Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagrzewnica indukcyjna 241-k zwarcie

27 Mar 2011 13:04 2842 6
  • Poziom 13  
    Witam. Zmontowałem nagrzewnice indukcyjną 241-k http://www.nikomp.com.pl/zestawyK/K-2410.htm układ jest zasilany trafem 24V 8A, chłodzenie to 2 wentylatory każdy obsługuje 2 radiatory do których są przykręcone odizolowane galwanicznie (nie stykają się bezpośrednio z radiatorem) układy. osobno mam Tranzystory a osobno Mosfety. Gdy do układu nie jest podłączone trafo które samemu mam wykonać układ normalnie działa. Diody przełączają się tak jak jest to napisane. Brak jakiego kol wiek przegrzewania się elementów. Problem jest dopiero jak nawijam trafo i jest ono wlutowane w płytkę w tedy układ działa tak jak by miał zwarcie, Mostek prostowniczy się grzeje (dodam że jest on na 50A) i do tego Trafo zaczyna drżeć. Podstawowe pomiary jakie wykonałem to czy Tranzystory są dobre i są ok. Układ 74ls07 jest nowy tak samo Mosfet. Kondensatory nie są wybrzuszone sprawdzałem omomierzem czy nie ma w nich przebicia wszystko wygląda ok. Podejrzewam że robię błąd w nawijaniu Trafa. Jeśli ktoś ma jakieś sugestie poprosił bym o nie. Dodam że posiadam tylko multimetr niestety nic więcej.

Jeśli post jest w złym dziale prosił bym o przeniesienie. Pozdrawiam
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    wpieniacz88 napisał:
    Problem jest dopiero jak nawijam trafo i jest ono wlutowane w płytkę w tedy układ działa tak jak by miał zwarcie, Mostek prostowniczy się grzeje (dodam że jest on na 50A) i do tego Trafo zaczyna drżeć. Podstawowe pomiary jakie wykonałem to czy Tranzystory są dobre i są ok. Układ 74ls07 jest nowy tak samo Mosfet. Kondensatory nie są wybrzuszone sprawdzałem omomierzem czy nie ma w nich przebicia wszystko wygląda ok. Podejrzewam że robię błąd w nawijaniu Trafa.

Mostek może wymagać radiatora, ale na początek opisz jak wykonałeś transformator i cewkę roboczą.
    Nadto problemy moga wynikać z marnego zasilania - napisz jakiego transformatora sieciowego użyłeś i na początek rozdziel zasilanie stopni mocy od reszty układu (zasil z oddzielnego transformatora).
  • Poziom 13  
    Mostek już posiada takowy radiator tak że jest ok. Sam układ jest zasilany z oddzielnego trafa czyli 24V 8A więc na brak mocy nie może narzekać. Natomiast układ który zasila wentylatory jest z osobnego trafa. Jak wykonuje Trafo mam opis takowy" uzwojenie pierwotne składa się z 12 zwoi nawiniętych w przeciwnym kierunku. uzwojenie wtórne to 2 zwoje tego samego drutu". Poniżej zamieszczam zdjęcie jak to mniej więcej graficznie wygląda. Na pierwszym zdjęciu jest tylko uzwojenie pierwotne , uzwojenie 1 i uzwojenie 2. Nagrzewnica indukcyjna 241-k zwarcie
    Zastanawiałem się czy one po prostu nie ma być nawinięte na siebie z tą różnicą, że jeden nawinięty w kierunku prawym a drugi w kierunku lewym (czyli że się na wierzchołkach i u dołu krzyżować), tak jak na tym obrazki.
    Na tym natomiast jest uzwojenie wtórne i pierwotne.
  • Poziom 43  
    wpieniacz88 napisał:
    Mostek już posiada takowy radiator tak że jest ok. Sam układ jest zasilany z oddzielnego trafa czyli 24V 8A więc na brak mocy nie może narzekać. Natomiast układ który zasila wentylatory jest z osobnego trafa. Jak wykonuje Trafo mam opis takowy" uzwojenie pierwotne składa się z 12 zwoi nawiniętych w przeciwnym kierunku. uzwojenie wtórne to 2 zwoje tego samego drutu". Poniżej zamieszczam zdjęcie jak to mniej więcej graficznie wygląda. Na pierwszym zdjęciu jest tylko uzwojenie pierwotne , uzwojenie 1 i uzwojenie 2. Nagrzewnica indukcyjna 241-k zwarcie
    Zastanawiałem się czy one po prostu nie ma być nawinięte na siebie z tą różnicą, że jeden nawinięty w kierunku prawym a drugi w kierunku lewym (czyli że się na wierzchołkach i u dołu krzyżować), tak jak na tym obrazki.
    Na tym natomiast jest uzwojenie wtórne i pierwotne.
    Przecież na schemacie tam jest 'jak wół' namalowane jak mają być połączone uzwojenia pierwotne. ... :idea: ... zaś elementarną wiedzę o cewkach sprzężonych magnetycznie należy posiadać - jeśli zabierasz się za takie coś ... :!: :cry:

Temat zaniża poziom forum i będę go raportował, a właściwe jego miejsce jest w koszu.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    wpieniacz88 napisał:

Jeśli nawijasz oba w tym samym kierunku to łączysz koniec pierwszego z początkiem drugiego i to jest punkt zasilania.

Jeszcze bym się zastanowił nad tym czy rdzeń jest właściwych wymiarów.
  • Poziom 13  
    Witam ma pytanie do kolegi czy udało sie uruchomic tą nagrzewnice ? , ja moja poskładałem i nawet chwilke działała ale po kilkunastu sekundach pali mi mosfety :(
    ( mosfety stosuje IRFZ44N , bo IRF840 pali mi odrazu po załączeniu )
  • Poziom 9  
    wiem, że temat jest stary i nikt nie odpisze ale dodam, że irf840 nie wyrobi prądowo, a IRFZ44N nie wytrzyma samoindukcji trafa (55V max) . jeszcze chciałbym napisać, że podobny problem pojawia się w lampach plazmowych z którymi miałem do czynienia tam też występuje szybko zmienny prąd o sensownym natężeniu ale dużo mniejszy od nagrzewnicy