Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kuchenka - uszkodzona grzałka + jakie zabezpieczenie płyty grzewczej

30 Mar 2011 06:58 2590 3
 • Poziom 14  
  Witam,

  Mam 2 pytania:
  1. Posiadam od nowości około 7 letnią kuchenkę gazową Wrozamet-Mastercook (góra 4 palniki gazowe oraz piekarnik elektryczny). Przez ten okres właśnie wczoraj wymieniłem dolną grzałkę piekarnika bodaj po raz 6-ty. Starcza mniej więcej na rok czasu i ulega przepaleniu. Ta wczoraj wyjęta miała przepalenie na długości około 5 cm. Górna pomimo, że jest na wierzchu i teoretycznie łatwiej o jej uzkodzenie przez cały okres użytkowania działa bez problemu.
  Będę wdzięczny za ewentualne sugestie co może być przyczyną (robią szajs, czy ja mam coś nie tak np. z instalacją, itp..)

  2. W związku z powyższym planujemy zmianę w/w kuchenki na elektryczną płytę grzewczą + nowy piekarnik.
  Tu pojawia się pytanie jak to podłączyć. Otóż w pomieszczeniu pod kuchnią w piwnicy mam instalację trójfazową 5 x 6 mm na zabezpieczeniu 60A (prosto ze skrzynki głównej w domu - jest to pozostałość po kiedyś funkcjonującym elektrycznym ogrzewaniu, którego dawno już nie ma). Chciałbym tą instalację wykorzystać do podłączenia nowego sprzętu.
  Wiem, że muszę zrobić zabezpieczenie na mniejszym amperarzu i prosiłbym o informację jakie bezpieczniki zamontować po drodze do nowej płyty i piekarnika - słyszałem w sklepie, że 3 x B16 lub 3 x B20, ale nie jestem elektrykiem i fachowa porada byłaby wskazana. Zakładam oczywiście podłączenie pod 3 fazy.

  Dzięki z góry

  Michał
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Witam
  Grzałki dolne i termoobiegu i ich przepalanie się są najczęszczymi awariami w takich sprzętach i nic na to nie poradzimy poza wymianą. Natomiast zabezpieczenie w wypadku podłączenia piekarnika i płyty 3xB20 jest poprawne i wystarczające.
  pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 12  
  Nie podałeś typu kuchenki lub mocy zainstalowanych grzałek.Przypuszczalnie wystarczy zabezpieczenie 3x16A.
 • Poziom 14  
  Nie podałem typu bo dopiero małżonka się rozgląda co by chciała, a ja robię tylko czarną robotę :-))

  Dzięki za pomoc
  Michał