Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczne rolety. Szukam schematu. Standardowe rolety.

26 Mar 2011 22:16 6317 15
  • Poziom 9  
    Witam. Poszukuje jakiegoś schematu jak zrobić automatyczne rolety (tu chodzi mi o to żeby same się zwijały z rana jak zejdzie słońce i również same jak zajdzie słońce <to chyba 2 czujniki zmierzchu i jakieś co wykrywały by słońce ?> ) i chyba jakiś timer czasowy żeby wyłączysz się po kilku sek. żeby się nie rozsuwają ciągle do końca xD, tylko do wybranego miejsca. Mam takie standardowe rolety: http://poznan.olx.pl/roletki-rolety-zaluzje-verticale-moskitiery-iid-20480961#pics
    Proszę o pomoc bo sam tego nie wymyśle z góry dziękuje.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 20  
    Witam! A jak sa obecnie sterowane? Sa krancowki czy wyl przeciazeniowe? Jakie napiecie zasilania? Ile okien? Pozdrawiam.Stefan.
  • Poziom 35  
    Witam.
    W obwód sterowania wpinamy wyłącznik zmierzchowy. Jaki Masz system sterowania roletami ?.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    jak narazie takie zwyczajne rolety ciągniete za sznurek, zasilanie jest mi obojętne jakiś zasilacz sie napewno znajdzie. A obecnie sterowane sa recznie po pociądnieciu sznurka a okien ma 2 i rolety również 2 i mają one 50cm
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 20  
    Witam! Jak juz beda elektrycznie sterowane to sie odezwij.Pozdrawiam.Stefan.
  • Poziom 9  
    Oglądałem to już wiele razy, no dobra serwomechanizmy są git a ten serownik nie, ponieważ nie chce mi się nawet wciskać guzka, wiec chodzi o to żeby same się się rozwijały.
  • Poziom 35  
    Witam.
    Dałem przykład zmontowania napędu, (sterownik odrzucamy) a poprzednio pisałem o możliwości sterowania wyłącznikiem zmierzchowym.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    no dobra sterownik zmierzchowy, jak będzie się robiło ciemno to się rozwijać (ciągle będą się rozwijać bo się nie zatrzymają) a z rana się nie zwiną bo to wykrywa tylko zmierzch, tak?
  • Poziom 43  
  • Poziom 10  
    Jeśli chcecie się pobawić w samodzielne złożenie układu, to proponuję sterownik, który właśnie zmontowałem. Jest to mój autorski projekt :idea:. Montaż silniczków z serwo był już prezentowany na Elektrodzie. Dołączam schemat sterownika posiadającego funkcję zarówno Auto (sterowany fotoelementem) jak i Manual (w pełni ręczna praca sterowana pilotem RC5). Sterownik kontroluje 4 rolety, które podnoszą się i opuszczają jedna po drugiej. Czujnik skrajnych położeń przeciążeniowy. Zastosowałem procesor Atmega8 w którym wykorzystałem ok 45% pamięci flash. Wewnętrzny przetwornik ADC mierzy zarówno przeciążenie zasilania silników jak i napięcie z fotorezystora. Wykrywana jest również awaria układu (kontrola maksymalnego czasu na wykonanie operacji - TmeOut). Program pisałem w Bascomie. W przypadku zainteresowania umieszczę kod źródłowy. W programie jest mnóstwo komentarzy, które pomogą zrozumieć jego logikę.
  • Poziom 16  
    JaGin4 napisał:
    ......... W przypadku zainteresowania umieszczę kod źródłowy. W programie jest mnóstwo komentarzy, które pomogą zrozumieć jego logikę.

Poproszę o kod źródłowy , i ewentualnie płytki pcb .
    Od dawna szukam automatyki rolet , a tu taki rarytas.

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Dziękuje bardzo, a i jakby Pan mógł jeszcze wyjaśnić w 2 schematach t wyjście po lewej stronie od 1 - 10 bo nie wiem jak to podłączyć. Dziękuje serdecznie.

Dodano po 6 [minuty]:

Ten moduł wykonawczy o 1-10 w dwóch schematach bo nie wiem co podłączyć w te miejsca ale tak dokładnie bym prosił, dziękuje bardzo.
  • Poziom 10  
    Połączenie dwóch modułów na zamieszczonych schematach odbywa się poprzez złącze 10-pinowe. 8 pinów od 2 do 9 wykorzystywane jest do sterowania 4 silnikami rolet. Opto-tranzystory K817 zapobiegają kolizji stanów zabronionych (np. po włączeniu zasilania). Silnik obraca się w lewo lub prawo tylko, gdy są różne stany na wejściach. Przy stanach 0 i 0 lub 1 i 1 silnik stoi. Pin 1 złącza 10-pinowego podaje dodanie zasilanie silników (w moim przypadku +5V, ale może być również inne napięcie). Przez pin 10 podawana jest masa (-) dla modułu silników. Masa z modułu sterującego podawana jest przez rezystor 4,7 om/5W, z którego odczytywane jest napięcie (poprzez rezystor 10K na ADC0). Im jest wyższe, tym większy prąd pobiera silnik. Do zasilania układu sterującego i silników użyłem bliźniaczych modułów 5V z uszkodzonych zasilaczy ATX (napięcia Standby). Co do płytek to dysponuję wersją wykonaną w CadStar 11 z dodatkowym przekaźnikiem włączającym moduł zasilacza silników, z którego zrezygnowałem. Układ sterujący jest na tyle prosty, że nie powinno być problemów z zaprojektowaniem w bardziej popularnym programie (np. Eagle). Jako odbiornik IR zastosowałem TOSP1736 (rewelacyjna czułość!). Dołączam najnowszą wersję kodu źródłowego oraz 2 pliki płytki modułu wykonawczego. Niestety nie udało mi się zaprojektować wszystkich ścieżek na jednej stronie, dlatego kilka połączeń trzeba poprowadzić ręcznie krosówką, ale może komuś się przyda.
    Jeszcze jedna uwaga: silniki rolet przyłączamy oczywiście między parami kolektorów tranzystorów mocy pnp-npn. W moim przypadku przylutowałem tam przewody łączące z zewnętrzną listwą przyłączeniową, do której dokręcone są przewody silników. W programie również należy dostosować parametry do swoich potrzeb (np. ilość rolet - w programie funkcja automatycznego podnoszenia i opuszczania rolet dla celów testowych ma pętlę ustawioną na 1 roletę).
  • Poziom 9  
    A coś łatwiejszego, ponieważ tego sam nie wykonam choć bardzo fajne to jest ;/
  • Moderator
    Zamykam, p.8.1 i p.14 regulaminu.
    Jeśli Kolega ma problem z wykonaniem, to proszę nabyć gotowe.