Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łączenie głośników

31 Paź 2004 19:53 1161 3
 • Poziom 11  
  Jak połączyć dwa ARN 226 (czy zastosować 2 X 4 omy szeregowo, czy 2 X 8 omów równolegle ale czy wtedy przez dodatkową cewke -zwrotnice)
 • Poziom 20  
  2x4 szeregowo = 8ohm
  2x8 rownolegle = 4ohm
  wszystko zalezy od tego czy Twoj wzmacniacz wytrzyma 4 ohmy
  jezeli tak to podlacz 2x8 rownolegle to wycisniesz wiecej mocy ze wzmacniacza
  jezeli nie to nie zostaje Ci nic innego jak 2x4 szeregowo ...
  pozdrawiam
 • Poziom 21  
  Moc oddawana jest odwrotnie proporcjonalna do obciążenia więc optymalnie byłoby łączyć równolegle . W takim przypadku nie jest potrzebna żadna cewka lecz jeśli ma to być kolumna podzielona na sekcje nisko , średnio i wysokotonowe to na pewno przydałaby się zwrotnica . Przy łączeniu głośników w jednej kolumnie należy zwrócić uwagę na biegunowość połączenia tzn. zapewnienie jednakowego ruchu membran przy zasilaniu kolumny n.p. napięciem z bateryjki . W przeciwnym wypadku ciśnienie akustyczne będzie się częściowo znosić . Głośniki należy sprawdzić i oznaczyć zaciski , a potem połączyć równolegle zgodne bieguny lub naprzemian +-+- w wersji szeregowej .
 • Poziom 43  
  Najekonomiczniej jedna zwrotnica na zestaw glośników (obliczona i przemierzona powiedzmy Speaker Workshopem, lub dobrana mniej fachowo kupując zwrotke dobraną do impedancji zastępczej układu ) , jesli to ma być na sub - no to byłbym za zwrotnicą aktywną.

  Aby uzyskać mniejsze zniekształcenia, lepsze okazuje się w praktyce połączenie równoległe. Jednak co za tym idzie wzmacniacze 4Ohmowe są żadsze.