Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung SP 1604N - naprawa, wymiana głowic i elektroniki, odzyskanie danych

27 Mar 2011 13:56 3244 8
  • Poziom 10  
    Dzień dobry.
    Miałem awarię dysku twardego Samsung SP 1604 N.Awarię elektroniki albo głowic. Talerze są ok. Usterka objawiała się cykaniem w dysku spowodowanym przez parkującą głowicę około 2 razy na sekundę.Próby naprawy softwarowo nie dały rezultatu więc kupiłem taki sam sprawny dysk SP 1604 N i podmieniłem najpierw elektronikę ale dalej problem występował.Zatem w miarę w jak najbardziej sterylnych warunkach wymieniłem też głowice razem z elektroniką i wszystko ładnie poskładałem.
    Chirurgiczna robota ale dobrze się do niej przygotowałem..
    Podpiąłem dysk do kompa i cykanie ustało a dysk zachowuje się poprawnie, wykrywany jest przez BIOS ale system już nie daje rady.Wszelkie programy diagnostyczne z np : Hiren’s Boota też nie potrafią rozpoznać dysku i ja domyślam się że istnieje gdzieś konflikt między nową elektroniką a informacją o dysku zapisanymi na talerzach.
    Pytanie moje brzmi jeśli wszystko odbyło się prawidłowo ( a sądzę że tak ponieważ przełożyłem bebechy z powrotem do poprzedniego który chodził bez zarzutu i jeszcze raz z powrotem zrobiłem przekładkę ) to co należałoby dalej zrobić aby dokonać prawidłowych wpisów na sektorach startowych talerzy tak aby zgrać razem z nową elektroniką ? Jakie programy skoro Hiren’s Boot nie daje rady ?
    Czy jest sens użyć w takiej sytuacji terminala dyskowego ?
    Proszę o wsparcie i pozdrawiam,
    swave
  • PCBway
  • Specjalista HDD Recovery
    Kolego wiesz co to ROM ?.
    Zdjęcie elektornik podałeś ?
    Zakładam, że głowice przełożyłeś tak jak trzeba.
    Jeśli głowice przełożyłeś skąd pewność że dobrałeś odpowiednie ?
    Czemu w takim razie uruchamiasz na nowej elektronice a nie na starej ?
  • Poziom 10  
    Witam :) Fajne wsparcie ... same pytania :)

1/czy chodzi o EPROM na płytce zewnętrznej elektroniki ? Wiem co nieco o ROM-ie ale co miałoby z tego wynikać ? Próbę wymiany samego EPROMA ?

2/Postaram się podesłać fotkę elektroniki ale nie wiem czy mam już uprawnienia do tego - nowy jestem ... mam nadzieję że zadziała :

3/Myślę że precyzyjnie dokonałem wymiany ( poćwiczyłem wcześniej na innym dysku ).Pewności co do doboru głowic nie mam.Na zewnątrz i pod lupa wygladają tak samo, są z takiego samego sprawnego dysku.Tylko tyle ale udało mi się zakupić jeszcze jeden - uszkodzony dysk o bardzo zbliżonym nr serii więc może głowice się nadadzą na wymianę .... zobaczymy, czekam na przesyłkę

4/masz na myśli elektronikę zewnętrzną dysku czy tę która niejako na stałe spięta jest taśma z głowicami ?

Jeśli chodzi o tę zewnętrzną elektronikę próbowałem i tak i tak czyli :

1/Zestaw nowe sprawne głowice plus stara elektronika zewnętrzna ta na płytce
    daje to że dysk zachowuje się poprawnie w sensie mechanicznym, żadnych stukotów ani cykania ale nie widzi go nawet BIOS/

2/Zestaw jak wyżej z elektroniką z nowego sprawnego dysku czyli - głowica i elektroniki z kompletu ze sprawnego dysku dają efekt jak wyżej i dysk widziany jest przez BIOS.Natomiast próby dotarcia do dysku za pomocą oprogramowania diagnostycznego nawet z poziomu DOSu ( np Hiren's Boot ) nie dają skutku.

Pozdrawiam i czekam na dalsze rady.Dziękuję,
    swave
  • PCBway
    Trzeba przelutować rom jak się zmienia elektronikę
    np :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1512870.html

Tego samego znaczy czym się różnią podaj wszystkie opisy.

1) Musisz mieć odpowiednio dobrane głowice
    2) Musisz mieć ROM oryginalny wystarczy wpisać w wyszukiwarce "przelutować ROM" Poczytaj : http://hddrecovery.pl/forum/showthread.php?t=9

3) Jeśli zakładałeś stara elektronikę i ona jest sprawna a dysk dalej nie widoczny znaczy głowice nie pasują. Lecz warto by było również dowiedzieć się co mówi dysk do tego terminal potrzebny :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic872300.html
  • Poziom 10  
    Dzięki za info, rozumiem i to by się zgadzało, że nowe głowice nie pasują do starej elektroniki a z kolei elektronika która działa z głowicami wymaga przelutowania ROMu żeby ożywić dysk.
    Dalej idąc domyślam się że istnieją takie serie dysków których elektroniki pasują do głowic bez wymiany ROMu np : Egzemplarze które "zjeżdżały" z taśmy obok siebie mam tu na myśli bliskie serie z tymi samymi parametrami itd. ?
    Stąd chcąc uniknąć przelutowywania ROMu warto może poszukać takiego dlatego zapytam konkretnie :

1/ czy mój tok rozumowania jest prawidłowy ? Jeśli tak to jakich serii szukać, czym się kierować, jaki parametr w opisie dysku jest ważny ( poniżej podaję dane dysków które przekładałem ) aby kupić "dawcę" z głowicami które pasują i elektroniką z odpowiednim ROMem ?

Dyski Samsung SP 1604N :

Stary Dysk : P/N : 0731J1FX512212 P/V MS
    Ten co padł S/N : S013J10X529722
    LBA 312 , 581 , 808 160 .0 GB PALO
    160 GB/7200 rpm/2M/PATA

Nowy Dysk : P/N 1208J1FY803051 P/V MS
    Sprawny S/N S013J1SY808372
    Dawca LBA 312 , 581 , 808 160 .0 GB PALO
    160 GB/7200 rpm/2M/PATA

Terminal dyskowy już zamówiłem i będę testował jak tylko odbiorę przesyłkę.
    Dorzucam jeszcze fotki ROMów obu dysków z ich symbolami.

Pozdrawiam i czekam na dalsze wskazówki.Wielkie dzięki !!!
    swave
    Cytat:
    Dzięki za info, rozumiem i to by się zgadzało, że nowe głowice nie pasują do starej elektroniki a z kolei elektronika która działa z głowicami wymaga przelutowania ROMu żeby ożywić dysk.

Nie . Co zatym idzie :
    Cytat:
    Dalej idąc domyślam się że istnieją takie serie dysków których elektroniki pasują do głowic bez wymiany ROMu np : Egzemplarze które "zjeżdżały" z taśmy obok siebie mam tu na myśli bliskie serie z tymi samymi parametrami itd. ?

Też nie.
  • Poziom 10  
    1/Czy znaczy to, że dany ROM ściśle przyporządkowany jest tylko i wyłącznie do danego jednego egzemplarza ?

2/Jak ustalić wersję firmware ROMu ?

3/Jak ustalić, po czym rozpoznać serię dysku, jaki parametr w opisie dysku jest ważny aby kupić "dawcę" z głowicami które pasują do starego i elektroniką z odpowiednim ROMem ?

Pozdrawiam,
    swave
  • Poziom 10  
    Nasunęła mi się jeszcze jedna refleksja odnośnie wymiany ROMu.
    Otóż rozumiem że taka wymiana jest potrzebna gdy zostają stare głowice w środku a podmieniamy elektronikę - choćby ze względu na mapę głowic zapisaną w ROMie.

Ale jeśli wymieniłem głowice razem z elektroniką to mam na PCB ROM z oprogramowaniem do tychże nowych głowic.Głowice i PCB stanowią komplet od innego sprawnego dysku.

1/Czy zatem taka wymiana ROMu w tym przypadku ma sens ?

2/Czy mapa głowic jest informacją o położeniu sektorów itd. na talerzach danego konkretnego dysku ? Przecież dysk dawca ma tę samą ilość sektorów, cylindrów itd.

Pozdrawiam,
    swave

Dodano po 14 [minuty]:

Nasunęła mi się jeszcze jedna refleksja odnośnie wymiany ROMu.
    Otóż rozumiem że taka wymiana jest potrzebna gdy zostają stare głowice w środku a podmieniamy elektronikę - choćby ze względu na mapę głowic zapisaną w ROMie.

Ale jeśli wymieniłem głowice razem z elektroniką to mam na PCB ROM z oprogramowaniem do tychże nowych głowic.Głowice i PCB stanowią komplet od innego sprawnego dysku.

1/Czy zatem taka wymiana ROMu w tym przypadku ma sens ?

2/Czy mapa głowic jest informacją o położeniu sektorów itd. na talerzach danego konkretnego dysku ? Przecież dysk dawca ma tę samą ilość sektorów, cylindrów itd.

Pozdrawiam,
    swave

Dodano po 17 [minuty]:

Sorki za podwójny post - przeglądarka nie odświeżyła mi strony i posłałem jeszcze raz - przepraszam.
    Mam natomiast jedno bardzo ważne pytanie.Wracam zatem do opisu pierwotnej usterki dysku :

Mam awarię dysku twardego ATA Samsung SP1604N , 150 GB.Ma około 6 lat..Problem objawia się tym że ramię głowicy zachowuje się tak jakby nie mogło odszukać sektora identyfikacyjnego ... startowego ...powodując rytmiczne cykanie wewnątrz ( ze 2 razy na sekundę sekundę ) kilka razy potem krótka przerwa i dalej to samo.Nie jest to dysk z systemem.Pozwoliłem sobie zdjąć w sterylnych warunkach obudowę szukając ewentualnych uszkodzeń mechanicznych, obejrzałem też przy okazji opisane wyżej zachowanie ramienia głowicy które poruszając rytmicznie się od strony środka talerza na zewnątrz powoduje ten odgłos, ... porusza się bowiem po maksymalnej amplitudzie jakby czegoś szukało i nie mogło znaleźć .
    Jednak nic nie wygląda na uszkodzone.Domyślam się że przyczyn może być wiele łącznie z elektroniką.
    Dodam jeszcze że dysk wykrywany jest przez BIOS ale system już się nie odpala z tym dyskiem.Obecność tego dysku w komputerze powoduje zatrzymanie systemu w połowie odpalania i zaczyna się wówczas owo „cykanie” .

1/Jaka może być przyczyna takiego zachowania głowic w dysku ??? Co zostało uszkodzone ? Może do jakiś ukłąd steujący głowicami ?

Odpowiedź na to pytanie może wiele pomóc.Może wystarczy wrócić do pierwotnej elektroniki i głowic dysku a wymienić jakiś układ sterujący głowicami ?

Pozdrawiam,
    swave