Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo R61i, niebieski ekran

29 Mar 2011 18:41 4214 16
  • Poziom 8  
    Witam! Mam nadzieję, że ktoś pomoże zdenerwowanej studentce!
    Jak w tytule - mam Lenovo R61i od prawie trzech lat, vista jakoś się sprawowała. Dzisiaj przy włączaniu systemu zaczęło się sprawdzanie dysku po kątem błędów (zaplanowane, nie wiem co mnie podkusiło). Wszystko byloby ok, ale przy punkcie 5/5 nagle wyłączył nam się prąd w akademiku i laptop padł (był bez baterii, tylko na zasilaczu). Włączyłam go od razu ale nie miałam już czasu na kolejne sprawdzanie dysku (bo znowu się uruchomiło) więc anulowałam. I tu zaczęły się schody: vista wlazła ale przy logowaniu wyskoczył mi błąd coś o $Security i żebym jeszcze raz przeskanowała dysk a moje konto wyglądało jak stare win96 a nie vista. I zresztą nie zdążyłam nic nawet zrobić bo laptop nagle sam się zrestartował i zaraz pojawił się niebieski ekran. Więc znowu restart i z dwoch opcji: jeśli daję, żeby sprawdził co jest nie tak i naprawił to włącza mi się Rescue and Recovery ale chce (tak mi się wydaje) płytę. Płyta chwilowo jest w domu i jeśli to będzie konieczne to po nią pojadę. A druga opcja - jeśli daję: uruchom normalnie, to znowu wracam do niebieskiego ekranu. Nie zdążyłam tylko z niego spisać numeru błędu a po kolejnym restarcie wcisnęłam niebieski przycisk (w nadzieji, że thinkvantage coś wymyśli) i pojawił mi się znowu jakiś błąd, a za to właczył bios. (Matko kochana, nigdy się aż tak nie babrałam w żadnym komputerze!) Kazałam mu sprawdzić dysk i teraz od jakiegoś kwadransa sprawdza (już jest w połowie). Co mam dalej zrobić?
    Czy to w ogóle coś da?
    I przede wszystkim - o co laptopowi poszło?
    Czy ktoś może mi pomóc?
    Tam jest moja praca magisterska...
    PS. Mam nadzieję, że post jest dobrze napisany ale jakby co to z góry przepraszam!
  • Admin grupy komputery
    Pozwól kończyć skanowanie dysku, opisz efekty, gdy już skończy.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Poczekaj spokojnie aż sprawdzi dysk do końca. Jeśli zrobisz przywracanie systemu z "recovery" to utracisz dane z dysku,a w twoim przypadku gdy masz tam pracę mgr. to jest to niewskazane. Nie pozwoliłaś na sprawdzenie dysku i teraz będą problemy z plikami systemowymi. Jest rozwiązanie,ale potrzebowała byś do tego bootowalnego Linuxa Live CD. Odpalasz go z płyty nie instalując. Zrzucasz sobie wszystkie dane z dysku na inny dysk bądź płyty. następnie przywracasz system do prawidłowych ustawień,bądź robisz recovery.
  • Poziom 8  
    Skończył, przepisuję żeby się nie pomylić:
    Result: PASS: Controller Diag PASS: Read veryfication and speed test

Co teraz?

A tak poza tym, to kiedyś też mi przerwało sprawdzanie dysku i jakoś problemów nie miałam...

RADU23 - bardzo chętnie, ale czy ta płyta mi się wczyta przed uruchomieniem systemu?
  • Spec od komputerów
    Result: PASS - czyli O.K. System nadal się nie uruchamia ? W trybie awaryjnym też. Jak radzi RADU32 uruchom laptopa z płyty z Linuxem Live CD i zrób kopię ważnych plików, pracy mgr.
    Linux Live CD wczyta się przed uruchomieniem twojego windowsa. Nie instaluj go tylko po prostu uruchom. Później postępuj tak jak ci napisałem,czyli zrzuć sobie dane na dysk bądź płyty.
  • Poziom 8  
    System dalej mi się nie ładuje, trybu awaryjnego nie mogę włączyć bo zaraz mi włazi znowu w BIOS. (wyświetla się ERROR 0210: Stuck key 3F)
    Już nawet znalazłam czystą płytę, ale czy ktoś mógłby mi napisać (albo przekierować) skąd i jak zgrać sobie taką płytkę? Nigdy nie miałam do czynienia z Linuxem...
  • Poziom 8  
    Ech... ściągnęłam, zgrałam, włożyłam płytkę a potem jak wybrałam pierwszą opcję (start kubuntu), to najpierw pojawiła mi się nazwa Kubuntu i ładowały się kropeczki a potem ekran zrobił się czarny i znowu bylo coś "failed".
    Są jeszcze opcje "sprawdz dysk", "sprawdź pamięć" i "uruchomienie systemu z pierwszego dysku twardego". Czy ja coś znowu źle zrobiłam?
    A przy okazji to podobno lubię ryzyko, bo nie mam dysku podzielonego na partycje. Więc jakby co to chyba z odzyskiwaniem będzie problem.

[EDIT:]Nic z tego, naprawdę nie chce się otworzyć...
  • Spec od komputerów
    Nie miałaś przy uruchamianiu Linuxa opcji grafiki do wyboru ? Pracę można zgrać na pendrive.
    Powinna być opcja "uruchomienie linuxa bez instalacji".
  • Poziom 8  
    tronic1 napisał:
    Nie miałaś przy uruchamianiu Linuxa opcji grafiki do wyboru ? Pracę można zgrać na pendrive.

Nie, był tylko niebieski ekran, to co wypisałam to na środku i na dole co robi który przycisk F. Tylko sobie język zmieniłam na polski a jak daję start to znowu niby się ładuje ale koniec końców wychodzi mi czarny ekran z tekstem, którego nie rozumiem. Ale rozumiem jego intencje, że nie chce i już.

Jeśli chodzi o zgrywanie, to nie będzie problemu, jak będzie trzeba to i cały dysk się zgra, nie takie rzeczy są w akademiku! Ale chyba najpierw trzeba by było jakoś się do tego dysku dostać. Tak myślę.
    Coś mi się wydaje, że jednak pojadę do domu, spróbuję z płytki od Lenovo coś wykrzesać a cały mój naukowy dobytek trafi wiadomo co.

Macie może jeszcze jakiś pomysł? Będę bardzo wdzięczna, ja naprawdę jestem aż/tylko kobietą i na wszystkim się nie znam.

A tak w ogóle to dziękuję za cierpliwość do mnie!

Dodano po 2 [minuty]:

RADU23 napisał:
    Powinna być opcja "uruchomienie linuxa bez instalacji".

Eee... nic takiego nie było.
    W widocznym miejscu oczywiście.
  • Poziom 8  
    Ok... Problem utraty plików rozwiązany. Ściągnęłam Ubuntu z tej strony http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/download wczytał się i wszystko przegrałam. Jest ok.
    Ale jak mam przywrócić vistę?
    Wczoraj po wciśnięciu F8 pojawił mi się niebieski ekran z czymś co miało być chyba narzędziem do naprawy systemu. Po polsku. Były tam dwie opcje - praca z vistą lub coś podobnego) i sprawdzanie pamięci. Faktycznie, pamięć sprawdziłam i jest ok, ale teraz przy wciskaniu F8 albo wchodzi mi Bios (jak przytrzymam za długo) albo w różne możliwości rozruchu i... Znowu jest problem. Bo jak daję "napraw system" to wchodzi mi w Rescue and Recovery a tam po wybraniu języka on mi wcale nie widzi żadnego systemu, nie ma opcji dalej i naprawa kończy się zanim się rozpoczęła.
    Czy wspominałam już, że nie mam zrobionej kopii zapasowej?
    I tak się cieszę, że dane odzyskałam, ale jak mam teraz z powrotem przywrócić system?
    Pytanie więc mam krótkie - przestać się samej bawić i iść z laptopem do naprawy czy dalej próbować?
    Wpierw musisz mieć w biosie wybrany początkowy rozruch z napędu CD/DVD. Wejdź do biosa i poszukaj funkcji "bootable". Tam na 1 pozycję ustaw CD/DVD. Rozumiem że masz płytę z systemem z tego co mówisz. Więc wkładasz ją do napędu,restartujesz komputer. Później postępujesz zgodnie z instrukcją aż do miejsca możliwości wyboru opcji. Nie wybierasz naprawy,tylko instalację systemu na nowo. Formatujesz dysk C: i instalujesz system od początku. Będzie wszystko po kolei co masz robić.
  • Poziom 8  
    Ha! Nie mam płyty z systemem. Jak znam życie, to jest pewnie na ukrytej partycji, bo jedyne co mnie łączy z oryginalną vistą obecnie to kod na laptopie. Zresztą jedna literka jest zamazana i zastanawiam się jak ją odczytać, ale to już nie problem.
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Więc masz Recovery. Przy uruchamianiu laptopa wciskasz klawisz F11 bądź F12 zależnie od modelu. Następnie postępuj zgodnie z instrukcją. Nie naprawiaj systemu tylko zainstaluj na nowo.
  • Poziom 8  
    RADU23 napisał:
    Więc masz Recovery. Przy uruchamianiu laptopa wciskasz klawisz F11 bądź F12 zależnie od modelu. Następnie postępuj zgodnie z instrukcją. Nie naprawiaj systemu tylko zainstaluj na nowo.

Próbowałam. Pisałam już nawet o tym. Włącza się Recovery i najpierw pyta o język, ok, a potem wyskakuje kolejne okno, żeby wybrać system z listy i że tylko vista może być naprawiana. Ale na tej liście nic nie ma, przycisk "load" jest niedostępny i jak klikam "next", to mówi mi, że jak nic nie wybrałam to on nic robić nie będzie. Tak w skrócie. I znowu mi się restartuje.
    Zaczynam się irytować :(

Dodano po 46 [minuty]:

Ha! Zrobiłam coś i nie wiem co ale jakoś weszłam w Rescue. Nie mam kopii zapasowej, więc muszę wybrać "restore my hard drive to the original factory state" ale czy to mi zainstaluje windows? Bo opcja "restory only the windows operating system and applications from a backup" jest chyba niemożliwa?

Dodano po 5 [godziny] 16 [minuty]:

Zrobiłam :)
    Przywróciłam ustawienia fabryczne i mam czyste konto.
    Bardzo wszystkim dziękuję za zainteresowanie i pomoc! Pewnie gdyby nie Wy, nigdy bym sama się nie podjęła nawet próby ratowania sytuacji.
    Moja praca mgr też dziękuje!