Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jazda na światłach a zużycie paliwa

01 Lis 2004 01:30 5858 10
  • Poziom 29  
    Witam !
    Nie jestem pewien czy we właściwym dziale to umieściłem ale ...

Chciałbym zrobić (dla celów edukacyjnych) kalkulację zasadności stosowania w niektórych autkach "świeczek do jazdy dziennej" względem zwykłego oświetlenia. Wiadomo, że założenie tych lampek zmniejsza obciążenie w inst. elektrycznej pojazdu ale z drugiej strony układ ładowania i tak sobie z tym powinien spokojnie "poradzić" (no może tutaj małym "ewenementem" będzie stary maluszek z prądnicą i już podchodzonym aku). Dodatkową sprawą jest jeszcze koszt założenia tych nieszczęsnych lampek.

Teraz czas na nurtujące mnie z ciekawości pytanko:
    Czy ktoś mógłby mi powiedzieć o ile wzrasta zużycie paliwa w samochodzie po np. włączeniu świateł ? Czy to jest w sumie zauważalne dla przeciętnego kierowcy ?
    Przykładowo posłużmy się tutaj np. naszym PF 125 P

Pozdrawiam !
    Marek
  • Poziom 29  
    Witam
    Na światłach jeździmy w okresie jesienno-zimowym, a w tym okresie zużycie paliwa zawsze jest większe.
    Teoretyczne wyliczenie o ile wzrasta zużycie paliwa nie jest takie proste. Energia elektryczna jest w kWh, zużycie paliwa w l/100km, sprawność silnika spalinowego jest zależna od warunków jego pracy (obroty, teperatura).

Zastosowanie świateł do jazdy dziennej to różnica mocy ok. 60W i wydaje mi się, że oszczędność paliwa będzie niezauważalna.
  • Poziom 16  
    Zużycie paliwa może wzrosnąć o ok.0,2 l/100 km.
    Nie jest to wynik obliczenia gdyż teoretycznie nie jesteśmy w stanie podstawić to do jakiegoś wzoru.Natomiast w praktyce obciążenie alternatora przy włączonych światłach jest i zużycie napewno jest wyższe ale gdy weźmieny pod uwagę np.zużyty rozrusznik wówczas na sam rozruch zabierzemy kilka razy więcej prądu z aku. niż przejechanie np.100 km na światłach.Moim zdaniem zużycie paliwa w zimie najbardziej wzrasta poprze samą temp.

pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Witam.
    Pan Henryk napisał;
    ,,Zastosowanie świateł do jazdy dziennej to różnica mocy ok. 60W i wydaje mi się, że oszczędność paliwa będzie niezauważalna.
    ''
    Rzeczywiście, liczac np. dzienną oszczędność, będzie ona może i niezauważalna, ale mnożąc to przez ilość dni w które musimy jeździc na światłach?Ciekawe, czy tymi dodatkowymi kroplami nadmiernie zużytego paliwa napełnilibyśmy zbiornik?
  • Poziom 11  
    Takiego tematu w ogóle nie powinno być. Albo bezpieczeństwo, albo oszczędności. Moim zdaniem przydało by się jakieś konkretniejszsze znormalizowanie dziennego oświetlenia samochodu. Łącznie z zabronieniem jazdy w dzień na "krótkich". W pewnych warunkach, gdy większość samochodów jedzie na stosunkowo mocnych światłach, taki oszczędnie oświetlony pojazd może być słabiej zauważalny, niż gdyby wszyscy jeździli w ogóle z wyłączonymi. Zresztą to by była największa oszczędność...
  • Poziom 21  
    Przyjmuje sie wzrost zuzycia o ok. 0.3L/100km.Stosowanie oswietlenia do jazdy dziennej znaczaco nie zmniejszy zuzycia paliwa, ew. koszt wymiany spalonej zarowki bedzie nizszy(21W zamiast H4).
  • Poziom 29  
    Witam !
    Dzięki za wypowiedzi !
    Jednakże nie zakładajmy od razu jazdy w okresie jesienno-zimowym bo to wiadomo jak wpływa na zużycie paliwa a tylko samo dodatkowe obciążenia alternatora.

Pozdrawiam !
  • Spec od samochodów
    Jedynie w 126, który nie posiada alternatora tylko prądnicę jest w pełni uzasadnione montowanie świateł do jazdy dziennej.

Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    w zaleznosci od typu auta spalanie moze wzrosnac od 0,0 do 0,4litra tak moge powiedziec z obserwacji, najgozej sprawa przedstawia sie z autami wiekowymi i mocno wyeksploatowanymi.