Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Upływność w garażach,-jak stwierdzić,zmierzyć?

MM2X 27 Mar 2011 10:09 4102 10
  • #1 27 Mar 2011 10:09
    MM2X
    Poziom 26  

Temat stary jak świat. Licznik matka wykazuje ok. 20% większe zużycie, aniżeli podliczniki - 20 garaży. W związku z tym 8 garaży odłącza się i zakłada oddzielną matkę ( elektroniczny licznik ) i w każdym garażu nowy licznik ( indukcyjny ). Po ok. 2-ch miesiącach licznik-matka w tych 8-iu wskazuje ok. 30% większe zużycie, aniżeli suma podliczników. Podkradanie prądu wykluczone. Instalacja elektryczna z lat 80-tych. Czy możliwa jest ucieczka prądu przez upływność?.Jeżeli tak, kiedy to ma miejsce i jak to zmierzyć - tylko w sytuacji jak jest obciążenie danej linii, czy również wtedy jak nie ma obciążenia?. Dlatego pytam, że w 7-u praktycznie prąd zużywany jest sporadycznie ( oświetlenie na czas wjazdu i wyjazdu ) natomiast w 8-ym sąsiad mechanik naprawia samochody - zużywa ok. 50% stanu licznika matki.W jednym garażu jest 400V z tym, że dnia wymiany liczników "0" kW zużycia.

0 10
  • #2 27 Mar 2011 10:57
    piter244
    Poziom 23  

Możesz zmierzyć dokładnie rezystancje izolacji, acz nie sadze aby to była przyczyna. Może jednak ktoś korzysta na lewo? A może instalacja jest dostępna dla kogoś z zewnątrz?. Jak masz dostęp do wszystkich garaży to możesz tez pomierzyć miernikiem prąd na poszczególnych garażach i sumę wszystkich.

0
  • #3 27 Mar 2011 12:33
    pm.001
    Specjalista elektryk

Witam
    IMHO wszystko jest dobrze a im mniej prądu sumarycznie będziecie zużywać tym większe różnice będą pomiędzy sumą podliczników a licznikiem matką. Z tego co kolega MM2X pisze to jako podliczniki pracują liczniki indukcyjne a więc cewki napięciowe tych liczników pracują jako obciążenie cewki prądowej licznika matki i stąd pojawiają się różnice w odczytach.
    pozdrawiam
    pm001

0
  • #4 27 Mar 2011 12:51
    MM2X
    Poziom 26  

piter244 napisał:
    A może instalacja jest dostępna dla kogoś z zewnątrz?. Jak masz dostęp do wszystkich garaży to możesz tez pomierzyć miernikiem prąd na poszczególnych garażach i sumę wszystkich.

Nie jest dostępna z zewnątrz. Pomiar prądu na wszystkich , - co to daje?. Jeżeli liczniki wskazują pomiar mocy to dzieląc to przez napięcie mam wartość prądu, z tym że także tego prądu który "ucieka", - chyba że się myle.

Dodano po 4 [minuty]:

pm.001 napisał:
    Witam
    Z tego co kolega MM2X pisze to jako podliczniki pracują liczniki indukcyjne a więc cewki napięciowe tych liczników pracują jako obciążenie cewki prądowej licznika matki i stąd pojawiają się różnice w odczytach. pozdrawiam pm001

No tak ale różnica 30% jest chyba za duża. Jest propozycja aby odłączać liczniki po wyjściu z garaży z tym, że to nie za bardzo ma się do przepisów?

Wracając do upływności przewodów-raczej mało prawdopodobne?
    Czy licznik matka elektroniczny tez ma cewkę napięciową?

Dodano po 3 [minuty]:

pm.001 napisał:
    im mniej prądu sumarycznie będziecie zużywać tym większe różnice będą pomiędzy sumą podliczników a licznikiem matką. pm001

Czy mógłbyś to rozwinąć?

0
  • Pomocny post
    #5 27 Mar 2011 13:15
    pm.001
    Specjalista elektryk

Cytat:

im mniej prądu sumarycznie będziecie zużywać tym większe różnice będą pomiędzy sumą podliczników a licznikiem matką
    Czy mógłbyś to rozwinąć?

Tak obciążenie licznika matki wynikające z włączenia w jej obwody podliczników jest stałe i niezależne od tego ile prądu zużywacie. Więc jeśli wyłączycie całkowicie pobór prądu to jedyne obciążenie rejestrowane przez licznik matka to będą cewki napięciowe podliczników. Jeśli pójdziecie w drugą stronę i w każdym garażu będzie podłączony większy odbiornik prądu to wówczas zarejestrowana przez licznik główny zużyta energia w znacznej większości będzie faktycznie zużyta przez włączone odbiorniki a cewki napięciowe pewnie "stracą się" w całym bilansie.
    Cytat:
    Wracając do upływności przewodów-raczej mało prawdopodobne?

Faktycznie można z dużym prawdopodobieństwem tak powiedzieć
    Cytat:
    Czy licznik matka elektroniczny tez ma cewkę napięciową?

Skoro jest elektroniczny to nie potrzebuje cewki tam obliczona zużyta energia jest wyliczana przez układ elektroniczny - niemniej jako parametry wejściowe potrzebuje napięcia i prądu. Impedancja wejściowa obwodu pomiaru napięcia w licznikach elektronicznych jest znacznie wyższa niż ta sama impedancja liczników mechanicznych.
    Cytat:
    Jeżeli liczniki wskazują pomiar mocy to dzieląc to przez napięcie mam wartość prądu, z tym że także tego prądu który "ucieka", - chyba że się myle.

No niekoniecznie tak jest. Zacznijmy od tego że licznik rejestruje zużytą energię a co z czasem tego nie wiesz więc nie masz mocy ale energię. Jednak nawet gdybyś dysponował mocą to masz jeszcze współczynnik mocy (cos Φ) który jest niezbędny do obliczeń oraz napięcie przyjmujesz takie jakie jest w danej chwili a troszeczkę jednak "pływa" ale to ostatnie już naprawdę ma znikomy wpływ na obliczenia.
    Jeśli macie możliwość pomierzenia to proponuję włączyć amperomierz (wystarczy obwód pomiaru prądu w typowych multimetrach, w ostateczności cęgi Dietza) w obwód zaraz za licznikiem głównym i zobaczycie obciążenie wynikające z włączonych podliczników a w miarę wyłączania zabezpieczeń przedlicznikowych (tych podliczników) wartość prądu będzie się zmniejszać aż do zera przy wyłączonych wszystkich podlicznikach.
    pozdrawiam
    pm001

0
  • #6 27 Mar 2011 14:17
    MM2X
    Poziom 26  

[quote="pm.001"]

Cytat:

Jeśli macie możliwość pomierzenia to proponuję włączyć amperomierz (wystarczy obwód pomiaru prądu w typowych multimetrach, w ostateczności cęgi Dietza) w obwód zaraz za licznikiem głównym i zobaczycie obciążenie wynikające z włączonych podliczników a w miarę wyłączania zabezpieczeń przedlicznikowych (tych podliczników) wartość prądu będzie się zmniejszać aż do zera przy wyłączonych wszystkich podlicznikach. pozdrawiam pm001

Czy dobrze zrozumiałem?. Za licznikiem matką każdy garaż ma zabezpieczenie główne
    w skrzynce bezp. ( na zewnątrz garaży ) a następnie w każdym garażu za licznikiem jest osobne zabezpieczenie. Jeżeli dla danego garażu wyłączy się jego bezpiecznik główny (tj. przerwie obwód ), wtedy do dwóch biegunów rozłączonego bezpiecznika wpinam amperomierz (szeregowo) i mierzę prąd dla danego garażu, który pobiera cewka podlicznika i podłączony odbiornik. Po wyłączeniu bezpiecznika w garażu mam pomiar prądu, który bierze sama cewka licznika?.Tak dla wszystkich garaży i mamy sumę obciążenia cewek podliczników?

0
  • #7 27 Mar 2011 15:33
    stomat
    Specjalista elektryk

20 % jakoś mało mówi. Ile to jest w kWh ?

0
  • #8 27 Mar 2011 15:35
    pm.001
    Specjalista elektryk

Cytat:
    Czy dobrze zrozumiałem?. Za licznikiem matką każdy garaż ma zabezpieczenie główne

Przynajmniej ja bym to tak zaprojektował/wykonał, że po głównym liczniku zabezpieczenia poszczególnych podliczników byłyby przed samymi licznikami. Ponieważ jednak
    Cytat:
    w każdym garażu za licznikiem jest osobne zabezpieczenie
    to
    Cytat:
    Jeżeli dla danego garażu wyłączy się jego bezpiecznik główny (tj. przerwie obwód ), wtedy do dwóch biegunów rozłączonego bezpiecznika wpinam amperomierz (szeregowo) i mierzę prąd dla danego garażu, który pobiera cewka podlicznika i podłączony odbiornik

nie ma sensu gdyż jak piszesz zabezpieczenie jest za licznikiem a więc niezależnie czy wyłączysz bezpiecznik/wyłącznik instalacyjny to nic nie zrobisz z cewką napięciową gdyż ona jest wcześniej.
    Sugerowałem podobne rozwiązanie ale pomiar należało dokonać za licznikiem głównym a przed podlicznikami wówczas zmierzyłbyś sumę prądów wszystkich cewek napięciowych a wyłączając kolejne zabezpieczenia podliczników ten prąd by się zmniejszał bo bezpiecznik przed podlicznikiem musi odciąć też cewkę napięciową ale jak masz bezpiecznik za licznikiem to bez względu czy on jest czy go nie ma i tak cewka napięciowa jest podłączona.
    pozdrawiam
    pm001

0
  • #9 27 Mar 2011 17:22
    MM2X
    Poziom 26  

stomat napisał:
    20 % jakoś mało mówi. Ile to jest w kWh ?

Nie 20 lecz 30% i tj. 30kW.

Chyba się pomyliłem i bezpieczniki są przed podlicznikiami, ale muszę to sprawdzić. Garaż mam dopiero od 2 m-cy i jeszcze dokładnie nie znam tej sytuacji a przebywam teraz 30 km dalej.
    Ale już wiem o co chodzi, sprawdzę i napiszę jak jest za parę dni.

0
  • #10 28 Mar 2011 10:40
    posejdon-40
    Poziom 11  

Witam.
    Czytając ten post nasuwa mi się jedno pytanie: czy wszystkie podliczniki są oplombowane,bo jak rozumiem licznik matka owszem bo jest urządzeniem ZE do rozliczania,ale same podliczniki z praktyki wiem,że nie(chyba niektóre) i do czego zmierzam,skoro gość prowadzi naprawy samochodów na liczniku siłowym,a nie jest on oplombowany to ma taką możliwość,że licznik liczy np.na 2fazach a nie na trzech tym bardziej,że piszesz o zużyciu z podliczników mniejszym o 30kwh od głównego.Sposobów na takie działania jest kilka i znający temat będą wiedzieli o co chodzi.Ja osobiście zacząłbym od sprawdzenia oplombowania,choć mogę się mylić.
    pozdrawiam

0
  • #11 28 Mar 2011 18:16
    MM2X
    Poziom 26  

Wszystkie liczniki są oplombowane, siłowy jest w moim garażu ( zużycie 0kW od początku wymiany liczników)

1