Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

APC BACK - 650VA UPS - przeróbka na przetwornicę do samochodu (14.5V)

matred 28 Mar 2011 22:16 2727 2
    matred
    Level 14  
    Witam.
    Posiadam starego UPS`a APC Back 650. Jest to ta starsza wersja:
    APC BACK - 650VA UPS - przeróbka na przetwornicę do samochodu (14.5V)
    Nie posiadam do niego schematu.
    Chciałbym przerobić tak, aby działał stabilnie pod napięciem podczas uruchomionego silnika w samochodzie (napięcie w instalacji ~14.5V), aktualnie jest tak że przetwornica się wyłącza - gaśnie dioda na obudowie i nie daje napięcia "sieciowego". Przetwornica działa na wyłączonym silniku, gdy w instalacji jest niższe napięcie niż w przypadku uruchomionego silnika (~12.5V).
    Co polecali byście zrobić aby to działało gdy mam włączony silnik? Przerabiać UPS czy lepiej coś w instalacji samochodowej? Myślałem o drugim aku. samochodowym osobnego dla przetwornicy - nie podłączony w ogóle do instalacji samochodowej. Ale trzeba by go jakoś doładowywać, prostownikiem codziennie raczej nie było by sensu.
    Czekam na odpowiedź.
    Pzdr.[/img]
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    buckowina
    Level 18  
    proponuję przestudiować płytkę i poszukać układu który odpowiedzialny jest za odłączanie pracy przetwornicy

Gdyby to było niemożliwe proponuję zastosować stabilizator 12V coś w stylu gdy silnik pracuje napięcie i daje te 14,5V to napięcie płynie przez regulator a gdy silnik jest wyłączony to napięcie płynie bezpośrednio z akumulatora przez odpowiedni układ który zapobiegnie jego rozładowaniu

Można by tu spróbować zastosować stabilizator na lm317 + tranzystory (nie powinno się wydzielać wiele ciepła) tylko nie wiem czy różnica napiec wyjściowych i wejściowych nie jest dla tego układu za mała

Moderated By Mariusz Ch.:

Quote:
    Można by tu spróbować zastosować stabilizator na lm317 + tranzystory (nie powinno się wydzielać wiele ciepła) tylko nie wiem czy różnica napiec wyjściowych i wejściowych nie jest dla tego układu za mała

Na ciepło zamieni się "niewiele", "tylko" 40 watów. Na dodatek LM z tranzystorem nie przeniesie 20 amperów.

matred
    Level 14  
    Ok. Dzięki. Moc jaką będę używał z tej przetwornicy to ok. 200W.
    Jutro popatrzę jeszcze na płytkę i postaram się znaleźć ten układ.