Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Technik elektronik czy technik informatyk, co wybrać?

ks42 27 Mar 2011 13:34 10174 19
    ks42
    Level 14  
    Witam, tak jak t temacie. Jak radzicie co wybrać technik elektronik czy technik informatyk, co wybrać? Co lepsze, po którym szybciej znajdę pracę, który bardziej opłacalny. Wszystko o tych zawodach co może mi się przydać.
    Który trudniejszy.
    Napiszcie coś, bo jestem w kropce i mam problem który kierunek wybrać.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    kondziu jah
    Level 33  
    Co lepsze? To co cie mniej bedzie irytowac po kilku godzinach pracy :)

Co lepiej platne? To juz ciezko powiedziec. Informatyk jak i elektronik to dosc ogolne pojecia, wiec praca teoretycznie jest wszedzie, ale za to wiedza rozproszona w porownaniu do kierunkow o konkretnej specjalizacji.
    ks42
    Level 14  
    A żeby być np. serwisantem komputerowym, to co trzeba zrobić?
    ^Rachel
    Level 21  
    Sam kiedyś stałem przed takim samym wyborem... Lubiłem informatykę jak i elektronikę, jednak wybrałem elektronikę. I naprawdę nie żałuję.

I co ważne. W pierwszej klasie będziesz miał przedmiot : "Podstawy elektrotechniki" przyłóż się do niego, chociaż czasami będzie trudny i niezrozumiały. Ale jest on najważniejszy !

Dodano po 2 [minuty]:

Informatyk pewnie też może być serwisantem, ale jak popsuje się np. zasilacz, to on wstawi nowy i się nie zastanawia nawet co się w nim zepsuło.

A elektronik, otworzy go i naprawi.
    ks42
    Level 14  
    Dzięki. Wybiorę wiec elektronika.

Quote:
    ^Rachel

A trzeba być dobrym z matematyki i fizyki, co miałeś/masz z tych przedmiotów. Ja z matematyki mam 3/4 i z fizyk 4. Starczy to, czy trzeba się trochę przyłożyć? Jak ci idzie w tej szkole, czy są trudne zagadnienia itp.
    ^Rachel
    Level 21  
    Tak to racja, że trzeba być dobrym. Już nie tyle z fizyki co z matematyki. Zobaczysz później ile to trzeba się naliczyć, aby coś zaprojektować ;)

Chociaż jeśli chcesz tam pójść tylko po dyplom technika, to naprawdę nie musisz się do niczego przykładać. Tylko wykuć kilka rzeczy na blachę (co jest głupotą ). Widzę to po moich kolegach.
    ks42
    Level 14  
    A ci jak idzie, dobrze się uczysz? Jakie masz oceny?
    ^Rachel
    Level 21  
    Jestem w 3-ej klasie i z zawodowych na polrocze mialem 5-tki, a nawet dwie 6. Teraz wogóle się nie uczę tego co mamy na lekcjach, bo w 2-ej klasie już zacząłem uczyć się ponad program, to takie wciągające jest. Najpierw artykuły z EDW o tranzystorach, później mikrokontrolery. Tak, że teraz się uczę już poważniejszych rzeczy.

A z reszty przedmiotów ? to słaby jestem. Prawie same 2 i 3 :) Dowiedz się też, czy szkoła do której idziesz uczestniczy w olimpiadach najważniejsze z nich to Euroelektra, OOWEiE, OWT , bo to jest ważne jeśli chcesz być naprawdę dobry.
    ks42
    Level 14  
    Dzięki. A na tych przedmiotach zawodowych to co konkretnie robicie, czego się uczycie itp.
    ^Rachel
    Level 21  
    Pierwsze dwie klasy, mogą wydać Ci się beznadziejne, jednak to one są najważniejsze. W 3-ej klasie odpada już biologia i inne takie, a co robimy ?
    Hmm widzę, że kolega chciałby być serwisantem, to powinien Cie zainteresować przedmiot " Układy mikroprocesorowe ", na początku trochę nudny, bo szczegółowo omawiane są wszystkie procesory, później trochę zadań praktycznych typu składanie komputerów itp.

W trzeciej klasie też będziesz mieć miesiąc praktyki, łap się dobrego serwisu komputerowego, może dadzą Ci coś naprawić :)
    Na układach analogowych poznajemy głównie przeróżne wzmacniacze i układy analogowe.

Elektronika jest cholernie ciekawa :)

Dodano po 9 [minuty]:

W drugiej klasie zrobiłem podobny :)

Naprawdę wiele fajnych rzeczy można zrobić.
    ks42
    Level 14  
    Dzięki za wszystko, a ten klaskacz super. Może kiedyś taki zrobię jak będę umiał ;)
    A chciałbym być serwisantem, bo strasznie mnie interesuje sprzęt komputerowy itp.
    ks42
    Level 14  
    tomasho wrote:
    technik!

ale który?
    lemu
    Level 19  
    technik elektronik to bardzo ogólna sprawa, po szkole trzeba się specjalizować
    w jakiejś podbranży przez kilka lat.
    Informatyk od razu trafia pracę w branży informatycznej i więcej zarobi.
    Elektronika krajowa padła już dawno, padają serwisy, nowe wyroby elektroniczne
    są nienaprawialne. W elektronice bryndza !
    ^Rachel
    Level 21  
    Teraz pełno informatyków, a gdy coś jest nie tak z hardware-m to te sprzęty wyrzucają na złom lub oddają elektronikowi do naprawy nie mając zielonego pojęcia co mogło się tam popsuć.

Albo piszą na elektrodzie gdzie pomagają im elektronicy :)
    ks42
    Level 14  
    ^Rachel wrote:
    Teraz pełno informatyków, a gdy coś jest nie tak z hardware-m to te sprzęty wyrzucają na złom lub oddają elektronikowi do naprawy nie mając zielonego pojęcia co mogło się tam popsuć.

Albo piszą na elektrodzie gdzie pomagają im elektronicy :)

Zgadzam się z tobą :D
    Parowa6
    Level 11  
    Kolega ^Rachel Uczęszcza do TZN-U?
    Jeśli można wiedzieć?
    jankesfirst
    Level 11  
    Witam, zdecydowanie polecam technik elektronik, sam to kiedyś przerabiałem, praktykę miałem w takim większym sklepie komputerowym i wiem ze koledzy informatycy nie zbyt zarabiali, pierwszą prace zacząłem na elektrowni Rybnik moi koledzy po elektronice znaleźli prace m.in. w różnych firmach zajmujących się sprzętem elektrycznym/elektronicznym (jeden nawet w tesco jest głównym elektrykiem ;] ) czy też na kopalni na oddziałach elektrycznych.
    Pozdrawiam
    ks42
    Level 14  
    No niestety, idę jak na razie na spedytora (tam było wolne miejsce), ale będę się próbował przenieść na informatykę. :/
    A to wszystko przez to że klasa elektroniczna nie powstanie (za mało osób). :/
    ^Rachel
    Level 21  
    Parowa6 wrote:
    Kolega ^Rachel Uczęszcza do TZN-U?
    Jeśli można wiedzieć?

tak :)