Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator silnika bezszczotkowego sensorowego (czujnik halla).

arturskuter2 28 Mar 2011 14:06 4097 4
 • #1 28 Mar 2011 14:06
  arturskuter2
  Poziom 10  

  Otóż chcę zbudować bezszczotkowy regulator obrotów ustalający położenie wału na podstawie czujników halla.(hallotronów). Regulator ma obsługiwać sensorowy silnik novaka (novak hv 5.5). Zrobiłem rysunek obrazujący napięcie, biegun wytwarzany na fazach silnika oraz zaznaczyłem umiejscowienie czujników halla w silniku czarnymi kropkami.
  Regulator silnika bezszczotkowego sensorowego (czujnik halla).

  Myślę, że nie muszę opisywać kiedy następowałoby przełączenie faz.:idea: (Można się domyślić z z położenia bieguna względem hallotronu) hallotron daje sygnał w momencie pojawienia się bieguna N bezpośrednio nad nim a regulator rozpoznaje który to hallotron się załączył i odpowiednio włącza N-mosfety ).

  Program byłby napisany w avr gcc z użyciem programatora jtag ice który wgrywałby oprogramowanie do Atmelowskiego mikrokontrolera avr - atmega 8 ktory byłby sercem regulatora. :D

  Mosfety (6, po 2 na każdą fazę, bo regiel dwukierunkowy) muszą być najlepiej 20v, min 160A i napięcie otwarcia bramki 5v czyli chyba się to nazywa mosfet logiczny....(tak dużo A bo, tyle w kryzysowych momentach ten silnik A potrafi pociągnąć.) Czujnik halla chyba daje sygnał prostokątny (niewiem, bo nikt z elektrody nie może mi pomóc zidentyfikować elementów: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1953220&highlight=czujnik+halla&sid=]Link )

  Czujnik halla w momencie napotkania odpowiedniego bieguna daje prąd na wejście mikrokomputera.(musi być duży rezystor, żeby nie spalić mikrkntr.-dobrze myślę?) Odbiornik jest połączony z reglem potrójnym kablem jak dobrze mi się wydaję to 1 to + 2 i 3 -. Przy czym dwoma idzie zasilanie a jednym sygnał. (chyba od 1,5ms do 2ms)I tu mój problem, bo nie wiem jaki ten sygnał jest kiedy są wysokie obroty a jaki kiedy są niskie.:cry: Wiem jak napisać program ale nie wiem jak z tymi sygnałami z odb.. :|

  Jak coś źle to poprawcie, jak gdzieś są wymagane jeszcze jakieś elementy to proszę powiedzcie jakie, a i jeszcze konieczny będzie jakiś przetwornik z 12-16.8 (bo tyle ma pakiet 4s którym będę zasilał regiel) na 5v (mikrokontroler+bec(układ zasilający odbiornik z pakietu poprzez regulator obrotów)).

  0 4
 • #2 06 Kwi 2011 18:16
  3-2-1-zwarcie
  Poziom 12  

  Poczytaj z tego jak działają czujniki Halla :

  Link

  0
 • #3 07 Kwi 2011 16:25
  arturskuter2
  Poziom 10  

  Ok dzięki, wiedziałem jak działają czujniki halla ale jescze trochę wiedzy o nich mi nie zaszkodziło. Lecz mi potrzeba danych o czujniku typu napięcie zasilania oraz czy wykrywają położenie bieguna N czy S.

  -1
 • #4 07 Kwi 2011 19:23
  3-2-1-zwarcie
  Poziom 12  

  Cytat:
  czy wykrywają położenie bieguna N czy S.


  To wyjaśnia slajd z bateryjką - np. obrazek A i C.

  Cytat:
  potrzeba danych o czujniku typu napięcie zasilania


  Też omówione w prezentacji warianty ze zintegrowanym wzmacniaczem i bez.

  Twoja decyzja na który wariant się zdecydujesz.
  W tym poście jest namiar na urządzenie bez dodatkowej elektroniki.

  Link

  Po szczegółowe dane dla wersji ze zintegrowanymi układami dopasowującymi - pogoogluj wśród datasheetów producentów tego typu układów.

  0
 • #5 24 Maj 2011 18:47
  arturskuter2
  Poziom 10  

  Z hallotronami nie mam już problemów, wiem jak działają itp. Mam tylko problem ze znalezieniem mosfetów logicznych (vgs=5v, tzn. otwarcie bramki przy 5v) mają byc do napięcia 20v(lub więcej) i min. 50A (wtedy można kilka podłączyć), ale najlepiej 140-180A.
  Pozdrawiam.

  0