Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[c++] eof - podwójne wczytywanie ostatniego wiersza

27 Mar 2011 23:24 4517 11
 • Poziom 12  
  Witam,
  w ramach nauki c++ dostałem takie zadanie: odczytać z pliku binarnego 4 kolumny (pierwsza- short int, 3 pozostałe double), a następnie obliczyć dla nich średnią, odchylenie standardowe itd.

  Program generalnie wykonuje to co powinien, ale jest jedno małe "ale": ostatni wiersz sczytywany jest dwukrotnie, co "nieco" zmienia wyniki. W celu określenia końca pliku używam "eof", tzn schematycznie część odpowiadająca za odczyt z pliku wygląda tak:

  Code:
  while(!strumien.eof())
  
  {
     operacje na danych z pliku;
     licznik++;
  }


  Pytanie właściwe: co zrobić, żeby eof zadziałał jeden "przebieg" wcześniej?
  Jak na razie w necie z wartościowszych rzeczy znalazłem coś takiego:link , ale jakoś nie mogę dostosować tego do mojego zadanka.

  Próbowałem znajdować koniec pliku (a właściwie strumienia) innymi funkcjami, ale rezultaty nie były najlepsze. Próbowałem też zastosować bufor, ale w pewnym momencie strasznie zagmatwałem kod i stwierdziłem, że najlepiej by było dowiedzieć się jak powinien być użyty (właściwie) eof.

  Z góry dzięki
  Tomek
 • Poziom 32  
  Takie używanie eof w C++ to chyba jakaś zaszłość z pascala. W C/C++ po prostu sprawdza się wynik czytania. iostreams nic tutaj nie zmieniają, jedynie fakt wystąpienia błedu zapamiętywany jest w strumieniu i można go sprawdzić m.in. metodą eof(). Inaczej mówiąc - ta metoda zwraca true dopiero po tym jak już któryś odczyt wyjdzie poza plik (czyli się nie uda w całości), a nie gdy pozycja czytania znajdzie się na końcu. Trzeba to sprawdzać po próbie wczytania a nie przed.
 • Poziom 12  
  Czyli bezpośrednio nie można sprawdzić gdzie jest koniec? Pozostaje zabawa z buforem?

  Mógłbyś mi jeszcze powiedzieć jakimi funkcjami sprawdza się wynik czytania? scanf?
 • Poziom 18  
  Myślę, że kolega krru niezbyt dokładnie to wytłumaczył. Nie ma nic złego w używaniu funkcji eof() strumienia, o ile się wie, gdzie i do czego ją zastosować. Natomiast oryginalny problem polega na tym, że w liniach pliku z danymi jest jeszcze coś więcej, oprócz czterech cyfr: znak końca linii. Ten znak pozostaje w strumieniu w momencie odczytania ostatniej linii z liczbami, dlatego jeszcze raz uruchomi się "while". Nie powiedzie się dopiero następna operacja odczytu, ale w zmiennych pozostaną ostatnie wartości.

  Są dwa sposoby wyjścia z tej sytuacji. Możesz pozostawić swój kod i dodać sprawdzenie stanu strumienia po odczytaniu pierwszej liczby:
  Code:
    while( strumien ){
  
      strumien >> a;
      if( !strumien ) break;
      strumien >> b >> c >> d;
     // Dalsze przetwarzanie wczytanych liczb
  }

  Zauważ, że poprawiłem nieco sprawdzanie stanu strumienia - nie trzeba jawnie używać funkcji eof(), załatwiają to przeładowane operatory.

  Drugi sposób, bardziej typowy, polega na przeniesieniu odczytu do warunku pętli while() - myślę, że to postulował kolega krru:
  Code:
    while( strumien >> a >> b >> c >> d ){
  
    //   Dalsze przetwarzanie...
    }

  Od razu widać, że drugi kod jest w tym przypadku prostszy.

  HTH,
  Dariusz
 • Poziom 12  
  Chyba niechcący coś przemilczałem. Ani jeden ani drugi sposób nie działa tak jak powinien. Oto cały kod:

  Kod: cpp
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Może nie jest super elegancki, ale podstawowe założenie spełnia (zresztą na dobrą sprawę jeszcze nie skończyłem pisać programu- na razie stanąłem na tym, że chciałbym rozwiązać problem podwójnego sczytywania). Dwukrotnie otwieram strumień, bo jakoś nie mogłem wpaść na to jak inaczej pobrać wartości z pierwszego wiersza i dalej w prosty sposób kontynuować operacje.

  EDIT
  Myślałem, że domyślnie jest tu coś takiego, że przydługawy kod można przewijać.
  Mogę to jakoś ustawić?

  Proszę pamiętać o używaniu znaczników syntax. Opcja Listing kodu. - arnoldziq
 • Poziom 18  
  Och, nie zamierzam za Ciebie tego kodu dopracować. Zwrócę jednak Twoją uwagę na błędy:
  - niepotrzebne otwieranie w trybie binarnym
  - niepotrzebne reinterpret_cast-y
  - mieszanie operacji formatowanych (czyli wczytywanie operatorem >>) i nieformatowanych (read())
  - niepotrzebne podwójne otwieranie pliku - po co?
  - niepotrzebne używanie printf().

  Ten program powinien mieć ok. 20 linii!

  HTH,
  Dariusz
 • Poziom 32  
  Dlaczego uważasz, że otwieranie w trybie binarnym jest niepotrzebne?

  Natomiast do kol. analfabeta mam pytanie: jak w końcu zapisane są dane w pliku? To mieszanie >> i read w jedym strumieniu wyglada bardzo podejrzanie.
 • Poziom 12  
  Ok, poprawie go wieczorem, ale mógłbyś spojrzeć dlaczego program praktycznie w ogóle się nie uruchamia, tzn. pętla chyba w ogóle się nie wykonuje?

  Co do otwierania w trybie binarnym- wg skryptu mam odczytać plik binarny (co jest podkreślone, więc uznałem, że chodzi o użycie tego trybu). A jeżeli chodzi o reinterpret_cast-y - zrozumiałem to w ten sposób, że są tu niezbędne.
 • Poziom 18  
  No tak, wątek pliku binarnego możemy pociągnąć, bo jest ciekawy. Co, Waszym zdaniem, Koledzy, takie otwarcie w trybie binarnym powoduje?

  Dariusz
 • Poziom 12  
  krru napisał:
  Natomiast do kol. analfabeta mam pytanie: jak w końcu zapisane są dane w pliku? To mieszanie >> i read w jedym strumieniu wyglada bardzo podejrzanie.


  Zdaje się, że jedyne">>" znajdują się na początku pętli. Umieściłem je tam, bo chciałem sprawdzić podpowiedź Dariusza Bismor (post z godziny 8.23).  Co powoduje otwarcie w pliku binarnym wydaje mi się, że wiem, ale zapewne za chwilę okaże się, że się mylę :D.
 • Poziom 32  
  Dariusz Bismor napisał:
  No tak, wątek pliku binarnego możemy pociągnąć, bo jest ciekawy. Co, Waszym zdaniem, Koledzy, takie otwarcie w trybie binarnym powoduje?


  Otwarcie w trybie binarnym powoduje, że nie dokonywana jest konwersja znaków końca linii, każdy bajt odczytywany jest dokładnie tak, jak jest zapisany w pliku. Co dzieje się w przeciwnym wypadku zależy od systemu i np. pod DOS/Windows może być problem z odczytaniem bajtów "\r\n" - które przecież mogą wystąpić w binarnym pliku.

  Cały czas pozostaje podstawowy problem - jak zapisane są dane w pliku?
 • Poziom 18  
  Faktycznie, nie znając formatu pliku wejściowego, trudno więcej napisać. Poza tym gratuluję odrobienia zadania! - tryb binarny został rozszyfrowany. Wiele osób sądzi, że jeśli się nie otworzy w trybie binarnym, nie można wykonywać read()/write(), co jest przekonaniem błędnym. Poza tym w przypadku systemów POSIX tryb binarny nic nie robi (jest ignorowany), a autor oryginalnie nie pisał, czy pracuje na Win, czy MacOS, czy Linux.

  Moim zdaniem możemy się spodziewać dwóch przypadków:
  1. Plik jest zapisywany i odczytywany tylko operacjami read() i write() - wtedy tryb binarny nie jest potrzebny, bo te niskopoziomowe operacje nie traktują w żaden specjalny sposób znaku nowej linii. Zresztą, taka jest idea pliku nie przeznaczonego do czytania przez człowieka - nie ma potrzeby stosować znaków nowej linii.
  2. Plik jest jednak tekstowy - wtedy tryb binarny w ogóle nie powinien być użyty.

  Co do samej idei zapisu danych typu double przez te reinterpret_cast-y, to jest to wysoce nieprzenośne i wrażliwe na błędy - tak w ogóle się robić nie powinno!

  HTH,
  Dariusz