Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wężownica w samochodzie jak zrobić

jawaldek 26 Mar 2011 12:53 2141 5
 • #1
  jawaldek
  Level 10  
  Mam "dziwne" pytanie i zapewne moderator przeniesie do innego działu ale nie znalazłem czegoś podobnego. Otóż chcę zrobić,a właściwie już zrobiłem=>> nieudane próby ,turystyczny podgrzewacz wody z zastosowaniem do prysznica. W grę nie wchodzą: TRUMY kempingowe gazowe czy elektryczne,przepływowe podgrzewacze 230V, podgrzewacze wykorzystujące w jakikolwiek pracę silnika. Wymyśliłem sobie taki oto sposób===>>> wężownica (bimbrownica) do garnka z wodą,garnek na palnik kuchenki gazowej i grzanie. Woda jest podawana przez pompkę 12V z max przepływem 8l/min==>> można to zdławić, do wężownicy która odbiera ciepło grzanej na kuchence wody w garnku. I teraz 1) jaki najlepiej użyć przekrój rurki 4,8 ; 6,3 ; 8 ==>> grubość ścianki 0,8 a może 10x1 2) jak długość wężownicy powinna być zakładając że tem. wody dostarczanej to +/- 7-8 stopni a uzyskanej +/- 38-39 (nie będzie za gorąca pod prysznic w terenie ??? ) 3) czy jest jakaś proporcja między „litrażem” wężownicy a ilością wody grzewczej==>> tej w garnku ?? 4) czy wskazane są przerwy między poszczególnymi zwojami czy na „ścisło” I na koniec szkoda że tak późno dowiedziałem się o glejowaniu rurek miedzianych bo te po nieudanych próbach jako świadectwo mojego nieobeznania z tematem wylądowały na złomie. A może macie jakiś inny patent na grzanie wody===>>> prysznic zimną wodą odpada ===>>> na hartowanie ciała jest już za późno
 • #2
  jannaszek
  Level 39  
  Myślę, że zbyt mała energia płomienia z takiej kuchenki, dopóki garnek będzie miał nagrzaną wodę (1 minuta poboru wody) to woda zacznie wypływać z wężownicy coraz zimniejsza.
  Zwróć uwagę jaki jest płomień i powierzchnia wymiany w typowym ogrzewaczu łazienkowym, lub podgrzej garnek z 5 litrami wody na takiej kuchence, po upływie kilkunastu minut do zagotowania, zrozumiesz, że nie tedy droga.

  Kształt wężownicy i sposób ułożenia zwoi nie gra roli-rurka 8mm i cieńka ścianka.

  Aby zapewnić przepływowe grzanie do temperatury ok 40 st. i pod prysznic małej wydajności, to na oko potrzeba ok 8 kW mocy.
 • #3
  jawaldek
  Level 10  
  A gdy by zastosować palnik wraz z z nagrzewnicą od piecyka np PG 4 zabezpieczoną obudową wraz z wełną mineralną (aby nie tracić ciepła i chronić się przed ew poparzeniem) to czy 1) tego rodzaju palniki "pójdą" na gaz z butli turystycznej 2) czy potrzebny jest jakiś dodatkowy reduktor (wiadomo że trzeba będzie robić jakąś przejściówkę ) 3) jakie będzie zużycie gazu dla podgrzania/ogrzania przepływu (8l/min) ok 30l wody-->>> tyle potrzebujemy,3 osoby, aby się "prysznicować" .
 • #4
  jannaszek
  Level 39  
  Gaz z butli wymaga zdaje sie innej dyszy.
  Reduktor jest potrzebny, nie znam sie za bardzo na pg4, ale co z ciśnieniem wody, które ma mieć jakąś wartość?
  Butlą 11 kg na pewno 3 osoby będą się prysznicować przez kilka dni, nie wiem tylko, czy intensywny pobór gazu nie spowoduje zamarzania reduktora i spadku ciśnienia w butli. Ogrzewacze TRUMA, grzeją zdaje się zasobnik z ciepłą wodą i jest to zozłożone w czasie, zatem mniejsze przepływy gazu..
  Nie kombinował bym z tym, to nawet jest niebezpieczne.
  Pozdrawiam.
 • #5
  jawaldek
  Level 10  
  Ogrzewacze TRUMA======>>>>>> tylko ta cena :cry: