Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Identyfikacja smd (diody)

Uco 29 Mar 2011 18:47 2152 2
  • #1 29 Mar 2011 18:47
    Uco
    Poziom 16  

Proszę o pomoc i identyfikację elementów smd:
    05C obudowa sot-23
    C2 obudowa jak rezystor smd.
    Zmierzyłem te elementy i wyszło, że to pierwsze ma w sobie dwie diody
    Zenera na 6,6V albo 6,8V, a drugie jest Zenerem na 5,6V.
    Czy to prawda?

0 2
  • #3 30 Mar 2011 01:36
    Uco
    Poziom 16  

C2 to będzie zener 5.6V tak mi wyszło i tak podaje katalog więc ok.

Code:

C2    EDZ5.6B    Roh    I    EMD2    150mW zener 5.6V
    C2    VDZ5.6B    Roh    I    VMD2    150mW zener 5.6V

ale to 05C chyba nie jest tranzystorem, na laminacie jest napisane D503 co by znaczyło diodę, zastanawiające jest to że wyprowadzenia leżące koło siebie(na rys. z tej aplikacji to są wyprowadzenia 1 i 2) są zwarte drukiem na laminacie. Może żeby uzyskać większą moc? Z pomiaru multimetrem wychodzi że są tam dwie diody połączone anodą (i na laminacie do masy). Jak zrobiłem charakterystykę prądowo napięciową to wyszły dwie diody zenera. A może to jest jakiś regulator napięcia?
    Jeśli to istotne to elementy te pracują (w zasadzie pracowały) w laptopie n410c w ładowaniu, a ten układ D503 jest obok złącza do baterii dodatkowej i jest połączony równolegle z diodą C2(oba elementy się spaliły) (no chyba że po drodze jest jakaś cewka albo coś o małym oporze- elementy te nie są obok siebie)
    dziwne byłoby dawać równolegle dwie zenerki na różne napięcia?
    P.S sprawdziłem w bliźniaczym modelu n400c i choć ładowanie jest na innym scalaku to w miejscu tego 05C jest SMD z nadrukiem na nim D042 tak samo połączony...

Dodano po 3 [godziny] 39 [minuty]:

No i sam sobie odpowiadam :)

Okazało się że ten element z compaqa N400c czyli D042 da się stosunkowo łatwo znaleźć; D042 jest transilem...

dalej już łatwo, w N410c też musi być takie zabezpieczenie a więc jest transil 05C czyli SOT05C, a oto pdf:
    http://semitech.cn/datasheet2-esd/SOT05C.pdf

0