Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Router do sieci domowej. Z możliwością podłączania HDD. Dobra komunikacja.

matu_85 30 Mar 2011 00:52 5897 20
    matu_85
    Level 9  
    Witam, Mam zamiar kupić router do domu 2 pokojowego+. Fajnie by było gdyby spełnił moje podstawowe wymagania czyli:

-wystarczający przesył danych umożliwiające plynne ogladanie w standardzie dlna np. na telewizorze
    -możliwość podłaczenia dysku zewnetrznego do routera
    -możliwość płynnego przesyłu danych wysyłanych przez program wild media server w 1080p
    -dobry stabilny sygnal w domu
    -dobra komunikacja miedzy komputer>router>dysk zewnetrzny (szybki transfer danych)

Cena w okolicach 350zł max, interesują mnie nowe nie używane urządzenia

Łacze osiedlowe 8Mb/s (w każdym razie spora przepustowość, zwiększa sie co roku 2x) Kabel internetowy podłaczony do karty sieciowej
    Połączenie: internet>router>pc

Ps. Mój typ to popularny NETGEAR (WNR3500L-100PES). Jeśli macie jakieś inne typy prosze o podpowiedz w wyborze
    ps2. Czy ktoś sie orientuje jakie bebechy do pc'ta sa potrzebne do transcodowania filmu w programie wild media server w czasie rzeczywistym?

Z góry dziękuje za podpowiedzi w wyborze, pozdrawiam
    KSRhaziel
    Level 36  
    WNR3500L wydaje się być praktycznie jedynym rozsądnym rozwiązaniem z Twoim budżetem. Aczkolwiek zmartwię Cię jedną rzeczą:

"-dobra komunikacja miedzy komputer>router>dysk zewnetrzny (szybki transfer danych)"

Nie wiem czym dla Ciebie jest "szybko" (to pojęcie względne), ale dla mnie to na pewno takie rozwiązanie nie będzie szybkie.
    matu_85
    Level 9  
    szybko tzn. że jeśli mialoby do dysku dostęp urządzenie z dlna to po wifi nie zamulał by tylko płynnie współgrał np. z telewizorem który by z niego odtwarzał np. film
    KSRhaziel
    Level 36  
    Nadal niezbyt sprecyzowałeś, bowiem dostęp do dysku może oznaczać:
    1. mp3 - plik kilka MB
    2. filmik youtube - kilkadziesiąt MB
    3. film XviD - kilka set MB
    4. film Full HD - 5+ GB, czyt. kilka tysięcy MB
    Zatem jak widzisz w zależności od tego, co chcesz wyświetlać, będzie inny czas ładowania z dysku i mogę wystąpić jakieś opóźnienia.

Z tego o mi wiadomo WNR3500L daje możliwość dostępu do portu USB około 4-5 MB na sekundę. Zatem demon szybkości to nie jest.
    matu_85
    Level 9  
    Interesowałyby mnie te 4 punkty które wymieniłeś Jaki router(y) by to ogarną?
    hermes-80
    Level 43  
    Jedynie dysk sieciowy z interfejsem LAN Gb/s - żaden router nie ogarnie Full HD, a nawet HD jest ciężko.
    matu_85
    Level 9  
    jak da się zrobić to najwyżej trochę będę dłużej zbierał No chyba że będą to kaszta kilku tysięczne ale chętnie posłucham jak to technicznie rozwiązać
    KSRhaziel
    Level 36  
    Router z Gigabitowym switchem + jakiś rozsądny NAS z Gigabitowym portem.
    Koszt routera ~300zł, koszt rozsądnego NASa ~800zł+
    hermes-80
    Level 43  
    Quote:
    Optymistyczne koszty, jak zrobi sobie sam.

Przecież nie ma tutaj nic skomplikowanego by sobie nie poradził - trochę lektury i zrobione.
    Router: NETGEAR (WNR3500L-100PES) + Tomato
    NAS: Synology Disk Station DS211j
    Trochę kabla i samozaparcia i gotowe.
    matu_85
    Level 9  
    czytałem i pisali że full hd po wifi nie da sie wysłać Przy tym rozwiązaniu co podał hermes dało by rade? Kabli przez pół pokoju nie chce sie ciągnąć
    hermes-80
    Level 43  
    Na taka imprezę to tylko kabel ponieważ nikt nie jest ci w stanie powiedzieć jak zachowa się wifi i jaki link się zepnie w twoim domu - poza tym jak chcesz przesłać Full HD do telewizora mając tylko router w N, a wbudowane antenki w tym routerze to jego jedyny minus.
    matu_85
    Level 9  
    Powiedzmy że zachowa sie ladnie, Jak narazie to w telewizorach to tylko w n'kach wifi tak samo (chyba) w routerach Pokój nie jest taki wielki Taki kwadrat
    A jak nie ten router to ewentualnie jaki?
    hermes-80
    Level 43  
    Może Asus RT-N16 lub inny z wyższej półki ale z gigowym switchem.
    matu_85
    Level 9  
    Siedziałem i myślałem co by tu kupić najsamprzód przygody sieciowo-multimedialnej Przegladałem sobie http://www.smallnetbuilder.com przeglądałem porównania, opinie użytkowników i nie wiem.
    Linksys E4200-sporo kosztuje 500+ w sumie względnie ładnie śle po wifi średnio 5-6MB/s, chyba można podpiąć dysk pod niego, względnie recenzje dobre choć z wyrzutami że drogo.
    Netgear 3700-koszt 300+, niezłe osiagi 4-4.5Mb/s, recenzje:występowały dobre, ale były też że sygnał radiowy może ulec pogorszeniu
    Asus rt-n16-droższy od netgeara, różnica w osiagach około 10%
    Asus rt-n56u-ta sama półka cenowa co e4200, podobne osiągi
    Co tu wybrać?
    hermes-80
    Level 43  
    Dysk pod USB routera będzie miał zawsze mniejsza wydajność niż NAS więc poważnie się nad tym zastanów jeśli zamierzasz oglądać filmy HD przez DLNA i czy nie lepiej kupić NAS Synologic.
    matu_85
    Level 9  
    To prawda ze Nas lepszym rozwiązaniem jest niż dysk zewnetrzny podłączony do routera ale zastanawiam sie czy nie zrezygnować z dlna i nasa i złożyć sobie jakies htpc. Dlna chyba jest w słabej fazie rozwoju, da sie już przewijać w telewizorze lub chociaż spauzować film?
    hermes-80
    Level 43  
    Quote:
    Dlna chyba jest w słabej fazie rozwoju, da sie już przewijać w telewizorze lub chociaż spauzować film?
    Nie mam pojecia ;), nie używam takich wynalazków ;) .
    piterus99
    Level 43  
    Pauzować mogę zawsze. Natomiast przewijanie filmu przy odtwarzaniu via DLNA czasem sprawia problemy i gdy serwer dekodujący wtapia do niego napisy "na żywca", to nie działa. Zależy od kodeka, który użyty został w danym pliku.