Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Audio Tech cpa200 - źle działający mostek

28 Mar 2011 17:41 3332 25
  • Poziom 16  
    Zakupiłem w/w wzmacniacz po okazyjnej cenie.
    Jest to dwukanałowy wzmacniacz o mocy 2x200W max. Tylko tyle o nim wiem. W internecie cisza o nim.
    W trybie stereo gra całkiem dobrze.
    Natomiast po przejściu w mostek sygnał wyraźnie jest wzmocniony (odnośnie do jednego kanału) lecz nie wiem dlaczego wzmacniany jest tylko wygnał z wejścia kanału prawego.
    Regulacja wzmocnienia obywa się poprzez zmianę położenia potencjometru od kanału prawego.
    Przy regulacji potencjometrem od kanału lewego nie ma żadnych zmian.
    Po odłączeniu sygnału na wejście kanału lewego nie ma żadnych zmian.
    Płytka wygląda na dobrą. Brak zimnych lutów czy też uszkodzeń.

Pomoże ktoś co to może być za przyczyna?
  • Poziom 16  
    Nie. to nie ten.
    Tak wygląda ten mój:
    Wzmacniacz Audio Tech cpa200 - źle działający mostek
    Wnętrze całkiem podobne jak link post wyżej, lecz posiada więcej tranzystorów końcowych.
    No ale dlaczego nie jest wzmacniany sygnał kanału lewego?
  • Poziom 33  
    dudu19 napisał:

No ale dlaczego nie jest wzmacniany sygnał kanału lewego?

Po co? W jakim celu? Co to da, że będzie podany sygnał stereo skoro i tak na wyjściu masz mono? Tak już jest i już. Poszukaj w internecie instrukcji obsługi od porządnych wzmacniaczy samochodowych, jest w nich te same rozwiązanie (stereo- 2 cinch potrzebne, mono- cinch).
  • Poziom 16  
    Wybaczcie za moje niedouczenie. Zawsze myślałem, że wzmacniacz pracujący w mostku sumuje sygnał wejściowy i dopiero wtedy go wzmacnia.

A czy zrobienie takiego sumatora jest sensowne i opłacalne?
  • Poziom 33  
    dudu19 napisał:
    Wybaczcie za moje niedouczenie. Zawsze myślałem, że wzmacniacz pracujący w mostku sumuje sygnał wejściowy i dopiero wtedy go wzmacnia.

Nie dałeś odpowiedniego zdjęcia, ale mniejsza o to.
    Pewnie masz przełącznik MONO-STEREO, właśnie po jego przestawieniu następuje wewnątrz wzmacniacza podanie sygnału z prawego wejścia na dwa kanały równocześnie.
    Jeżeli brak takowego przełącznika, sprawa jest rozwiązywana niejako z automatu, nie jestem w stanie Ci tego wytłumaczyć...

dudu19 napisał:
    A czy zrobienie takiego sumatora jest sensowne i opłacalne?

Nieopłacalne, pozbawione sensu (nie będzie działać).
  • Poziom 16  
    Już rozumiem.
    Ale ja chciałbym uzyskać sumowanie sygnałów wejściowych.
    Po co zapytacie? A po to, by podczas odsłuchu wzmacniacz oprócz wzmacniania tylko jednego kanału (gdy niskie częstotliwości w drugim nie będą wzmacniane) wzmacniał oba naraz.
    Czy takowa sytuacja jest możliwa do osiągnięcia, czy też nie?
  • Poziom 33  
    dudu19 napisał:

Już to masz. Wewnątrz wzmacniacza jest coś takiego.

dudu19 napisał:

Czy takowa sytuacja jest możliwa do osiągnięcia, czy też nie?

Jest osiągnięta, nie da się tego zdublować, tzn. można ale po co? Wymaga wiedzy, umiejętności i ingerencji w budowę przedwzmacniacza.

Chyba nie kombinujesz czegoś takiego, jak tri-mode? Pod dwa kanały podłączone równocześnie trzy głośniki, dwa tradycyjnie w stereo, jeden w mostek.
  • Poziom 16  
    ogur3k napisał:
    dudu19 napisał:

Już to masz. Wewnątrz wzmacniacza jest coś takiego.

No właśnie nie mam.
    Gdy sygnał podaje tylko na prawy kanał to jest ok.
    Natomiast gdy podam tylko na kanał lewy to nic sie nie dzieje. Wzmacniacz zachowuje się jakby nie miał podłączonego wejścia.
  • Poziom 33  
    ogur3k napisał:

Pewnie masz przełącznik MONO-STEREO, właśnie po jego przestawieniu następuje wewnątrz wzmacniacza podanie sygnału z prawego wejścia na dwa kanały równocześnie.

Powiedz mi człowieku, co Ty chcesz uzyskać, do czego zmierzasz? Działa jak producent przykazał, a Ty coś kombinujesz?
  • Poziom 16  
    Po prostu bywają piosenki, w których niskie częstotliwości raz są podawane na jeden kanał, a raz na drugi.
    A w mostku będę miał wzmocnienie tylko jednego kanału, czyli tylko połowy niskich tonów.
  • Poziom 16  
    A utwory koncertowe? Gdy jedna gitara basowa stoi po jednej stronie sceny, a druga gitara po drugiej? Bywają takie nagrania, gdzie te różnice są słyszalne.
  • Moderator
    Gdzie stoi basista, to jest nieistotne dla słuchacza - przy tych częstotliwościach efekt kierunkowości dźwięku nie występuje. Stąd wystarczy jeden dobry subwoofer - czy to w samochodzie, czy w kinach domowych na przykład.

Natomiast kol. ogur3k wypisuje wierutne bzdury - mam nadzieję, że moderatorzy działu tu zajrzą i docenią jego wysiłki.
    1. Przełącznik mono-stereo nie ma nic wspólnego z mostkowaniem wzmacniacza dla uzyskania większej mocy przy mniejszej impedancji obciążenia! A o ten właśnie aspekt chodzi autorowi tematu . Natomiast dźwięk przy przełączeniu na mono jest wtedy właściwy, kiedy już na wejście (prawe) jest podany dźwięk zsumowany z obu kanałów. Przy czym nie chodzi tu o niskie tony - akurat o pozostałe.
    2. Wewnątrz wzmacniacza nie ma sumatora wejść po przełączeniu w mono.
    3. Precyzując - autor myli przełączanie mono-stereo z mostkowaniem, i to należało mu uświadomić. Ale czytanie ze zrozumieniem to jest duży problem...

dudu19 - jeśli przekładasz większy hałas (przy mono) nad jakość dźwięku i scenę (w stereo), to zewnętrzny sumator jest konieczny.
  • Poziom 16  
    Woli ścisłości nie posiadam na wzmacniaczu przełącznik stereo-mono, a przełącznik stereo-bridge. Czyli przełączenie w mostek.
    I o to mi właśnie chodzi by móc zsumować taki sygnał, bo wzmacniacz nie może pracować w trybie stereo, bo nie mam możliwości i funduszy na zakup drugiego takiego samego głośnika.

A co do kwestii subwooferów kina domowego - one posiadają takie sumatory i przetwarzają niskie pasmo z obu kanałów jednocześnie.
    To właśnie chce osiągnąć. (bo na początku uważałem, że docelowo wzmacniacz będzie tak pracował na mostku - jednak sie myliłem)
  • Moderator
    Po co więc dałeś sobie wcześniej wmówić, że jednak jest mono-stereo? :D
    Co absolutnie nie zmienia sytuacji - jeśli działa tylko z jednego wejścia, to dodaj sumator.
  • Poziom 33  
    Nie dał sobie wmówić, wrzucił jedno zdjęcie z którego żadnego pożytku i bawimy się w zgaduj-zgadula...
  • Poziom 21  
    Jeśli masz osobne potencjometry do regulacji kanałów i po przejściu w tryb bridge masz sygnał tylko z jednego kanału, to znaczy że wzmacniacz nie ma sumatora. Problem możesz rozwiązać bardzo łatwo ;) wystarczy przełączyć w tryb stereo, ale musisz ustawić wysterowanie na jednakowy poziom w obu kanałach. Każdy mostkowany wzmacniacz działa w "trybie stereo" ;) Widocznie producent tego cuda pożałował kasy na podwójny potencjometr i wolał dodać przełącznik stereo-bridge. Może miał w tym jakiś cel ;)
  • Poziom 16  
    Gdy tak robie jak nightrunner radzi to sygnał na wyjściu jest zniekształcony.
    A co do sumatora to jaki najlepiej zastosować?
    Na zwykłych rezystorach wystarczy? Czy dodać po kondensatorze w szereg by odciąć składową stałą?
  • Poziom 21  
    Hmm no to nieźle, to już wiadomo po co dali ten przełącznik ;) Sumator robi się bez kondensatorów, w przewodzie sygnałowym nie ma składowej stałej (przynajmniej nie powinieneś mieć tam składowej stałej). Najlepiej żeby wartości rezystorów zgadzały się z impedancją wejściową wzmacniacza.
  • Poziom 16  
    Wybaczcie za banalne pytanie, ale jak ją wyznaczyć?

Dodano po 5 [minuty]:

A co do samego sumatora to może być jeden z takich najprostszych:
    Wzmacniacz Audio Tech cpa200 - źle działający mostekWzmacniacz Audio Tech cpa200 - źle działający mostek
  • Poziom 21  
    Jeśli dobrze pamiętam to wystarczy zmierzyć miernikiem ;) Możesz przyjąć 10 albo 15 kohm, to nie jest aż tak ważne pardę mówiąc przy tej klasie sprzętu.
    Zrób to co masz na schemacie z prawej i będzie dobrze ;)
  • Moderator
    Potencjometr nastawny wydaje się być zbędny, a rezystory mogą być np. 4,7k dla mniejszego tłumienia..
  • Poziom 16  
    a czy przy takim połączeniu nie będzie sytuacji, że sygnał zsumowany będzie miał zbyt małą amplitudę, przez co wzmocnienie będzie stosunkowo mniejsze, niż w przypadku wzmacniania jednego kanału?
  • Moderator
    Zdanie należy zacząć dużą literą.

Przecież dlatego pisałem, co wyżej, ponadto dostałeś też link do sumatora aktywnego.
  • Poziom 16  
    A jak z masą ? Jeśli mam na każdy kanał osobną masę (bo nie jest to pseudo stereo) to masy zwieram ze sobą, czy po prostu biorę tylko z jednego kanału?