Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hp - nieaktywna(?) partycja recovery - odzyskiwanie systemu

26 Mar 2011 11:47 14652 7
  • Poziom 8  
    Witam,

Mam problem z moim laptopem. Hp seria dv6 win7. W grudniu zrobiłem dysk do odzyskiwania systemu - 3płyty, z ktorej pod koniec ubiegłego roku z sukcesem powróciłem do ustawień fabrycznych laptopa.
    Dzisiaj wkładam tę samą płytę, uruchamiam komputer, wszystko sie ładuje, wybieram odzyskiwanie systemu itd i podczas odzyskiwania, PO SFORMATOWANIU DYSKU C SYSTEMOWEGO przy 8% pojawia się błąd 0xe0ef000e. Nie mogę odzyskać systemu z płyt. Dysk systemowy jest juz niestety SFORMATOWANY, więc próbuje uruchomić odzyskiwanie z partycji recovery. Wciskam f11 lecz bez skutku, bo po chwili pokazuje sie brak bootmgr i pozostaje tylko restart. Dodam tez ze probowałem instalować Windows XP ale bez powodzenia bo pod koniec pokazuje sie blue screen, domyślam sie że chodzi brak mozliwości zainstalowania sterownikow ze stacji dyskietek w laptopie poprzez wcisnięcie F6.

Po przejrzeniu wielu tematow wywnioskowałem, że należy uaktywnic partycje recovery. Tylko jak? Mając sformatowaną partycje systemową nie wiem jak to zrobić. Prosiłbym przede wszystkim o pomoc w odzyskaniu systemu lub próby zainstalowania XP.
  • Poziom 22  
    Możesz uruchomić GParted z płyty CD lub pendrive i zmienić partycję recovery na "boot", powinna ruszyć instalacja systemu.
  • Poziom 8  
    Próbowałem tym gparted ale nie widzi on partycji recovery... Czy możliwe jest, aby podczas odzyskiwania systemu na początku przy formatowaniu usunęła się zarówno partycja systemowa jak i RECOVERY? :/ dodam, że program pokazuje 2 inne partycje - niesystemowe.

Dodano po 31 [minuty]:

Bardzo bym prosił o pomoc, bo nie wiem czy "próbować" instalować XP czy czekać, żeby w razie czego nie nadpisać jakiś danych. Czy byłaby ewentualnie możliwość przywrócenia poprzedniej partycji systemowej do stanu sprzed formatu programem Gparted lub ew. innym?
  • Poziom 10  
    Hmmmmm
    Ja bym zrobił tak:
    Hiren's Boot CD (bardzo go lubię ale nie wiem jak z jego legalnością) - Windows XP mini (uruchamiany z CD) - z menu Partiton Wizard Home Edition - pokaże wszystkie partycje (Recovery jeśli jest też, ale pamiętaj - może jej nie być bo w niektórych HP po wypaleniu płyt recovery pyta się o usunięcie partycji recovery, może usunąłeś i zapomniałeś o tym) sprawdź partycję systemową testem powierzchni jeśli nie ma BAD i nie ma partycji recovery to usuń partycję systemową i próbuj od nowa z płyt recovery.

Ja osobiście zgrał bym dane z dysku w innym kompie i skasował całą zawartość dysku utworzył 1 nową partycję z całego dysku dla sprawdzenia powierzchni i jeśli ok kasacja tej partycji i płytki recovery wkraczają do akcji.
    Partition... ma też możliwość aktywacji dowolnej partycji (jeśli jednak istnieje recovery).
  • Poziom 8  
    Po pierwsze dzięki za odpowiedź. Partycja Recovery na pewno nie była przeze mnie usuwana, ponieważ pamiętam, że widziałem ja na dysku wiele razy(po nagraniu dysku odzyskiwania).

Właśnie od ok godziny "bawię się" Hiren's Boot CD. Nie wiem dlaczego ale gdy wybieram "windows mini cd" pokazuje sie blue screen. Dlatego wybieram boot cd i stamtąd wybieram inne opcje.

Niestety nie są nazwane partycje w tych programach, ale mogę się domyślać, że partycja recovery to ta ok 8giga. Inne dwie mają ok 200.

Chciałem zrobić tak jak piszesz: skasować cała zawartość dysku i zacząc nagrywać od nowa. Tylko nie wiem jak mam zgrać dane z NIERUSZONYCH partycji, nie mogąc uruchomić kompa - brak systemu - i nie mogąc uruchomić mini xp. Co prawda najważniejsze dane zapisałem, a filmy i muzyka mam na innym kompie wieć ostatecznie moge wszystko skasować.

Jeśli wiesz jak mogę zgrać te dane to byłym wdzięczny gdybyś napisał, a ja w tym czasie postaram zrobić się coś HIREN'S BOOT CD

Dodano po 6 [minuty]:

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz: dlaczego nie mogę odzyskać systemu z dysku, który utworzyłem w grudniu i z którego ODZYSKIWAŁEM JUŻ SYSTEM. Czy można tylko raz odzyskać, a potem od nowa utworzyć dysk? Wydaje się to głupie, ale inaczej nie potrafię sobie tego wytłumaczyć :P
  • Poziom 10  
    Można odzyskiwać do woli, ale w HP można tylko JEDEN komplet dysków utworzyć i to jest chore.
    Archiwizacja danych na "zaprzyjaźniony" komputer stacjonarny - czyli wymontuj dysk i podłącz do stacjonarnego.

Jeśli nie możesz odpalić Win...mini to zacznij od sprawdzenia RAM memtest albo Windows memory diagnostic czy jakoś tak, w ostatnich hirensach są w głównym menu.

Ewentualnie obraz memtesta to kilka mega do z ciągnięcia a czasami to jedyny sposób na odpalenie go (nawet przy sprawnej pamięci)
  • Poziom 8  
    Tylko kasując całą zawartość dysku(łącznie z recovery o ile jeszcze jest) nie będę potem miał jak przywrócić systemu, bo tak jak pisałem na początku i to jest NAJWAŻNIEJSZY GŁÓWNY PROBLEM, przy próbie odzyskania systemu z dysku odzyskiwania,po sformatowaniu dysku systemowego pokazuje się błąd:
    Recovery Manager nie może przywrócić komputera przy użyciu obrazu fabrycznego. skontaktuj się z pomocą techniczną HP. Kod błędu: 0xe0ef000e"

Komputer się zresetował i wyskoczył kolejny błąd: "Brak Bootmgr Naciśnij Ctrl+Alt+Del, aby zrestartować".

Tak więc pozostaje mi jedynie przywrócenie systemu z Recovery(o ile jest), albo zrobić coś z tymi dyskami, żeby dało się z nich odzyskać system, tylko nie wiem dlaczego nie chodzą :/

Dodano po 28 [minuty]:

Oto co pokazuje TestDisk:
    Disc 80 -500 GB/ 465 GiB - CHS 60802 255 63
    ANALYSE CYLINDER 60801/60801: 99%

HPFS - NTFS 0 32 33 25 126 37 407552
    HPFS - NTFS 25 126 38 29709 17 47 476866560
    HPFS - NTFS 29709 17 5 39907 161 62 163840000 [PROGRAMY]
    HPFS - NTFS 39907 161 63 59118 107 61 308621312 [BIBLIOTEKA]
    HPFS - NTFS 59118 107 62 60788 14 26 26822656
    FAT32 LBA 60788 14 27 60801 48 31 210992 [HP_TOOLS]

STOP

Jeśli jakaś partycja dysku twardego była modyfikowana lub zostały utworzone dodatkowe partycje, wtedy prawdopodobnie system odzyskiwania nie może uruchomić się na płytach odzyskiwania lub nie można utworzyć płyt odzyskiwania.

Skoro dysk był modyfikowany - nawet gdy nie była ruszana partycja RECOVERY nie moge użyć dysków odzyskiwana? :O(początkowo była jedna partycja ok 450giga+ RECOVERY, podzieliłem główną partycję na 3)[/b]

Dodano po 31 [minuty]:

MEMTEST:
    PASS COMPLETE, NO ERRORS.

Dodano po 10 [minuty]:

w programie FDISK:

PATRITION/STATUS/TYPE/MBYTES/SYSTEM/USAGE
    1/.../non-disc/8/SFS P.G/0%
    2/.../non-disc/196/SFS P.G/0%
    3/.../non-disc/232848/SFS P.G/49%
    4(aktywna)/non-disc/243893/SFS P.G/51%

Dla mnie to wygląda tak, że dwie pierwsze partycje są NIEAKTYWNE, w tym RECOVERY. Jakieś pomysły co można zrobić? :

Dodano po 19 [minuty]:

Wszedłem teraz na partycje "3" i tam znalazłem... folder RECOVERY, pliki systemowe z dysku C, użytkowników. Więc domyślam się, że nie jest to jeszcze usunięte, tylko czy da się to jakoś cofnąć? Bardzo proszę o pomoc.

Dodano po 4 [minuty]:

"Acronis Disk Director Suite has detected unsupported hard diskd drivers. Acronis Disc Direktor Suite does not support Windows Dynamic Disks, E-Z Drivers, etc"

kolejna informacja...

Dodano po 3 [godziny] 6 [minuty]:

Komputer był mi bardzo potrzebny i z powodu braku czasu postanowiłem sformatować cały dysk i postawić system na nowo. O dziwo przy powrocie do ustawień fabrycznych DYSKI ODZYSKIWANIA - PŁYTY działały, ale niestety utraciłem niektóre dane.

Temat zamykam.