Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Centrum multimedialne - zarządzanie pasmem.

lukpio3 28 Mar 2011 09:41 2111 13
  • #1 28 Mar 2011 09:41
    lukpio3
    Poziom 21  

Witam.

Projektując wstępnie swoje centrum multimedialne napotkałem na pewną przeszkodę. Jest jedno centrum do którego podłączone są np 4 telewizory. Sprawa jest prosta kiedy z centrum chce korzystać tylko jeden telewizor. Wówczas cała prędkość transmisji danych jest przekazywana właśnie jemu ale co kiedy chce korzystać 2 telewizor albo wszystkie 4? Muszę rozwiązać problem zarządzania pasmem. Oczywiście sprawa tyczy się archa. Szukałem na google ale jedyne co mi wyskakuje to szkolenia z zakresu zarządzania pasmem. Czy ja mógłbym prosić o jakieś wskazówki jak tego szukać, na co zwrócić uwagę, jak generalnie można to zarządzanie pasmem rozwiązać.

Pozdrawiam.

0 13
  • Pomocny post
    #2 28 Mar 2011 13:07
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Nie masz pasma na 4 transmisje po LAN-ie ? masz to po kablu ? Sieć Gbit powinna to pociągnąc.

0
  • #3 28 Mar 2011 13:29
    lukpio3
    Poziom 21  

Właśnie, kurcze, mógłbyś poradzić jak to najrozsądniej podłączyć. Bo ja początkowo myślałem żeby kupić przejściówkę z wyjścia monitora na hdmi i później to hdmi rozgałęzić na 4 wyjścia ale to jak na jednym TV ktoś będzie oglądał film z dysku komputera to na drugim TV już nikt sobie nic nie obejrzy bo będzie leciał ten sam film który ogląda pierwsza osoba. JA oczywiście będę szukał zaraz ale jak wiesz w jaki sposób można to rozwiązać to proszę o radę. Bo znowu router to też nie bardzo bo o ile jeden TV w salonie na wifi i wyjście ethernet tyle pozostałe TV tego wyjścia nie mają. Z pociągnięciem kabelków nie będzie problemu, są porobione w ścianach specjalne tunele, bardzo duże z rury żeby właśnie można było jakieś kabelki ciągnąć także zaprojektowane i wykonane jest to z głową tylko pozostaje rozwiązanie połączenia tych TV z kompem. Ma to być na pewno niezależne. Że np jak jedna osoba ogląda film z dysku to żeby druga mogła np słuchać muzyki albo oglądać inny film nie przeszkadzając przy tej pierwszej osobie, rozumiesz. Jest to w ogóle wykonalne?

0
  • Pomocny post
    #4 28 Mar 2011 18:32
    bogiebog

Cytat:
    Bo znowu router to też nie bardzo bo o ile jeden TV w salonie na wifi i wyjście ethernet tyle pozostałe TV tego wyjścia nie mają.

TV bez dostępu do neta nic nie zrobisz, tzn nie odtworzysz filmu z dysku sieciowego.

TV z WIFI, zależy jaki format ale to raczej sieć WIFI nie wydoli, jaki masz router WIFI ?

DNLA -
    http://www.hdtv.com.pl/forum/plazmy/49981-dnla-technika-odtwarzania-plikow.html

0
  • #5 28 Mar 2011 18:56
    lukpio3
    Poziom 21  

Czyli mając komputer który będzie centrum multimedialnym, na nim będzie zainstalowany arch z dodanym do autostartu pakietem xbcm i do niego podpiętymi czterem TV z czego tylko jeden ma dostęp do internetu tzn ma wyjście ethernet i wifi a reszta jest co prawda cyfrowa ale nie ma ani ethernetu ale wifi nic nie zrobię? Nie będzie to działało?

Router mam linksysa WAG54G2 ale jednak wolał bym po kabelku to zrobić niżeli po wifi.

0
  • Pomocny post
    #6 28 Mar 2011 19:08
    Samuraj
    Poziom 35  

To komputer musi być podpięty do sieci a nie TV jeśli chcesz korzystać z XBMC ale wtedy będziesz widział na każdym TV to samo. Jeśli TV ma wejście ethernet albo WIFI to na komputerze nie potrzebne Ci XBMC gdyż obrazu ethernetem nie przekażesz, udostępniasz tylko pliki i jeśli TV ma DLNA odbierasz to co jest udostępnione. Ruter do tego wszystkiego Ci jest nie potrzebny. Chyba że ma internet w TV i nie masz jak rozdzielić sygnału. W przeciwnym wypadku wystarczy zwykły switch.

0
  • Pomocny post
    #7 28 Mar 2011 19:09
    bogiebog

Po kablu też twoje TV muszą mieć wsparcie DNLA - a mają ?
    DNLA to jest streaming po LAN-ie.

0
  • #8 28 Mar 2011 19:14
    lukpio3
    Poziom 21  

A w jaki sposób sprawdzić czy TV ma DNLA?

Bo ja to powiem szczerze widziałem w sposób następujący: mam komputer klasy pentium 4, jakaś tam karta graficzne chyba geforca 5200, jeden dysk 160GB na którym postawiłem archa okrojonego, sam kompilowałem jądro, system okroiłem dosłownie ze wszystkich śmieci. Mam wyłącznie to czego będę używał. Bez środowiska graficznego. System podnosi mi się szybciutko, nie mierzyłem czasu ale na pewno krócej jak 20s. Do tego chciałem dodać xbcm do autostartu i zrobić sieć na 4 telewizory które były by od siebie niezależne tzn jak na jednym oglądany jest film z komputera to na drugim żeby można było no odtworzyć inny film bądź też posłuchać muzyki na kinie domowym. Czyli generalnie moja koncepcja jest nie wykonalna i taka opcja w ogóle nie przejdzie?

Jeden z TV jest dokładnie taki: http://www.sklep.sonica.pl/sony_kdl_40ex710__..._w_sonica___jubileusz_20_lecia_-33-1-787.html

Drugi jest taki: http://support.sony-europe.com/techspecs/mast.../tech_specs.aspx?site=odw_pl_PL&m=KDL-22BX200 i ten z tego co widzę nie ma DLNA.

0
  • Pomocny post
    #9 28 Mar 2011 19:22
    Samuraj
    Poziom 35  

Po co Ci na tym komputerze XBMC ? obrazu przecież i tak nie zobaczysz na żadnym TV, no chyba że jeden z nich podłączysz poprzez HDMI i będzie robił za monitor.
    Jeśli TV mają wejście ethernet albo WIFI to skonfiguruj normalne połączenia, IP, maskę, bramę itp. Następnie zainstaluj sobie jeden z dostępnych serwerów DLNA np MiniDLNA i udostępnij pliki. Pliki które udostępnisz będą dostępne w każdym TV.
    To czy TV odtworzy to już inna rozmowa, wszystko zależy od TV i programu robiącego za serwer DLNA. XBMC nie jest serwerem DLNA, potrafi tylko korzystać z udostępnionych zasobów - to jest tylko player.
    Czy TV ma DLNA dowiesz się w specyfikacji danego telewizora.

0
  • #10 28 Mar 2011 19:32
    lukpio3
    Poziom 21  

Ok, ok, teraz już rozumiem. Myślałem że tak jak ja to chciałem zrobić pójdzie ale teraz już rozumiem że nie i że xbcm mi nie potrzebne. Dziękuje za pomoc. Ale rozumiem że linux mi jest potrzebne? Generalnie system operacyjny.

A jak w takim razie zrobić później z tym zarządzaniem pasmem? Zakładamy opcję że wszystkie 4 telewizory mają DLNA i wszystkie podłączam do sieci. Wiadomo, można przy pomocy routera podzielić sieć na 4 części i dla każdego TV przydzielić sztywne pasmo ale to bez sensu bo rzadko wszystkie 4 będą korzystały w tym samym czasie z sieci więc to będzie marnowanie pasma. A znowu zrobić to na odwal się tzn niech sobie dzielą pasmo same jak im się podoba też bez sensu bo jak na pierwszym TV oglądam film a ktoś tam na drugim przegląda zdjęcia to oczywistym jest fakt że to pierwszy TV potrzebuje większego pasma niż drugi. Rozumiecie mnie? Chcę mieć po prostu nad tym jakąś kontrolę. Nie wiem czy w ogóle jest to możliwe dlatego właśnie pytam. Liczę na Waszą pomoc. Już i tak mi bardzo pomogliście bo teraz przynajmniej wiem jak to powinno działać :). Jeszcze raz dzięki.

0
  • Pomocny post
    #11 28 Mar 2011 19:50
    Samuraj
    Poziom 35  

Trzeba by sprawdzić jak bardzo TV wykorzystuje pasmo podczas odtwarzania filmu,muzyki i czego tam jeszcze chcesz. Może w tym przypadku dla 4 TV starczy siec 1Gb. Na upartego można dla każdego TV dać jedną kartę sieciową gdyż koszt nie jest tak duży. Bardziej bym się bał że wąskim gardłem będzie tutaj dysk i procesor niż sama sieć.
    System operacyjny potrzebny jak najbardziej a czy to będzie linux czy coś innego to już zależy od Ciebie.
    Dzielenie pasma możesz zrobić po danym IP, poczytaj o HTB i skryptach gotowych. Ja to widzę tak:
    internet - serwer - switch - TV
    albo bez switcha dla każdego TV osobna karta sieciowa
    ruter możesz wpiąć przed serwerem albo za i wykorzystać jako AP do łączenia się z siecią bezprzewodowo np laptop lub telefon.
    Wszystko co masz w ruterze to będziesz mieć w komputerze robiącym za serwer. Skoro ma pracować 24h to równie dobrze może robić za ruter, a jeśli tam ma być linux to aż szkoda go do tego celu nie wykorzystać.

0
  • #12 28 Mar 2011 20:42
    lukpio3
    Poziom 21  

Dzięki wielkie, bardzo mi rozjaśniłeś teraz całą sytuację. Już przynajmniej wiem jak się mam do tego zabrać. Czyli reasumując jeśli chodzi o podłączenie: do internetu podłączam serwer czyli to moje centrum multimedialne, do serwera podłączam switch i do switcha odpowiednio telewizory, zgadza się? Chyba że rozważę jeszcze te karty sieciowe bo to też nie głupi pomysł. Pogadam z adminem naszej uczelnianej sieci, ponieważ ja również jestem na specjalizacji sieci komputerowe i miałem z nim zajęcia i nawet spoko się z nim dogadywałem to może będą mieli na uczelni do odsprzedania jakiegoś switcha albo karty sieciowe to tanim kosztem się zaopatrzę w sprzęt.

Co do tego dzielenia pasma to oczywiście poczytam sobie. Za chwilkę wezmę prysznic, zrobię sobie gorącej herbaty bo chyba mnie grypa bierze i sobie poczytam do poduszki :). A czy jeszcze mógłbyś mi pokrótce przybliżyć jak to technicznie wygląda? Na jakiej zasadzie jest to łącze dzielone? Bo zawsze można poustawiać na sztywno ale jaki jest sens marnować pasmo kiedy np pracuje tylko 1 telewizor. Istnieje możliwość zrobienia tego w ten sposób żeby pasmo było przydzielane dokładnie takiej wielkości jakiej potrzebuje dany TV do wykonywania danej czynności? Bo np nie uwierzę że podczas oglądania filmu na 1 TV wykorzystywane jest całe pasmo. Są pewne granice, jakieś minimum którego potrzebuje dany TV do prawidłowego wykonywania swojego zadania. Czy te granice da radę jakoś przydzielić dynamicznie czy trzeba mierzyć ile dana czynność zajmuje pasma? Hmm, sam się już w tym pogubiłem więc jak mnie nie zrozumiesz to się nie z dziwie bo sam już się chyba nie rozumiem :). Wiem o co mi chodzi ale jakoś mam problem z wyjaśnieniem tego.

0
  • Pomocny post
    #13 28 Mar 2011 21:02
    bogiebog

Zarządzanie pasmem ci do niczego niepotrzebne, zarządzanie pasmem stosujesz na routerze na łączu WAN/internet.

Streaming DVD (MPEG2) 6mbs
    Streaming HD (MPEG4) 11-20mbs

W twoim wypadku na maxie mamy - 4x20mbs = 80mbs = 10 MBs <= a to każdy twardy dysk pociagnie.

80mbs to trochę na granicy sieci LAN 100mbs, więc lepiej mieć sieć LAN na switchu 1 Gbs, lub routerze który ma taki switch wbudowany.

0
  • #14 28 Mar 2011 21:08
    lukpio3
    Poziom 21  

I teraz już mi zupełnie wszystko rozjaśniłeś :). Ok, przynajmniej wiem od której strony to ugryźć. Bo ja nie powiedziałem ale to w ogóle ma być moja praca inżynierska. Chciałbym ją już w tym semestrze obronić w końcu. Promotor sam mi taki temat zaproponował. W sumie nie jest głupi, tzn temat. Nawet ciekawy i związany z moim ulubionym linuxem :). Co prawda pracowałem do tej pory na ubuntu ale na serwer użyłem archa bo jest lżejszy i lepiej się nadaje na serwer. Rozważałem jeszcze debiana ale za dużo okrajania go. Ok, to ja się zabieram do lektury. Jak będę miał w trakcie jakieś problemy to rozumiem że mogę zapytać? :). Jeszcze raz wielkie dzięki. Pozdrawiam i miłego wieczoru. :).

A jeszcze chciałem zapytać, czy jest konieczne podłączenie serwera pod internet? Czy nie dało by tego rady zrobić na zasadzie: serwer --> switch --> TV? Pytam bo podłączenie do internetu wiążę się z ustawianiem zabezpieczeń, firewalli itp czyli jakby nie patrzeć dodatkowa konfiguracja której na razie wolał bym uniknąć no chyba że internet jest konieczny to się oczywiście zrobi.

0