Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż

27 Mar 2011 13:09 10162 15
  • Poziom 11  
    Witam!
    Wielkimi krokami zbliża się wiosna, postanowiłem więc przygotować się do montażu zestawu audio do BMW e46 lift. Przez okres zimowy zgromadziłem już trochę części paru mi jeszcze brakuje, np. przewodów głośnikowych , RCA radio<->wzmacniacz, jak i koncepcji na rozmieszczenie głośników z przodu. W tej chwili posiadam:
    Przód – FOCAL 165 KRX3
    Tył – BRAK
    Wzmacniacz -DLS RA40
    Subwoofer - FOCAL Solution 25A1 aktywny
    Maty – DYNAMAT EXTREME 9 szt.
    Planuje zakupić Equalizer lub ARC Audio DXE lub słabszy
    Radio – BMW Professional CD54 – na razie musi zostać jest na dobrym układzie Oasis i w miarę dobrze gra, poza tym mam z nim sprzężone oryginalnie iphone’a, jest bluetooth Nokii CK-15W, Line out, potrzebuje tylko wyjść RCA albo puścić przewody po High level. A co najważniejsze nie psuje układu konsoli jak radia 1 Din. W przyszłości może montaż radia double Din lub coś pod siedzeniem ewentualnie jakiś procesor (np. Alpine PXE-H650)

Założenia:
    - nie planuje zewnętrznie przerabiać tapicerki (materiał) wolałbym aby zostało tak jak jest
    - w tej chwili chcę zainstalować to co mam z czasem będę modernizował

Jak pisałem wcześniej mam problem z rozmieszczeniem zestawu Focal 3-way z przodu samochodu. Myślałem nad rozmieszczeniem jak w aucie z H/K tj. nisko-tonowy w miejsce starego ( wycięcie blachy + wygłuszenie drzwi matami + dystanse MDF, głębokość głośnika to 80mm podobno do szyby jest ok. 90mm przy dobrze wykonanych dystansach), średnio-tonowy planowałem jak na zdjęciu w miejsce pod uchwyt jak w oryginalnym zestawie H/K robiąc za nim komorę akustyczna przymocowana do blachy (nie wiem jeszcze jak jest tam z miejscem). Średnio-tonowy planowałem też w słupku razem z wysoko-tonowym ale on jest chyba za duży na te cienkie słupki, pogorszy to widoczność (jeżeli polepszy to znacznie jakość dźwięku to zdecyduje się na montaż tego głośnika na wysokości głowy w słupku). Wysoko-tonowy planuje w miejsce po starym głośniku (w narożniku, w miejscu mocowania lusterka) ale tam też może brakować miejsca, więc można przerobić słupek lub umieścić je na desce pod słupkiem („położyć”).
    Najbardziej odpowiadający mi sposób montażu głośnika średnio-tonowego jak w oryginalnym zestawie Harman Kardon:
    Porównanie zestawu 2 głośników przy słupkach:
    Wysoko-tonowy "leżąco":
    Problem też mam ze zwrotnicami są dosyć spore i maja regulację każdego pasma. Planowałem je umieścić w drzwiach ale stracę możliwość regulacji (przynajmniej bez rozbierania drzwi), jak zamontuje z tyłu to będę musiał ciągnąć 6 kabli po ok. 4-6m (przy drogich kablach spory wydatek) ale nie stracę możliwości szybkiej regulacji.
    Nie mam też wiedzy na temat przewodów głośnikowych znalazłem fajne przewody Monkey Cable MCYDB1 ale jest nieekranowany co chyba ma duże znaczenie w aucie. Znalazłem też dużo tańszy na wypadek umieszczenia zwrotnic w bagażniku Aquarius lub w osłonie nieekranowany Klotz.
    Monkey Cable MCYDB1:
    Aquarius:
    Klotz:

Wzmacniacz planuję zamontować pod tylną półką w bagażniku.
    Czy po wyprowadzeniu RCA z radia nadal będę mógł sterować z niego głośnością czy już tylko ze wzmacniacza?

Muzyka której słucham to POP, ROCK, akustyczne składanki, przeboje lat 80’, 90’ .

Proszę o porady które będą pomocne w montażu i mało kosztowne ;)

Z góry dziękuje wszystkim

Pozdrawiam serdecznie
    Rafał
  • Computer Controls
  • Poziom 11  
    Po dłuższej przerwie witam Wszystkich ponownie, w końcu zabrałem się za prace związane z nagłośnieniem e46. Wcześniej dokupiłem jeszcze brakujące elementy jak:
    - Dynamat Extreme bulk 9 arkuszy

- Gąbki akustyczne 5mm, 10mm, 20mm
    - Klej do gąbek Sinuslive SK-600
    - Preparat wygłuszający Sinuslive ES 500
    - Kable: Silver eagle-cable

Tweeter - 2x1,5mm
    Midrange – 2x1,5mm
    Subwoofer 165mm – 2x4,0mm
    - Kable RCA 4,5 Audison

Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż

Głośniki:
    Focal 100 KP – w roli średnio-tonówek

Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż[/quote]

Stabilizator wzmacniacza DLS RA40 - Brax pst-800:

Filtr zasilania radia Oehlbach:

Poniżej kilka fotek z montażu:
    Rozpocząłem od zdjęcia boczków szarpiąc delikatnie od góry i gdy wyskoczyły z górnych zatrzasków podniosłem do góry wyciągając je z dolnego zaczepu (nie szarpać do siebie dołu ponieważ zostanie urwany języczek boczków) . Następnie wyjąłem kanapę szarpiąc ja do góry. Później miałem problem z zatrzaskami plastików z progów wystarczy wyjąć plastik:

Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż

Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż

Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż
    Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż

Nadszedł czas na przerobienie radia BMW Becker Harman Kardon Professional CD-54. Radio w przyszłości zostanie zamienione na jakiegoś Alpinie z procesorem ale na razie niech zostanie fabryczne:

Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż

Następnie wykonałem „kolumny” dla głośnika średnio-tonowego z zestawu Focal 100 KP (komora 1,2l – > 210Hz, wytłumienie dynamat, mata bitumiczno filcowa, wełna owcza):

Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż

Przepraszam za skąpy opis, jak tylko będę miał trochę czasu dokończę opis jak i projekt audio e46...
  • Poziom 12  
    Witam
    Chętnie podzielę się doświadczeniami, gdyż jestem w fazie końcowej instalowania sprzętu w mojej e46 sedan.
    Z początku celem było stworzenie przyzwoitego brzmienia z zachowaniem maksymalnie dużej kubatury bagażnika.
    Na przód poszedł zestaw Hertz HSK, drzwi wygłuszyłem matami STP silwer (5 mat na kpl)- efekt pozbyłem się wszelkich trzasków, zestaw gra czysto ogólnie pełna satysfakcja. E46 wydaję się być trudnym autem do zamontowania zestawu odseparowanego, lecz jak człowiek weźmie się za robotę uważam że jest odwrotnie gdyż po wycięciu otworów w blasze jest mnóstwo miejsca na dystanse oraz zwrotnice.
    Co do subwoofera miało być i było do dziś :) tak :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2045221&highlight=
    Efekt- po wycięcia blachy z ściany grodziowej IT MDS08 grał pięknie czysto, bagażnik do dyspozycji, brakowało jednak mięsa...
    Dziś wstawiłem skrzynkę opartą na Rockfordzie P2D412 zasiloną jedynie Sony XM4520 czyli 110 W RMS w mostku, efekt- po udrożnieniu subwoofer w bagażniku robi po prostu miazgę w środku. Wrażenia lepsze niż w hatchbacku, jutro przerzucam wzmacniacz Impulse SD 500 i rogal na twarzy bo wiem że będzie wiele lepiej.
  • Computer Controls
  • Poziom 15  
    Nie wiem jak jest u Ciebie, ale zazwyczaj jakość sygnału analogowego z ori radia jest niewiele lepsza od konwerterów HI>LO.
    Jeżeli myślisz o procesorze, to polecam wyciągnąć optyka z radia (kosz zbliżony do najtańszych/sensownych radioodtwarzaczy z wyjściem optycznym), bądź też sygnał cyfrowy i przetwornik DAC, to już może być droższa zabawa, ale na prawdę warta każdej złotówki.
    Co do montażu wooferów w drzwiach, zakryj otwory technologiczne blachą, sama mata nie da Ci takiego efektu jak blacha.
    Bez ostatecznego wyboru sygnału (wyprowadzenie cyfry z radia czy też kupna innego) poprzestałbym na zamontowaniu pieca, przygotowaniu instalacji pod wzmacniacze, montażu wooferów oraz pociągnięciu kabli.
    Ze średniotonowym i tweeterem dałbym sobie na razie spokój z tego względu, że bez ostatecznego źródła sygnału nie bawiłbym się w ukierunkowanie tych głośników.

W odniesieni do Twojego pierwszego posta - kable głośnikowe nie muszą być ekranowane, bo to nie one łapią zakłócenia.

Pracuj dalej i pokazuj efekty, masz całkiem dobre podejście!
    Oby tak dalej
    Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Witam Wszystkich ;)

Kable RCA pociągnięte jak na zdjęciach lewą stroną mostu i z boku tylnych siedzeń a kable głośnikowe pociągnięte pod kanapą i prawą stroną mostu. Z tyłu wzmacniacz DLS RA40 Output power in 2 ohm 4 x 110 W RMS i Subwoofer - FOCAL Solution 25A1 aktywny - uważam że jest troszkę za słaby mimo że mam dzieloną kanapę tylną. Brak jakichkolwiek gwizdów trzasków itd. Na początku miałem lekki gwizd przy przyspieszaniu ale kable w bagażniku głośnikowe były poplątane z prądowymi. Po ich separacji problem nie istnieje. :)

Radio planuje ALPINE IVA-D800R (lub jakieś tańsze - multi) + ALPINE PXE-H701/H800. W tej chwili muszę przygotować scenę a później będę podstawiał pod radio i ją ustawiał. Jakość z wyciągniętych RCA jest super ale nie ma dużo ustawień. To jest najlepsze radio fabryczne do e46 jeżeli chodzi o jakość dźwięku (przewyższa Apine CD-53) na oasis z prostym procesorem DSP.

RCA wyciągnięte za przedwzmacniaczem a przed badziewną końcówką mocy. Kable to drut srebrny audio, fi 0,9mm (10cm) najwyższej czystości + kondensatorki NICHICON MUSE FG Fine Gold 3.3uF/50V.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1181877&highlight=cd54&sid=

Jeżeli chodzi o zasłanianie otworów technicznych to w ten największy wchodzi idealnie ta moja "kolumna" ze średnio-tonowym i po bokach zostają takie niewielkie otwory po 2-3cm resztę zakleję 3 warstwami taśmy (niektóre może uda się obustronnie).

Mam tylko strzały z głośników jak odpalam samochód a radio wcześniej było załączone, przy przekręceniu stacyjki radio gaśnie i słychać krótki strzał w głośnikach po jego "przebudzeniu się" prawdopodobnie od zgromadzonego ładunku w kondensatorach. Spowodowane zapewne słabym już akumulatorem. Spróbuję jeszcze dać ten stabilizator z jakimś kondensatorem przed radio w celu stabilizacji już pod przyszły odbiornik no i oczywiście przed zimą wymiana akku:)

A jeżeli chodzi o adaptacje to nie jest aż tak łatwo, subwoofer z focala KRX3 jest bardzo duży i nie wiem czy uda mi się go "upchnąć" zachowując obecna linie i kształt tapicerki. Głośnik średnio-tonowy próbuję umieścić w tym samym miejscu co w zestawie z H/K fabrycznym żeby jak najmniej odbiegało to od oryginału... wiem że lepiej byłoby przebudować słupki. Tweeter też jest tak duży że nijak nie mieścił się w oryginalne miejsce w trójkąt przy lusterku, wiec rozebrałem go na części pierwsze i dopiero wszedł ale z jego ukierunkowaniem optymalnym też jest problem...
  • Poziom 15  
    Jakie są cięcia na zwrotnicy tego zestawu?
  • Poziom 11  
    Tak wygląda zwrotka ( w przyszłości procesor i pełny active):

i w środku jeszcze przełącznik 12dB<->6dB

Z książeczki focala:
    Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż Nagłośnienie e46 FOCAL KRX3 RA40 Montaż
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ilu drożny masz system z przodu?
  • Poziom 15  
    Danielu, 3-drożny.

Myślę, że przy takim ustawieniu głośników, nawet użycie procesora nie pomoże w poprawnym ustawieniu sceny.
    To ten Focal 100 KP zastąpił średniaka z systemu KRX3?

Tak po prostu?
  • Poziom 15  
    Hm, nie wiem.
    Nie wiem też jakie są założenia poza utrzymaniem oryginalnego wyglądu wnętrza, co też nie będzie łatwe.
  • Poziom 11  
    Witam,

Zamieniłem tak po prostu ponieważ przenosi nawet większy zakres częstotliwości:
    http://www.focal.com/files/ft-100-krs.pdf
    http://www.focal.com/files/ft-3-krx3.pdf

Wiem że najlepiej było by przerobić słupki pod tweetery i midrange a subwoofery wstawić w drzwi. Ale chciałbym zachować oryginalną tapicerkę nawet kosztem dźwięku ponieważ to co w tej chwili jest juz mi wystarczy. Może jak kiedyś porównam z profesjonalną zabudową audio i zobaczę ogromną przepaść cos zmienię.
    Macie może Panowie jakieś pomysły jak inaczej to rozwiązać ?
    Może wstawić ten z zestawu średnio-tonowy w słupek i podzielić całe pasmo na 4 głośniki?
    Z góry dziękuję za wszelką pomoc
    Rafał
    O tak dodaj jeszcze jeden głośnik.

Średniaki zamieniłeś bez przeróbki zwrotnicy to jeszcze jeden

średni nie zaszkodzi.
  • Poziom 11  
    Mam zakupiony już procesor Alpine PHX-H701 + RUX wiec nie potrzebuje przerabiać zwrotnicy, po prostu muszę go tylko zainstalować.

Może jakieś konkretne pomysły ? zawistna krytykę można sobie darować :) jestem początkujący w tym temacie i chciałem sam coś wykonać i czegoś się nauczyć. Następny zestaw na pewno będę instalował już w profesjonalnej firmie car audio.

Pozdrawiam

Rafał
    Jaka zawistna?

Konstruktywna a nie zawistna.

Zresztą fajnie by było gdybyś poznał podstawy.

Myślisz że jak kupiłeś procesor to poustawiasz to tak żeby

grało na poziomie.
  • Poziom 11  
    A jakie ma Pan pomysły na inne rozmieszczenie głośników jakby Pan to widział?
    Naprawdę chcę poznać opinie eksperta, to moje pierwsze auto jakie robię pod siebie wiec mogę dopuścić się wielu błędów...

Wiem ze wstawianie 5 czy 10 głośników nie polepszy sprawy a wręcz odwrotnie ale oczekuje innej odpowiedzi jak wstaw sobie 20 w tym 7 drożne z tyłu w półkę i daj spokój. Odpowiedz powinna być z goła inna, np.: nie wstawiaj tego czwartego głośnika bo nie znajdziesz procesora który to podzieli lub scena się rozmyje... Tak na przyszłość też dla innych czytających ten post i tak jak ja uczących się od podstaw. Dlatego zadaje proste pytania i oczekuję prostych odpowiedzi, a nie tylko fali krytyki bez rozwiązań alternatywnych, która nikomu nie pomoże...

Z góry dziękuję za zrozumienie