Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka "ELECTROLUX EWB105205W" - ktoś miał z nią do czynienia?

Trabi 28 Mar 2011 10:44 10201 22
  • #1 28 Mar 2011 10:44
    Trabi
    Poziom 36  

Właśnie zostałem zmuszony do rozglądania się za nową pralką. :(
    Moja (Hoover) wyzionęła ducha (15 lat to już chyba czas na emeryturę?). Emeryta nie będę reanimował. Czas na nową.
    Zastanawiam się nad
    ELECTROLUX EWB105205W.
    W rachubę wchodzi mi TYLKO ładowana od góry, cena do 1000zł (+/-50).
    Ktoś miał może kontakt z tym modelem?
    Nie spotkałem się z wypowiedziami nt. tego modelu tu na forum, a opinii ma dość sporo pozytywnych w necie.
    No i Electrolux.... Warto zainteresować się tą firmą?

0 22
  • #2 28 Mar 2011 18:28
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 28 Mar 2011 22:15
    Trabi
    Poziom 36  

Dziękuję. Zamówiona. Jutro powinna być w domu.

0
  • #4 16 Kwi 2011 23:57
    marcin9913
    Poziom 11  

Trabi napisał:
    Dziękuję. Zamówiona. Jutro powinna być w domu.

I jak ta pralka?
    Zastanwiam się nad jej zakupem.

Jak pierze?
    Jest Cicha?
    Warto ja kupić?

Proszę o opinie.

0
  • #5 17 Kwi 2011 20:48
    Trabi
    Poziom 36  

Pralka działa już kilka dni, prań kilkanaście przeszła, w sumie zapowiada się na dobry zakup.
    1. Pierze dobrze, ciuchy wychodzą czyściutkie. Ilość ustawień taka, że za bardzo nie wiadomo co wybrać; cały czas (na razie) z instrukcją w ręku :-)
    2. Cicha. To fakt. Nawet prz wirowaniu 1000 obr/min nie robi hałasu. Warunek: idealnie wypoziomowana. Ciuchy odwirowane bardzo dobrze.
    3. Czy warto? Każdą która działa warto. A czy się zepsuje? Tego się nie przewidzi. W każdym razie ludzie Elektroluksy polecają, że trwałe.
    4. Do czego muszę się przyzwyczaić? Do niewiedzy co w danym momencie jest wykonywane. Poprzednia pralka miała mechaniczny programator, który w czasie pracy pralki sie obracał wskazując na funkcje którą pralka w danej chwili wykonuje. Tu elektroniczny programator nic nie wskazuje. Są co prawda lampki "pranie wstępne+pranie zasadnicze", "płukanie+wirowanie" oraz "Koniec", ale tylko to wiadomo: pierze, płucze albo skończyła. Nie jest to absolutnie żadną wadą, ja jednak wolał bym wiedzieć co dokłądnie się dzieje i ile czasu do koca jeszcze pozostało. Tu tej informacji sie nie dostanie od pralki.
    Do dziś nie wiem do czego jest funkcja opóźnienia włączania (3,6,lub 9 godzin). Że niby co.... za 6 godzin włączy mi się pranie? Będę chciał to sam włączę kiedy chcę. A tak... pralka musi być pod zasilaniem wody cały czas. Dla mnie zbędna funkcja.
    Podoba mi się ustawianie bębna po skończeniu prania. Zawsze klapami do góry. Nie trzeba szukać gdzie sie bęben otwiera. To plus.
    Sumując: pralka w porządku. Robi to do czego jest stworzona.

0
  • #6 17 Kwi 2011 20:58
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 18 Kwi 2011 11:38
    Trabi
    Poziom 36  

Mhm, tak też wykombinowałem. Nie widze tylko sensu w tej funkcji. Wiadomo, że (jak sie nie chce mieć kłopotów z ew. zalaniem sąsiadów) wodę się odcina jeśli nie używa sie pralki. A tu woda musi być otwarta. Tym samym, nie ma mnie w domu a woda otwarta. A jeśli juz jestem w domu, to po co mi funkcja opóźnionego prania? Przecież mogę sam podejść i ją włączyć o dowolnej porze. poza tym, po włączeniu funkcji opóźnienia, pralka jest nie do użytku - klapa zablokowana, niemożnośc zmiany programu (póki sie go nie zresetuje).
    Nie widzę zastosowania tej funkcji w domu. Może mieli wolne porty w procku do wykorzystania i nie wiedzieli co tam wstawić więc przypisali czasówkę? ;) .
    Mniejsza o to, ważne że cała pralka spełnia swoją funkcję b.dobrze :)

1
  • #8 16 Mar 2013 13:54
    Cardis
    Poziom 2  

Możesz powiedzieć, jak oceniasz tę pralkę po dłuższym użytkowaniu?
    Zastanawiam się nad jej zakupem, bo jako jedna z niewielu, które udało mi się znaleźć ma:
    - pojemnik na proszek nie na klapie
    - ustawianie bębna po praniu w pozycji do otwierania
    - brak elektronicznego wyświetlacza (nie chcę go, bo wg mnie to kolejna z rzeczy, która może się popsuć, a nawet tego nie potrzebuję)
    Poza tym z porównania zużycia prądu/wody wydaje mi się, że jest dość ekonomiczna.
    I jeszcze kilka pytań:
    - czy rzeczywiście ma funkcję 500 obrotów przy wirowaniu? Te nowsze modele mają od 700 a to dla niektórych moich rzeczy stanowczo za dużo!
    - czy ma opcję "pół prania" - zdecydowanie częściej piorę tylko dla siebie i rzadko kiedy udaje mi się załadować całą pralkę, więc w AEG którą mam teraz wciskam guzik "pół prania" i mam czyste sumienie, że tyle wody się nie marnuje :)

Z chęcią ponownie kupiłabym AEG (ta którą mam teraz ma jakieś 10lat a przez pierwsze 9 prała średnio 10 razy w tygodniu, niestety drugi raz w przeciągu roku zepsuło się coś co odpowiadało za podawanie płynu do płukania i po prostu nie widzę sensu płacić znów 150zł i czekać, aż znów się zepsuje). Pan w sklepie powiedział mi, że teraz electrolux i aeg lavamat to w zasadzie to samo, a że aeg mają dużo niepotrzebnych mi funkcji i są droższe to zastanawiam się właśnie nad tym konkretnym modelem electroluxa.

0
  • #9 16 Mar 2013 21:30
    Trabi
    Poziom 36  

Cardis napisał:
    Możesz powiedzieć, jak oceniasz tę pralkę po dłuższym użytkowaniu?

Jestem zadowolony. Spisuje się nienagannie, pierze właściwie co 2...3 dni. Żadnych z nią problemów nie ma.
    Co by się przydało, to jakakolwiek informacja ile czasu jeszcze jest do końca prania. Czasami jest sytuacja, że chce się wyjść i nie ma możliwości dowiedzenia się czy wyłączy się za 5, 15 czy 45 minut. Tu jest tego minus. Programator się nie kręci (pokrętło) więc nie wiadomo w jakiej fazie prania jest aktualnie program. Trochę czasami to przeszkadza.
    Druga sprawa - czasami przy wirowaniu strasznie zaczyna bić. Jest wypoziomowana a mimo wszystko czasami wpada w takie drgania, że niesie się to pewnie po całym bloku. Dudni wszystko. Przy okazji ją otworzę, bo nie wiem czy się jakiś amortyzator nie odczepił albo coś. Pralka nie jeździ po łazience, ale dudni przy wirowaniu.
    To wszystko z ew."wad" których właściwie za wady uznać nie można.
    Stawanie bębna klapą do góry nie jest czymś co powinno być priorytetem. Ręcznie zawsze można sobie bęben obrócić, ale fakt, że ten model zawsze po otwarciu wieka ma klapy bębna na górze. Miłe to ale czy niezbędne? Nie wiem, chyba nie. Ot.... dodatek.

Ogólnie pralka spełniła moje oczekiwania i nadal spełnia.

Dodano po 4 [minuty]:

ad1. Ma wirowanie: bez wirowania, nocne (?), 500, 700, 900 i 1000 obr/min. Co ciekawe, jeśli dany program ma max obroty powiedzmy 700, to zmiana na 1000 nic nie da; wirówka pójdzie na max 700 - dokładnie tyle ile jest w programie. Można ustawić mniej, ale więcej nic nie da (miga kontrolka na czerwono, że wartość nieodpowiednia; nic się nie stanie, ale zostanie ustawiona najwyższa możliwa dla danego programu).

Pralka "ELECTROLUX EWB105205W" - ktoś miał z nią do czynienia?

ad2. Opcji prania jest kilka (nie licząc programów) - codzienne, ekonomiczne, szybkie itp. W którejś z nich (chyba codzienne) bierze mniej wody - to tzw. "pranie codzienne koszuli" ;)

fajne jest czyszczenie pojemnika na proszek, bo można go całego wyjąć z pralki i wymyć/wypłukać pod bieżącą wodą. Potem wstawiasz i jest czyściutko. Plus.

Dodano po 27 [minuty]:

Jeszcze jedno: jakbyś chciała prać np. jedną bluzę/dywanik/spory ręcznik/coś co jest ciężkie po zamoczeniu, to nie włączy się wirowanie - pralka ma własne zabezpieczenie przed urwaniem bębna gdyby było mało rzeczy wewnątrz i bęben zachowywał się jak mimośród. Wówczas nic tylko wykręcać ręcznie :/ . Czasami się zdarza.

0
  • #10 16 Mar 2013 21:55
    Cardis
    Poziom 2  

Dziękuję Ci bardzo za szybką odpowiedź :)
    Jeśli chodzi o czas do końca prania to w dotychczasowej pralce tego nie mam, dzięki czemu wyrobiłam sobie nawyk nastawiania prania wcześniej niż później, więc zwykle jest zrobione zanim muszę wyjść.
    Z kolei co do poziomowania klapy, mnie to w sumie obojętne, ale czasami jest u mnie Babcia i ona już nie zawsze ma siłę ręcznie ten bęben przekręcić, także to dla jej wygody.
    Kwestia większego wirowania niż w programie nie stanowi problemu, w ostateczności można ustawić samo wirowanie po skończonym praniu i też jest ok.
    Nigdy wcześniej nie spotkałam się z tym o czym piszesz na końcu - brak wirowania z ciężkim praniem. Nie kojarzę jednak sytuacji, żebym prała tylko jedną taką rzecz, więc przy większej ilości prania, chyba nie powinno być problemów?
    Fajnie, że udało mi się uzyskać informacje od kogoś kto faktycznie pralki używa, na stronach sklepów i porównywarkach jest sporo opinii ale brzmią jakby pisali je przedstawiciele producenta, może nie wszystkie ale wątpliwości pozostają.
    Dzięki za pomoc, wiem jaką pralkę kupić.

0
  • #11 17 Mar 2013 16:32
    Trabi
    Poziom 36  

Cardis napisał:
    nie spotkałam się z tym o czym piszesz na końcu - brak wirowania z ciężkim praniem

Tak, jest takie coś. Właśnie wczoraj wrzuciłem bluzę polarową jako jedną - wyprała się, ale nie odwirowała. Próbowała odwirować, ale jak wchodziła na obroty, to zaczynało nią trząść i wirowanie się wyłączało. Po kilku takich próbach program się zakończył. Gdzieś znalazłem opis o innej pralce któa też się tak zachowuje:
    ...pralka ma czuły (200g) system wyważania wsadu przed wirowaniem. Ten system działa raczej jak prania jest za mało, a nie za dużo. Najczęściej wyłącza wirowanie kiedy prane są pojedyncze cięższe sztuki. ...
    Jeśli wsadu będzie więcej, wirowanie będzie działać - wsad rozłoży się równomiernie po obwodzie bębna i nie będzie bicia, więc irówka zadziała.
    Cardis napisał:
    jest sporo opinii ale brzmią jakby pisali je przedstawiciele producenta

Bo tak chyba jest :)

0
  • #12 04 Kwi 2013 17:27
    flash608
    Poziom 11  

Moja w trakcie prania padła. Zgasły wszystkie wskaźniki, a pralka przestała prać, akurat była w trakcie płukania. Po wizycie serwisanta muszę czekać do dwóch tygodni na nowy programator. Swoją drogą nie potrafię znaleźć polskiej gwarancji tj. strony A4 zgiętej na pół z miejscem na dane produktu itd. mam jedynie "Polska - Warunki gwarancyjne", a tam w pkt. 14. jako warunek do ważności gwarancji jest wymienione "przedstawienie dowodu zakupu z wpisaną czytelnie datą sprzedaży, potwierdzoną pieczęcią i podpisem sprzedawcy". Ma ktoś może coś więcej poza tą kartką?

P.S. znalazłem kartę gwarancyjną ale w języku chyba węgierskim i rosyjskim.

0
  • #13 04 Kwi 2013 23:13
    Trabi
    Poziom 36  

Ja w komplecie z pralką dostałem:
    - ulotka wraz z gwarancją podbitą przez sprzedawcę (po polsku). Ma tylko 13 punktów.
    - wykaz punktów serwisowych autoryzowanych przez Electorlux
    - fakturę zakupu
    - potwierdzenie przelewu
    - instrukcja obsługi (w internecie jest lepsza bo dokładniejsza)

0
  • #14 05 Kwi 2013 06:11
    flash608
    Poziom 11  

Dzwoniłem do sprzedawcy (euro rtv agd) i mają mi listownie dosłać kartę gwarancyjną, bo jak się niby okazuje często brakuje tych gwarancji w zestawach z pralkami.

0
  • #15 05 Kwi 2013 09:06
    Cardis
    Poziom 2  

A jak długo używałeś pralki zanim doszło do usterki?

0
  • #16 05 Kwi 2013 10:14
    flash608
    Poziom 11  

Pralka zakupiona 2011-09-02. Używana ok 1,5-2 razy w tygodniu.

0
  • #17 05 Kwi 2013 12:09
    Trabi
    Poziom 36  

flash608 napisał:
    Pralka zakupiona 2011-09-02. Używana ok 1,5-2 razy w tygodniu.

Nie strasz mnie kolego ;) . Moja jest kupiona 04.2011 i używana 2...3x tygodniowo. Na razie chodzi i nie wykazuje oznak śmierci ;) . Jedyne co, to teleskopy do wymiany bo za bardzo drży w czasie wirowania. Już mam zamówione i czekam na dostawę. A wymiana we własnym zakresie - proste jak drut, nie dam zarobić serwisowi za robotę zajmującą 20 minut.

0
  • #18 05 Kwi 2013 15:02
    flash608
    Poziom 11  

Dodam jeszcze, że bęben nie był zbytnio przeciążany dużą ilością prania, zawsze zostawialiśmy mały zapas. W pierwszym okresie tj. przez nie cały rok używaliśmy programu bawełna przy 40 stopniach oraz 700 obrotach wirowania. Od tamtego czasu używamy programu bawełna w trybie codziennym, bo w normalnym pralka prała ponad 2h.
    Programator padł sam z siebie bez uprzedzenia. Z pokręteł/przełączników korzystaliśmy bardzo sporadycznie, więc na pewno usterka nie wynika z nadmiernego użycia przez użytkownia, a raczej z niskiej jakości bądź wady danego modelu.

0
  • #19 05 Kwi 2013 16:06
    Cardis
    Poziom 2  

Trabi napisał:
    teleskopy do wymiany bo za bardzo drży w czasie wirowania.

To jest istotna usterka, czy, wybacz określenie, takie "widzi mi się", które naprawisz dlatego, że się na tym znasz?

Nadal zwlekam z zakupem pralki, zastanawiam się nad rozszerzeniem gwarancji na 5 lat i zaczynam widzieć w tym coraz większy sens.

flash608 napisał:
    Programator padł sam z siebie bez uprzedzenia. Z pokręteł/przełączników korzystaliśmy bardzo sporadycznie, więc na pewno usterka nie wynika z nadmiernego użycia przez użytkownia, a raczej z niskiej jakości bądź wady danego modelu.

Czy mogę liczyć na to, że dasz znać, jak poszła naprawa? Czy długo trwała i jak się zakończyła? I czy może usłyszałeś od kogoś zdanie w stylu "to się często zdarza" albo "to typowy problem tego modelu"? Poszukałabym wtedy innej pralki...

0
  • #20 06 Kwi 2013 10:48
    flash608
    Poziom 11  

[b]Cardis[b] mogę Cię teoretycznie uspokoić, bo serwisant wręcz powiedział, że to się nie zdarza często, zwłaszcza po tak krótkim czasie, ale nie był to znowu jakiś stary wyga, wiek określiłbym na 32-35 lat. A co do wyboru samej pralki, rodzice mieli kiedyś Whirlpoola, który popsuł się również dosyć szybko, niestety po gwarancji, nie zrazili się jednak i aktualnego mają już ponad 6lat. Ostatnio mam jakiś taki okres po powrocie ze świąt, że wszystko mi się psuje :(
    A i jeszcze jedno, osobiście w tej chwili wybrałbym jakiś model z licznikiem czasu, bo tak to ciężko okreśLić za ile skończy się pranie, gdy nagle trzeba wyjść.

0
  • #21 06 Kwi 2013 12:09
    Trabi
    Poziom 36  

Cardis napisał:
    To jest istotna usterka, czy, wybacz określenie, takie "widzi mi się", które naprawisz dlatego, że się na tym znasz?

Usterka pojawiła się po prawie dwóch latach częstego używania. Po prostu teleskopy trzymające bęben "zrobiły co swoje" i nie trzymają go już tak mocno jak na początku; normalne zużycie. Wymieniam sam, bo nowe to koszt ~90 zł za oba, a wymiana polega na odkręceniu ścianek obudowy z dwóch stron, wyciśnięciu czterech plastikowych sworzni (można je wycisnąć palcami), wyjęciu starych teleskopów, wsadzenie nowych, wciśnięcie sworzni i zamknięcie obudowy. To wszystko. Roboty na 20 minut a serwis - jeśli już jest po gwarancji - na pewno by skasował ze 200 zł.
    Jeśli wiem że podołam, to trzymam się dwóch zasad: "Jak umiesz liczyć, licz na siebie" i "Chcesz mieć dobrze zrobione, zrób to sam". Serwisom nie wierzę.
    Cardis napisał:
    zastanawiam się nad rozszerzeniem gwarancji na 5 lat i zaczynam widzieć w tym coraz większy sens

Jeśli nie czujesz się na siłach samemu ingerować w ew. naprawy to 5 lat pewnie będzie dobrym wyjściem. Niestety nie wiesz co z tego będzie: jak zepsuje się po 7 latach to wywaliłaś kasę w błoto. Jak wcześniej - wygrałaś :) . Ja nie brałem 5 lat choć mi oferowali. Teraz mam jeszcze 1 albo 2 miesiące gwarancji, ale wymianę teleskopów zrobię sam; nie wiem czy mi czegoś nie wymontują/zamienią dobrego na gorsze. Takie czasy.
    flash608 napisał:
    rodzice mieli kiedyś Whirlpoola, który popsuł się również dosyć szybko

Nie ma żadnej pewności ile sprzęt pochodzi. Moja poprzednia HOOVER działała ponad 15 lat. Jedyną awarią była wymiana łożyska. Padła, gdy z racji wieku zerwało się mocowanie bębna (wyrwała się blacha). To przesądziło o zmianie sprzętu. Rodziców CANDY-333 pracowała prawie... 30 lat (!) aż po prostu zaczęła przeciekać. Teraz mają jakiś model AMICA od paru lat i działa bezawaryjnie.
    flash608 napisał:
    w tej chwili wybrałbym jakiś model z licznikiem czasu, bo tak to ciężko okreśLić za ile skończy się pranie

Też to twierdzę. Tyle że chciał bym wiedzieć z ciekawości ile czasu zostało; zawsze ustawiam pranie tak, żeby nie musieć wchodzić ;)

0
  • #22 08 Kwi 2013 17:17
    Trabi
    Poziom 36  

Dzisiaj doszła przesyłka z teleskopami. Sprawdziłem organoleptycznie:
    - chodzą ciaśniej niż te które siedzą w pralce
    - tulejki mocowania sworzni mają mniejszą średnicę.
    Mimo to sworznie weszł w nowe teleskopy z użyciem sporej siły wciskania. To nie wina nowych, tylko w starych gumowe tuleje się "rozgniotły" i sworznie miały luz. To razem z lżejszym działaniem teleskopów pewnie było przyczyną drgań. Wymiana obu zajęła mi ~25 minut; od wzięcia wkrętaka w dłoń do zamknięcia skrzynki z narzędziami :) . Później będzie próba, ale już widzę, że bęben siedzi ciaśniej i jest sztywniejszy.
    Nowe (dwa) z przesyłką kosztowały mnie 93 zł. Robocizna - 0 zł :)

0
  • #23 15 Kwi 2013 20:38
    flash608
    Poziom 11  

Cardis

Cytat:
    Czy mogę liczyć na to, że dasz znać, jak poszła naprawa? Czy długo trwała i jak się zakończyła? I czy może usłyszałeś od kogoś zdanie w stylu "to się często zdarza" albo "to typowy problem tego modelu"? Poszukałabym wtedy innej pralki...

W dniu dzisiejszym wymieniony został programator, pranie odbyło się bez przeszkód.
    Z tego co wypytałem serwisanta, nie jest to usterka występująca często w tych pralkach, o ile można tu w ogóle mówić o jakiejś konkretnej usterce, skoro wymienia się cały moduł, a nie naprawia powód usterki, ale wiadomo, sprzęt na gwarancji tak się dzisiaj naprawia, co w sumie jest dla klienta lepsze, bo trwa krócej (przeważnie).
    Wymiana trwała do pół godziny.

0