Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mocna lampa robocza, jakie diody LED?

goodfun 29 Mar 2011 01:05 10216 11
  • #1 29 Mar 2011 01:05
    goodfun
    Poziom 14  

Witam!
    Pracuję z ojcem w firmie 2 osobowej zajmującej się robotami ziemnymi. Często zdarza się tak, że praca przeciąga się do późnych godzin nocnych. W tej sytuacji bez oświetlenia nic się nie zdziała. Radzimy sobie na dwojaki sposób - lampa 230V + agregat lub oświetlenie z koparko-ładowarki. Niestety często pada na ten drugi wariant ze względu na brak przewidywalności - po prostu noc nas zaskakuje.

Oświetlenie pomocnicze z koparko-ładowarki jest bardzo mocne (4x 55W) ale mało mobline (tak jak się uda podjechać to tak sobie doświetlę). Często trzeba poświecić w wykopie, a tego reflelktory kopary nie zapewniają. Postanowiłem zaopatrzyc się w reflektor przenośny na przewodzie. Koparko-ładowarka ma kilka zewnętrznych gniazd 12V, które myśle, że między innymi takim rozwiązaniom służą.

Mógłbym coś takiego skonstruować na bazie jakichś reflektorów przeciwmgłowych z żarówkami H3. Pomyślałem jednak, że może wykombinować coś z diodami LED. Nie przyszłoby mi to do głowy ale niedawno zakupiłem latarkę z jedną diodą LED - od tamtej chwili moje wyobrażenie o możliwościach diód zmienilo się o 180st. Efekt niesamowity, a do tego ta dioda wygląda zupełnie inaczej jak te w latarkach za 20 zł. Pomyśałem że może skonsruować coś właśnie na bazie diód skoro posiadają takie możliwości, tymbardziej, że mój zachwyt płynie z najniżeszego modelu oferowanych latarek tejże marki.

Reasumując:
    - czy w ogóle warto myśleć o diodach w takiej lampie ? - zależy mi na lepszym lub podobnym efekcie niż da mi np. 2x55W (2 lamy hologenowe na żarówkach H3)
    - czy takie mocne diody są w ogóle dostępne?
    - Pobór prądu nie jest istotny (duży akumulator/alternator), ilość diód jest obojętna
    - Koszt - do 500zł
    - Oczywiście lampę, a dokładnie odpowiednie lustro chciałbym z Wami dobrać i przerobić tak, aby uzyskać oczekiwany efekt.

Za wszelkie sugestie z góry dziękuję.

0 11
  • #2 29 Mar 2011 02:21
    Duch__
    Poziom 31  

Witam. Jakiś czas temu zbudowałem sobie oświetlacz LED zbudowany z 84 diód LED (matryca 6x14 20000mcd). Całość zasilana z 12V. Może cie to zainteresuje. Na filmiku porównanie latarki ledowej z 6 diodami i mojego wynalazku.

Link

0
  • #3 29 Mar 2011 02:53
    goodfun
    Poziom 14  

Dzięki za zainteresowanie:)
    Efekt niezły lecz obawiam się, że to jeszcze zbyt mało.
    Domyślam się, że Twoja lampa zbudowana jest z wielu "zwykłych" diód (przepraszam za sformuowanie zwykłych ale laik inaczej nie potrafi).

Ja myślałem o czymś podobnym do - Cree mt-g (wybralem akurat tą diodę ponieważ na nią trafiłem).

Nie mam pojęcia ile takie coś może kosztować, ale jeżeli kilka - kilkanaście takich diód spełniło by moje oczekiwania pod wzgędem świecenia i zmieściłbym się w tych kilkuset złotych to bez zastanowienia brałbym się do roboty. Niestety bez Waszej opini nie wiem czego mogę się spodziewać po moim pomyśle.

0
  • Pomocny post
    #4 29 Mar 2011 06:30
    krru
    Poziom 32  

Proponije poczytać forum swiatelka. Głównie poświęcone oświetleniu LED.

PS. Coś ich strona nie chce się otworzyć, mam nadzieje że to chwilowe.

0
  • #5 29 Mar 2011 13:50
    goodfun
    Poziom 14  

Cenne info, nie znałem tego forum.

0
  • #6 29 Mar 2011 14:41
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda

Rozumiem, że chciałbyś samemu coś wykombinować, ale takie "projekty" mają jedną wadę - odmawiają posłuszeństwa wtedy, kiedy są najbardziej potrzebne :twisted:
    Ponieważ zdarza mi się robić konserwację/modernizację sieci IT (głównie w studniach, lub na słupach) więc miałem podobny problem.
    Rozwiązanie:
    Sklep "rolniczy" -> dwa szperacze od Ursusa (22zł szt) - 30m. przewodu 2x1mm - dwa wtyki do zapalniczki.
    Ledy to nie są ... :(
    Ale działa :)

0
  • #7 30 Mar 2011 02:19
    goodfun
    Poziom 14  

Trafilem na technikę HID o której szerokim zastosowaniu nie wiedzialem. Na to postawię:)

0
  • #9 21 Paź 2011 21:14
    krisstof34
    Poziom 9  

Chyba hte od traktora są najlepsze ,na długim kablu jeżeli masz do dyspozycji źródło prądu w postaci koparki "pykającej sobie i ładującej akumulator"
    Niestety dzisiejsze LEDY nie dają jeszcze tyle światła ile Ci potrzeba.

0
  • #10 24 Mar 2012 00:30
    goodfun
    Poziom 14  

Ostatecznie kupiłem reflektor do maszyny rolniczej na h3 i wsadziłem ksenon z allegro za około 130zł. Polecano mi z przetwornicę cyfrową ponieważ w przypadku przepalenia wystarczy wymienić sam żarnik (przetwornice analogowe przystosowane są do jednego żarniaka, w momencie przepalenia wymienia się cały zestaw). Światło bardzo mocne jednak trzeba dobrać odpowienidi reflektor, mój trochę za mocno skupia, tak czy inaczej jestem zadowolony.

0
  • #11 24 Mar 2012 00:47
    Hefajstos
    Poziom 35  

Mam taki prosty reflektor na lampie D2S i fakt - dobrze to świeci, na pewno ma deklarowane 3000lm.

Jeżeli miałbym robić coś na LEDach, to jako obudowę wykorzystałbym lampę cofania od przyczepy / Fiata 126p. Obecnie mam taki fajny patent do oświetlania namiotu - 2 diody Cree XR-E na kawałku radiatora, razem 150lm - przy podoborze 4W. Gdyby zastosować porządny driver i nowe diody (Cree XP-G R5, XM-L) można uzyskać z tych 4W sporo więcej światła, rzędu 400lm.

Jutro może wrzucę zdjęcia.

--
    pozdrawiam
    Hefi

0
  • #12 24 Mar 2012 22:05
    goodfun
    Poziom 14  

Akurat tak się składa, że mam moduł z dwiema diodami Cree XP-G R5. Wykorzystuje go jako podświetlenie kabiny w busie. Mam Nissana Cabstar z podwójną kabiną i kipperem. W kabinie trzymam sporo narzędzia wiec w ciemności dobre podświetlenie jest konieczne. Te dwie małe diody (są malutkie w porównaniu z diodą mocy 3 W którą kupiłem wcześniej) mają takiego powera, że nic więcej nie potrzeba. Światło jest niesamowite. Wcześniej miałem powieszoną żarówkę h4, która całkowicie ustępuje temu modułowi. Do takiego zastosowania - polecam bez dwóch zdań.
    Moduł tak wygląda i kosztuje około 60zł.[/img]

Napięcie zasilania:
    12 - 16 V AC/DC

Moc pobierania :
    5,5 W max

Strumień świetlny :
    420 lm

Kolor świtała:
    biały zimny

Temp bieli :
    6000-6500K

Wymiary :