Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wbudowany warsztatowy generator funkcji MAX038

emer2 28 Mar 2011 23:17 3734 0
 • Wbudowany warsztatowy generator funkcji MAX038

  Chciałbym przedstawić generator funkcyjny. Urządzenie znakomicie nadaje się do testowania sprzętu elektronicznego i jest podręcznym urządzeniem warsztatowym. Autor zaprojektował i zbudował własny generator funkcji. Postanowił jako obudowę wykorzystać część biurka.

  Na zdjęciu, jak i na filmiku dostępnym na stronie źródłowej projektu widać gotowe i wbudowane urządzenie. Panel, w którym znajdują się potencjometry, przełączniki i złącza, autor wykonał z płyty z akrylu i zwykłej kartki papieru, na której nadrukował napisy i symbole. Urządzenie to bazuje na układzie MAX038 (to wysokiej częstotliwości generator). Układ ten jest kontrolowany przez dołączone zewnętrzne elementy. Służą one do regulacji i kontrolowania przebiegu wyjściowego, generowanego poprzez ten właśnie układ.

  Urządzenie pozwala na precyzyjne dostrajanie, regulację wypełnienia przebiegu i przesunięcia. Częstotliwość może być regulowana w zakresie od 0.1 Hz do 20 MHz. Autor projektując układ bazował na nocie katalogowej układu MAX038. Układ ma już swoje lata, ale spełnia swoje zadanie. Zasięg częstotliwości jest regulowany poprzez zewnętrzny kondensator. Natomiast za regulację częstotliwości sygnału wyjściowego odpowiada potencjometr dołączony do układu. Typ przebiegu kontrolowany jest za pomocą przełącznika funkcji. Jest to 3-pozycyjny przełącznik obrotowy.

  Na stronie źródłowej znajduje się filmik ukazujący pracujące urządzenie:
  Strona źródłowa.
  Strona projektu.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  emer2
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Specjalizuje się w: projektowanie i montaż elektroniki
  emer2 napisał 434 postów o ocenie 50, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2008 roku.
 • Computer ControlsComputer Controls