Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niedziałający dzwonek w domofonie- podłączenie

rutekl 30 Mar 2011 11:28 2022 5
  • #1 30 Mar 2011 11:28
    rutekl
    Poziom 2  

Witam. Proszę o pomoc.
    Wymieniłem skrzynkę przelotową z domofonem na nową. Przy furtce wychodzi mi kabel 6-żyłowy. Ktoś kiedyś pogrupował te żyły na trzy grupy: niebieski-biały, zielony-biały, pomarańczowy-biały. Podłączyłem do modułu zielony do MCC, biały (z niebieskiej grupy) do GND, niebieski do GŁ. W tym momencie działa mi mikrofon i głośnik, można się dogadać- słychać i w domu, i na ulicy. Zostały wejścia P, SYG, 1, 2. Łączę pozostałe 3 kable na wszystkie możliwe sposoby i za żadne skarby nie chce zadzwonić dzwonek. Nadmieniam, że przed wymianą zewnętrznej skrzynki, działał mi tylko dzwonek, mikrofon, i głośnik był zepsuty. Teraz działa głośnik i mikrofon, a dzwonek nie :(

Niedziałający dzwonek w domofonie- podłączenie

0 5
  • #2 30 Mar 2011 11:49
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

rutekl napisał:
    Ktoś kiedyś pogrupował te żyły na trzy grupy: niebieski-biały, zielony-biały, pomarańczowy-biały.

To wynika już z produkcji kabla. Są to trzy pary. Nie ma potem problemu z rozróżnieniem białych żył, bo każda należy do swojego koloru. Ten ktoś widać się znał. :)
    Dzwonek jest na zacisku Syg. Jak podłączysz dowolną słuchawkę (na próbę) do tego zacisku i do zacisku masowego (GND), to musi dzwonić.

0
  • #3 30 Mar 2011 11:52
    rutekl
    Poziom 2  

zybex napisał:
    Dzwonek jest na zacisku Syg. Jak podłączysz dowolną słuchawkę (na próbę) do tego zacisku i do zacisku masowego, to musi dzwonić.

Jeszcze jedno, jak stykam pomarańczowy kabel z białym (który mi został) "dzwoni" słuchawka, a nie dzwonek w zasilaczu. Słuchawka zaczyna skwierczeć.

0
  • #4 30 Mar 2011 11:57
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

rutekl napisał:

Jeszcze jedno, jak stykam pomarańczowy kabel z białym (który mi został) "dzwoni" słuchawka, a nie dzwonek w zasilaczu. Słuchawka zaczyna skwierczeć.

Dzwonek ma dzwonić w słuchawce, gdy jest ona powieszona na wieszak. Dzieje się to w ten sposób, że z zasilacza (zwanego centralką) wychodzi melodia i idzie do przycisku (przy furtce, drzwiach wejściowych). Z chwilą naciśnięcia tego przycisku melodia idzie dalej do unifonu w mieszkaniu, gdzie trafia na wkładkę słuchawkową, która drugim końcem idzie do masy.
    Po podniesieniu słuchawki unifonu, wkłada słuchawkowa służy tym razem do rozmowy. "Widełki" ją przełączyły.

Nie ma nic prostszego od domofonu analogowego. :)

0
  • #5 30 Mar 2011 12:07
    rutekl
    Poziom 2  

zybex napisał:
    rutekl napisał:

Dzwonek ma dzwonić w słuchawce, gdy jest ona powieszona na wieszak. Dzieje się to w ten sposób, że z zasilacza (zwanego centralką) wychodzi melodia i idzie do przycisku (przy furtce, drzwiach wejściowych). Z chwilą naciśnięcia tego przycisku melodia idzie dalej do unifonu w mieszkaniu, gdzie trafia na wkładkę słuchawkową, która drugim końcem idzie do masy.
    Po podniesieniu słuchawki unifonu, wkłada słuchawkowa służy tym razem do rozmowy. "Widełki" ją przełączyły.

Nie ma nic prostszego od domofonu analogowego. :)

Przepraszam, ale proszę wytłumaczyć jak dziecku ;-). Nie chcę wzywać jakiegoś "fachowca" do podłączenia dwóch kabelków :-). Rozumiem, że w teorii to jest banał, ale nie chce to działać. Który kabelek, z którym mam połączyć? jak podłączam tak jak na zdjęciu to działa wszystko, oprócz dzwonka (melodii). Nie może to być tak skomplikowane, żebym sam sobie nie poradził. Trzeba tu zrobić jakiś "myk"...

0
  • #6 30 Mar 2011 22:43
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Nie zwróciłem dokładnie uwagi na zdjęcie. Teraz widzę, że to jest kaseta przy furtce, a wcześniej wziąłem to za zasilacz (centralkę).

MCC - mikrofon kasety
    GND - masa
    GŁ - głośnik kasety
    P - podświetlenie kasety
    SYG - melodia wejście
    1 - melodia wyjście na 1 mieszkanie
    2 - melodia wyjście na 2 mieszkanie

0