Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komin - system powietrzno-spalinowy

30 Mar 2011 08:21 4295 10
  • Poziom 21  
    Witam.
    Chciałbym zapytać czy można zrobić tak jak na rysunku?

Komin - system powietrzno-spalinowy

Chodzi mi o to czy rura fi 100mm którą kocioł będzie zasysał powietrze może być jakaś zwykła stalowa? Rura z PCV raczej odpada ?
    I czy może być taka właśnie zależność średnic ,fi 100mm zewnętrzna zasysająca i spalonowa w środku fi 80mm.Większej jak fi 100mm tam nie wcisnę bo kanał ma 120mm + jakieś obwiesiny z zaprawy jak to przy murowaniu.

Szacht jak to szacht - syf i kurz.Nie chcę by kocioł to zasysał razem z powietrzem.
    Nie wszystko się da przewidzieć ,bo zainstalował bym (tą zewnętrzną na etapie powstawania komina ale pierwotne założenia co do ogrzewania budynku były całkiem inne.
    W rurę fi 100 zamierzam wpuścić "na wąsach" kwasiaka fi 80. Na kolanie będzie też trójnik odprowadzający skropliny.
    Piec Dietrich kondensacyjny. Dom nowy i chcę ,żeby to miało ręce i nogi.Chcę zrobić poprawnie.
    Podpowiedzcie proszę.
  • Poziom 16  
    Sprawdż w DTR kotła czy nie możesz zastosować 60/100.
    Przy 80/100 możesz mieć za mało powietrza do spalania.
    Jeżeli nie możesz inaczej to zrób układ rozdzielny. Spaliny do komina,a powietrze np. przez ścianę.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    I nie dawaj odprowadzenia skroplin z komina - one mają się lać przez kocioł.
  • Poziom 21  
    ogi4 napisał:
    Sprawdż w DTR kotła czy nie możesz zastosować 60/100.
    Przy 80/100 możesz mieć za mało powietrza do spalania.
    Jeżeli nie możesz inaczej to zrób układ rozdzielny. Spaliny do komina,a powietrze np. przez ścianę.

No właśnie tam jest norma 60/100 lub 80/125. :/
    Układ rozdzielny biorę oczywiście pod uwagę.

Pytanie.
    Czy układ rozdzielny nie zaburzy sprawności (w końcu będzie to kondensat) ?
    Przy systemie rura w rurze spaliny ogrzewają powietrze do spalania a przy układzie rozdzielnym kocioł będzię zasysał "zimniutkie" powietrze.
    Czy będzie wtedy prawidłowo kondensował?

Czemu nie dawać trójnika i odprowadzać skroplin wężem do kanalizacji (tak jak na rysunku w pierwszym poście) tylko lać je przez piec i dopiero z pieca odprowadzać.?

Aha i czy rura zasysająca i doprowadzająca powietrze (ale w systemie rura w rurze) może być jakaś z PCV? Ta spalinowa w środku bardzo się nagrzewa?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Ile masz metrów tego komina, może jednak wystarczy te 60/100 bez kombinowania jak koń pod górkę?
  • Poziom 21  
    No z 5 metrów będzie.
    Kurcze mam już kupione rury fi 80.
    Tak to jest jak mi doradzało kilku instalatorów ,których pogoniłem za co innego a teraz zostałem z materiałami i szukaniem dobrego instalatora.
  • Poziom 16  
    Może być z tworzywa. Vaillant posiada taką rurę z atestem do kondensata.

• Moderator na urlopie...
    Zloty60 napisał:
    No z 5 metrów będzie.
    Kurcze mam już kupione rury fi 80.
    Tak to jest jak mi doradzało kilku instalatorów ,których pogoniłem za co innego a teraz zostałem z materiałami i szukaniem dobrego instalatora.

A jaki to kocioł ? Może zacznijmy od tego.
  • Poziom 21  
    Cześć.
    Kocioł to De Dietrich MCR II-T 24 kW.
    Wg.rysunków w dokumentacji kotła są rozwiązania różne ,raz żeby dawać trójnik z odprowadzeniem ale można i nie dawać i lać przez kocioł.
    Nie wiem jak będzie lepiej.

Szacht kominowy jest "dziewiczy" ,nic nigdy nie było tam podłączane więc chyba dam normalnie kwasówkę fi 80 "na wąsach" i zasysanie powietrza (koncentrycznie z szachtu) ,tylko teraz kwestia trójnik czy kolano ?

• Moderator na urlopie...
    Kolano, a odcinek poziomy między kolanem i kotłem, ze spadkiem w stronę kotła, żeby kondensat nie zalegał.
  • Poziom 21  
    Dzięki za odpowiedzi.To mi wystarczyło.Zamykam