniach będziemy wiedzieć czy jest uszkodzony.
  Andrzej
 • Poziom 9  
  Dziękuję za chęć pomocy. Dzisiaj udało się naprawić problem - winne były luty właśnie w okolicach tego brązowego "placka" na płytce. Możliwe, że także luty tranzystorów bo one przy okazji też zostały poprawione - po przeczytaniu tych wątków, których linki podaję na dole, było to pierwsze miejsce za jakie się zabrałem.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1800236.html#8647703
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic627115.html#3243351

  Dodaję tego posta dla potomnych. Zawsze mnie wkurza, gdy nie ma informacji jak sobie ktoś poradził z danym problemem, który próbował rozwiązać wspomagając się wiedzą od internautów ;) może karma się kiedyś odwdzięczy ;)
 • Poziom 30  
  Cieszę się, że rozwiązałeś problem. Myślałem, że winne będą złącza, a okazało się, że luty - w każdym razie "kontakty". Informacja dla potomnych nie zostanie ponieważ zgodnie z zasadami działu moderator wyrzuci temat do kosza jako rozwiązany. Mimo wszystko poprawiłem jedną literkę w poście powyżej, aby ładnie wyglądał w koszu.
  Pozdrawiam, Andrzej
 • Poziom 9  
  O, myślałem, że jednak pozostanie dla potomnych, bo przeglądając forum znalazłem wiele tematów z rozwiązanymi problemami... wydaje mi się, że takie tematy powinny właśnie pozostawać, bo to skarbnica wiedzy z której każdy może skorzystać.
  Pozdrawiam