Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gdy proces svchost.exe zużywa zbyt dużo zasobów procesora

Gordios 29 Mar 2011 11:05 33547 0
 • #1 29 Mar 2011 11:05
  Gordios
  Poziom 18  

  Problem z Agentem Aktualizacji Windows

  Zdarza się tak, iż komputer nagle zaczyna pracować zdecydowanie wolniej, niż powinien. Objawia to się tym, iż w niedługim czasie po uruchomieniu systemu, w znacznym stopniu spada efektywność pracy. W systemach starszych niż Windows 7, przyczyną może być wadliwe działanie Aktualizacji Windows. Przy spadku wydajności pracy należy uruchomić Menedżer zadań (kombinacja klawiszy crtl+Shift+esc) i udać się do zakładki Procesy. W tej zakładce na liście odszukajmy proces svchost.exe. Jeżeli to ogromne zużycie procesora przez ten proces jest przyczyną wolniejszej pracy komputera, prawdopodobnie łatwo możemy rozwiązać ten problem. Nie ma bowiem powodu do obaw – taki stan rzeczy nie jest najpewniej spowodowany działaniem wirusów. Opisana wyżej sytuacja występuje wtedy, gdy Aktualizacje Windows uruchomione są jako automatyczne – rzecz jasna nie jest to reguła, proces svchost.exe nie musi pochłaniać pełnej mocy obliczeniowej procesora przy automatycznych aktualizacjach. Na wypadek gdyby jednak taka sytuacja się zdarzyła, Microsoft wydał poprawkę eliminującą ten problem - należy zaktualizować wersję Agenta Aktualizacji Windows. Bowiem problem ten pojawiał się zbyt często więc Microsoft uznał za stosowne zadbać o rozwiązanie kwestii wadliwego Agenta Aktualizacji.

  W tym celu z poziomu konta Administratora systemu udajemy się na stronę pomocy technicznej Microsoft.

  http://support.microsoft.com/kb/946928/pl - pod tym adresem mamy dostępne najnowsze wersje Agenta Aktualizacji dla różnych typów architektury procesora i systemu. W przypadku posiadanego 32-bitowego systemu Windows pobieramy wersjęx86. Jeżeli zaś korzystamy z procesora 64-bitowego, należy pobrać wersję x64.

  Gdy proces svchost.exe zużywa zbyt dużo zasobów procesora

  Pobieramy instalator zgodny z posiadaną wersją systemu Windows i instalujemy go.

  Gdy proces svchost.exe zużywa zbyt dużo zasobów procesora

  Przed rozpoczęciem instalacji, kreator wymaga zakończenie pracy innych programów. Aby wykluczyć ewentualne niepowodzenia przy instalacji, zamykany pozostałe programy i wybieramy Dalej.

  Gdy proces svchost.exe zużywa zbyt dużo zasobów procesora

  Po zakończeniu instalacji, należy ponownie uruchomić komputer.

  Gdy proces svchost.exe zużywa zbyt dużo zasobów procesora

  Od tej pory problem z procesem svchost.exe powinien zniknąć. Jeżeli jednak tak się nie stało, należy poszukać innych rozwiązań.

  Gdy problem nie ustępuje

  W przypadku, gdy korzystamy z systemu Windows 7 i proces svchost.exe nadal obciąża procesor, lub problem ten nadal występuje pomimo zaktualizowania Agenta Aktualizacji, należy wziąć pod uwagę działanie złośliwego oprogramowania. Proces ten odpowiada za część usług sytemu Windows, w tym także za aktualizacje. A zatem jeżeli problem nadal występuje, być może taki stan rzeczy spowodowany jest działaniem wirusów, które zakłócają pracę procesu svchost i w rezultacie całego systemu.

  Należy więc zeskanować komputer programem antywirusowym, oraz użyć innych specjalistycznych narzędzi w przypadku, gdy antywirus niczego nie wykaże. Świetnie w tym celu nadaje się niewielki program o nazwie HijackThis. Aplikacja ta skanuje komputer a wynik skanowania generowany jest w formie raportu tekstowego – loga. Zwykłym użytkownikom komputerów nie zaleca się samodzielnego działania na podstawie logów. Na specjalistycznych polskich forach można uzyskać nieodpłatną pomoc dotyczącą logów, oraz ich analizy. Na podstawie logu można stworzyć skrypt, który pozwoli na usunięcie błędów w plikach, programach i procesach, w tym także pozbyć się szkodliwych aplikacji. Tworzenie skryptów należy jednak pozostawić specjalistom, każdy log jest bowiem inny, a zatem skrypty wynikające z ich analizy będą różnić się od siebie – to sprawia, że każdy log trzeba rozpatrywać indywidualnie.

  http://www.trendmicro.com/ftp/products/hijackthis/HiJackThis.msi - pobieramy program HijackThis oraz instalujemy go.

  Gdy proces svchost.exe zużywa zbyt dużo zasobów procesora

  W celu wykonania loga, należy użyć funkcji Do a system scan and save a logfile. Raport uzyskujemy w prostej formie tekstowej – otwarty on zostanie w programie do edycji tekstu (najczęściej jest to notatnik), gotowy do zapisania.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME