Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kuchenka - uszkodzona grzałka + jakie zabezpieczenie płyty grzewczej

Figurant 30 Mar 2011 06:58 2419 3
  • #1 30 Mar 2011 06:58
    Figurant
    Poziom 14  

Witam,

Mam 2 pytania:
    1. Posiadam od nowości około 7 letnią kuchenkę gazową Wrozamet-Mastercook (góra 4 palniki gazowe oraz piekarnik elektryczny). Przez ten okres właśnie wczoraj wymieniłem dolną grzałkę piekarnika bodaj po raz 6-ty. Starcza mniej więcej na rok czasu i ulega przepaleniu. Ta wczoraj wyjęta miała przepalenie na długości około 5 cm. Górna pomimo, że jest na wierzchu i teoretycznie łatwiej o jej uzkodzenie przez cały okres użytkowania działa bez problemu.
    Będę wdzięczny za ewentualne sugestie co może być przyczyną (robią szajs, czy ja mam coś nie tak np. z instalacją, itp..)

2. W związku z powyższym planujemy zmianę w/w kuchenki na elektryczną płytę grzewczą + nowy piekarnik.
    Tu pojawia się pytanie jak to podłączyć. Otóż w pomieszczeniu pod kuchnią w piwnicy mam instalację trójfazową 5 x 6 mm na zabezpieczeniu 60A (prosto ze skrzynki głównej w domu - jest to pozostałość po kiedyś funkcjonującym elektrycznym ogrzewaniu, którego dawno już nie ma). Chciałbym tą instalację wykorzystać do podłączenia nowego sprzętu.
    Wiem, że muszę zrobić zabezpieczenie na mniejszym amperarzu i prosiłbym o informację jakie bezpieczniki zamontować po drodze do nowej płyty i piekarnika - słyszałem w sklepie, że 3 x B16 lub 3 x B20, ale nie jestem elektrykiem i fachowa porada byłaby wskazana. Zakładam oczywiście podłączenie pod 3 fazy.

Dzięki z góry

Michał

0 3
  • Pomocny post
    #2 30 Mar 2011 07:08
    yrmark
    Poziom 20  

Witam
    Grzałki dolne i termoobiegu i ich przepalanie się są najczęszczymi awariami w takich sprzętach i nic na to nie poradzimy poza wymianą. Natomiast zabezpieczenie w wypadku podłączenia piekarnika i płyty 3xB20 jest poprawne i wystarczające.
    pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #3 30 Mar 2011 07:21
    a.pacz
    Poziom 11  

Nie podałeś typu kuchenki lub mocy zainstalowanych grzałek.Przypuszczalnie wystarczy zabezpieczenie 3x16A.

0
  • #4 30 Mar 2011 17:43
    Figurant
    Poziom 14  

Nie podałem typu bo dopiero małżonka się rozgląda co by chciała, a ja robię tylko czarną robotę :-))

Dzięki za pomoc
    Michał

0