Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Amica PA5580A510. Pomiary sterownika NAIS.

Gość @@@@@ 26 Mar 2011 11:12 5719 11
  • #1 26 Mar 2011 11:12
    Gość @@@@@
    Poziom 12  

Mam prośbę do Panów , jak można sprawdzić ten sterownik miernikiem czy jest dobry, czy pomiary można na płycie dokonać czy lepiej po wy lutowaniu.

Sterownik to NAIS JS1-12V AJS1311, który jest na module pralki Amika, grzałka nie grzeje ale jest sprawna, z elektrody forum dowiedziałem się że chodzi o ten sterownik, który steruje tą grzałką i bywa najczęstszą przyczyną w tym przypadku. Sprzęt jest teściowej i chciał bym pomóc, nowy moduł to około 270PL

Z góry dziękuje.

Pozdrawiam.

0 11
  • Relpol
  • #2 26 Mar 2011 11:36
    MatWan
    Poziom 14  

Witam,

ten sterownik to zwykły przekaźnik z cewką na 12V.

Pod adresem data sheet:

http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/98638/NAIS/JS1-12V.html

Celem sprawdzenia najprościej:
    1. Sprawdzić zasilanie cewki przekaźnika - bo może się okazać, że nie ma 12V na cewce i przekaźnik nie jest załączany.
    2. Rezystancje kontaktu załączonego przekaźnika - w tym przypadku po podaniu napięcia możliwe są 2 problematyczne sytuacje:
    - brak kontaktu
    - zawyżona rezystancja, powodująca w niektórych przypadkach błędy serwisowe.

Jednym z zamienników tego przekaźnika jest m.in :

OMRON G5LA

http://pl.farnell.com/omron-electronic-compon...dc/przekaznik-szczelna-pcb-spdt-12/dp/1455510

0
  • #3 26 Mar 2011 12:19
    Gość @@@@@
    Poziom 12  

MatWan - dziękuję za zainteresowanie.

Z Twoje postu wynika że moduł musi być podłączony do sprzętu, bo wymontowałem go w celu dokładnego przejrzenia. Czy na stole lub po wy lutowaniu raczej nie ma możliwości sprawdzenia miernikiem?. Płytka jest u mnie a sprzęt u teściowej :cry:.

Za chwilę przekażę punkty bo inf. dość cenne jak dla mnie i nie wiem jeszcze gdzie końcówki miernika przyłożyć bo jest 5 styków , jeden wolny....taki laik, ale udało mi się już trochę trochę naprawić za pomocą Panów z elektrody, możliwe że i tym razem :D

0
  • Relpol
  • #4 26 Mar 2011 12:27
    skryn
    Admin grupy AGD

Gość @@@@@ napisał:
    taki laik, ale udało mi się już trochę trochę naprawić za pomocą Panów z elektrody, możliwe że i tym razem :D

Jeszcze zmień temat na poprawny model pralki (nie sterownika), a będzie perfekt... :D

0
  • #5 26 Mar 2011 12:39
    Gość @@@@@
    Poziom 12  

Faktycznie, zostałem przeniesiony z innego działu.

0
  • #6 26 Mar 2011 12:50
    MatWan
    Poziom 14  

Teoretycznie można sprawdzić ten przekaźnik na "sucho" ale szczerze zalecam zweryfikowanie tych 12V na samej cewce ;).

No ale może jakoś pomożemy:

Patrząc na wylutowany komponent "od dołu":

1. Bez napięcia zasilania możesz sprawdzić przejście pomiędzy nóżką 1 a nóżką 4 (N.C)

2. Następnie możesz podać 12V na cewkę (pomiędzy nóżki: 2 + 5)
    i sprawdzić rezystancje połączenia pomiędzy nóżką 1 a nóżką 3.

Wykonując powyższe jesteś w stanie sprawdzić działanie przekaźnika ale pamiętaj że rezystancja kontaktu po zasileniu cewki powinna być bardzo mała bliska 0 OHM. Niejednokrotnie spotykałem się z problemem, że już przy rezystancji koło 10 OHM sprzęt blokował się, informując błędem serwisowym, tak więc tutaj ważna jest jest również dokładność pomiaru (miernik, kable pomiarowe).

Pozdrawiam.

0
  • #7 26 Mar 2011 13:25
    Gość @@@@@
    Poziom 12  

Ooooo.... MatWan.... polecą następne punkty :D

Po testach dam znać (nie wiem czy dzisiaj), bo z tą pralką jest też, ten problem że, nie wyświetla żadnego błędu a pierze (bez grzania wody) prawidłowo.
    Grzałka ma 29 Ω a termistor (chyba tak się nazywa) około 5kΩ, możliwe że zabezpieczenie grzałki padło, gdzieś doczytałem się na ten temat ale tego chyba nie można sprawdzić tylko wymiana. Styki i kabelki raczej OK.

Pozdrawiam.

Dodano po 7 [minuty]:

MatWan ..... tych punktów to nieco więcej przekazałem nisz doszło do Ciebie, nie wiem, jakieś czary :D.

0
  • #8 26 Mar 2011 14:28
    zhudomel
    Specjalista AGD

Gość @@@@@ napisał:
    ten problem że, nie wyświetla żadnego błędu a pierze (bez grzania wody) prawidłowo.

Przy tych objawach najczęściej jest brak styku na wtyczkach kabla od czujnika temperatury. Na module pierwsza z lewej, najdalej od przełącznika programów.

1
  • #9 26 Mar 2011 22:34
    Gość @@@@@
    Poziom 12  

Test przeprowadzony.
    Przejście było a między 1 a 3 nóżką było 1Ω po załączeniu napięcia 12V. Chyba dobry i sprawdzałem po wy lutowałem ten "samotny" bo jest ich trzy sztuki (na płytce elementy nie są podpisane ale tak mi z schematu jakoś wychodziło :cry:)

Przeczyszczę styki na płytce (nie wiem jak zdjąć ten plastik z płytki, to by ułatwiło) i do sprzętu podjechać, zobaczyć wtyczki, bo Test 5%?.... chyba nic nie pomorze.

0
  • #10 27 Mar 2011 19:51
    zhudomel
    Specjalista AGD

Gość @@@@@ napisał:
    (nie wiem jak zdjąć ten plastik z płytki, to by ułatwiło)

Jeśli masz na myśli listwę na całej długości modułu to lepiej jej nie ruszać (mocno siedzi i można przerwać ścieżki)
    Gość @@@@@ napisał:
    Test 5%?.... chyba nic nie pomorze.

Jeżeli powodem usterki jest brak przejścia na wtyczce, to nie pomoże.

0
  • #11 27 Mar 2011 21:05
    Gość @@@@@
    Poziom 12  

zhudomel ..... dziękuję.

Proszę Panów o jeszcze jakieś porady, co może być przyczyną tej grzałki że tak się zachowuje, za nim podjadę do sprzętu.

Pozdrawiam.

0
  • #12 03 Kwi 2011 09:23
    Gość @@@@@
    Poziom 12  

Dziękuję wszystkim za pomoc.
    Sprzęt naprawiony - przyczyna - zła przewodność kabli od czujnika grzałki.

Jeszcze raz dziękuję Wszystkim. Temat do zamknięcia.

0