Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie świetlówki z LCD do gniazdka - jak to zrobić?

30 Mar 2011 09:08 6562 16
  • Poziom 12  
    Jak w temacie - w jaki sposób podłączyć świetlówkę z matrycy (15,4) do sieci elektrycznej (pomijając inwerter). Chodzi o możliwie najtańsze rozwiązanie (potrzebuje wykonać lub kupić większą ilość takich układów, cena podłączenia 1 sztuki nie może wynieść więcej jak 15zł, a najlepiej żeby zmieścić się w 10zł) jest to wykonalne? Dodam że jestem raczej początkującym elektronikiem. Sprzęt jakim dysponuje to stacja Hot air, stacja lutownicza kolbowa z regulowaną temperaturą, lutownica pistoletowa, rozlutownica z odsysaczem i miernik. Ma ktoś jakiś pomysł?
  • Poziom 11  
    Nie bardzo rozumiem,czy chodzi o to aby podłączyć świetlówkę jak lampkę ale bez elektroniki z laptopa?Jeśli tak to sprawa jest banalnie prosta,musisz zrobić sobie inverter,bardzo prosty(2 trazystory i transformatorek).Mam taki do podświetlania tzw.zimnych katod w obudowie kompa,wiec jeśli pytasz czy to możliwe to tak.Oczywiście mam na myśli lampy zasilane napięciem ok.600v a nie te niby katody led pod 12v.Mógłbym zamieścić ci zdjęcie ale to i tak nic nie da bo nie znam parametrów tego małego transformatorka. Pozdro
  • Poziom 12  
    dokładnie tak, chce podłączyć świetlówkę pod normalne gniazdko elektryczne.. nie chce używać elektroniki z laptopów bo to za drogo wyjdzie, potrzebuje podłąćzyć w ten sposób minimum 100szt świetlówek (każda osobno) więc będę musiał zrobić minimum 100 takich układów, ale układ musi wyjść w minimalnie najniższej cenie, jest jeszcze jedno - układ musi być płaski - z tył matrycy lub w formie np zasilacza - na kablu. A wiesz może jakiego napięcia potrzebuje taka świetlówka? I czy potrzebny jest jakiś sterownik?
  • Poziom 11  
    A wiec tak,możesz kupić inverter za 34zł,zasila on 2 katody na raz,czyli tak jakby koszt 17zł za jeden inverter.Dodatkowo za tą cenę dostajesz również 2 świetlówki.Jedyny problem polega na tym że do zasilania inverterów potrzebujesz 12v.Jeśli masz zasilacz od kompa to będzie ok.Linków nie będę podawał bo bez trudu to znajdziesz.Co do wymiarów,to jest różnie,wysokość nie przekracza 3-4 cm,długość 7-9 cm.Napięcie do moich lamp to ok.600v może 660v.Zupełnie jak w laptopie :D
  • Poziom 12  
    To zupełnie odpada, pisałem że rozwiązanie z użyciem części laptopowych nie wchodzi w grę, gdyby tak było nie pisałbym tu. mam kilkaset świetlówek i dostęp do tysięcy kolejnych więc nie potrzebuje więcej ich, a kupuje je za naprawdę niską kwotę. Inwertery też mam ale nie opłąca mi się używać ich do tego celu, skoro mogę po ok 30zł/szt je sprzedać to tak jakbym włożył w zasilenie świetlówki 30zł do tego zasilacz 12v -wychodzi ponad 40zł na zasilenie jednej świetlówki, ja muszę się zmieścić w kwocie max 15 zł za kompletny układ zasilania ( łącznie z kablem i obudową-jeśli będzie w formie zasilacza ) a najlepiej żeby wyszło poniżej 10zł, cena końcowa - czyli przy sprzedaży gotowego produktu musi wyjść nie wyższa niż 50 - 60zł, wszystko inne wynosi mnie 12zł, pozostał temat układu zasilania, a koszt wyprodukowania szt ma wyjść ok 25zł. Wiem że jest wykonalne zmieszczenie się w tej kwocie (konkurencja)
  • Poziom 11  
    Taki inverter możesz wykonać sam,2 tranzystory,3 kondensatory i chyba 3 rezystory,całkowity koszt to 4-5zł.Problemem jest tu transformator.Jeśli potrafisz obliczyć ilość zwoi,itp. to jest ok.Oto zdjęcia mojego invertera
  • Poziom 12  
    Ok, to by było rozwiązanie
    pytania:
    skąd tą płytkę wziąść ( YS0016)
    jakie napięcie idzie na zasilaniu tego układu
    no i ten transformator, nie mam pojęcia jak to obliczyć :/
  • Poziom 11  
    Powiem ci co zrobiłbym na twoim miejscu,kupił owy inverter na jego podstawie narysował schemat(jak już wiesz,że nie jest skomplikowany)i co będzie rozwiązaniem dosyć nieprofesjonalnym ale najprostszym( jeśli nie potrafisz obliczyć transformatora)rozebrał ten transformator,sprawdził ilość zwoi,średnicę drutu,itp.Mając te dane,śmiało możesz zacząć się rozglądać za sklepem który sprzedaje takie rdzenie transformatorowe.W twoim przypadku zaopatrzyłbym się również w schemat jakiegoś zasilacza bez transformatorowego do zasilania tej płytki bo jak sam napisałeś urządzenie musi być małe.Myślę że spokojnie można byłoby wcisnąć cały układ do obudowy zasilacza(takiego wtyczkowego).Aha,płytkę sam musisz zrobić.To nie jest specjalnie trudne.Zasilanie płytki 12v na wyjściu ok.600v.
  • Poziom 43  
    Weź sobie pierwszą lepszą świetlówkę kompaktową o mocy ~10W, rozbierz podstawke i skopiuj (wraz z trafem) ten układ. Echhh :cry:
  • Poziom 43  
    Można jeszcze zrobić kilkustopniowy powielacz napięcia sieci, ale ma to tę wadę, że zasila lampę prądem stałym, do czego nie jest ona przystosowana (szybka degradacja Elektrody (.:D ) będącej katodą.
  • Poziom 35  
    Budowa układu o napięciu wyjściowym około 800v i częstotliwości 400KHz zasilanym z sieci 220v? Świetlówki CCFL zasilane są wysokim napięciem i o sporej częstotliwości inwertera, świetlówki kompaktowe owszem zasilane są z 220v lecz na obu końcach świetlówki jest żarnik wolframowy jak w zwykłej żarówce, więc koncepcja zastosowania tego jako zasilanie świetlówki CCFL mija się z celem. Potrzebna jest przetwornica do tzw zimnego zapłonu.
    Najprostsze przetwornice występują w starych skanerach - składają się dosłownie z kilku elementów, wystarczy skopiować układ. Problemem może okazać się skopiowanie transformatorka, lecz po pierwszej sztuce reszta pójdzie sprawnie.
    Do tego trzeba obliczyć wartości elementów które wejdą w skład układu zasilania z sieci 220v, układ ten najczęściej składa się z kilku drobnych elementów. Trzeba zachować szczególną ostrożność ponieważ bez transformatora sieciowego cały ten wynalazek pracuje na potencjale sieci i porażenie może zakończyć się mało śmiesznie.
  • Poziom 43  
    Eee.tam..._misiupan_ Po odłączeniu tych nieszczęsnych skrętek grzewczych i kondensatora je zasilającego, przetwornica od compactu daje na wyjściu w stanie nieobciążonym ~2kV 60kHz co w zupełności wystarczy tej lampie. Jeden plus - po kiego grzyba obniżać napięcie sieci, kiedy potrzeba wyższego.
  • Poziom 12  
    cos mi się wydaje że przerasta mnie ten temat :/ chyba lepiej jak znajde kogoś kto zbuduje taki układ, a ja potem jedynie zrobie następne takie na tym wzorze...
    A może inaczej - jest dostępna do kupienia jakaś świetlówka o wymiarach zbliżnych do świetlówki z lcd 15,4" przystosowana do pracy z napięciem 220v? albo taka do której wystarczy jakiś starter i lub zasilacz dokupić? może tak by było łatwiej i taniej...
  • Poziom 22  
    Em. poszukaj zuzytych lamp "energooszczednych" tam w podstawce masz cala elektronike. Mysle ze moglbys gdzies zakupic to hurtowo.
  • Poziom 11  
    witam
    posiadam pare takich swietlowek z matrycy 19"
    mam układ ze starej swietlowki 9w
    podlaczam wszystko do kupy i nie działa oczywiscie pomijam kondensator w ukladzie
    prosze o pomoc
  • Poziom 43