Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

geforce fx 5200? problem przy grach

YakkoS 01 Nov 2004 16:31 2441 7
    YakkoS
    Level 11  
    witam
    moj komputer athlon 2400+, gf fx 5200, 256 ram.

ostatnio chciałem włączyć sobie kilka gier, większośc chodzi bez problemowo. niestety ostatnio poajwiły sie liczne problemy. przy tytułach takich jak nba czy nhl, fifa 2005 tony hawks underground ew star wars battlefront, pojawia sie dziwny problem, mianowicie po jakimś czasie [10-15 minut, czasem szybciej] gra wyłącza sie sama i wraca do windowsa. dziwne jest to że gdy włączam przykładowo fife 05 i nhl w trybie zgodności z windowsem 98/Me, to wszystko działa dobrze [ale widać znaczne zwolnienie pracy, tak jakby grac na słabszym komputerze].
    kombinowałem już z wieloma sterownikami i roznymi wersjami direct x [obecnie jestem na 9c] i nic nie pomaga.
    na jakimś forum czytałem podobny opis problemu, a że dany użytkownik posiadał podobna karte graficzna jak ja obawiam sie że to ona może być problemem.

czy ktos wie jak można rozwiązać ten problem? tak aby można bylo włączać bezproblemowo gry pod windowsem xp?

pozdrawiam

[mam nadzieje że nie pomyliłem działu]
    -=[OLO]=-
    Level 24  
    A sprawdzałeś czy radiator na twojej karcie nie jest przypadkiem gorący ??? Miałem taki przypadek u kumpla kupił jakiegoś nie firmowego FXa 5200 z radiatorem bez wentylatora. Po kilku minutach grania w bardziej zaawansowaną graficznie grę radiator był tak gorący że można było na nim jajka smażyć :) , a po dłuższym czasie wywalało z gry do windowsa lub komp całkiem się wieszał.

Możliwe też że podkręcałeś procesor lub kartę graficzną.

Napisz jakiej firmy jest ta twoja karta
    zzz
    Level 20  
    Może jakiś konflikt sprzętowy?
    YakkoS
    Level 11  
    olo5000 wrote:
    A sprawdzałeś czy radiator na twojej karcie nie jest przypadkiem gorący ??? Miałem taki przypadek u kumpla kupił jakiegoś nie firmowego FXa 5200 z radiatorem bez wentylatora. Po kilku minutach grania w bardziej zaawansowaną graficznie grę radiator był tak gorący że można było na nim jajka smażyć :) , a po dłuższym czasie wywalało z gry do windowsa lub komp całkiem się wieszał.

masz racje, jest bez wentylatora. :(

od długiego czasu nie gram zbyt często wiec cieżko mi wiele powiedziec, ale pamiętam że bywało że grałem 3 godzinki w nowe gierki i bardzo solidnie sie nagrzewało, a mimo wszystko działało...

czyli we wszystkich dobrych modelach fx 5200 są montowane wentylatorki? myślisz że jak zamontuje dodatkowe chłodzenie to powinno pomóc?

chłodzenie pakowac na radiator? czy lepiej od góry?

[nie podkręcałem niczego]

pozdrawiam i dzięki za pomoc
    tzok
    Moderator of Cars
    Jeśli masz miejsce to na ten radiator co jest, jeśli nie to zastąp go wentylatorem z radiatorem pod wentylator (takie rozwiązanie jest o połowę niższe niż wentyl założony na istniejący radiator). Możesz też postawić lub jakoś przymocować wentylator aby dmuchał z boku na oryginalny radiator.
    -=[OLO]=-
    Level 24  
    Jest tak jak przypuszczałem jest to tani tajwański bezfirmowy FX 5200. Te karty tak mają że się przegrzewają a wtedy ogromnie spada wydajność lub wieszają się. Lepiej jest zawsze dopłacić kilkadziesiąt złoty i kupić kartę firmową, o dużo lepszej wydajności i nie przegrzewającej się.
    Teraz i tak będziesz musiał wydać pieniądze na nowy radiator z wentylatorem więc wyjdzie prawie na to samo jeżeli chodzi o koszty, a karta i tak pewnie będzie mniej wydajna niż firmowa.

Powinieneś zrobić dokładnie to co pisze tzok i to powinno rozwiązać twój problem.

Aby się upewnić sprawdź jaka jest temperatura radiatora na karcie graficznej. Pograj trochę w jakąś grę a jak się powiesi, wywali czy co tam się u ciebie dzieje dotknij palcem do radiatora. Jeżeli jest gorący to przyczyna znaleziona.

Zwróć też uwagę na kształt radiatora, czy da się do niego zamontować wentylator. Często nie firmowe FX 5200 ( przynajmniejte z którymi ja się spotkałem) nie mają płaskiego radiatora a taki (zaokrąglony) nie nadaje się do tego aby zamocować na nim wentylator ponieważ taki wentylator nie leży prawidłowo co obiawia się wydzielanym przez niego nadmiernym hałasem.

Pozdrawiam :wink:
    YakkoS
    Level 11  
    prawde mówiąc to nie jestem absolutnie pewien że to wina przegrzewania się. pamiętam że kilka mcy temu grałem w jedi academy [gra dosyć solidnie obciążała grafike itp] pamiętam że radiator był gorący bardzo a mimo wszystko działało. dzisiaj też działa :) być może takie problemy dzieja sie tylko przy niektorych typach gier [że nie gram często to dokładnie powiedziec niemoge], bo problemy zaczęły sie pojawiać sie przy ww tytułach.

nic, od czegos trzeba zacząc, radiator mam prostokątny i dosyc duży, więc będzie można na niego bez problemów wkrećić wentylator, nie powinno byc też problemów z miejscem [grafike dam na samą gore, dźwięk na dół].
    patrzyłem dzisiaj w sklepie na wentylatory, znalazłem min wentylator w cenie 35 złotych, sprzedawca mówi że jest dobry, ale nie do chłodzenia podkręcanych kart. ja nic nie zwiększałem, więc chyba starczy. myślićie że wentylator w tej cenie, wystarczy czy lepiej inwestować w cos innego? [wolałbym sam wentylator, bo nie chce odkręcać aktualnego radiatora od grafiki].
    może lepiej kupic jakiś z regulacją obrotów... byłbym wdźięczny za jakieś rady, osób które znaja sie na sprawie.

pozdrawiam
    misiek_250
    Level 19  
    YakkoS wrote:
    olo5000 wrote:

masz racje, jest bez wentylatora. :(

od długiego czasu nie gram zbyt często wiec cieżko mi wiele powiedziec, ale pamiętam że bywało że grałem 3 godzinki w nowe gierki i bardzo solidnie się nagrzewało, a mimo wszystko działało...

czyli we wszystkich dobrych modelach fx 5200 są montowane wentylatorki? myślisz że jak zamontuje dodatkowe chłodzenie to powinno pomóc?

chłodzenie pakowac na radiator? czy lepiej od góry?

[nie podkręcałem niczego]

pozdrawiam i dzięki za pomoc

Witam
    Mialem ten sam problem Duron 1,4 GHz FX5200 512MB ramu
    ten moj FX tez byl bez wentylatorka i takie zastosowanie prowadzi firma PixelViev w modelach z 64bitowa szyna pamieci :( oszczednosc odbijajaca sie na wydajnosci.
    Problem rozwiazalem dajac wiatraczek od jakiegos starego pentium 133 4,5 x 4,5 cm oraz polozeniem pasty srebrzanki na procka, poprawilo to chlodzenie i teraz jest good ale przymierzam sie do wymiany grafa na ATI bo FX jest do bani, jak przychodzi jakas pozadniejsza aplikacja graficzna 3D to zaczyna klekac.
    Moja propozycja wymien grafa :)
    Pozdrawiam