Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ponad 200 tys. Niemców w marszu przeciwko energii jądrowej

danielde 27 Mar 2011 23:57 2076 22
  • Ponad 200 tys. Niemców w marszu przeciwko energii jądrowej
    Wczoraj, w różnych niemieckich miastach, ponad 200 tysięcy osób wzięło udział w ulicznych marszach, w celu zwiększenia nacisku na Kanclerz Angelę Merkel w sprawie wstrzymania produkcji energii jądrowej. Jeden z organizatorów protestu powiedział, że w demonstracjach wzięło udział 250 tysięcy osób. Marsz odbywał się w czterech głównych miastach państwa niemieckiego: Berlinie, Monachium, Hamburgu Kolonii, a jego hasłem przewodnim było: "Fukushima ostrzega: wyłączyć elektrownie jądrowe."

Organizatorzy mówili również, że była to największa w Niemczech akcja protestacyjna przeciwko energii jądrowej oraz, że odpowiedzią rządu powinna być decyzja o wyłączeniu reaktorów. Jeden z berlińskich studentów powiedział, że dla większości opinii publicznej, wrogo nastawionej do energii jądrowej, sytuacja w Fukushimie była pobudką. Johen Stay, rzecznik organizacji Ausgestrahlt powiedział, że wczorajsze demonstracje były tylko wstępem do nowych, silnych ruchów antynuklearnych.

Warto przypomnieć, że 14 marca, w świetle kryzysu nuklearnego w Japonii, niemiecki rząd zarządził trzymiesięczne moratorium na wdrożenie nowej ustawy, na mocy której wydłużone zostałoby funckjonowanie 17 niemieckich reaktorów oraz postanowił natychmiast wyłączyć siedem najstarszych urządzeń.

źródło:Link

• Zasilacze Ups
  • #2 28 Mar 2011 08:22
    mklos1
    Poziom 25  

Nie rozumiem przeciwników energii atomowej. Mają klapki na oczach. Nie biorą pod wagę stopnia zapotrzebowania na energię. Jedyną alternatywą, która jest w stanie sprostać zapotrzebowaniu na energię to węgiel i ropa. Więc zamienił stryjek siekierkę na kijek... Wszelkie "zielone" źródła są albo w powijakach, albo nie do zastosowania na skalę przemysłową.

• #3 28 Mar 2011 10:43
    zubrzyna
    Poziom 12  

Nie będzie zapotrzebowania na energię jeśli nie będzie ludzkości.
    Na przykładzie Fukushimy wyszło ,że elektrownie zostały źle pod względem technicznym zaprojektowane -baseny ze zużytym paliwem znajdowały się nad reaktorami- ekonomiczna oszczędność stała się technologiczną tragedią.
    Zamiast usadowić baseny ze zużytym paliwem obok instalacji (zabiera miejsce i tworzy koszty dodatkowych instalacji) dla "oszczędności" skryto wszystko pod "jedną kopułą i instalacją".
    Ponieważ takich reaktorów i basenów było sześć to są olbrzymie koszty z których zrezygnowano- ziemia w Nipponie jest droga.
    Przecież nic złego nie mogło się wydarzyć- trzęsienia ziemi się tam tylko do 6 stopni zdarzają i konstrukcja przetrzyma...tak jak powodzie "tysiącletnie" w Polsce -niestety zaczęły powtarzać się co 20 lat.
    Statystyka podaje jak często może się coś teoretycznie zdarzyć.
    Ale takie obliczenia powstały na podstawie zdarzeń , które już się zdarzyły i mieliśmy okazję to uwzględnić w obliczeniach.
    Sporadycznie/stochastycznie następuje odstępstwo o statystyki... w niektórych wypadkach jest to o jeden raz za dużo.

• #4 28 Mar 2011 11:06
    skaktus
    Poziom 37  

Po 1 nie jesteśmy w miejscu trzęsień ziemi
    Po 2 teraz jest moda na ekologię
    Po 3 lobby "zielonych" za wszelką cenę chce przeforsować swoje pomysły
    Po 4 ci co protestują nie mają tak naprawdę pojęcia przeciw czemu protestują...
    Po 5 wiele lat temu protestowano przeciw atomowi, nagle okazało się że jeśli atom jest robiony jak trzeba jest ok, ogólny zachwyt a teraz kiedy z powodu poważnego trzęsienia ziemi, w kraju który ma o tym pojęcie poszła jedna elektrownia, nagle wszyscy zmieniają zdanie...paranoja

Niech Niemcy i inni populiści dają sobie na wstrzymanie.

• #5 28 Mar 2011 11:25
    xray81
    Poziom 20  

Jeżeli chodzi o najgłupsze akcje ekologów to znam jeszcze 2:

"Godzina bez światła" - bezsensowna akcja z której nic nie wynika a może czasami przynieść szkody.
    "Posprzątaj świat" - akcja dzięki której przez chwilę jest czysto w niektórych miejscach, zamiast całą energię poświęcać na tą akcję lepiej skupić się na edukacji społeczeństwa aby te nie zaśmiecało świata.

• #6 28 Mar 2011 12:08
    sokoleokoo2
    Poziom 22  

@xray81

Nie inaczej kolego - tak już z tymi ekologami jest że myślą chwilę i chcą nam wmówić że mają rację, tak jak i z super świetlówkami itd...

A wracając do Atomówek to wiecie dobrze że nie bardzo mamy alternatywę, węgiel prędzej czy później się skończy a "zielona energia" jest droga i w powijakach. Niestety życie to nie serial i nie ma MPZ - tów a szkoda - więc zostają tylko atomówki które i tak są "ekologiczniejsze" od spalania węgla.

• #7 28 Mar 2011 12:08
    leonow32

Poziom 29  

Najbardziej mnie dziwi czemu to akurat Niemców ogarnęła taka panika...?

Historia już raz pokazała co się dzieje po wyłączeniu elektrowni jądrowych. Włochy w latach 70 czy 80 zamknęły elektrownie atomowe. Szybko się jednak okazało, że zapotrzebowanie na prąd rośnie szybciej niż się wydawało. Elektrownie węglowe smrodziły jeszcze bardziej niż wcześniej, a i tak to nie wystarczyło, żeby pokryć całe zapotrzebowanie. Tak więc Włochy były zmuszone do importowania prądu z Francji, który jak na ironię jest produkowany w elektrowniach atomowych :D

Niech Niemcy pozamykają te swoje 17 reaktorów, a potem będą od nas kupować prąd :D

• #8 28 Mar 2011 12:26
    Krzysiek16
    Poziom 24  

Banda zielonych debili i tyle, a resztę powiedzieli Koledzy powyżej.

• Zasilacze Ups
  • #9 28 Mar 2011 14:29
    dexlab
    Poziom 10  

Może zamiast elektrowni atomowych każdy będzie miał do roweru dynamo i kręcił całymi dniami , a poważnie to może zacznijmy od wyłaczenia elektrowni wstrzymywania dostaw prądu i produkcji wiadomo że ropa będzie droga bo do generatowów ludzie ją będą dilewać . Nie wiem czy zieloni mają jakieś pojęcie czy tylko jak stado baranów za innymi biegną i na siłę chcą być eko ehh ciekawe w jakich spodniach chodzą i na czym siedzą i czy to wszystko było wyprodukowane ekologicznie.
    Co do promieniowania to elektrownie węglowe też promieniują w mniejszym stopniu ale wszystko promieniuje nawet i spalony węgiel .

• #10 28 Mar 2011 14:31
    skaktus
    Poziom 37  

leonow32 napisał:
    Najbardziej mnie dziwi czemu to akurat Niemców ogarnęła taka panika...?

Media...Tak samo jak cukier w PL. Jak myślisz, dlaczego cena cukru rosła ostatnio jak głupia ? Bo ludzie kupowali. Był ogromny popyt, podaż pozostała na starym poziomie. Skąd wziął się nagle taki popyt ? Media ogłosiły że cukier idzie w górę, więc ludzie poszli do sklepów, popyt wzrósł, podaż została stara, mało towaru, duży popyt = wzrost ceny... Proste jak cholera.

Media często podnoszą celowo adrenalinę, robią sensację, ludzie wierzą i idą z prądem.

Tak samo jest z atomem. W mediach rozpoczęła się panika, podsycana chęcią szybkiego zysku, w końcu temat popularny...

Co do źródeł odnawialnych, mimo wszystko jestem za nimi i atomem. Źródła odnawialne niestety są narazie drogie, głównie z tego powodu że jest na nie minimalny popyt, nie zmienia to faktu że może z czasem, spora część ludzi będzie z tej energii korzystać.

• #11 28 Mar 2011 14:34
    xray81
    Poziom 20  

Zadziwiające jest również to dlaczego żaden z Polskich pseudo ekologów nie protestuje przeciwko wydobywaniu gazu łupkowego. W wielu regionach USA gdzie wydobywa się ten gaz zostały skażone wody gruntowe przez gaz i chemikalia które zostały wpompowane w odwierty aby była możliwość wydobycia tego gazu. Dlatego ja od dłuższego czasu nie popieram ekologów a raczej eko-terrorystów którzy protestują tylko wtedy gdy mają w tym jakiś interes.

• #12 28 Mar 2011 17:31
    tomek10861
    Poziom 27  

Tu chodzi o czysty biznes. Żeby jakaś organizacja pseudoekologiczna miała zysk musi coś robić. I robi... Wmawia nam że świetlówki z całym układem okresowym w sobie zawartym (szczególnie rtęcią i innymi metalami ciężkimi) są przyjazne dla środowiska, a żarówki są beeeee. Że organizują akcję typu "Godzina bez światła", w której nie widzę najmniejszego sensu (najwięcej energii elektrycznej zużywa przemysł, oraz oświetlanie miast). I wiele, wiele innych bezsensownych akcji. Pozdrawiam :D

• #13 28 Mar 2011 19:28
    dzikamysz
    Poziom 15  

Należy nadmienić że to już nie zieloni a eko-teroryści, kilka razy miałem okazję oglądać jak to się odbywa przy budowie większych inwestycji. Schemat jest taki sam wysokość wpłaty na organizację ekologiczną odwrotnie proporcjonalna do czasu trwania protestu. Fakt że też nie wszystkich ekologów sprowadzać do jednego mianownika, są ludzie którzy a pełną świadomością działają na rzecz ochrony pewnych gatunków czy też na rzecz zapewnienia odpowiednich relacji człowiek przyroda. We wszystkim należy znaleść złoty środek. Ciekawy jestem dlaczego ci pseudo ekolodzy korzystają z laptopów i telefonów komórkowych. Takie baterie to dopiero bomy ekologiczne.

• #14 28 Mar 2011 21:19
    lukasz.w
    Poziom 10  

Tak jeszcze apropo niemieckich protestów antyatomowych...
    W Niemczech działa silne lobby promujące "zieloną" energię, np wiatrową ... skąd to wynika ?? może z faktu że siemens jest jednym z największych jak nie największym producentem generatorów do takich wiatrowych elektrowni, przypadek ??

• #15 29 Mar 2011 00:24
    silvvester
    Poziom 24  

lukasz.w napisał:
    W Niemczech działa silne lobby promujące "zieloną" energię, np wiatrową ... skąd to wynika ?? może z faktu że siemens jest jednym z największych jak nie największym producentem generatorów do takich wiatrowych elektrowni, przypadek ??

Kolega ma za złe że popierają swoją gospodarkę a nie np. chińską czy polską ?
    Ja bym niemców tak mocno nie krytykował , to u nich są elektrownie , farmy z baterii słonecznych , generatory na wiatr . W polsce udało się zaledwie "rozpocząć" budowę elektrowni .

• #16 29 Mar 2011 07:21
    mklos1
    Poziom 25  

silvvester napisał:
    Ja bym niemców tak mocno nie krytykował , to u nich są elektrownie , farmy z baterii słonecznych , generatory na wiatr . W polsce udało się zaledwie "rozpocząć" budowę elektrowni .

Nie wyobrażam sobie, żeby całą Warszawę zasilić z siłowni wiatrowych nawet najnowszej generacji. To trąca nieco demagogią, gdyż nikt nie mówi o tym jaką powierzchnię gruntu trzeba by przeznaczyć na farmę wiatraków. Jeżeli chcemy pozbyć się węgla i ropy to niestety nie ma innej praktycznej alternatywy niż atom.

• #17 30 Mar 2011 17:47
    lukasz.w
    Poziom 10  

silvvester napisał:
    lukasz.w napisał:

Kolega ma za złe że popierają swoją gospodarkę a nie np. chińską czy polską ?

Nie mam im za złe że popierają swoją gospodarkę, to raczej naturalne, chciałem tylko powiedzieć że w tych ich demonstracjach nie do końca chodzi o ekologie i "czystą" energię ale raczej o "czysty" biznes.

• #18 03 Kwi 2011 21:30
    cefaloid
    Poziom 30  

danielde napisał:
    Wczoraj, w różnych niemieckich miastach, ponad 200 tysięcy osób wzięło udział w ulicznych marszach, w celu zwiększenia nacisku na Kanclerz Angelę Merkel w sprawie wstrzymania produkcji energii jądrowej. Jeden z organizatorów protestu powiedział, że w demonstracjach wzięło udział 250 tysięcy osób.

To ja bym zrobił tak:
    - wyłączył te elektrownie
    - poodcinał domy protestujących od prądu, żeby go mieli tyle co Rumunia za czasów Ceaucescu. No bo nie ma elektrowni = nie ma prądu.
    - polecił rowerek z dynamem. Przypomniał że tłustawy od dobrobytu Niemiec może wytworzyć mięśniami max 100W więc żeby obejrzeć telewizję na swoim LCD 50 cali cała rodzina będzie musiała ostro pedałować.
    - czekał aż 2x większa manifestacja będze błagała o włączenie elektrowni i prądu spowrotem

A wszystkim 'zielonym' i zyjącym w zgodzie z naturą szczerze życzę dziury, albo nawet kilku dziur w zębie - bez dentysty, żeby było w zgodzie z naturą. Żeby było tak, jak chcieli. Zobaczyli byśmy jak długo nie zmienią zdania.

• #19 05 Kwi 2011 11:20
    Eplan
    Poziom 11  

Szanowni koledzy zapomnieli widac o Czarnobylu? o jego skutkach do dzisiaj... To wlasnie Lobby Atomowe hamuje mocno inne mozliwosci pozyskania energi. Co by koledzy powiedzieli gdyby to sie stalo w elektrowni kolo Monachium? Fakt niezaprzeczalny to ze czlowiek jak widac w wypadku awarji nie jest w stanie zapanowac nad skutkami ktore nie sa tylko dzisiaj widoczne a dziesiatki lat a plutonium setki!

• #20 05 Kwi 2011 17:20
    cefaloid
    Poziom 30  

Eplan napisał:
    Szanowni koledzy zapomnieli widac o Czarnobylu? o jego skutkach do dzisiaj... To wlasnie Lobby Atomowe hamuje mocno inne mozliwosci pozyskania energi. Co by koledzy powiedzieli gdyby to sie stalo w elektrowni kolo Monachium? Fakt niezaprzeczalny to ze czlowiek jak widac w wypadku awarji nie jest w stanie zapanowac nad skutkami ktore nie sa tylko dzisiaj widoczne a dziesiatki lat a plutonium setki!

To ja mam do kolegi pytanie:
    - ile ludzi zginęło po wypadku w Czarnobylu. Jakieś odnosniki?
    - jakie są skutki Czarnobyla "do dzisiaj"?
    - kto to są "Lobby Atomowe"?

Dla porównania powiem że:
    - od 1986 nie wydarzyła sie żadna groźna awaria jądrowa. Czyli równo 25 lat.
    - w tym samym czasie co roku ginęło na polskich drogach 6-4tys osób.
    Czyli przez 25 lat w samej tylko Polsce(!!!) ponad 100 tysięcy(!!!) ludzi.
    Link

Statystyki mówią że w Polsce liczba zabitych na sto tysięcy zarejestrowanych aut to około 30 osób. Wobec tego mam do Ciebie pytanie.
    Bojąc się energetyki jądrowej tak jak widać po twojej wypowiedzi: Czy nie mdlejesz z przerażenia jadąc autem lub autobusem?

I jeszcze parę przykładów bezpiecznych elektrownii wodnych:
    Tama Banqiao, 1975r - natychmiastowa śmierć 26 tys osób. 145 tysięcy zmarło wskutek chorób i klęski żywiołowej.
    Zapora Vajont, 1963r - śmierć 1909 osób.
    Zapora Malpasset, 1959r - śmierć 423 osób.

Ropa naftowa? Proszę poczytać o katastrofie Exxon Valdez albo ubiegłorocznej Deepwater Horizon.

Ale tych katastrof się nie boisz, nie boisz się jechać autem. Bo potrafisz pojąć co i jak się stało. Energia nuklearna parawdopodobnie Cię przerasta stąd blady strach.

• #21 05 Kwi 2011 18:16
    DDD83
    Poziom 10  

To raczej zwolennicy mają klapki na oczach, bo udają że nie widzą ile groźnych odpadów zostaje po takiej elektrowni a chowanie ich w ołowiano-betonowych kryptach niewiele daje bo odpady tracą aktywność bardzo powoli i póki co do niczego się człowiekowi nie przydają.To trochę tak jakby obżartuch sie usprawiedliwiał że je bo lubi a defekuje się do piwnicy własnego domu uspokajajac siebie i innych że jeszcze dużo miejsca zostało a jak się zamknie klapę to przecież prawie nie śmierdzi !- cóż ża wspaniałe odpowiedzialne i dalekosiężne myślenie bez klapek na oczach !!

Nic się nie liczy tylko ZYSK KOMSUMPCJA i tylko JA SIĘ LICZĘ i moje potrzeby w tym wypadku energetyczne !!

Przestańcie się otaczać elektroniką często do niczego Wam nie potrzebną
    kupować miliony gadżetów zużywających prąd.Przestańcie wymyślać komputery pobierające już niemal kilowaty energii tylko po to by jakiś ciołek mógł sobie pograć w gierkę ze wspaniałą grafiką !Zacznijcie oszczędzać zmieńcie swoje podejście wyjdzie tylko na plus także dla portfela. Wtedy energii będzie trzeba o wiele mniej.

Zaraz ktoś powie że to ograniczanie wolności bo niby czemu miałbym się pozbawiać grania w durne gierki i otaczania gadżetami zużywającymi prąd dla durnowatych celów ! - przecież jest wolność i każdy może uzywać co chce ile chce byle by miał czym za to zapłacić ! -TO BŁĄD ! To nie jest wolność TO SAMOLUBSTWO i kopanie dołka pod samym sobą i przysłowiowe robienie kupy w swoje gniazdo. Wolność to przede wszystkim ŚWIADOMOŚĆ I ODPOWIEDZIALNOŚĆ !!

• #22 05 Kwi 2011 19:13
    cefaloid
    Poziom 30  

DDD83 napisał:

Przestańcie się otaczać elektroniką często do niczego Wam nie potrzebną
    kupować miliony gadżetów zużywających prąd.Przestańcie wymyślać komputery pobierające już niemal kilowaty energii tylko po to by jakiś ciołek mógł sobie pograć w gierkę ze wspaniałą grafiką !

Obawiam się że:
    - gdzie jak gdzie ale na forum elektroda.pl 99% zarejestrowanych otacza się "elektroniką często do niczego Wam nie potrzebną" :D A Ty co tu robisz?
    - pobór energii to głównie przemysł a nie gospodarstwa domowe z komputerami
    - obawiam się również że komputery powstały z innych powodów jak "po to by jakiś ciołek mógł sobie pograć"
    - ciekawe jak będziesz śpiewał kiedy trzeba będzie iść do dentysty by założył plombę. ciekawe czy poprosisz o taką glinianą czy może taką, która jest najnowszym wytworem tej znienawidzonej technologii
    - ciekawe czy gdybyś (tak jak ja) przebył operację siatkówki laserem, banalną i bezbolesną, w 10 minut, zrobioną ad hoc, bez większych ceregieli, to wolałbyś w zgodzie z naturą oślepnąć. Bo laser, to niestety kolego wymysł tej znienawidzonej technologii
    -ciekawe czy jak byś złamał sobie rękę to wolałbyś nie robić prześwietlenia, w końcu to ta znienawidzona technologia i na dodatek PROMIENIOWANIE!

Nie można zjeść ciasteczka i mieć ciasteczko.
    Być może powinieneś się przeprowadzić do jaskinii i jeść kłącza - i my wszyscy też. W innym przypadku niestety musisz się pogodzić z faktem że energii będziemy zużywać więcej, więcej i więcej. Energia atomu jest niestety jedyną drogą by nas nie wytruć CO2, SO2, NO2 i innymi paskudztwami. Jest też jedyną drogą by badania szły w kierunku rozszczepienia toru w reaktorach (produkującego rzędy wielkości mniej niebezpiecznych nuklidów) czy w kierunku prób ujarzmiania fuzji do celów energetycznych.

• #23 06 Kwi 2011 02:38
    Eplan
    Poziom 11  

Odpowiedz dla szanownego kolegi cefaloid.
    ile ludzi zginęło po wypadku w Czarnobylu. Jakieś odnosniki?
    Masz racje dokladnie niewiem ilu ale oficjalnie 25 tys. zginelo a ile odnosi skutki choroby poprommiennej do dzisiaj w postaci nowotworow, zwyrodnien od urodzenia, anomalie itd. Promieniowanie nie jest widoczne a skutki nieobliczalne.
    Czy kolega spotkal sie zeby Rosjanie podali kiedykolwiek prawdziwe dane w razie jakies awarij bo ja nie a jezeli chodzi o Czarnobyl to byli Szwedzi co powiadomili swiat a potem bracia powiedzieli ze przez granice nie przejdzie... Kolega pewnie slyszal 50 lat temu w rosji pierwsza awaria atomowal w Majak pewno scisle tajne? Inne "male awarie" nie sa podawane publicznie! Kolega DDD83 ma racje cytat ZYSK KOMSUMPCJA i tylko JA SIĘ LICZĘ

Skutki Czarnobyl nie sa znane do dzisiaj nik nie jest w stanie na to odpowiedziec...
    Nastepna statystyka -"wypdki smiertelne na drodze" sa przede wszystkim spowodowane przez pijakow a oni tez nie panuja nad pojazdem jak inni nad energia atomowa - jest roznica zginac na miejscu lub po po latach cieszkiej choroby prawda?
    Lobby Atomowe to Bissnesmeni, przemyslowcy robiacy pieniadze i to nie male na sprzedazy technologi i energi atomowej.
    Ropa naftowa chetnie bym zrezygnowal ale tego nikt naprawde nie chce
    sa inne technologie ale nikt nie ma interesu odciecia galezi przemyslowych.

Energia nuklearna mnie nie przerasta bo ja wiem prawdopodobnie wiecej od ciebie na ten temat ale masz racje to przeraza bo jej niewidac a jak widac to juz zapozno kolego.
    Tak dlugo jak wszystko funkcjonuje jest w porzadku a jak cos sie stanie to nikt nie jest w stanie tego kontrolowac. egoizmem jest myslenie o dniu dzisiejszym pomysl o przyszlosci dla innych generacji.
    Japonczycy beda mieli wreszcie swoja godzille a europa szukac miejsca dla przesiedlencow.