Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Notoryczne restarty komputera

29 Mar 2011 12:39 1152 2
  • Poziom 2  
    Witam. Kupiłem 3 miechy temu komputer.
    Konfiguracja
    Płyta: gigabyte h55m-d2h,
    Procek: Intel Core i5 760
    Grafika: radeon hd 6850
    Zasilacz LC Power 600W
    Dysk: Seagate 1TB

Problem jaki mnie dręczy to samoczynne restarty komputera. Występują one zarówno w grach (często w tych samych sytuacjach a wręcz miejscach podczas gry np. w cod mw2 mp zawsze przed końcem gry, wow po naciśnięciu przycisku leave battleground) jak i podczas przeglądania neta i innych czynności. Zacząłem szukać i najpierw skupiłem się na błędzie kernel 41 (63) czytałem wiele na różnych forach ale żadna z metod nie pomogła. Więc skupiłem się na sprzęcie.
    Zacznę od tego, że jakieś 2 tygodnie po zakupie siadł dysk i poszedł na gwarancje. Potem był spokój aż jakieś 2 tygodnie temu zaczęły się te notoryczne restarty (nie wiem czy ma to jakiś związek ale wole napisać, że chyba w tym dniu w którym się to zaczęło zainstalowałem programy photo shop cs3, rocket dock i km player) Zacząłem od sprawdzania dysku ale program HD Tune pokazuje że zdrowy, tak samo acronis driver monitor. Sprawdziłem także CPU orthsem w ustawieniu blend Priority 9 kilkanaście minut nic się nie działo. Odpaliłem 3d marka karta przeszła test nic się nie działo. Postanowiłem sprawdzić temperatury jakie występują podczas restartów. Więc odpalam programy gpu-z i Speed fan i sprawdzam jak się to ma do restartów. Odpalam crysis lub wow i czekam. Logi z gpu-z pokazujż, że restarty następują w różnych temp. Sprawdzam więc z programem Ati tool włączam scan for artfiacts i czekam. Restart następuje po minucie lub kilku. Zrobiłem też screen na kilka sekund przed restartem z programów Speed fan, gpu-z oraz easy tune 6.
    Jak dobrze też pamiętam po każdym restarcie następował kolejny czy to po zalogowaniu czy przy ładowaniu okna logowania. Czasami zdarzała się sytuacja ze restarty następowały po sobie z coraz to krótszym odstępem czasu aż do kompletnego zastoju (powiedzmy w schemacie 5 sekund restart-> 4 sekundy restart -> …-> pół sekundy restart -> stop).
    Z obudowy komputera da się też słyszeć odgłos jakby próbował się rozpędzić wiatrak ale nie może (nie mogę zlokalizować co to) innym ciekawym odgłosem jest piszczenie zasilacza (wiem to mogą być cewki) przy braku obciążenia, a przy dużym znika lub np. przy włączeniu muzyki i taka sama sytuacja występowała przy moim front panelu z temp i dodatkowym wiatrakiem który przez to piszczenie odłączyłem ale też znikało podczas grania czy słuchania muzy.
    Dodam tez że np. rano po włączeniu kompa kiedy jest zimny restarty nie następują od razu właściwie gry wtedy chodzą dłużej zanim nastąpi restart z tego co udało mi się zauważyć.
    Dodam komp nie był kręcony.
    Wiem że mam gwarancje i mogę kompa oddać ale wole sprawdzic najpierw sam co jest źle bo jeśli np. będzie to zasilacz to wyśle im tylko zasilacz (chociaż nie wiem czy mi Przyjma bo ktoś tak przylepił plombe że zerwała się w wyniku naprężeń i nie z mojej winy). W każdym razie chce być pewny i proszę o pomoc mam nadzieję że zamieściłem wystarczająco info o problemie.

Notoryczne restarty komputera
    na kilka sekund przed restartem

http://rapidshare.com/files/454920875/GPU-Z_Sensor_Log.txt
    pod tym linkiem log z gpu-z z sytuacji podczas restartów
  • Specjalista AGD
    Najbardziej podejrzany ten "zasilacz". Należy wymienić na markowy.
  • Poziom 2  
    chciałem właśnie przetestować na jakimś innym zasilaczu tą sytuację ale nikt z moich znajomych nie posiada odpowiedniej mocy